Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Nesrin YILDIRIMBookmark and Share

Sokakta hayat var, siyaset yok…


30.09.2014 - Bu Yazı 34064 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Siyasi argümanları, siyasi aktörleri bir kenara bırakıp ‘hayatın içinden’ insanın önsözünden konuşmalı, düşünmeli, yazmalı.

Ve bölünmeli sokakta, sokağın içindekilerle. 

Bir süredir siyaseten yaş(z)ıyoruz galiba! 

Bütün köşeler, bütün sosyal “karakterler” siyasi cümlelere çıkıyor. Siyasi zehirlenme yaşıyoruz, hepimiz. İletişim çağında yaşıyoruz ama iletişemiyoruz diye hayıflanıyoruz yorgun düştüğümüz vakitlerde. Her iletinin siyasete çıktığını düşünürsek iletişimsizliğimize engel çağın kendisi değildir belki çağın siyasetle var olmasıdır. Gazeteler, tv programları ve hatta diziler… Dinlediğimiz, izlediğimiz, okuduğumuz ve hatta dertleştiğimiz o şarkıcıların, sanatçıların, yazarların, hocaların ve hatta dostlarımızın ve kendimizin zaman içerisinde birer siyasi figürlere dönüşmesi onlarla ve kendimizle aramızda kurduğumuz gündelik, sıradan, insani iletişimimizi kesintiye uğratıyor, bir süredir. Bu defa süresi ötekilerden uzun süren.

Birde bu çağın hastalığı, özgürlük çığlıkları var… 
Pardon, siz hangi ‘düşünce’ için ‘özgürlük’ demiştiniz…

Sokakta hiç karşılaşmadığımız insanlar! Tuttukları “köşe” başlarında ve sosyal karakter olmuş cümle içlerinde -Müslümanlıkla savaşan “özgürlükçüler”. Sağını, solunu bilmem ama “her işin başı Bismillah, her işin sonu İnşallah olan bir inançla baş edemezsiniz” başı ve sonu belli bu hikayenin! Hepimiz bu hikayenin ayetleriyiz, herkes tutunduğu ayetin manasıyla yaşıyor ve tefsir ediyor herkes “insanlığında”

Ve medya olağanca gücüyle her gün siyaseten giriyor hayatlarımıza, “ağzı” açık oturumlarla, eli kalemine bağlı ve hayatla bağ kuramamış “kurumuş kalemlerle”. Ve tüm bunlar farkındalığımıza, algımıza yön verirken kendi düşüncelerimizi, duygularımızı yönetmeyi amaçlarken ve bizi kendimizden uzaklaştırırken biraz sokağa çıkmalı, bugünlerde.

Kendimizden ve 99 tesbih tanesiyle sabrı öğütleyenden fena halde uzağa düştük. Ve sabrı unuttuk bu çağda, savunmanın küfürbazlığında, bu çağın pervasızlığında…

Yorgun düşen vakitler yine bölünse sokağın bir yerinde ve sabırla… Bölünse parkla, bahçeyle, oyunla…

Sokakta hayat var, siyaset yok…

@nsrnyldrm 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
12.10.2014
Herkes için adalet
30.09.2014
Sokakta hayat var, siyaset yok…
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive