Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Oktay Cansın EMİRAL

[email protected]Bookmark and Share

Liberalizm ve aile kurmak


07.08.2014 - Bu Yazı 2919 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Kültür;insanın doğaya karşı verdiği var olma mücadelesindeki bilgi ve becerilerin tümüdür.Kültürel bilgi bireye ilk önce ailesi ve daha sonra toplum tarafından  verilmektedir.Toplumu oluşturan bireylerin  ortaklaşa yaptıkları eylemler sonucunda doğaya karşı olan kazanımlarının hepsi  politik kazanımları oluşturmaktadır.Bireylerin vergi vermeleri sonucunda hastanelerin kurulması,sosyal güvenlik kurumlarının oluşturulması gibi kolektif etkinlikler insanların yaşam kalitelerinin arttırılmasına ve yaşamın sürdürülmesine olanak sağlamaktadır.Tüm bu kültürel etkinliklerin sonucunda toplum doğanın zorluklarına karşı koyarak bilgisini ve tecrübelerini arttır, bu sayede  belli bir uygarlık seviyesine ulaşır.Bir toplumun uygarlık seviyesini ilk belirleyen unsur  mimari yeteneğidir.Dünyadaki tüm modern uygarlıklar  mimari gelişmeleri ile  ön plana çıkarlar.Toplumu oluşturan  çekirdek yapı olan  aile  yerleşik toplumlarda her zaman barınacak  ve doğanın zor koşullarında  hayatta kalabilecekleri  evlere ihtiyaç duymaktadırlar.

Türkiye toplumu   artan nüfusuna paralel olarak   son  40 yıldır  ev ihtiyacı hissetmiş bu sayede  inşaat sektörü ile  mimarisini geliştirme imkanı bulmuştur. Türkiye  uygarlaşma yarışında potansiyelini ve kondisyonunu arttırmış bir ülke olarak tüm dünyada kabul görmüştür.Dünyada  inşaat sektöründe  ikinci sırada olan ülkemizin var olan potansiyelini iyi değerlendirmesi ve inşaat sektöründeki şirketleri teşvik etmesi stratejik öneme sahiptir.

21.yüzyılda küreselleşme kavramının belirmesi ile  toplumlarda  kültürel bir erezyon yaşanmaktadır ve  devletleri oluşturan halkların ırk temelli birleşim yetenekleri aşınmıştır.

Yüksek okullarda görev yapan birçok akademisyen Avrupa Birliği gibi ulus üstü devletlere dahil olamayan  ulus devletlerin sona ereceğinde hemfikir olmuşlardır.

Varlık sebebi  ırk özdeşleşmesi olan  devletler toplumlarını bir arada tutarak  ulus devlet formunu devam ettirmeyi istiyorlar ise   liberalleşerek bireylerine daha fazla özgürlükler ve daha kaliteli hayatlar yaşatmaları gerekmektedir.Özellikle Türkiye gibi enerji sıkıntısı çeken ülkeler negatif ve pozitif özgürlüklerin yaratılmasında daha fazla gayret göstermelidir.Türkiye nükleer enerji alanında  atılımlar gerçekleştirmek sureti ile toplumda yaşanacak düzensizliklerin önüne geçmelidir.Bunun yanı sıra  yenilenebilir enerji üretimi ve  biodizel enerji üretimini de arttırmak son derece  önemlidir.

Tüm bu  girişim ve gelişmeler bireylerin hayat kalitesini arttıracaktır ve  toplumu oluşturan aile kurumunu güçlendirecektir.

Alman liberalizminin önde gelen temsilcisi Alexander Rüstow ,başarılı bir politikanın ailelerin’’toplumsal bedenin temel hücreleri ‘’gibi davranması olduğunu ;bu politikanın sağlıklı bir şekilde ayakta kalmasının ise ,işyerindeki ‘’kolektif dayanışma ‘’ya ve hükümetin yasama ile yürütme kollarının-onlara emanet edilen- ‘’halkın bedeninin bütünlüğü’’ için çalışmasına dayandığını öne sürmektedir.

20. yüzyılda Avrupa  uygarlığın anahtarını aile kurumunda olduğunu keşfetmiş ve 21. yüzyılda  bu günkü uygarlık durumuna erişmiştir.

Türkiye  gelecekte yaşanacak zararlı toplumsal hareketlerin yıkıcı etkisinden korunmak için bireylerin aile kurabilmesini temel bir hak olarak tanımalı ve bu konuda teşvik edici ve kışkırtıcı politikalar oluşturmalıdır.Örneğin yeni evlenen çiftlere  beyaz eşya ve mobilyada  vergi  muafiyeti , belli bir süre lojman  yardımı gibi sosyal imkanlar sağlanabilir

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.3.2017
Demokrasiye dair kaygılarımız
30.5.2016
Kapitalizm çöküyor mu
06.03.2015
KUANTUM TOPLUMU VE MAKRO-LİBERALİZM
25.02.2015
DEMOKRASİ VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
24.02.2015
ULUSAL EGEMENLİK VE İSTİHBARAT SORUNSALINA LİBERAL YAKLAŞIMLAR
22.02.2015
GEZİ OLAYI VE PSİKOLOJİK SALDIRILARIN AÇILIMI
10.02.2015
İSLAM BİRLİĞİ VE MAKRO-LİBERALİZM
10.01.2015
İSLAMOFOBİ VE AVRUPA’NIN PSİKO-SOSYOLOJİSİ
05.01.2015
KÜRESEL SİVİL TOPLUM’DA ANNELİK ÖZGÜRLÜĞÜ VE MAKROLİBERALİZM
27.12.2014
Makro-liberalizmde nevrozizmden korunma hakkı
13.10.2014
LİBERALİZM’İN TÜRKÇE KARŞILIĞI OLARAK TUTUMLULUK
13.09.2014
ÇÖZÜM SÜRECİ’NİN SOSYO-PSİKOLOJİK YANSIMALARI
22.08.2014
YA RAB BU UĞURSUZ GECENİN YOK MU SABAHI ?
20.08.2014
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu
14.08.2014
TÜRKİYE’YE IŞİD TEHDİTİ
09.08.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimi ne işe yarar ?
07.08.2014
Liberalizm ve aile kurmak
03.08.2014
MAKRO LİBERALİZMDE NÜFUS VE SOSYAL POLİTİKA
01.08.2014
Makro liberalizm ve ilerlemecilik felsefesi Kuantum ve biotıp üzerine
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive