Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Oktay Cansın EMİRAL

[email protected]Bookmark and Share

Cumhurbaşkanlığı seçimi ne işe yarar ?


09.08.2014 - Bu Yazı 3616 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

 Türkiye siyasi geçmişinde yaşamadığı Cumhurbaşkanı seçme tecrübesi ile yüzleşmek için geri sayım başlatmış durumda.Cumhurbaşkanı halkın babasıdır.Siyasi aktörlerin kişisel çıkarları için halkı kullanmasına karşı mücadele verir,anayasayı uygular birçok meselelerde halkın çıkarı doğrultusunda hareket eder.Örneğin siyasi bir meselenin iktidar partisinin zararına ve halkın yararına ise halkın faydasını ön plana almalıdır.Bunun için çok iyi bir halk adamı olması sorunları tespit edip,çözüm işlerini başarmalıdır.

Cumhurbaşkanı her şeyden önce duruşu,konuşmaları ,cesareti ve kurnazlığı ile genç nesillere örnek olmalıdır.Bu konuda gelmiş geçmiş en iyi Cumhurbaşkanı kimdir diye sorulsa tereddütsüz Rahmetli Turgut Özal derdim.Daha ilkokul öğrencisi iken kendisi ile Çanakkale’de karşılaşma fırsatım oldu.Kendisi arabası ile önümüzden geçip gidiyordu ve bizde elimizdeki bayrakları sallıyorduk.Ancak bakışı ve yüzündeki ifade bizim için mutsuz olan ,düşünceli ve birilerine kızgın olduğu izlenimini veriyordu.Öğrencilerin hepsi ile bir saniyeden az sürede olsa göz teması kurmaya çalışıyor ve gelecek için kaygılarını anlatmaya çalışıyor gibiydi.Daha sonra siyasi arenada onun gibi anlamlı ve pür dikkat bakışları ile bana güven veren bir siyasi hatırlamıyorum.Rahmetli Turgut Özal’da Mustafa Kemal Atatürk gibi tek adamdı,güçlüydü,vicdanlıydı,basiretliydi.Çevresinde belki onun kadar istekli ve inançlı kimseler yoktu fakat halkın kendisinin arkasında duruşu ona yetiyordu.

Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesinin bu günlerde neden bu kadar önemli olduğunu ve geleceğimize olacak yansımalarını idrak edenler bir demokraside halk desteğinin en zor kaleleri fetih etmeye yaradığını da çok iyi bilmektedirler.Demokrasilerde halkın desteği önemlidir ,ancak halkın desteği ile gelen halkın iradesi ile geldiği yere geri döner.Demokratik adil seçimler sonrası Türkiye yeni Cumhurbaşkanı’nı selamlayacak,halk şimdiye kadar olmadığı kadar kendisine güvenecek ve toplumsal beden kendi kaderini değiştirme fırsatının olduğunu idrak edecektir.Bu uyanıştan sonra bir daha karanlık , Türkiye’nin üzerine uğramayacaktır.Bundan sonra seçimlerden önce ‘’Ne de olsa hepsi aynı oy kullansam ne olur kullanmasam ne olur ‘’ sözlerini kimseden işitmeyeceğiz .Ya da siyasette hırsızlık,düzenbazlık,üçkağıtçılık,adam kayırma,kaytarma,insana kötü muamele, dolaylı öldürme, gibi namussuzluklar yapılıyor ben oy kullanıp da bunların ekmeğine yağ sürmek istemiyorum gibi düşüncelere kapılan insanlar olmayacaktır.Herkesin demokrasiye ve devlete güveni tazelenecek toplumun kendine olan güveni perçinlenecektir.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.3.2017
Demokrasiye dair kaygılarımız
30.5.2016
Kapitalizm çöküyor mu
06.03.2015
KUANTUM TOPLUMU VE MAKRO-LİBERALİZM
25.02.2015
DEMOKRASİ VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
24.02.2015
ULUSAL EGEMENLİK VE İSTİHBARAT SORUNSALINA LİBERAL YAKLAŞIMLAR
22.02.2015
GEZİ OLAYI VE PSİKOLOJİK SALDIRILARIN AÇILIMI
10.02.2015
İSLAM BİRLİĞİ VE MAKRO-LİBERALİZM
10.01.2015
İSLAMOFOBİ VE AVRUPA’NIN PSİKO-SOSYOLOJİSİ
05.01.2015
KÜRESEL SİVİL TOPLUM’DA ANNELİK ÖZGÜRLÜĞÜ VE MAKROLİBERALİZM
27.12.2014
Makro-liberalizmde nevrozizmden korunma hakkı
13.10.2014
LİBERALİZM’İN TÜRKÇE KARŞILIĞI OLARAK TUTUMLULUK
13.09.2014
ÇÖZÜM SÜRECİ’NİN SOSYO-PSİKOLOJİK YANSIMALARI
22.08.2014
YA RAB BU UĞURSUZ GECENİN YOK MU SABAHI ?
20.08.2014
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu
14.08.2014
TÜRKİYE’YE IŞİD TEHDİTİ
09.08.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimi ne işe yarar ?
07.08.2014
Liberalizm ve aile kurmak
03.08.2014
MAKRO LİBERALİZMDE NÜFUS VE SOSYAL POLİTİKA
01.08.2014
Makro liberalizm ve ilerlemecilik felsefesi Kuantum ve biotıp üzerine
1 0
Hamdi Yalçın 09.08.2014 - 17:13:41
ALİ AMCAMIZIN OYU DA, CUMHURBAŞKANI ADAYI ERDOĞAN'A Hamdi YALÇIN ([email protected]) Dün, cuma'dan sonra her zaman yaptığım ğibi berber ,foroğrafçı, marketler ,kasap, emlakçı vs.kısaca mahallemdeki esnafı ziyaret ettim . Cumalarını tebrik ettim. Bu seçimlerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diledim. Ziyaretinde bulunduğum esnaf seçimi sayın Erdoğan'ın kazanacağı ve Cumhurbaşkanlığı köşküne çıkacağı görüşündeydi. Bir dostumun emlak bürosundaki ziyaretimde ise ; 7-8 kişi sohbet ediyorlardı. Sohbete dahil oldum ,kardeş siz ne diyorsunuz, bu seçimlerde kim alır , dedim? Tabii ki Erdoğan dedi. Çayını yudumlayan 70 yaşın üzerinde bir amcaya dönerek, amcacığım nerelisin, memleket neresi , diye sordum. Yaşlı amca : Van ,dedi. Hükümetimiz Doğu ve Güney Doğu'ya çok büyük hizmetler yaptı. Cumhuriyet tarihinde görülmeyen yollar, okullar, hastahaneler, hava limanları vs. yaptı,dedim.Yaşlı amca: Bana ne faydası var evladım, ben burda kıt kanaat geçiniyorum. Van'da köyden ayrılalı yıllar oldu,dedi. Peki teyzem sağlam mı, dedim. Yaşlı amca: yok evladım, size ömür o da vefaat etti,dedi. Biraz buruk , biraz üzüntülü olduğunu anlayınca o konuda fazla konuşmak istemedim. Peki amca,dedim.Bu seçimlerde kime oy vermeyi düşünüyorsun, başbakanımızı şanslı görüyormusun? Yaşlı amca: Ben her seçimde "Bismillah" deyip oyumu veriririm, kime oy verirsem o kazanır, bu zamana kadar hangi partiye oy verdimse o iktidar oldu, dedi. Oradaki diğer bir şahıs bana hitaben : Kardeş, (yaşlı amcayı kastederek) Ali amca Ak partinin kurulduğundan bu tarafı her seçimde oy vermiş, ancak bu seçimde başbakanımıza kızmış oy vermiyecekmiş,dedi. Bu defa tekrar araya girdim öyle mi Ali amca, dedim. Evet evlat , 10 yıldır başbakan beni evlendirmedi, perişanım, bu defa Tayyip Erdoğan'a oy vermiyeceğim O da kazanmıyacak, dedi. Ali amca ülkemiz ve milletimiz için sen yine oyunu Başbakanımıza ver,ver ki kazansın, olur mu öyle şey? Ben de inşallah seni evlendiririz,dedim. Sahi mi dedi.Tabii ki doğru söylüyorum. Sen oyunu vermezsen kazanamaz, senin oyun çok değerli, dedim. O da verdim gitti,dedi. Ali amcamızı 10 Ağustos da oyunu vermek için sandığa götüreceğim ve evlendireceğiz, ben de bir sevap işlemiş olacağım. Ali amcamız da Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'a oyunu verdiğine göre, Yeni Türkiye'nin Lideri Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Aziz milletimin hayır duaları seninle, yolun açık olsun Sayın Cumhurbaşkanımız "RTE"...
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%54,10
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive