Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Oktay Cansın EMİRAL

[email protected]Bookmark and Share

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu


20.08.2014 - Bu Yazı 1881 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 

11. Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün Ak Parti’nin yeni Başbakan adayının Ahmet Davutoğlu’nun olacağını açıkladı.Kuruluşundan bu yana yakından takip ettiğim ve içerisinde siyaset yaptığım bir partinin bu kadar çabuk bozulacağını tahmin etmiyordum.

Başlangıç aşamasında ezilen ve siyasal sistemin dışladığı Anadolulu kesimin haklarının savunuculuğunu dava edinen bir partinin iktidarda olduğu 12 yıl içerisinde nasıl ışık hızı ile  burjuva partisi haline geldiğine bizzat şahit oldum.

Askeri vesayetin ve darbelerin gölgesinde bu günlere yalpalayarak gelen demokrasimizin gitgide,  bonkörce adaletsizlikler dağıtan burjuva demokrasisi haline dönüşmesi toplumu derinden sarsmakta ve toplumsal bütünleşme sürecine zarar vermektedir.

Politika bilindiği gibi fikir birliğine ve mutabakata bağlı olarak yapılır.Ancak önemli olan halk ile  onları temsil eden politikacıların arasında bir fikir birliğinin gerçekleşmesidir.Aksi taktirde halkın temsilcilerinin kendi arasında bir mutabakat yapıp siyasi bir kararı halka dayatmaları çağdaş demokrasi kriterlerine uygun değildir ve bazı adaletsizlikleri meydana getirir .Bu tür bir demokrasi;Ak Parti’nin uygulamaya çalıştığı burjuva demokrasisidir.

Ben Ak Parti içerisinde siyaset yaptığım dönemlerde taban tarafından benimsenen iki siyasetçi olduğunu biliyorum,bunlarda birisi Ali Babacan ve diğeri Yiğit Bulut’tur.Yurt içerisinde yapılan anketler sonucunda halk tarafından  Tayyip  Erdoğan sonrası dönemde Ak Parti’nin  başında görülmesi istenen isim Ali Babacan’dır. Ak Parti seçmeni ve  teşkilat tabanının iradesine karşılık dayatmacı bir zihniyetle Ahmet Davutoğlu’nun partinin başına geçirilmesi hem halk hem de  parti içerisinde birtakım bölünmelere yol açacağı şimdiden ortadadır.Refah Partisi zamanında yaşanan gelenekçiler ve yenilikçiler ayrışmasının çok yakın bir tarihte Ak Parti’de yaşanacağından kimsenin şüphesi olmasın.

 Paralel devlet diye iddia edilen ve bürokrasi içerisinde cadı avına dönüşen adaletsiz uygulamalar sonucu yaralanan ve iç karışıklıklar yaşayan Ak Parti kendisini radikal bir biçimde yenilemelidir.Özellikle  Abdullah Gül köşesine çekilmeli ve  parti içerisindeki genç yeteneklerin öne çıkmasına engel olmamalıdır.

Halkın talepleri ve siyasal düşünceler üzerinde baskıcı denetim kurmak amacı ile medyada bu doğrultuda demeçler veren düşünce kuruluşu temsilcileri kafalarındaki şapkaları önlerine koyup uzun uzun düşünsünler ve  tutumlarından vazgeçsinler.Yaşlı beyinlerin,hantal vücutların,sağır kulakların,kör gözlerin yaptığı siyaset Türkiye’yi geriye götürür.

21. yüzyıl genç bireylerin siyaset yapabildiği ihtiyarların otoritesinin olmadığı bir yüzyıl olacaktır.Rahmetli Cahit Sıtkı Tarancı’nın Otuzbeş Yaş Şiiri’nin son mısraları ile  bu yazımı bitirmek istiyorum.

Ayva sarı nar kırmızı sonbahar!
Her yıl biraz daha benimsediğim.
Ne dönüp duruyor havada kuşlar?
Nerden çıktı bu cenaze? ölen kim?
Bu kaçıncı bahçe gördüm tarumar?
Neylersin ölüm herkesin başında.
Uyudun uyanamadın olacak.
Kimbilir nerde, nasıl, kaç yaşında?
Bir namazlık saltanatın olacak,
Taht misali o musalla taşında.
.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.3.2017
Demokrasiye dair kaygılarımız
30.5.2016
Kapitalizm çöküyor mu
06.03.2015
KUANTUM TOPLUMU VE MAKRO-LİBERALİZM
25.02.2015
DEMOKRASİ VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
24.02.2015
ULUSAL EGEMENLİK VE İSTİHBARAT SORUNSALINA LİBERAL YAKLAŞIMLAR
22.02.2015
GEZİ OLAYI VE PSİKOLOJİK SALDIRILARIN AÇILIMI
10.02.2015
İSLAM BİRLİĞİ VE MAKRO-LİBERALİZM
10.01.2015
İSLAMOFOBİ VE AVRUPA’NIN PSİKO-SOSYOLOJİSİ
05.01.2015
KÜRESEL SİVİL TOPLUM’DA ANNELİK ÖZGÜRLÜĞÜ VE MAKROLİBERALİZM
27.12.2014
Makro-liberalizmde nevrozizmden korunma hakkı
13.10.2014
LİBERALİZM’İN TÜRKÇE KARŞILIĞI OLARAK TUTUMLULUK
13.09.2014
ÇÖZÜM SÜRECİ’NİN SOSYO-PSİKOLOJİK YANSIMALARI
22.08.2014
YA RAB BU UĞURSUZ GECENİN YOK MU SABAHI ?
20.08.2014
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu
14.08.2014
TÜRKİYE’YE IŞİD TEHDİTİ
09.08.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimi ne işe yarar ?
07.08.2014
Liberalizm ve aile kurmak
03.08.2014
MAKRO LİBERALİZMDE NÜFUS VE SOSYAL POLİTİKA
01.08.2014
Makro liberalizm ve ilerlemecilik felsefesi Kuantum ve biotıp üzerine
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive