Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Oktay Cansın EMİRAL

[email protected]Bookmark and Share

YA RAB BU UĞURSUZ GECENİN YOK MU SABAHI ?


22.08.2014 - Bu Yazı 2195 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 İnsanlık son dönemde alışılmışın dışında bir sürat  ile meçhul bir sona doğru ilerlemektedir. İlginç olan bu kadar olumsuz olaylar yaşanırken siyasilerin gamsız tutumlarıdır.Bu gamsızlık bazı siyasilerde  bir adım daha öne taşınarak yaptığı hatalar için sevinç duymaya  kadar varabilir.Özellikle bir hatayı siyasi yetkilerini kullanarak örtbas edebiliyorsan bir an çok özel bir kişi olduğun hissine kapılırsın,fakat halkın karşısına çıkınca birden bire o büyü bozulur.Eğer siyasetçiysen halk ne kadar güçlü ve kültürlü  ise sende o kadarsındır ,onlardan fazla olamazsın.Antik Yunan zamanından  günümüze kadar demokrasinin siyaset felsefesi yukarıda anlatılanlardan ibaretti.

 Makinelerin makineleri üretmesi ile başlayan ileri modern çağda her alanda olduğu gibi siyaset felsefesinde değişmeler oldu. Dünyada ki tüm ülkelerin temsilcilerinin bir araya geldiği Birleşmiş Milletler,G-8,G-20  v.s organizasyonlarda siyasetçiler temsil ettikleri toplumlardan özerk mikro bir toplummuş gibi davranışlarda bulunmakta  ve söylemler üretmektedirler.Kendilerini oluşturan atomlar temsil ettikleri bireylerin atomlarından farklıymış hissine kapılmalarının sebebi toplumdan kopuk izole olmuş yaşamlarıdır.Bu durum  3. Dünya  ülkeleri denen az gelişmiş toplumlarda daha fazla hissedilir. Siyasetçi uluslararası alanda toplumun temsilcisi zannedilerek herkesten bir gömlek üstün konuşması ve giyinmesi  istenir, aslında siyasetçinin değerini belirleyen giysiler ,arabalar,korumalar v.s değil kendi halkının durumudur.

3. Dünya ülkeleri genellikle  1. ve 2. Dünya savaşlarının yenilmişleri yahut emperyalist ülkelerin sömürgeleri olduğundan halklarının psikolojisi bozuktur ve demokratik kültürü  edinmek onlar için zulüm gibidir , demokrasi geçmişin travmalarını tekrar hatırlatacağından ondan sürekli bir kaçış söz konusudur.Bu sebeple monarşik krallıklar  Osmanlı İmparatorluğundan ayrılan coğrafyada oluşmuştur .

Ortadoğu haklarının demokratik Avrupa’ya nazaran sosyoekonomik olarak geri kalmış olmasının getirdiği suçluluk psikolojisi toplumun ilk dönemlerindeki davranışları sergilemesine sebep olmaktadır. İslamiyet öncesi Arap  kabilelerinin arasında süren kan davalarına benzer terör olayları  yenilmişliğin getirdiği aşağılık kompleksinin neticeleridir.

IŞİD denilen yapının sergilediği terör elemleri bunlara en basit örnektir.

Türkiye gibi demokrasi kültürü olan İslam ülkesinin  kötü durumu ise  siyasal eksikliklerin getirdiği bir olgudur.Toplumun kaynaklarının paylaştırılmasında  yetkili olan iktidarın ve muhalefet partilerinin medya organlarında tiyatro sahnelerini aratmayacak şekilde çekişip medya arkası siyasi hayatlarında ortaklaşa toplumun kaynaklarının hiç etmesi sonucu oluşan toplumsal adaletsizlikler  Türkiye’nin çözülmesi gereken en acil sorunudur. Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi Eyvah! Beş on kafirin imanına kandık; Bir uykuya daldık ki:cehennemde uyandık. Türk toplumu bir an evvel kendisine karşı sergilenen bu oyunu bozmalı geleceğe şeffaf güvenilir bir siyasi ortam ile ilerlemelidir

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.3.2017
Demokrasiye dair kaygılarımız
30.5.2016
Kapitalizm çöküyor mu
06.03.2015
KUANTUM TOPLUMU VE MAKRO-LİBERALİZM
25.02.2015
DEMOKRASİ VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
24.02.2015
ULUSAL EGEMENLİK VE İSTİHBARAT SORUNSALINA LİBERAL YAKLAŞIMLAR
22.02.2015
GEZİ OLAYI VE PSİKOLOJİK SALDIRILARIN AÇILIMI
10.02.2015
İSLAM BİRLİĞİ VE MAKRO-LİBERALİZM
10.01.2015
İSLAMOFOBİ VE AVRUPA’NIN PSİKO-SOSYOLOJİSİ
05.01.2015
KÜRESEL SİVİL TOPLUM’DA ANNELİK ÖZGÜRLÜĞÜ VE MAKROLİBERALİZM
27.12.2014
Makro-liberalizmde nevrozizmden korunma hakkı
13.10.2014
LİBERALİZM’İN TÜRKÇE KARŞILIĞI OLARAK TUTUMLULUK
13.09.2014
ÇÖZÜM SÜRECİ’NİN SOSYO-PSİKOLOJİK YANSIMALARI
22.08.2014
YA RAB BU UĞURSUZ GECENİN YOK MU SABAHI ?
20.08.2014
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu
14.08.2014
TÜRKİYE’YE IŞİD TEHDİTİ
09.08.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimi ne işe yarar ?
07.08.2014
Liberalizm ve aile kurmak
03.08.2014
MAKRO LİBERALİZMDE NÜFUS VE SOSYAL POLİTİKA
01.08.2014
Makro liberalizm ve ilerlemecilik felsefesi Kuantum ve biotıp üzerine
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive