Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Oktay Cansın EMİRAL

[email protected]Bookmark and Share

İSLAM BİRLİĞİ VE MAKRO-LİBERALİZM


10.02.2015 - Bu Yazı 1807 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 17. yüzyılda Avrupa’da yaşanan 30 Yıl Savaşları’nı sonlandıran Westphalia Anlaşması neticesinde evrensel imparatorluklar ulus-devletlerin egemenliğini ve  eşitliğini kabul etmek zorunda kalarak  uluslararası alanda yeni bir dönemi başlatmıştır.

Westphalian sistem olarak adlandırılan yeni sistem ülkesel,egemen ve eşit ulus-devletlerden oluşan bir yapıyı ifade etmektedir.

Yeni ortaya çıkan egemenlik ve eşitlik kavramları ulus-devletlerin arasındaki rekabetin artmasına sebep  olmuştur. Egemen ulus-devletlerin güç stratejileri ve güvenliklerini sağlamak amacı ile askeri güçlerini arttırma girişimleri siyasi gerginliklere sebep olarak 1. Dünya Savaşı’nın zeminini hazırlamıştır.

    1. Dünya Savaşı sonrası yaşanan yıkım ve dehşetin sonucunda uluslararası barışın sürekliliğinin bina edilmesine yönelik barışçıl idealist düşünceler ortaya atılmıştır.Bu dönemde ortaya atılan  görüş ve düşünceler zamanla gelişerek 2. Dünya Savaşı sonrası kurulan Birleşmiş Milletler Kurumu’nu hayata geçirmiştir.

    2. Dünya Savaşı sonrasında dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler ulus-devletlerin karşılıklı bağımlılıklarını  artırarak varolduğu sayılan sınırların önemini yitirmesini beraberinde getirmiştir.Ulus-devletlerin hukuki yapısının insanların doğal,ekonomik,bilimsel ve sosyal faaliyetlerini kısıtladığı yönünde ortak görüş birliği oluşmuştur.Teknolojik gelişmeye paralel olarak ortaya çıkan ihtiyaçlar uluslararası kurumları ve daha sonra ulusüstü siyasi birliklerin oluşmasını sağlamıştır.

    23 Temmuz 1952 tarihinde Fransa,İtalya,Almanya,Hollanda,Belçika ve Lüksemburg arasında oluşturulan Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Avrupa’da uzun zamandır halkların bilinçaltında saklanan Avrupa bütünleşmesi fikrini ortaya çıkartacak ve Avrupa Birliği gibi ulusüstü örgütlenmenin oluşmasını sağlayacak uluslararası örgüt yapılanması olarak tasarlanmıştır.Oluşturulacak ekonomik bütünleşmelerin zamanla siyasi alana sirayet edeceği tezinden hareketle oluşan yapı 7 Şubat 1992 ‘de  imzalanan Maastricht  Anlaşması  sonucunda  Avrupa  Birliği’nin doğuşuna sebep olmuştur.

    Türkiye AB’ye katılma yolunda irade belirterek uzun uğraşlar sonucu tam üyeliğe aday statüsü kazanmıştır. Fakat uluslar arası çıkar odaklarının menfaatleri doğrultusunda yapılan lobicilik faaliyetleri sonucunda AB’ye üyelik mekanizması işletilmemektedir ve  Türkiye’ye karşı ayrımcılık politikası uygulanmaktadır.

    Uluslararası ortamda ulus-devlet formunu geliştiremeyen Türkiye bu sebepten dolayı ekonomik, sosyal ,kültürel daralmalar yaşamakta ve halkının üzerindeki devlet yükünün ağırlığından kaynaklanan  siyasi problemler yaşanmaktadır.

Halkı oluşturan bireylerin üzerindeki ulus-devlet yükünü hafifletmek ve engelleyici unsurlardan kurtulabilmek amacı ile AB’nin kapısını çalan Türkiye amacını gerçekleştirmek için uyguladığı stratejinin değiştirilmesi ve yeni bir form ile yeni kurulan uluslararası sistemde yer edinmelidir.

    İlerleyen zaman içerisinde dünyadaki uluslar arası ortam şartlarının trend formlarından olan ulusüstü siyasi birlik modeli ve bunun vücut bulmuş hali olan AB gibi birçok   siyasi birlik bilimsel ve teknolojik gelişmelerin neticesi olarak tarih sahnesine çıkacaktır.

Yeni uluslararası ortamı oluşturacak ulusüstü siyasi birliklerin makro düzeyde kendi aralarında kuracakları  yeni  birlik ise kozmopolit siyasal düzeni inşa eden Makro-Liberal yapı olacaktır.

    İslam halklarının bilinçaltına itilmiş ve yıllardan beri varolan İslam  Birliği fikrini  , AB’yi oluşturan Avrupa Kömür Çelik Topluluğu modelinde ulus-devletlerden bağımsız özerk ekonomik kuruluşlar ile oluşturulması gerekmektedir.

   Müslümanların  AB gibi geniş coğrafi yapıya sahip olan siyasi bütünleşmeye şimdiye kadar neden ulaşamadığı sorusunu irdelediğimizde karşımıza birkaç cevap çıkmaktadır. Bunlardan ilki olarak  merhum Başbakan  Necmettin Erbakan’ın bu yöndeki girişimlerinin uluslararası aktörlerce engellenmesi ve 28 Şubat darbesi ile iktidardan indirilmesinden kaynaklanan çekingen siyasi tutumlardır.Daha sonrasında ise İslam devletlerinin  siyasi sistemlerinin     birbirinden farklı ve  otoriter oluşudur.Sonuncusu ise devletler arasında ulus-devletlerden bağımsız bilimsel çalışmaları gerçekleştirebilecek ulusüstü kurum ve kuruluşların oluşumunu sağlayacak bilimsel çalışmalara yeterince destek ayrılmamasıdır.İslam devletleri gereksiz ve faydasız kamu harcamaları yapmayıp tasarruf edilen kaynaklar ile atom altı parçacık çarpıştırma deneylerinin gerçekleştirildiği  CERN ve TEVATRON gibi atom altı parçacık hızlandırıcısı inşa ederek halkların zihninde yıllardır korunan İslam  Birliği’nin zemini oluşturulabilir.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
16.3.2017
Demokrasiye dair kaygılarımız
30.5.2016
Kapitalizm çöküyor mu
06.03.2015
KUANTUM TOPLUMU VE MAKRO-LİBERALİZM
25.02.2015
DEMOKRASİ VE DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ
24.02.2015
ULUSAL EGEMENLİK VE İSTİHBARAT SORUNSALINA LİBERAL YAKLAŞIMLAR
22.02.2015
GEZİ OLAYI VE PSİKOLOJİK SALDIRILARIN AÇILIMI
10.02.2015
İSLAM BİRLİĞİ VE MAKRO-LİBERALİZM
10.01.2015
İSLAMOFOBİ VE AVRUPA’NIN PSİKO-SOSYOLOJİSİ
05.01.2015
KÜRESEL SİVİL TOPLUM’DA ANNELİK ÖZGÜRLÜĞÜ VE MAKROLİBERALİZM
27.12.2014
Makro-liberalizmde nevrozizmden korunma hakkı
13.10.2014
LİBERALİZM’İN TÜRKÇE KARŞILIĞI OLARAK TUTUMLULUK
13.09.2014
ÇÖZÜM SÜRECİ’NİN SOSYO-PSİKOLOJİK YANSIMALARI
22.08.2014
YA RAB BU UĞURSUZ GECENİN YOK MU SABAHI ?
20.08.2014
Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu
14.08.2014
TÜRKİYE’YE IŞİD TEHDİTİ
09.08.2014
Cumhurbaşkanlığı seçimi ne işe yarar ?
07.08.2014
Liberalizm ve aile kurmak
03.08.2014
MAKRO LİBERALİZMDE NÜFUS VE SOSYAL POLİTİKA
01.08.2014
Makro liberalizm ve ilerlemecilik felsefesi Kuantum ve biotıp üzerine
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive