Roni MARGULIES

Marksist.orgBookmark and Share

Günlüğümden Newroz notları


21.03.2011 - Bu Yazı 3310 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Diyarbakır sokaklarında yürürken, insan Türkiye’de olduğunu zaman zaman hatırlıyor.

Geniş bir caddenin bir yanından diğerine uzanan flamada “Bu vatanı çocuklarımız ve torunlarımız için cennet haline getireceğiz. M.K. Atatürk“ yazıyor.

Emniyet Müdürlüğü binasının üçüncü veya dördüncü katından aşağı, kaldırıma kadar, dev bir Türk bayrağı asılı.

Niye? Bayram değil, seyran değil. Ama asılı işte. “Haa,“ diyor insan, “Misak-ı millî sınırları içindeyiz.“

Ama sokaklarda Türkçe konuşulmuyor. Hemen hemen hiç kimse konuşmuyor. Bilinmeyen bir dil konuşuyorlar. Benzemiyor bile Türkçe’ye.

Her yerde reklam panolarında büyük afişler var: “An Azadî An Azadî”.

Bir çadırın üzerinde iki dilli bir afiş: “Em bı zimanê xwe ye zıkmakî perwerdehî ye daxwazın - Anadilimizde eğitim istiyoruz”.

“Tamam,” diyorum, “ikinci kısmını anladım. Ama niye Türkçesi üç kelime de, bilinmeyen bir dildeki dokuz kelime?”

Dükkân isimleri Türkçe. “Baharatçı”, “kuru yemişçi”, “ciğerci”... Ama dükkâncılar Türk değil. İsimleri bir garip. “W” var, “Q” var, “X” var isimlerinde. Ama İngiliz olmadıkları da belli.

Kıyafetlerinden belli zaten. İstanbul’dan ve Kırşehir’den farksız olanlar da var, ama çok farklı olanlar da az değil.

Ve şehirde bir bayram havası var. Oysa Trabzon’da veya Pozantı’da bayram değil.

Bu bayram havası İstanbul-Diyarbakır uçağında başladı zaten. Alman olmadığı besbelli olan çok kişi Almanca konuşuyordu. Almanya’da tatil mi diye düşündüm, değil. Uçaktan indik, Alamancıların çoğunu akrabaları karşıladı. Bazıları da elinde “Turâ Newroz” diye bir pankart tutan bir adama doğru gitti: “Newroz Turları”.

“Pîroz be“

Bir kahve içmek için Sülüklü Han’a gittim. Baktım, bir köşede Taraf gazetesinin avukatlarından Veysel Ok oturuyor. KCK davasının avukatlarından biriyle sohbet ediyor. “Sayın Öcalan” diye yazdığım için açılan “suçu ve suçluyu övmek” davasından beraat etmemi sağlamıştı Veysel. Önümüzdeki ay da Org. Şener Eruygur’un açtığı hakaret davasından beraat etmemi sağlayacak. Diyarbakırlıymış. “Newroz için geldim“ dedi. “Proz be“ dedim, bilmediğim bir dilde.

Çıktım, restorasyon çalışmaları için dört bir tarafı tahta perdelerle kapatılmış olan Ulu Cami’nin önünden geçerken, kaldırımda Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş’a rastladım. Halkı Newroz kutlamalarına davet eden bir el ilanı dağıtıyordu arkadaşlarıyla beraber. Çanakkale’de birkaç ay önce İnsan Hakları Derneği’nin “Birarada yaşamın dilini yaratmak” konulu bir toplantısında konuşmacıydık, oradan tanışıyoruz. Sarıldık, “Bir yaramazlık yok, değil mi?” dedim, “Tutuklamazlarsa yok” dedi. KCK davasından içerde olmamasının tek nedeni, gerçek ve ciddi sağlık sorunları.

Sohbet ederken Demokratik Özerklik Çadırı’nın sözü geçti. Kalktım gittim. Şarkılar, türküler, çadırın dışında gençler “Vur vur gerilla” türküsüyle halay çekiyor. İçerisi ana baba günü. Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal uğradı, kısa bir konuşma yaptı. Rengarenk pankartlarda “Kürt sorunu siyasî soykırımlarla değil, demokratik özerklikle çözülür”, “Dilimizi yaşayalım ve yaşatalım”, “Koruculuğun kaldırılmasını istiyoruz”, “Anadilimizde eğitim istiyoruz” yazıyor.

Gün boyu çeşitli sohbetlerde BDP’yi de, PKK’yi de eleştirenler olmuştu. Kürt kamuoyu homojen değil elbet. “Kürt halkını sadece PKK’nin temsil ettiğini düşünmek yanlıştır” demişti bir delikanlı. Öyledir kuşkusuz. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir parti bir halkın bütününü, tüm çeşitliliğini, tüm fikir ve görüşlerini temsil edemez. Ama bu çadıra girenlerin kuşkusu da kalamaz: Dedeleri ve nineleriyle, koca çadırın bir yanından diğerine koşuşturan çocuklarıyla, beyaz başörtülü, renkli elbiseli anneleriyle, asık yüzlü delikanlıları ve her fırsatta halaya duran, zılgıt çeken genç kadınlarıyla gerçek bir halk hareketi var burada. Bir şarkı bitiyor, her yanı “Bijî Serok Apo!“ sesleri kaplıyor; bacak kadar çocuklar oyuna ara verip adeta bir refleks gibi kollarını kaldırıp iki parmağını ayırıp zafer işareti yapıyor. Müthiş bir özgüven, müthiş bir coşku.

Ben u Sen

Çadırdan dönüşte soluğu Ben u Sen meyhanesinde aldım. Evet, Türkiye’deyim! Meyhane tıka basa dolu, televizyon ekranlarında Fenerbahçe-Galatasaray maçı var, her gol fırsatında yer yerinden oynuyor. “Burada genellikle Galatasaray’ı tutarlar,” diyor biri, “sarı, kırmızı, bir de çimenlerin yeşili. Bayrak rengi oluyor.”

Bir köşede, baktım, Mıgırdıç Margosyan rakısını yudumluyor. Ben zaten yükümü almıştım, ama selam verince bir duble de onunla içtim. Doğup büyüdüğü şehre 30 yıl gelmedikten sonra, artık sık sık geliyormuş. “Gâvur Mahallesi var ya,” diyor, “benim çocukluğumda Yahudi mahallesi de vardı, şimdi adı Kore Mahallesi. Abdullah Bey’e rica etsek de, oranın da adı değişse.”
Diyarbakır gerçek bir başkent

Anadolu’nun çoğu şehri aslında şehir değildir. Boyu ve nüfusu azmanlaşmış köydür çoğu. Kentselleşememiştir.

Diyarbakır öyle değil. Yüzyıllardır bir dizi medeniyete başkentlik etmiş olduğu belli. Tüm yoksulluğuna rağmen, savaş ve yakılan köyler nedeniyle patlamış olan nüfusuna ve altyapının bu nüfusu kaldıramamasına rağmen, yeni kesimlerinin çirkinliğine rağmen, burası bir kent.

Ve gururlu bir kent. Kent olmanın gururunu bilinçli bir şekilde yaşayan bir kent.

Her an birden fazla yerinde birden fazla kültürel etkinlik ve hepsinde kalabalıklar var.

Kimse böyle ifade etmez belki, ama “Burası bir kültürün başkenti ve biz bu kültürü yaşatacağız“ diye düşünüyor herkes sanki. İnatla ve azimle. Kültür, direnişin sivil ayağı adeta.

Batman’da Newroz

Sabah saat 6’da Mardin Kapısı’ndan şehir merkezine doğru yürüdüm. O saatte küme küme gençler belediye otobüsleri garajına doğru gidiyor. Hepsinin üzerinde muhakkak sarı, yeşil, kırmızı bir şeyler var, ya bir poşu ya bir başlık ya başka bir şey.

Garajda otobüsler dolup dolup kalkıyor. Üzerlerinde nereye gittiklerini belirten elektronik tablolarda “Newroz pîroz be” yazıyor. Hepsinin içinden davul zurna sesi yükseliyor! Dolup gitmeyi bekleyen birinin içinde, vallahi de billahi de, halay çekiliyor! Bildiğimiz kırmızı belediye otobüsü, dalgalı sularda bir kayık gibi sallanıyor!

Ben Batman’a doğru yola düştüm. Dün sordum, 1,5 milyon kişi bekleniyor Diyarbakır Newroz alanında. Batman’daysa 250-300 bin kişi olur dediler. Daha küçük yerde daha kolay gözlemlerim her şeyi diye düşündüm. Batman’ı da görmüş olurum bu vesileyle. Çok değil, 45 dakikalık yol.

Diyarbakır’dan çıkarken de, Batman’a yaklaşırken de, yol kenarında öbek öbek çocuklar otomobil lastiklerini ateşe verip Newroz ateşini yakıyor, kapkara kauçuk dumanları göğe doğru yükseliyor.

Batman’ın hemen girişinde, otogarın önündeki kocaman boş alan ve onun ötesindeki mısır tarlası bir insan denizine dönüşmüş. Sahne ve alan, malum renklerde bayraklar ve balonlarla bezenmiş.

Yanına bile yaklaşamadım sahnenin. Ama dev ekranda yanlış görmediysem, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata konuşuyordu. Kürt halkının da, “Newroz’a Nevruz diyenlerin de“ bayramını kutladı.

Kalabalığın daha az yoğun olduğu, sahneye uzak yerler tam bir piknik alanı. Yerlere örtüler serilmiş, yemekler yeniyor, çocuklar oyun oynuyor.

Kutlamalar sabah 10’dan öğleden sonra 5’e kadar sürecekti. Ama saat 1’de, beklenmedik bir şekilde, hep birlikte şehrin merkezindeki demokrasi çadırına yürüyüş yapılacağı ilan edildi. Bir yandan, yürüyüşe izin verilmeyeceği, olay çıkacağı düşüncesi tedirginlik yarattı, ama bir yandan da o dev kalabalık ağır ağır şehrin yolunu tutmaya başladı.

Olay çıkmadı. Ama her an çıkabilirdi. Yol boyunca çok yoksul, çok derme çatma mahallelerden merkeze doğru “Apo’nun fedaileriyiz“, “Biz Apocularız“, “Bijî PKK!“ sloganlarıyla yürürken, özellikle gençler ve çocuklar birer barut fıçısı gibiydi. Küçücük bir çocuk bir köşebaşında dizilmiş bekleyen kalkanlı polislere doğru bir taş attı. Yanındaki adam kafasına bir şaplak atarak kalabalığın içine çekti çocuğu, azarladı. Aynı sahne, başka çocuklar ve başka adamlarla defalarca tekrarlandı.

Demokrasi çadırının 100 metre ötesinde kalabalık ikiye yarılıyor, yolun ortasında duran zırhlı bir polis aracının iki yanından geçiyor. Ne işi var bunun burada? Amacı, gençleri provoke etmek adeta. Ve ediyor. Taş atıyor çocuklar. Taşların hiçbir etkisi yok, aracın metal kenarlarına “tık” diye çarpıp düşüyorlar. Araçtan bir tepki gelirse bir anda burası savaş meydanına döner ve aracın içindekiler sağ kurtulamaz diye düşünüyorum. Tepki gelmiyor. Ve zaten birkaç kişi hemen aracın etrafında durup çocukları uzaklaştırıyor.

“Türkiye Türklerindir”

Kaldırımda bir reklam panosunda AK Parti milletvekili aday adayının afişi var. Bir boğaya kırmızı bez sallamak gibi. Çocuklar panonun camını tuzla buz edip afişi alıp yırtıyor. “On gün sonra tutuklanacaklar“ diyor yanı başımda biri. Panzerin işi sadece sindirme değilmiş, yanından geçen herkesi, taş atanları da, atmayanları da filme çekiyorlarmış.

Karşı kaldırımda kahveler dolu. Kalabalığa da, panzerlere de alışık herkes. Oturduk, qehwe ve çaylar söylendi. Üzerinde “Fîşê Adîsyonê” yazan faturamıza içtiklerimiz yazıldı. Kahvelerimizi yudumlarken bitmek bilmeyen kalabalığın önümüzden akıp geçişini izledik.

Haber aldık, Diyarbakır’da gerçekten de 1,5 milyon kutlamış Newroz’u. Ve her yerde program erken bitirilip şehre yürüyüş yapılmış. “Serhıldan” sözünü çok duydum bugün.

Otelime dönerken, buralara hiç gelmemiş olanlar için üzüntü duydum. Garip bir hayal dünyasında yaşayıp “Türkiye Türklerindir” zannedenler için de üzülecektim, ama üzülemiyorum. Kendileri bilir.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
10.12.2019
Amazon ormanlarını yakan Leonardo DiCaprio
26.11.2019
AKP ve Kemalizm
4.11.2019
“Gerçekten bir halk ayaklanması”
16.10.2019
Vakit nakittir: Kapitalizm, zaman, hız
2.10.2019
Aman, anayasa değişmesin
6.09.2019
Yahudiyse Yahudi
11.07.2019
Tabelaya bakalım...
22.06.2019
Göçmenler ve Türkyılmaz
14.05.2019
Sudan'da ne oldu?
16.4.2019
Türkiye düşmanları ve Türk medyası
10.3.2019
Süper kahraman kadınlar
18.2.2019
Domates, patates ve sivri biber
21.1.2019
Trump, Bolton ve Suriye
23.12.2018
Duvar ve suçlular
13.12.2018
“Üst akıl” ve “birileri”
12.11.2018
Trump'ın işi zor
3.11.2018
Sırıtmama yeteneği
30.10.2018
Türküm, doğruyum, çalışkanım
21.10.2018
McKinsey, Dilipak ve Kılıçdaroğlu
30.9.2018
Moğollar ve Yahudiler
23.9.2018
Azınlık cemaatlerinin bildirisi ve Musa Dağı'nda 40 gün
13.9.2018
Kriz, sağ ve sol
16.8.2018
Geleceği olmayan ittifak
11.8.2018
İstikrarsızlık ve mücadele
17.7.2018
Ulus-devlet ve demiryolları
9.7.2018
Empresyonist mülteciler
2.7.2018
Panik yok!
24.6.2018
Yeni bir “kör topal” dönemi
14.5.2018
“Soyez réaliste, demandez l'impossible”*
9.5.2018
1 Mayıs ve Youngstown işçileri
27.4.2018
Savaş karşıtlığı meşrudur
2.4.2018
Doğan Medya Grubu: Hep devletin yanında
19.3.2018
1968: Vietnam, Angola ve savaş karşıtları
30.12.2017
“Uçuran Türk”
25.12.2017
“Uçuran Türk”
17.12.2017
Gargat ağacı ve Yahudiler
11.12.2017
Kim daha millî?
26.11.2017
Zarrab, ABD, Erdoğan ve Türkiye
20.11.2017
Türk devletinin simgesi
12.11.2017
Kusura bakmasınlar, mesele vatandır
7.11.2017
Kusura bakmasınlar, mesele vatandır
31.10.2017
Suçluyum, itiraf ediyorum!
23.10.2017
Bir rektörle tokalaşmak
8.10.2017
Akşener'e saygı ve alkış sunanlar
2.10.2017
Bir gece ansızın gidebilirler
24.9.2017
Süleyman Soylu ve “köle olma hakkı”
21.9.2017
Evrim, Tanrı ve Nuray Mert
16.9.2017
Hatta Yahudi bile…
4.9.2017
Erdoğan'la on günde bir konuşmak
29.8.2017
Malazgirt ve millî mitoloji
20.8.2017
Hayrettin Karaman'dan post olmaz
15.8.2017
Malazgirt'ten sonra sıra Avrupa'da
9.8.2017
İsrail'le niye “normalleştiniz”?
25.7.2017
“Yalan ne kadar büyük olursa...”
19.7.2017
Türkiye’de Garip ama Gerçek
11.7.2017
Adalet önemli midir?
4.7.2017
Antidepresan kullanımı ve dünya kapitalizmi
26.6.2017
“Ne mutlu Türk'üm diyene” mi?
20.6.2017
“Hükümeti de, memleketi de yedirmeyiz”
11.6.2017
Hükümete gıcık olup devletten medet ummak
6.6.2017
Cumhurbaşkanı'nın kıraathanesi
29.5.2017
İslâm ahlakı, ırkçılık ve Yahudilik
19.5.2017
Amerika'ya savaş açalım mı?
8.5.2017
Evlilik-aile-çocuk ve AKP
22.4.2017
İstanbul, referandum ve Sovyet devrimi
3.4.2017
Hayır'ın en etkili beş ismi
27.3.2017
İstikrarsızlık, milliyetçilik, ırkçılık
21.3.2017
Uyvar önünde Türk gibi kuvvetli
15.3.2017
Devlet ve AKP
15.8.2015
Ulusal soruna soldan bakış
6.8.2015
Başbakan'dan mektup var
26.7.2015
Suruç’ta Kürtlerin suçları!
3.7.2015
Irkıma yokmuş izmihlal!
19.6.2015
Emanetiniz kaybolmuştur, geçmiş olsun!
3.6.2015
Hakkarilinin yol çilesi bitiyor
17.5.2015
Orgeneraller, Hristiyanlar ve AKP
4.5.2015
Erdoğan'ın istedikleri
26.4.2015
Nerede Aborjinler, nerede Kızılderililer?
12.4.2015
'Gezi ruhu' kaç kişiye kurşun sıktı?
28.03.2015
Abimizi yıpratıyorlar
14.03.2015
Devlet-hükümet ittifakı
08.03.2015
Devlet, derin devlet ve darbe
13.02.2015
Kaos Taciri Lobiler Konfederasyonu (KATLOKO)
25.01.2015
Hayalî Osmanlı, hayalî Türk
16.01.2015
Gerçek terörizme karşı
08.01.2015
Sağlık bakanımız ve İngiliz kraliyet ailesi
21.12.2014
Yolsuzluk mu, darbe mi?
17.12.2014
AKP aslına rücu etti
08.12.2014
Hem masada hem diz çökmüş
29.11.2014
Korku içinde yaşama hakkı
15.11.2014
Sorunlarımız ikiden ibaret
11.11.2014
Zeytin Ağacı
03.11.2014
El çabukluğu marifet ve emperyalizm
25.10.2014
Din ve sosyalizm
19.09.2014
Şahlanan işçi sınıfı?
12.09.2014
Büyük Türkiye’nin işçileri niye ölür
05.09.2014
AKP “devrimi” ve karşı devrimciler
29.08.2014
Ulusalcıların sancıları
17.08.2014
“Ah vah!” mı, “Yeni Türkiye” mi
08.08.2014
Türkiye’de “gerici bir ayaklanma”
26.07.2014
Filistin sorununun çözümü – Roni Margulies
11.07.2014
Balyoz ve Kemalist devlet
03.07.2014
Grev niye ertelenebiliyor?
26.06.2014
Demek ki darbeci yokmuş!
20.06.2014
Hep Kürtlerin kabahati
13.06.2014
Paral El
05.06.2014
Bakalım kim kazanacak?
30.05.2014
Avrupa’da ne oluyor?
24.05.2014
Soma'da darbe girişimi!
17.05.2014
Halkın toplumsal belleği ve sol
18.04.2014
Taraftar gözüyle devlet ve hükümet
04.04.2014
Halkın toplumsal belleği ve CHP
23.03.2014
Başbakan ve Peygamber
17.03.2014
Timsahları beslemek
13.03.2014
Memleket nereye gidiyor?
05.03.2014
Et Lokantalarından Sorumlu Savcı Yardımcısı
25.02.2014
Paralel ve dikdörtgen yapılar
09.02.2014
Dört bakan ve Veli Küçük
01.02.2014
Meşru hükümet, gayrımeşru Cemaat
23.01.2014
Cemaat mi suç işliyor, hükümet mi?
21.01.2014
Hıristiyan ve Yahudilere karşı tedbirli davranma ihtiyacı
17.01.2014
Türkiye’yi yöneten habis lobiler ve Kürt halkının liderleri
10.01.2014
AK Parti'ye nasıl muhalefet edilmez
28.12.2013
Salak sanılan halkın intikamı
29.11.2013
En büyük Türk dayısı ve eğitim sistemimiz
27.11.2013
Asch testi ve on iki kızgın adam
19.11.2013
Herkes matematik bilgisinin çok gerekli olduğuna inanmalıdır
11.11.2013
Aynı yurtta kalınca heriflerle kadınlar ne yapar
30.10.2013
Fotoğraflarla Cumhuriyet’in mana ve ehemmiyeti
15.10.2013
Türkleşelim mi, Türkleşmeyelim mi?
04.10.2013
Kürtlerden bizlere bir paket var
02.10.2013
Ateistler daha zekiymiş!
18.08.2013
Darbe, Mısır ve Türkiye
13.07.2013
Asker mi? Şey... Yani... Olabilir ki!
26.06.2013
İki “Düşman”
24.06.2013
İşte o ajanlar!
12.06.2013
Lağvet bizi Tayyip!
04.06.2013
"Gezi Parkı Dershanesi"
26.05.2013
Amerika Konya’yı niye ister?
18.05.2013
Kafataslarımız ve mutluluk
12.05.2013
Türkiye Cumhuriyeti Köftecisi Osman Usta
10.05.2013
Taraf'tan niye ayrıldım?
01.05.2013
Özetlersem
27.04.2013
Millî bir felaket: Ters Atatürk
24.04.2013
Yaraya tuz basmak
20.04.2013
Kim kimden özür dilemeli
17.04.2013
Sinemizdeki hain ve işbirlikçiler
13.04.2013
Türkiye Cumhuriyeti Park ve Bahçeler Müdürlüğü
11.04.2013
Demir Leydi eridi
08.04.2013
Bir Atatürk daha lazım
03.04.2013
Baklava, barış ve demokrasi
30.03.2013
Eğer eşitsek, neden ‘Türk’ bayrağı
27.03.2013
Türkiye Türk’tür, Türk kalacaktır
23.03.2013
Bu Newroz’un önemi
20.03.2013
Özgürlük mücadelesi ve Çanakkale
16.03.2013
Mumyalananlar ve mumyalanmayanlar
13.03.2013
Atatürk hakkında bazı bilgiler
09.03.2013
Vatandaş Türkçe konuşmuyor!
06.03.2013
Her hususta üstün
02.03.2013
İhanet her yeri kaplamış
27.02.2013
Türk’ün kanı mazbuttur
23.02.2013
Ordu çökmüş de kimsenin haberi yok
20.02.2013
Türkiye’yi Türkiye yapan değerler
16.02.2013
Lincoln’den Bush’a
13.02.2013
Eskiden ihtilaller olurdu
09.02.2013
Komutan zor yetişir
06.02.2013
Çöpten çıkan portreler
02.02.2013
Yahudilerin ecdadı aslında Türkler mi
30.01.2013
Devlet, sol ve CHP
26.01.2013
Siyasî mizahın sonu
23.01.2013
Ermeniler gerginlik çıkarır
19.01.2013
Unutturamıyorlar artık
16.01.2013
Kadının fıtrî rolü
12.01.2013
Her Şey Kâr İçin A.Ş.
09.01.2013
Özkök’e hakaret etmeli mi, etmemeli mi
05.01.2013
Liberaller çok az maalesef
02.01.2013
Yılın son ve en güzel haberi
29.12.2012
Irk ve süpürge sopası
26.12.2012
Özgür ve sınırsız eğitim
22.12.2012
Süper robot Robotto
19.12.2012
İstifa etmemişim!
15.12.2012
‘Yeminler edildi, yıkılacak Silivri’
12.12.2012
Pınar Selek adaletten alacaklı
08.12.2012
Geleceğin güzel Türkiye’si
05.12.2012
Sorunlarımız ikiden ibaret
01.12.2012
Devletin sevgili hizmetkârları
28.11.2012
Şiddet hortlakları ve başka bir dünya
24.11.2012
İsrail ve emperyalizm
21.11.2012
‘Yahudi devleti’ ve din
17.11.2012
‘Ne kutlaması lan!’
10.11.2012
Karmaşık bir hissiyat Türklerinki
07.11.2012
‘Tefeci, simsar, tüccar’
03.11.2012
‘Devlet pazarlık etmez’
31.10.2012
Bayram terörü
27.10.2012
Tek yürek çifte bayram!
24.10.2012
Vatandaşlık krizi!
20.10.2012
Otel odalarında eşcinsellik
17.10.2012
Vatana hizmet ve hıyanet
13.10.2012
Rosetta taşı, Mısır ve emperyalizm
10.10.2012
Balyoz ve Kemalist devlet
06.10.2012
Suriye, savaş ve borsa
03.10.2012
Kongre, Başbakan ve cinsellik
29.09.2012
Nefret suçu ve Başbakan
26.09.2012
Yüksek öğrenim görmüş parlak subaylar
22.09.2012
Amerikan rüyası Amerikan kâbusu
19.09.2012
Sosyal Güvensizlik İl Müdürlüğü
15.09.2012
Suriyeli göçmenler kardeşimizdir
12.09.2012
Hayatımdaki müzik
05.09.2012
Kemal’i mi eleştirmeli, Tayyip’i mi
01.09.2012
Vatandaş için medenî bilgiler ve Artin Agopyan
29.08.2012
Bahar Çiçek’leri
25.08.2012
Soyun öyleyse, dövüşeceğiz
22.08.2012
Pamuk ve Bağdat Caddesi’nin başörtülüleri
18.08.2012
Irkçılık, bilim, faşizm
15.08.2012
Gazeteler, AK Parti ve patronlar
11.08.2012
Yahudi millî karakteri, küfür, şirk ve nifak
08.08.2012
Mücadele çok iyi gidiyor
04.08.2012
Kapitalizmin domatesleri
01.08.2012
Zaten bizde ırkçılık yoktur
28.07.2012
Millî muhafazakâr ittifaka karşı ne yapmalı
25.07.2012
Ermeni Belediyesi falan değil
21.07.2012
Vicdansız ticaret özgürlüğü
18.07.2012
Kim değişimden yana
14.07.2012
Maymun, ayna nöron ve biz
11.07.2012
AK Parti ne değildir
07.07.2012
Devrim yaklaşıyor galiba
04.07.2012
Sağcılık ve kaz kafalılık
30.06.2012
Kürdistan 1 No’lu Kapalı Cezaevi
23.06.2012
Bin ah dinle kâse-i fağfurdan
20.06.2012
İngilizce ‘eğitim’ nasıl denir
16.06.2012
Gotlar, ırkçılık ve çözüm
13.06.2012
Öcalan’la ne konuşalım
09.06.2012
Âdem, Havva ve biz
06.06.2012
AK Parti’ye muhalefet nasıl olur
02.06.2012
Kürtaj, dinî inanç ve AK Parti
30.05.2012
İdris Naimlik yarışması ve kürtaj
26.05.2012
Hayvanî üslup
23.05.2012
Şiddet ve sosyalizm
19.05.2012
Bağımsızlık İçin İlk Adım
16.05.2012
Minibüsçüler, Atatürk ve AK Parti
12.05.2012
Larda yüzen al sancak
09.05.2012
Rouget de Lisle ve Taraf
05.05.2012
Kürt sorunu: Küçük bir hatırlatma
02.05.2012
Godot’yu beklerken Belediye geldi
29.04.2012
Destekleyecek takım bulamıyorum
28.04.2012
Atatürk’e mektup var
25.04.2012
Asker ordusu ve irfan ordusu
23.04.2012
Banane kimin kazandığından
21.04.2012
Vor
18.04.2012
Kutsal bayrağımız ve sendikalar
14.04.2012
Kadın vücudu, seks ve devlet
11.04.2012
Vatan hainleri ve Marksizm
07.04.2012
Evren’in son zaferi
04.04.2012
Hükümet bezdiriye karşıymış
31.03.2012
Baba tarafından şempanze
28.03.2012
Madem yapmayacaksın, niye yapacakmış gibi yapıyorsun
24.03.2012
Solu niye yanlış tanımışız
21.03.2012
Siyaset, ilahî varlık ve ölümden sonra hayat
17.03.2012
Kim bu ‘Müslümanlar’
14.03.2012
İçişleri Bakanı özür dilemeli
10.03.2012
Sivas Mektüpçüsü Basri
07.03.2012
Darbeci Sanatçılar Girişimi
03.03.2012
Konyalıların okuyamadığı yazı
29.02.2012
İçişleri Bakanı istifa!
25.02.2012
Atatürk’ün Fener’ine teşekkürler
22.02.2012
Müslüman çocukların bahtsızlığı
18.02.2012
Evren bugün ne demektir
15.02.2012
AK Parti’nin dolandığı çarşaf
11.02.2012
Cennette suç işlemek
08.02.2012
Yehova ve Enkidu
04.02.2012
AKP’ye nasıl muhalefet edilmez
01.02.2012
Şiir, kadın ve mutfak
28.01.2012
Bedri Baykam’ın zekâsı
25.01.2012
Evet, ama Evren yetmez
21.01.2012
AK Parti’nin devletle dansı
18.01.2012
Kenan Evren’in ilmî kıymet ve meziyetleri
14.01.2012
Alçakların son sığınağı
11.01.2012
Dünyanın en büyük Atatürk heykeli
07.01.2012
Polise yardım edelim
04.01.2012
Sosyalist Kim ailesi
31.12.2011
Maydanoz, pırasa ve mankafa
28.12.2011
Muaviye ve Sovyetler Birliği
24.12.2011
Türkiye teyakkuz halinde
21.12.2011
Mücahitlikten müteahhitliğe
17.12.2011
Sosyalizmin çöküşü?
14.12.2011
Türk’e kafa tutanlar
10.12.2011
Şike ve şark kurnazlığı
07.12.2011
Şiddet, terör ve sosyalizm
03.12.2011
Ey Meydan...
30.11.2011
Niye hâlâ sosyalistim
26.11.2011
Ulus Okullar Başöğretmenliği
23.11.2011
Tahir Efendi bana kelp demiş
19.11.2011
Atatürk’ü özlemek
16.11.2011
Devlet ve eşek
13.11.2011
Sizin için seçtiklerimiz
09.11.2011
Atatürk’ün kadınları
05.11.2011
Hükümet su alıyor
02.11.2011
Krepon kâğıdının en millî bileşimi
29.10.2011
Cumhuriyet’in göğsümüz tunç siperi
26.10.2011
İnsanlar hadlerini bilsinler!
22.10.2011
Ölümün ardından yazı yazmak zor
19.10.2011
Türklüğe ve Türk’e sahip çıkanlar
15.10.2011
Armani Ermeni mi
12.10.2011
Devlet mi çete mi
08.10.2011
Nerde bülbül, hani baharda açan gül?
05.10.2011
Silahlı savaş ve manşet savaşları
01.10.2011
Türkleri bıçaktan geçirelim
28.09.2011
Azdılar, belalarını bulacaklar
24.09.2011
Müzakere zamanı
21.09.2011
Hayatımı feda eyliyeceğime andiçerim
17.09.2011
Unutmayacağız! Unutturmayacağız!
14.09.2011
Timsah adlı bir köpek
10.09.2011
Şiddet sınavından sınıfta kaldım
07.09.2011
Habil Adem ve Fener Patrikhanesi
05.09.2011
Şiir benim aklım, düzyazı iradem
03.09.2011
Kâfirlerin malları nasıl geri verilir
31.08.2011
Atatürk’ün güzel sözleri
27.08.2011
Bütün dünya Türklere karşı
24.08.2011
‘Ata’ sözünün kökenleri
20.08.2011
İnanılmaz bir basiretsizlik
13.08.2011
Kahraman Türk-Kürt esnafı
10.08.2011
Memlekete faşizm getirmek zormuş
06.08.2011
Kim modern, kim değil
03.08.2011
Kim koruyacak şimdi bizi
30.07.2011
Norveçli faşist Türk faşist
27.07.2011
Bombacı eşittir Müslüman
23.07.2011
Kimi eleştirmeli
20.07.2011
İmha, inkâr, katliam, kültürel soykırım
16.07.2011
Doğum günün kutlu olsun Apoyevmatini
13.07.2011
Konuşursam herkes yanar
09.07.2011
Barselona ve Tahrir, İstanbul ve Şam
06.07.2011
Çarşı her şeye karşı
02.07.2011
Kot pantolon ve ‘Bağımsız Türkiye’
29.06.2011
Dağda piknik yapıp ovayı değiştirenler
25.06.2011
Vallahi de billahi de yemin etmem
22.06.2011
Babaları her gün hoş tutmalı
18.06.2011
Siyasal İslam ve Emre Kongar
15.06.2011
Masaya buyurun lütfen!
11.06.2011
Savaşma seviş
08.06.2011
Şimdi oy verelim haftaya tartışırız
04.06.2011
Millî tank üretimi başlıyor
01.06.2011
‘Netekim’ ifadeye
28.05.2011
Kaç kadınla evlensem
25.05.2011
Türk önde Türk ileri
21.05.2011
Hepimiz ara türüz
18.05.2011
AKP ile ordu
14.05.2011
Şempanzeden bana
11.05.2011
Hep ve yine Kürtlerin kabahati
07.05.2011
Schwarzenegger Abbottabad’da
30.04.2011
Orgeneraller, Ergenekon ve AKP Yazdır
27.04.2011
Silivri sinemasının jönleri
23.04.2011
Atatürk büstlerinin hazin öyküsü
20.04.2011
Irkçılığın ilacı
16.04.2011
Aynı nehirde yıkananlar
13.04.2011
Arıtman’dan Haberal’a
09.04.2011
Çam sakızı çoban armağanı
06.04.2011
Çam sakızı çoban armağanı
02.04.2011
Kişilerin huzur ve sükûnunu bozmak
30.03.2011
Kahraman Türk askeri Libya’da
26.03.2011
Baydemir panzerimizin üzerinde
23.03.2011
‘İyiler Federasyonu’nun Libya serüveni
21.03.2011
Günlüğümden Newroz notları
19.03.2011
General gelecek, teftiş var
16.03.2011
Türk milletinin malları
12.03.2011
İsrail’in uzun parmakları
09.03.2011
Bu dava bizim davamız
05.03.2011
Avrupa’nın en büyük adalet sarayı
02.03.2011
Erbakan’ın sol için yaptıkları Yazdır
26.02.2011
Amerika’nın karıştırdığı halt
23.02.2011
Silah dediğin...
19.02.2011
Kim korkar hain hukuktan
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive