Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Sabahattin İZCİOĞLU

[email protected]Bookmark and Share

Halka cahil, aptal diyenlere! ithaf olunur


11.09.2014 - Bu Yazı 2005 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 

Yeni seçilen Selçuk Belediye Başkanının düzenlediği halk günlerinin 11. ve 12. sine izleyici olarak katıldım. İlk katıldığım toplantıya giderken insanlar yine iş, aş, destek yardım gibi bireysel isteklerini dile getirecekleri düşüncesi içinde önyargılıydım. Hayret ve şaşırtıcı bir durum, bir kişi bile bireysel isteklerini dile getirmeden Selçuk’un sorunlarını en ayrıntılı şekilde dile getirmesi oldu, ayrıca bence bireysel isteklerini dile getirmesi de çok doğal.  Vatandaş tek tek Selçuk’ta hangi ağacın dip topraklarının azaldığını, hangi ağacın hastalık geçirdiğini, sulanmadığını, hangi sokakta çöplerin alınmadığını, kısırlaşacak kedileri, mahalle arasında beslenen hayvanları, köylerde ki temizlik sorunlarını, boş arsaların yarattığı çevre kirliliğini, yaklaşan kış nedeni ile kalitesiz kömür denetimlerinin yapılıp yapılmadığını, parkların aydınlanmasını, kaldırımda bulunan ağaçların kaldırım taşlarını patlatmalarını, belediye çalışanlarının özellikle temizlik işlerindekilerin işlerini nasıl aksattıklarını, baca kirliliği ile ilgili alınacak önlemleri, otopark, trafik sorunun çözümü ile ilgili istek ve önerileri, kaldırımların işgali, derelerin ıslahı, eski arabaların özellikle sanayide yol kenarında bulunan eski arabaların yarattığı çevre kirliliğini v.b gibi onlarca sorunu dile getirdiler.  Açıkça ki ben halkın gücüne, ilgisine, bilgisine inanan kişi olarak sorunlara bu kadar duyarlı olduklarını beklemiyordum. Halkın önü açıldığında, ortam yaratıldığında düşüncelerini rahatça dile getiriyor. Bazılarımız bunları yönetimin taraftarı olarak değerlendirip dikkate almayabilir. Bu toplantılarda halk söz verilip yapılmayanları dört beş ayın geçtiğini neler yaptıklarını da sorgulayarak açıkça acımasızca eleştiriyor hem de bu yönetime oy verenler tarafından.

Belediye Başkanı, Başkan vekili, şube müdürleri, amirler de bu sorulara karşı anında cevap veriyorlar. Önerim 15 yıl bu tür toplantıları bir kere olsun yapmayanlar üstüne üstlük oy alamayınca halkı suçlayanlar bir kere bu toplantılara gelsinler de halkın zekasıyla alay etmesinler.

Bu durum madalyanın bir yüzü bir de öbür yüzüne bakalım. Kent konseyinin oluşumu ile ilgili toplantının ardından Belediye Meclisinin Eylül ayı ikinci toplantısı yapıldı. Oturum başlamadan AKP ilçe başkanı 30- 40 kişilik grupla salonun oturma bölgesinin sağ tarafına yöneldi. Bu bölgede daha önce oturanların kalkmalarını sol bölmeye geçmelerini söyleyince burada bulunan izleyiciler ister istemez bu bölümden kalkma davranışında bulundular, AKP ilçe başkanı, belediye çalışanların kalkmalarını istediğini belirten bir uyarıda bulundu. Bir kere böyle grupsal bir gösteriş niye, her siyasal parti böyle bir davranışa girerse nasıl bir ortam oluşur? Daha önce aynı şeyi önceki başkan yapıyordu, hatta sizin meclis üyelerini dışarı atma önerilerinde bulunduğunda, ben bu mağduriyetleri ve haksızlıkları da dile getirdim. Ama halk ne yaptı? Demokrasiye ve uzlaşmaya oy verdi. Belediye Meclisi ve salonu bir kamu yeridir, seçimden sonra burada siyaset biter, toplumsal sorunlar sadece bir siyaset üzerinden ve güçle çözülmeye kalkılırsa o toplum er yada geç çöker.  İlçe başkanından böyle bir davranış beklemiyordum, olay üzücü. Aynı toplantıda gündemin istek ve öneriler maddesinde AKP li bir Meclis Üyesinin yaptığı konuşmada kutlama mesajları vermesi de mecliste soğuk hava yarattı. Bakınız Belediye Başkanının tüm demokratik ve uzlaşmacı tutumlarına rağmen bazı gündem maddeleri Belediye Başkanının istediği gibi geçmiyor, siz azınlıksınız, beş meclis üyesine karşı on muhalefetin meclis üyesi, MHP’nin meclis üyelerinin gözüne bakıyorsunuz. Onlarda hayır dediğinde maddeler geçmiyor. Tamam, kimse düşüncelerinden ideolojisinden taviz vermesin ama taviz vermemenin yeri burası değil, ortada yıllardır sorunları birikmiş fakirleşmiş, gerilemiş bir Selçuk var. Geçen dönem daha çok meclis üyeniz vardı, eski yönetim 17 milyon borç yaparken, geçen yıl festival için 617 bin lira, deve güreşleri için 150 bin lira harcanırken neredeydiniz?  Okul ve soğuk hava depolarına gelen paraların nerelerde kullanıldığını neden araştırmadınız? Otoparklardan toplanan paraları neden takip etmediniz? Seçim öncesi yenen pideler, çöp şişler yenirken sizin meclis üyeleri ne yapıyordu? Daha açık bir soru, Belediye Başkanlığı seçiminde alınan oyla Cumhurbaşkanlığı seçiminde alınan oy aynı mı?

 O zaman herkes şöyle bir düşünecek evet iktidarız ama nasıl bir iktidar? Yapılacak tek şey Belediye Başkanının Halk gününde açıkladığı 35 projeden en az 3-5 tanesini hayata geçirin ve de halk da iktidarın gücünü bir görsün bakalım. İşte o zaman 15 senedir kırmızı kurdele görmeyen Selçuk halkı sayenizde kırmızı kurdele görsün işte o zaman arkanızda yüz binleri toplayın. Ha bir de gerçek bir politika izlenecekse ağızdan çıkanı kulak duyacak ve verilen söz yerine getirilecek gerisi havanda su dövmedi.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.10.2016
DÜNYAYI KİM İSTİYORSA ALSIN AMA!
20.10.2016
İnsan kalitesi mi? Kaliteli insan mı?
4.10.2016
Sistemin yerine ne koyulabilir?
27.9.2016
Eğitim ve öğretimin temel ilkesi ne olmalıdır?
11.7.2016
ÖZLEM Mİ ARAYIŞ MI?
21.6.2016
ŞU DEMOKRASİ NE MENEM BİR ŞEY!
11.6.2016
DOĞA NE DİYOR BU İŞLERE?
7.6.2016
DIŞ GÜÇLER HİKAYESİ VE BAĞIMSIZLIK!
13.5.2016
NELER OLUYOR?
22.4.2016
EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN TEMEL İLKESİ NE OLMALIDIR?
1.5.2015
DEVLET, MİLLET, DİN ÜZERİNE
23.4.2015
OYUM HANGİ PARTİYE?
03.01.2015
Yanlış çözümler öneriyorsunuz hocam
10.12.2014
TkMM toplantısına katıldım
23.10.2014
Göz göre göre kanser olunur mu?
11.10.2014
Bu riyakârlık, bu ikiyüzlülük ne zaman bitecek
11.09.2014
Halka cahil, aptal diyenlere! ithaf olunur
03.09.2014
Sıfır düşünce, sıfır özgürlük, sıfır yönetim
23.08.2014
Haydi, bir cesaret
13.08.2014
Kabaca da olsa hesaplaşıp yüzleşelim mi?
01.08.2014
GÜREŞİN DEVELERİ
19.07.2014
DEMOKRASİ Mİ? FAŞİZM Mİ?
11.07.2014
Yengeç aklıyla olur mu?
01.07.2014
Aynayı kim kırdı?
25.06.2014
‘’Yeterli değil’’ ama desteğim İhsanoğlu’na
17.06.2014
Bildim bileli hep aynı terane
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive