Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Sabahattin İZCİOĞLU

[email protected]Bookmark and Share

TkMM toplantısına katıldım


10.12.2014 - Bu Yazı 1589 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 TkMM’nin açılımını Türkiye küçük Millet Meclisi olarak okuyabilirsiniz. Bir nevi sivil toplum örgütü, 22 ilde kurulmuş daha ziyade sivil toplum örgütleri ile siyasetçileri bir araya getiriyor. Bu oluşum her ayın belli gününde ülke gündeminin en önemli konularını masaya yatırıp, eşitlik temelinde demokratik bir şekilde konuları dile getirmesini sağlıyor. İlkeleri var, toplantı salonunun girişinde ‘’önyargı giremez’’ sloganı ile karşılaşıyorsunuz. Toplantı başladığında öncelikle sivil toplum örgütlerine ikişer dakika konuşma hakkı, daha sonra siyasilere de aynı süre konuşma hakkı veriliyor. Söz isteyip de konuşamayan kimse kalmıyor. Bu sürede kesinlikle karşılıklı konuşma ve anında karşı cevap hakkı yok, en dikkati çeken de konuşmacıyı onaylayan bir imada bulunmak, alkışlamak kesinlikle mümkün değil, alkışlamayı, yuhalama ile eş anlamlı tutuyorlar.

            Bu ayın konusu 1. oturum da Alevi açılımı, 2. oturum uyuşturucu üzerine idi.

Alevi açılımı üzerine birçok Alevi dernekleri, sivil toplum örgütleri, CHP, HDP ve AKP’nin il ve kadın örgütlerinin temsilcilerin yanında CHP İzmir Millet Vekili Hülya Güven, AKP Manisa Millet Vekili Muzaffer Yurttaş da oturumlara katıldılar. Uyuşturucu ile mücadele konusundaki oturum içinde, İzmir Narkotik Şube Müdürü Ömer Okan ve bu konuda uzman olarak iki öğretim üyesi de oturumlara katıldı.

 

            Doğal olarak konuşmacılar bu zamana kadar Alevilere yapılan haksızlıkları, ötelemeleri, karalamaları dile getirdiler. Aleviliğin bir halk İslam’ı olduğu belirtilen konuşmalarda, Yavuz Selim ile Şah İsmail mücadelesinde, Şah İsmail’i tutan Alevilerin kitle kıyımına uğradığını o güden beri de dönem dönem kitle katliamına uğradıklarını, bunun en somut ve yakın örneklerini, Maraş, Çorum olaylarını ve Sivas da Madımak katliamlarını gösterdiler. Konuşmacılar genel olarak Alevilerin var olma hakkını istiyorlar, eşit yurttaşlık hakkı ve özgürce yaşamak istiyorlar, yüzleşme istiyorlar, gerçek anlamda laiklik istiyorlar. Alevilerin sorununu Alevilerin çözeceğini söyleyen konuşmacılarda, sadece eşit yurttaşlık hakkı istediklerini, bu zaman kadar Alevilerin bir isyan hareketine girişmediklerini, hep savunma gayreti içinde olduklarını, inançlarında cebir, şiddet olmadığını, Alevilerin hep barış ve sevgi temelinde hareket ettiklerini İslam’a karşı bir hareket de olmadığını, bunun bir mezhep kavgası da olmadığını, bunun bir sınıf kavgası olduğunu belirterek, Alevilerin sınıfsız ve paylaşıma bir düzen istediklerini dile getirdiler. Bazı Alevi dernek temsilcileri de herkesin Adem ile Havadan geldiğini bu nedenle Suni- Alevi ayırımına karşı olduğunu belirterek, din kültürünün kaldırılmamasını ama Aleviliğin de bu programa konulmasını istedi. Nüfuz cüzdanlarında ki din hanesinin kaldırılmasını isteyen bir konuşmacı da devletin, vergileri tüm vatandaşından aldığını ama bunun kullanılmasını devletin kendi istediği gibi özgürce kullandığını, din dersinin zorunlu olmasının korkunç bir olay olduğunu, devletin dinden elini çekmesini dile getirdi. Alevilerin Dedelerine maaş istemediğini ifade eden bir konuşmacıda, Dedelerin, rıza lokması ile geçindiklerini eğer göstermelik bir eşitlik anlayışı ile Dedelere maaş bağlandığında bu sefer de Dedeler- Hocalar savaşı çıkacağını, oysa bu sorunun çözümü için BARIŞIN TOPLUMSALLAŞMASI gerektiği üzerinde durarak,  hakikatlerle yüzleşmeksizin barışın sağlanamayacağını bunun içinde önce Türklerle, Kürtlerin barışması gerektiğini açıklayarak, ‘’herkes kendi din harcamalarını nasıl istiyorsa kendisi finans etsin devlet karışmasın’’  diyerek ‘’sorunları çürütürseniz toplumu çürütürsünüz’’ anlayışında olduğunu belirtti. AKP Millet Vekili Muzaffer Yurttaş, zor ama çözülebilir bir mesele ile karşı karşıya olduklarını belirterek, Vekil Mevlana’dan, Yunus Emre’den deyişler söyleyerek insanları birliğe dirliğe davet etti. Çözüm olarak da Aleviliği ders olarak okul programlarına koyacaklarını, Cem evlerine yasal statü kazandırılacağını, bunun yanında Cem evlerine maddi destek sağlayacaklarını belirterek Madımak’ın müze olacağını açıklamalarında bulundu.

            Sonuç olarak, genelinde varılan ortak çizgi, Aleviler kendilerini nasıl tanımlıyorsa öyle olmalıdır, bunun yanında Aleviler kendi sorunlarını kendileri çözerken önünde ki engeller kaldırılmalı, ülke de, nasıl aşurede, katılan her yiyecek maddesi kendi özgü tadını  muhafaza ediyorsa toplumda aşure tadında yaşam olması temenni edildi.

 

İzmir Narkotik Şube Müdürü ve uyuşturucu ile mücadele eden öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleşen 2. Uyuşturucu konusundaki görüş ve önerileri başka bir yazımda ele alacağım. Yalnız toplantıda İzmir TkMM daha önce Türkan Saylan Kültür Merkezinde küçük bir salonda etkinliklerini sürdürüyordu, çözüm sürecinde Barışı destekledikleri gerekçesi ile buradan çıkarıldığı, daha sonra zorlu girişimlerle Ahmet Piriştina Kent Arşivinde ki binada küçücük bir yer bulduklarını maalesef şimdi buradan da çıkarıldıklarını bu tür toplantıların bu yerde son toplantı olduğunu üzülerek öğrendim.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.10.2016
DÜNYAYI KİM İSTİYORSA ALSIN AMA!
20.10.2016
İnsan kalitesi mi? Kaliteli insan mı?
4.10.2016
Sistemin yerine ne koyulabilir?
27.9.2016
Eğitim ve öğretimin temel ilkesi ne olmalıdır?
11.7.2016
ÖZLEM Mİ ARAYIŞ MI?
21.6.2016
ŞU DEMOKRASİ NE MENEM BİR ŞEY!
11.6.2016
DOĞA NE DİYOR BU İŞLERE?
7.6.2016
DIŞ GÜÇLER HİKAYESİ VE BAĞIMSIZLIK!
13.5.2016
NELER OLUYOR?
22.4.2016
EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN TEMEL İLKESİ NE OLMALIDIR?
1.5.2015
DEVLET, MİLLET, DİN ÜZERİNE
23.4.2015
OYUM HANGİ PARTİYE?
03.01.2015
Yanlış çözümler öneriyorsunuz hocam
10.12.2014
TkMM toplantısına katıldım
23.10.2014
Göz göre göre kanser olunur mu?
11.10.2014
Bu riyakârlık, bu ikiyüzlülük ne zaman bitecek
11.09.2014
Halka cahil, aptal diyenlere! ithaf olunur
03.09.2014
Sıfır düşünce, sıfır özgürlük, sıfır yönetim
23.08.2014
Haydi, bir cesaret
13.08.2014
Kabaca da olsa hesaplaşıp yüzleşelim mi?
01.08.2014
GÜREŞİN DEVELERİ
19.07.2014
DEMOKRASİ Mİ? FAŞİZM Mİ?
11.07.2014
Yengeç aklıyla olur mu?
01.07.2014
Aynayı kim kırdı?
25.06.2014
‘’Yeterli değil’’ ama desteğim İhsanoğlu’na
17.06.2014
Bildim bileli hep aynı terane
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive