Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Sabahattin İZCİOĞLU

[email protected]Bookmark and Share

OYUM HANGİ PARTİYE?


23.4.2015 - Bu Yazı 1749 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Arada zorunlu ara vermeler olsa da tam kırk altı yıldır politikanın bir fiil içinde olarak ilk defa bu seçimlerin bu kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Öneminden öte ülkenin geleceğinden, insanımızın,  çocuklarımızın geleceğinden ciddi ciddi endişe etmeye başladım. Sıkıyönetim mahkemelerinde, ceza evlerinde bu kadar endişe yaşamadım. Bu nedenle bu seçimlerde duygusallıktan, önyargılardan, şoven, ırkçı duygulardan uzak, hamasi vatan millet söylemlerine takılmadan her bireyin bir seçim stratejisi belirlemesi önerisi ile kendimde bir strateji oluşturmayı benimsedim. Bu strateji tutarsa veya benim gibi düşünenler kitleselleşirse belki,  yılladır hatta yüzyıllardır sorun olmuş, çözülememiş, ülke insanın ayağına pranga olmuş sorunların çözümüne temel atılabilir.

            Partilerin seçim bildirgelerini incelemeden önce, kendimizin, geleceğimizin ve de ülkenin bu güne kadar çözülmeyen en önemli sorunlarını tespit edip, bu tespit edilen sorunları da kim nasıl ve hangi yöntemlerle çözeceğini inandıran partiyi öne çıkarmak düşüncesindeyim. Uzun uzun partilerin seçim bildirgelerini de taramak veya oluşturmak da marifet değil, ayrıca da bu zamana dek bildim bileli iktidara gelen tüm partiler seçimlerde vaat ettiklerinin büyük çoğunluğunu yerine getirmedi. Ama artık kemiğe dayanan, mutlaka gündemine alıp çözülmesi ve bu sorun çözüldüğünde diğer bütün sorunların çözümü için yolların açılacağını tespit ettiğim sorunlar şunlardır ve de desteğim bunları samimi içten gündemine alan ve yapacağına inandıran partiyedir. Desteğim;

            Diyanet İşleri Başkanlığının bu kadar öne çıktığı sadece bir inanç grubunun kuruluşu olduğu bir ülkede laiklikten, laik cumhuriyetten söz edilemez, bu nedenle bu kurumun kaldırılması veya en azından yerine tüm inanç ve mezheplere eşit yaklaşan, adilce paylaşım yapan hatta hiçbir maddi dünya işlerine bulaşmadan sadece inanç temelinde inananların desteği ile ayakta kalan bir kuruma dönüştüren partiyedir.

            Yüzyıldır, etnik nedenlerle on binlerce insanımızın öldüğü, bu sebeple milyonlarca doların silaha yatırıldığı, ülke ekonomisinin çıkmaza girdiği, artı değerin yaratılamadığı, turizmin  gelişmediği, ayırımın, ötelemenin olduğu ve de bir kimlik sorunun yaşandığı ülkemizde, Anayasada ‘’Türkiye sınırları içinde yaşayan herkes Türk’tür’’ ifadesi yerine ‘’Türkiye sınırları içinde yaşan herkes TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşıdır’’ olarak değiştirilmesini gündemine alan,  böylece ülkede gerçek barışın temeli atılarak akan kanın durmasını engelleyecek, anaları ağlatmayacak politikalara desteğimdir.

            Yıllardır yolsuzluklar, usulsüzlüklerle çok büyük sorun yaşanan ülkemizde bu sorunun üstesinden gelecek, en küçük bir yolsuzluğa, usulsüzlüğe müsamaha göstermeyecek kamu harcamalarını kendi malı gibi görüp, kamu harcamalarını en az yarı yarıya indirip, özellikle araç ve benzin tasarrufu yapıldığında  ülkede bir insanın dahi fakirlik sınırında kalmayacak şekilde yatırımlar yapacak partiye desteğimdir. Yeter ki çalınmasın, çaldırılmasın bütün ekonomik sorunlar anında çözülür düşüncesindeyim.

            Yine bir ülkenin eğitim ve sağlık sorunlarını ideolojik görüşlerle çözmeye kalktığınızda ülkenin kaosa gittiğinin işaretidir. Bu nedenle 4+4+4 gibi tamamen ideolojik olan bu eğitim sistemi  değiştirilip yerine, tarafsız, bilime tekniğe dayalı, bireyi geliştirici, düşündürücü, sorup, sorgulayan özgür bir eğitim sisteminde anadilde eğitim için de gereken tüm olanakların yaratılmasını oluşturma güvencesi veren politik parti desteğimdir. En önemlisi de, bu seçim sürecinde etnik yapısı veya farklı görüşleri nedeniyle diğer politik hareketlere saldıran ırkçı davranışlara meydan verilmemeli bunları destekleyen partilere bir tek oy da verilmemelidir.

            Bu dört sorunun çözüldüğünde, ülkenin tüm diğer sorunları domino taşı gibi çözüleceğine inanıyor ve çok kısa zamanda bu bölgenin Avrupa’sı hatta ABD’si olunabilinir, ama bu sorunlar çözülmediğinde veya otoriteleşme, tekleşme, öteleme, ayrışma devam ederse seçim sonrası olacakları düşünmek bile istemiyorum.  

              

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.10.2016
DÜNYAYI KİM İSTİYORSA ALSIN AMA!
20.10.2016
İnsan kalitesi mi? Kaliteli insan mı?
4.10.2016
Sistemin yerine ne koyulabilir?
27.9.2016
Eğitim ve öğretimin temel ilkesi ne olmalıdır?
11.7.2016
ÖZLEM Mİ ARAYIŞ MI?
21.6.2016
ŞU DEMOKRASİ NE MENEM BİR ŞEY!
11.6.2016
DOĞA NE DİYOR BU İŞLERE?
7.6.2016
DIŞ GÜÇLER HİKAYESİ VE BAĞIMSIZLIK!
13.5.2016
NELER OLUYOR?
22.4.2016
EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN TEMEL İLKESİ NE OLMALIDIR?
1.5.2015
DEVLET, MİLLET, DİN ÜZERİNE
23.4.2015
OYUM HANGİ PARTİYE?
03.01.2015
Yanlış çözümler öneriyorsunuz hocam
10.12.2014
TkMM toplantısına katıldım
23.10.2014
Göz göre göre kanser olunur mu?
11.10.2014
Bu riyakârlık, bu ikiyüzlülük ne zaman bitecek
11.09.2014
Halka cahil, aptal diyenlere! ithaf olunur
03.09.2014
Sıfır düşünce, sıfır özgürlük, sıfır yönetim
23.08.2014
Haydi, bir cesaret
13.08.2014
Kabaca da olsa hesaplaşıp yüzleşelim mi?
01.08.2014
GÜREŞİN DEVELERİ
19.07.2014
DEMOKRASİ Mİ? FAŞİZM Mİ?
11.07.2014
Yengeç aklıyla olur mu?
01.07.2014
Aynayı kim kırdı?
25.06.2014
‘’Yeterli değil’’ ama desteğim İhsanoğlu’na
17.06.2014
Bildim bileli hep aynı terane
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive