Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Sabahattin İZCİOĞLU

[email protected]Bookmark and Share

DEVLET, MİLLET, DİN ÜZERİNE


1.5.2015 - Bu Yazı 3085 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Dünyanın hiçbir evresinde ve hiçbir ülkesinde milliyetçilik, ırkçılık, şovenlik, din üzerinden siyaset yapanlar başarılı olup ülkelerini düze çıkaramamışlardır. İlk dönemler başarılı gözükse de sonraları hem kendileri hem de arkasında sürükledikleri tebaaları, toplumları uçuruma yuvarlamışlar, arkalarında acı, dram, gözyaşı, ölüm, zülüm, işkence, ekonomik yıkım bırakmışlardır. Dünyada bu kadar, sosyolog, toplum mühendisi, tarihçi var, biri çıksın da bunun aksini ispat etsin. Dünyada bizzat yaşanmış 100 yıl süren din ve mezhep savaşları, dinlerin kendi arasındaki savaşları, üstün ırk olma savaşları arkasında milyonlarca acı, ölüm, zülüm bırakması bu durumu açıkça ispat ediyor.

Gerçekte millet- milliyetçilik bir değer, bir aidiyet duygusu, mutlaka insanlar yaşadıkları yere, karınlarını doyurdukları toprağa sahip çıkacaklar, doğdukları, ait oldukları ülkelerinin  ecdadiyetine  bağlılık duygusunu yaşayacaklar, herkesin bu anlamda milli yanı vardır ve de her ülke insanı için geçerlidir. Bunlar, her ülkenin, her etnik toplulukların ve de her insanın tek tek kendi değerleridir olmalıdır. Yalnız,  hiçbir milletin bu kendi değerleri birbirinin üstünde veya altında değildir, eşittir, ayrıca artık dünyanın bu evresinde saf ırk da yoktur.

Ama maalesef  politikacılar, muktedirler insanların bu aidiyet duygularını, toprağından ekmeklerini yedikleri, karınlarını doyurdukları sahiplenme duygularını vatan, millet edebiyatı ile sömürüyorlar.  Çünkü bu durum politikacıların çok kolay sığınacağı liman, tüm başarısızlıklarını,  usulsüzlüklerini, yanlışlarını örten bir yöntem. Kimsenin de bu değerlere direk karşı çıkamayacağını ve de insan ruhunu çok iyi biliyorlar. Zaten şu veya bu şekilde iktidar veya muktedir olanlar, baştan itibaren bu konudaki insan eğitimi ve davranışları ile toplumların alt yapısı yıllardır hazırlandığından politikacıların bu vatan millet edebiyatına karşı çıktığınız an sıradan insanlar tarafından bile hemen hain ilan edilebilirsiniz.  Hele de bu kendi değerlerini diğer milletlerin, etniklerin değerlerinden üstün, daha etkin ve baskın kılan politikacılara karşı çıkarsanız yandığınız gündür. Oysa, ülkeyi evimiz gibi düşündüğümüzde, kutsalımız olan evimize yapılan haksız, hukuksuz bir saldırıya  evimizi korumak için nasıl ki gereken her şey yapılırsa, üzerinde yaşanan toprağın sahiplenmesi içinde burada yaşayan hangi ırktan, hangi etnik kimlikten insan yaşarsa yaşasın yaşadığı toprakları sahiplenecektir tarihte de bunun onlarca örneği vardır. Yani politikacıların vatan millet edebiyatına toplumların, halkların ihtiyacı yoktur, politikacıların işi tam tersine bu değil toplumları, halkları eşitlik, adalet temelinde kaynaştırmak birleştirmek dostluk, barış köprülerini oluşturmaktır, demokrasiyi hayata geçirmek olmalıdır.

            Bu durum din üzerinden siyaset yapanlar içinde geçerlidir.  Gösteriş, çıkar, korku için değil gerçek anlamda, içten inanan inançlıların ayrıcalıklı hiçbir din kurumuna gereksinimi yoktur. İnanan insan vicdanıyla, aklıyla inancını her koşulda her durumda yerine getirir, tüm diğer farklı inanç ve değerlere eşit, saygılı davranır.  Sadece inançlar, ilim, irfan, kültür temelinde akademik çalışmalar için gerekli çalışmaları, tarihi araştırmaları yapmalı, bu çalışmalar dünya insanlığının barışını, birlikteliğini, hoşgörü anlayışını, kardeşliğini oluşturmada büyük öneme sahip olacak ve bu yaşama geçirilmesini sağlamada aracı olacaktır.  Saf, temiz duygularla inanan insanların bu tür siyasetçilere, siyaseti din üzerinden yapanlara hiç gereksinimi yoktur. Dünya insanlık tarihi ispatlamıştır ki bir ülkeyi, halkları din, ırk, milliyetçilik üzerinden siyaset yapan politikacılar bölmüştür. Bunun en somut örnekleri hala gözümüzün önünde, Ortadoğu ülkelerinde, Balkan ülkelerinde olanlar,  bazı Asya, Afrika ülkelerin deki savaşlar, bölünmeler, kaos ve karmaşalar bunun açık ispatı.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
21.10.2016
DÜNYAYI KİM İSTİYORSA ALSIN AMA!
20.10.2016
İnsan kalitesi mi? Kaliteli insan mı?
4.10.2016
Sistemin yerine ne koyulabilir?
27.9.2016
Eğitim ve öğretimin temel ilkesi ne olmalıdır?
11.7.2016
ÖZLEM Mİ ARAYIŞ MI?
21.6.2016
ŞU DEMOKRASİ NE MENEM BİR ŞEY!
11.6.2016
DOĞA NE DİYOR BU İŞLERE?
7.6.2016
DIŞ GÜÇLER HİKAYESİ VE BAĞIMSIZLIK!
13.5.2016
NELER OLUYOR?
22.4.2016
EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN TEMEL İLKESİ NE OLMALIDIR?
1.5.2015
DEVLET, MİLLET, DİN ÜZERİNE
23.4.2015
OYUM HANGİ PARTİYE?
03.01.2015
Yanlış çözümler öneriyorsunuz hocam
10.12.2014
TkMM toplantısına katıldım
23.10.2014
Göz göre göre kanser olunur mu?
11.10.2014
Bu riyakârlık, bu ikiyüzlülük ne zaman bitecek
11.09.2014
Halka cahil, aptal diyenlere! ithaf olunur
03.09.2014
Sıfır düşünce, sıfır özgürlük, sıfır yönetim
23.08.2014
Haydi, bir cesaret
13.08.2014
Kabaca da olsa hesaplaşıp yüzleşelim mi?
01.08.2014
GÜREŞİN DEVELERİ
19.07.2014
DEMOKRASİ Mİ? FAŞİZM Mİ?
11.07.2014
Yengeç aklıyla olur mu?
01.07.2014
Aynayı kim kırdı?
25.06.2014
‘’Yeterli değil’’ ama desteğim İhsanoğlu’na
17.06.2014
Bildim bileli hep aynı terane
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive