Serpil Çevikcan

MilliyetBookmark and Share

İran’da yönetim seçimle değişir


4.1.2018 - Bu Yazı 1142 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 ›› İran’da bir an önce istikrarın sağlanmasını arzu ettiklerini belirten Çavuşoğlu, “Rejimi seversiniz, sevmezsiniz ama İran’da yönetimler seçimle iş başına gelir. İran’da gösterilere iki kişi destek veriyor Netanyahu ve Trump” dedi...

›› Olası Afrin operasyonu için “Her şeyin bir zamanlaması var” diyen Çavuşoğlu, ABD ile vize krizi başta olmak üzere sorunların çözümüne yönelik temas grubu oluşturulduğunu, ABD heyetinin 23 Ocak’ta Türkiye’ye geleceğini kaydetti...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  dün gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek 2017 yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Zorlu geçen 2017’de Türkiye’nin aktif dış politika izlediğini vurgulayan Çavuşoğlu, kritik başlıklarda şu açıklamaları yaptı: 
İRAN’IN İSTİKRARI ÖNEMLİDİR: İran Dışişleri Bakanı’nın bana söylediğine göre durum o kadar kötü değil. Gezi olaylarıyla benzetiliyor. Rakamları bizimle paylaştı. Yönlendirme mi var, iyi değerlendirmek lazım. İki kişinin destek verdiğini görüyoruz; Netenyahu ve Trump. Biz dışarıdan bu şekilde bir müdahaleye karşıyız. İran’ın iç işleridir ama İran’ın istikrarı komşuları için önemlidir. İran’ı eleştiren ülkelerin samimi ve çifte standarttan da uzak olması gerekiyor. Kendisine hizmet eden ülkelere ses çıkarmıyorlar. İsteğimiz, çatışmaların bir an önce durması ve istikrarın geri gelmesi. Rejimi seversiniz, sevmezsiniz ama İran’da yönetimler seçimle iş başına gelir. Bir yönetim değişecekse İran halkı değiştirebilir. Cumhurbaşkanı Ruhani’nin açıklamalarını önemli buluyoruz. (ABD’nin konuyu BM’ye taşıması girişimi sorusu üzerine) Bu olayların uluslararası bir boyutu yok. Bu girişimin sebebi, ABD’nin güçlü İran karşıtlığı. BMGK’dan böyle bir karar çıkmaz. Birileri İran’ı karıştırmak istiyor. Bu ortada. 
AMACIMIZ FİLİSTİN’İN TANINMASI: Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki oylama öncesi ABD yönetimi Beyaz Saray’da kurduğu ofisten tüm dünyayı arayarak tehdit etti. ‘Biz direniyoruz ama ABD çok bastırıyor’ diyen ülkeler oldu, oylama sabahı ise bazı ülkeler ‘Fikrimiz değişmedi ama çekimser oy kullanacağız’ dediler. Zorluk ve tehditlere rağmen ezici çoğunluk sağlandı. Ancak oylama günü bazı ülkelerin büyükelçileri ‘Tatile gidiyorum’ diyerek, New York’tan kaçtı. 2018 yılında amacımız Filistin Devleti’nin daha çok tanınmasını sağlamak. 5 Ocak günü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı Fransa ziyaretinde en önemli başlıklardan biri bu. 
ABD’DEN SAMİMİYET BEKLİYORUZ: 2017 sorunlu bir yıl oldu. Artık samimi davranmalarını bekliyoruz. ABD, NATO’da müttefikimiz. İlişkilerimizin iyi olması gerekiyor ama bu ABD’ye bağlı. Bize yanlış yaptıklarında altında kalmıyoruz. İki ülke arasında oluşturulan bir çalışma grubu var, 23 Ocak’ta Amerikalılar Türkiye’ye gelecek. Hakan Atilla davasının seyrini gördünüz. Boş olduğunu gördünüz. Türkiye açısından ne çıktığının önemi yok. Başka iddianameler getirileceği iddialarının da önemi yok. Siyasi bir dava olduğunu Amerikalılara da söyledik. Komediye dönüştü. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Tamamen boş bir dava. Vize konusunda ABD’ye bir taahhüt vermedik. Sadece bir bilgi paylaşımıdır.
HER ŞEYİN ZAMANLAMASI VAR: 2018’de Suriye’de siyasi çözüm süreciyle uğraşılacak. Çözüm süreci sonrasında Suriye’nin yeniden inşası için tüm aktörlerle görüşmelere şimdiden başladık. Çözüm masasına kimlerin oturacağı konusunda çok netiz. Soçi’de YPG konusunda yani terör örgütlerinin toplantıya katılmaması için, ki İran da karşı. Bu konuda üç garantör ülke karar verecek. Kürtleri temsil edebilecek başka gruplar var. Rusya ile ABD arasında YPG’yi kullanmak konusunda rekabet var. Rusya YPG’ye destek vermiyor ama tam uzak durduğunu da söyleyemeyiz. En azından hassasiyetlerimizi anlıyorlar. ABD bunu da anlamıyor. Trump son telefon görüşmesinde silah vermeyeceğiz dedi, o günden sonra somut bir yardım gelmedi. (Afrin’e operasyon sorusu üzerine) Her şeyin bir zamanlaması var. Irak’ta da gayrimeşru referandum girişiminin ardından, Irak hükümeti ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi arasındaki sorunun diyalogla çözülmesinden yanayız. Türkiye sorunun çözümü için rol oynayacak. Bölgesel yönetimin dünyaya açıldığı kapı Türkiye. Bizim iznimiz olmasa yurt dışına bile gidemez Barzani. Bizimle görüşmek istiyorlar ama önce biz de bazı şeylerden emin olmalıyız.
ALMANYA İLE ÖNEMLİ ADIM: Almanya PKK’nın gerçek yüzünü görmeye başladı. Eğer samimiler ise 2018’de önemli adımlar atacağız. 6 Ocak’ta Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile buluşacağım. İlişkileri daha iyi noktaya getirmek istiyoruz. Gabriel, Adil Öksüz’ün Almanya’da olup olmadığını bilmediklerini söyledi. Yakalama kararı çıkartmalarını söyledim, çıkarttılar.
PATRONLUK TASLAMA BİTTİ: AB ile 2017’de inişli çıkışlı ilişkilerimiz oldu. 2018’de AB, Türkiye’ye saygı duymayı öğrenir, eşit ortak olarak görür ve değerlendirmelerini AB üyelik çerçevesi içinde yapar ise ilişkilerimiz daha sağlıklı yürür. Patronluk taslama dönemi bitti. Vize serbestisi konusunda Türkiye’nin karşılaması gereken 65 kriterde sorun yok, ancak diğer kriterler için Türkiye’de ilgili dört bakan toplantı yaptık. Hazırladığımız belgeyi Başbakan’a ve Cumhurbaşkanı’na sunacağız, onların talimatları doğrultusunda AB ile paylaşacağız ve gelecek görüşü bekleyeceğiz. Gümrük Birliğini kazan kazan anlayışıyla güncelleştirebiliriz. Bu, Türkiye’nin de AB’nin de menfaatinedir. (Türkiye sıkıştığı için AB’ye yakınlaşmaya çalışıyor iddiası) Türkiye sıkıştığı için oraya buraya yanaşmıyor. Asıl tam tersi AB Türkiye’nin önemini anlamaya başladı. Tavrımız net, bir adım atana iki adım atarız. Bu bir zafiyet değil, kendine güvenen ülkenin yaklaşımıdır.

ABD ile sessiz temas grubu

ABD ile kurulan temas grubunun yanı sıra, gayri resmi bir temas grubunun daha oluşturulduğu, bu grubun vize krizinin çözümünde etkin rol oynadığı öğrenildi. Bir dönem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın A takımında yer alan ve daha sonra parlamentoya giren milletvekilinin oluşturduğu grubun, Erdoğan’ın onayı ile Aralık ayının ilk haftasında ABD’ye gittiği, üst düzey bir bakanın da aralarında olduğu 30 yetkiliyle görüştüğü öğrenildi. ABD ile 10 başlıkta sıralanan sorunlar konusunda da sessiz temas grubunun çalışacağı bildirildi. 

Enes Kanter takibi

Çavuşoğlu, FETÖ ile yurt dışında yürütülen etkin mücadele konusunda Gülen’e yakınlığıyla bilinen NBA oyuncusu Enes Kanter örneğini vererek, “Enes Kanter, dünya turuna çıktı. Singapur, Endonezya, Romanya’yı gezdi. Ülkeleri gezdi, sonra sınır dışı edildi. 10’dan fazla ülkeyi ziyaret edip FETÖ propagandası yapacaktı. Buna fırsat vermedik. ABD’ye kaçmak zorunda kaldı. Nijerya, Kenya, Güney Afrika. Odaklandık. Tüm Afrika ülkelerinde bunların peşlerini bırakmıyoruz. Mücadeleye devam edecğiz” dedi. Medeniyetler İttifakı canlandırılacak

Çavuşoğlu, 2017’de çok sayıda örgüt üyesinin Türkiye’ye iade edildiğini belirtirken, Türkiye’de cezaevinde olan yabancı terörist savaşçı sayısının 1500 olduğunu söyledi. AGİT’te hangi sivil toplum örgütlerinin temsil edileceği konusunda, “kimin katılacağına biz karar veririz aksi takdirde ilişkilerimizi gözden geçiririz“ tepkisini gösterdiklerini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin talebini karşılamak üzere bir panel yapılacağını kaydetti. Türkiye’nin Katar ve Yemen ile ilgili krizlerin çözümü için aktif rol oynamayı sürdüreceğini kaydeden Çavuşoğlu, 2018’de Türkiye ve İspanya’nın Medeniyetler İttifakı projesinin canlanması için yeniden birlikte çalışacağını, bu yılın sonunda bir genel sekreter ataması yapılacağını belirtti. 
Büyükada sürprizi
Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı ile iki ülke arasındaki sorunları konuşmak üzere Büyükada’da buluşacağını belirtirken, “Avusturya’da hükümet kurulunca güzel bir sürprizle karşılaştık. Dışişleri Bakanı Karin Kneissl yemin eder etmez benimle görüşmek istedi. Doğrudan Türkçe ‘İyi akşamlar, nasılsınız’ dedi, şaşırdım. ‘Ben Türkiye’yi çok seviyorum, çocukluğum Büyükada’da geçti. Sadece faytonlar mı var, araçlara izin veriliyor mu?’ diye sordu. Büyükada’ya davet ettim. ‘Araç var mı yok mu görürsünüz’ dedim” diye konuştu.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
30.5.2018
24 Haziran sonrasındaki şema
26.5.2018
Gençleri hangi parti kazanacak?
25.5.2018
Güçlü Meclis, güçlü hükümet
23.5.2018
1. bölge, 1. sıra büyük sorumluluk
19.5.2018
Liste kulisleri
16.5.2018
CHP listesi ne kadar değişecek?
12.5.2018
Hesaplar Kürt oyları üzerine
9.5.2018
Erdoğan iddialı, Kılıçdaroğlu memnun
5.5.2018
İnce tercihinin sonuçları
2.5.2018
Ak Parti’de büyük değişim yolda
28.4.2018
Gül’ün sitemi, Ak Parti’nin yol haritası
25.4.2018
Gül’ün kararı bekleniyor
24.4.2018
Albayrak: ‘CHP, seçmene nasıl izah edecek?’
21.4.2018
Ak Parti çoktan yola çıkmışken
19.4.2018
Tarihi karar nasıl ve neden alındı?
18.4.2018
Bahçeli bu çıkışı neden yaptı?
14.4.2018
CHP-İYİ Parti ittifakı olacak mı?
11.4.2018
Biz parka ve postal vatanseveri değiliz
7.4.2018
Erdoğan MİT’e niye teşekkür etti?
4.4.2018
Akkuyu sadece bir yatırım değil
31.3.2018
Suriye, proje ve kullanışlı örgüt
30.3.2018
FETÖ, CHP için imtiyazlı örgüt
28.3.2018
Türkiye’ye karşı çifte standardı bırakın, yapıcı olun
24.3.2018
ABD’yle ilişkiler normalleşiyor mu?
21.3.2018
‘Bir gece ansızın’ şifresi
20.3.2018
Afrin’de neler olacak? Ankara’nın 3 hedefi
19.3.2018
Cumhur ittifakı kurultayı
18.3.2018
‘Hukuki müeyyidesi olmalı’
16.3.2018
Diyanet’ten kadın ve fetva reformu
15.3.2018
Kazanacağımız seçimi neden boykot edelim?
11.3.2018
Afrin’e beş kala ABD oyunları
8.3.2018
Cumhurbaşkanı’ndan Diyanet’e talimat
7.3.2018
10 başlıkta eylem planı
6.3.2018
3M, istismarcı sarmalı ve erken önlem
4.3.2018
Afrin’de Ankara’yı neler bekliyor?
28.2.2018
Olumlu bakıyorum
24.2.2018
İttifak tablosu
23.2.2018
İstihbarat temaslarının perde arkası
21.2.2018
İstismarı önlemenin çaresi
18.2.2018
Ankara son sözünü söyledi
16.2.2018
İttifakta dikdörtgen formülü
10.2.2018
Çifte zafer hesabı
7.2.2018
‘Kurultaya değil geleceğe bakalım’
4.2.2018
Adalet yürüyüşü çıtası
3.2.2018
Erdoğan-Davutoğlu ne konuştu?
1.2.2018
TEK KAPI DEVRİMİ YOLDA
31.1.2018
Hesaplanan üç risk
30.1.2018
‘Ordumuzun başarısı ÖSO’ya devredilemez’
27.1.2018
Menbiç sorusuna verilen yanıt
26.1.2018
Ankara, ABD’yi nasıl görüyor?
24.1.2018
Koridor meselesi
22.1.2018
Büyük devlet olmak
20.1.2018
CHP niye yalpalıyor?
17.1.2018
Afrin operasyonu neden şart? Paylaş Twitle A+ a-
15.1.2018
'Özel sektöre kazı izni verilebilir'
13.1.2018
Kürtler Ak Parti’ye küser mi?
10.1.2018
22 aylık planlama
9.1.2018
Bahçeli noktayı koydu
6.1.2018
Tansiyon yükselecek
4.1.2018
İran’da yönetim seçimle değişir
3.1.2018
Gül, daha görünür olurken...
30.12.2017
‘S-400’ler derde deva olmayacak’
29.12.2017
İkinci turda CHP adayını destekleriz
27.12.2017
Akla niye iç savaş geliyor?
20.12.2017
Erken seçim rüzgârı
16.12.2017
Adım adım Kudüs stratejisi
13.12.2017
İttifak, baraj ve sistemde son durum ne?
10.12.2017
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Lozan güncellenebilir
9.12.2017
Tarihi ziyaretin mesajı
6.12.2017
ABD’ye çok açık mesajlar
5.12.2017
FETÖ ve DAEŞ’in yeni yöntemleri
4.12.2017
Sarraf ailesi dava başlamadan kaçtı
2.12.2017
Çiçek: Toplum seçime ısındırılıyor
29.11.2017
MİT de toparlandı mı?
25.11.2017
Rusya, PKK’dan vazgeçer mi?
22.11.2017
Afrin ve Menbiç’e dikkat
21.11.2017
‘Soçi zirvesi’nde çantalar kabarık!
11.11.2017
Ya istiklal ya ölüm!
10.11.2017
Ayrılma kararından vazgeçmelisiniz
8.11.2017
İran’la Kandil mutabakatı
1.11.2017
Uzağı yakın etmek
31.10.2017
Resepsiyondan not ettiklerim
28.10.2017
Kayı boyundan merkez parti çıkar mı?
25.10.2017
Erdoğan: Pazartesi inşallah
21.10.2017
2019’da da aynı isimle
18.10.2017
Kılıçdaroğlu: Her şeyi söyledim
14.10.2017
Bakalım ABD’de ne akıl verecek?
11.10.2017
Yıldırım: kriz Tırmanmaz
7.10.2017
PKK neden denizde?
4.10.2017
Ak Parti daha da hareketlenecek
3.10.2017
Ankara geri adımı zorluyor
2.10.2017
Erdoğan’ın mesajları
30.9.2017
Hasret kaldığımız vicdan bu değil
27.9.2017
TSK’nın rolü ne olacak?
23.9.2017
Trump görüşmesi nasıl geçti?
20.9.2017
Türkiye’nin seçenekleri
13.9.2017
Yol haritası net
11.9.2017
İktidar partisinin Danıştay sözcüsü
9.9.2017
Vardar Ovası, Vardar Ovası...
7.9.2017
'Yorumları ben de eşim de takmadık'
6.9.2017
İkiyüzlü siyaset
3.9.2017
10 maddede referandum gerçeği
30.8.2017
Siyasetin sonbahar gündemi
26.8.2017
Askerler ve kamu diplomasisi
23.8.2017
Sınavdan çakan devlet
19.8.2017
PKK hangi yöntemleri deneyecek?
17.8.2017
'Hiçbir şekilde boyun eğmem'
16.8.2017
Erdoğan’ın hedefi, Türkiye’nin kaderi
12.8.2017
Ankara’da İdlib-Afrin teyakkuzu
10.8.2017
‘Atatürk’ün idealini Ak Parti gerçekleştirdi’
9.8.2017
Kılıçdaroğlu’nun adaylığı
5.8.2017
Komuta kademesine düşen tarihi görev
2.8.2017
Asıl sorun Rakka’dan sonra
29.7.2017
Siyasetin dili
26.7.2017
Erdoğan’dan net mesajlar
22.7.2017
Almanya krizi
20.7.2017
Yeni kabine tablosu ne diyor?
19.7.2017
FETÖ’den tek tip kıyafete, kritik toplantılarda konuşulanlar
17.7.2017
Yenikapı’nın yıldönümü yaklaşırken
15.7.2017
Müttefiklerimiz için utanç sayıları
13.7.2017
Tankları durduranlar ve Erdoğan’ın söylemi
12.7.2017
‘Sorumluluğumuz büyük, hata yapmamalıyız’
8.7.2017
Karşı karşıya olduğumuz gerçek
5.7.2017
‘OHAL Komisyonu bugün yarın başvuru alacak’
1.7.2017
Afrin satrancı ve son haberler
24.6.2017
Bir arada yaşama kültürü
21.6.2017
PKK’nın bölgesel terör ağı
17.6.2017
Normalleşme ihtiyacı
15.6.2017
‘En güçlü arabulucu adayı Türkiye’
14.6.2017
FETÖ mücadelesinde son tablo
10.6.2017
FETÖ yargılamaları ve OHAL Komisyonu
7.6.2017
Eker: Netice alırız diye umut ediyoruz
6.6.2017
'FETÖ’nün yaptığından tereddüt yok'
3.6.2017
Omuzlardaki Songül Yarbay
31.5.2017
Erdoğan’ın hızı ve siyasete yeni ‘kurul’
27.5.2017
‘Hayır’ blokunun 2019 hedefi
24.5.2017
Yol haritasındaki başlıklar
23.5.2017
Denge yerine uyum ve icraat
20.5.2017
Normalleşme ve gerçekçilik
18.5.2017
Türkiye hangi silahları istiyor?
17.5.2017
İçerideki ve dışarıdaki PKK
3.5.2017
Yeni dönemin ilk mesajları
29.4.2017
O fotoğrafın hikâyesi
26.4.2017
Org. Akar: Tehdit sürdükçe operasyonlar sürecek
25.4.2017
Büyük travmaydı ama atlatıldı
22.4.2017
Üç partinin yol haritası
19.4.2017
Başbakan’ın verdiği sözler
18.4.2017
Restorasyon dönemi
17.4.2017
Erdoğan’a “evet” ve uzlaşma mesajı
15.4.2017
Balkon konuşması Binali Bey’in hakkı
12.4.2017
Türkiye’nin polisi olmak
10.4.2017
Bir yıllık bilanço ve referandum sonrası
8.4.2017
59 füzeyle tablo değişir mi?
5.4.2017
Yol ayrımları ve fırsatlar
1.4.2017
Bozdağ’a göre beraat ederler
29.3.2017
Yargı ne düşünüyor?
25.3.2017
FETÖ’yle mücadele ve yeniden inşa
22.3.2017
Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive