Sandık için 2019 artık imkansız

18.4.2018 - Bu Yazı 540 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Sandık için 2019 artık imkansız

MHP lideri Bahçeli’nin açıklaması ile gündeme gelen erken seçimden geri dönüşün çok zor olduğunu söyleyen uzmanlara göre, en fazla seçim tarihi konusunda bir değişikliğe gidilebilir.

 MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamalarını  değerlendiren A&G Araştırma Genel Müdürü Adil Gür, 26 Ağustos olarak ifade edilen erken seçim tarihinin uyum yasaları ve Kurban Bayramı tatili nedeniyle mümkün olmadığını söyledi. Hem AK Parti’nin hem de MHP’nin seçimlere hazır olduğunu, bundan sonra 2019’un mümkün olmadığını belirten Gür şöyle konuştu: “Türkiye’nin Bahçeli’nin bir açıklaması ile erken seçime gidebileceğini bir süredir dillendiriyordum. Sadece Ağustos ayı benim için sürpriz oldu. Çünkü Meclis’te uyum yasaları ile ilgili çalışmalar tamamlanmadı. Bu nedenle Ekim ve Kasım ayı gibi bekliyordum. 26 Ağustos, hem okulların tatil olması hem de Kurban Bayramı tatili nedeniyle katılımı düşürebilir. Bir süredir AK Parti zaten kongrelerini yapıyor. Haziran ayında da büyük kongresini yapacak. Okullar açıldığında seçim yapılmasının katılımı arttıracağını düşünüyorum. Ama bu saatten sonra seçimleri 2019’da yapalım demek zor bence. Tüm partiler de seçime hazır olduğunu söylüyor. Böyle bir ortamda bir iktidar partisinin ‘erken seçimde yokum’ demesi zor. Bu süreçte sadece tarih konusunda bir değişiklik yapılabileceğini düşünüyorum.”

Varyans Araştırma Şirketi’nin sahibi Recep Sazkaya: “Kamuoyunda da erken seçime ilişkin görüşler dile getiriliyordu ancak, iktidar partisi uzun süresir prensip olarak uyguladığı seçimlerin zamanında yapılması kararını uyguluyor. Bir orta yol bulunacağını düşünüyorum. Bahçeli’nin dile getirdiği 26 Ağustos Kurban Bayramı ve YAŞ toplantısı nedeniyle uygun görünmüyor. Cumhurbaşkanı ile bugün yapılacak görüşmede masaya yatırılacaktır. Tarih değişebilir ama yerel seçimlerden önce bir başka tarih belirlenebilir. Ya da seçimlerin zamanında yapılması konusunda ikna edilebilir.”

9 PARTİ SEÇİME GİREBİLİYOR

YSK, geçtiğimiz Ocak ayında seçimlere katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri açıkladı. Bu partilerin de, AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, MHP, SP ve Vatan Partisi olduğu belirtildi. Bu açıklamadan sonra 1. Olağan Kurultayı’nı tamamlayan İYİ Parti ise listede yer almamıştı.

YENİ SİSTEM NASIL OLACAK?

İlk defa Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçimi bir arada olacak. Meclis’te grubu bulunan partiler de Cumhurbaşkanlığı için aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, parti üyesi olmayanlar 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olabilecek. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı, 5’er yıllığına en fazla iki kez seçilebilecek. Seçim iki turlu olacak.  İlk turda yüzde 50 oy çıkmazsa ikinci tura en fazla oyu alan iki aday katılacak. En yüksek oyu alan cumhurbaşkanı seçilecek.

ERKEN SEÇİME NASIL GİDİLECEK?

İlk defa Cumhurbaşkanlığı seçimi ile milletvekili seçimi bir arada olacak. Meclis’te grubu bulunan partiler de Cumhurbaşkanlığı için aday gösterebilecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, parti üyesi olmayanlar 100 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanı adayı olabilecek. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı, 5’er yıllığına en fazla iki kez seçilebilecek. Seçim iki turlu olacak.  İlk turda yüzde 50 oy çıkmazsa ikinci tura en fazla oyu alan iki aday katılacak. En yüksek oyu alan cumhurbaşkanı seçilecek.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Ev arkadaşı arayanlar için yepyeni bir site
Bildiğiniz gibi çoğumuz iş veya okul sebebiyle yaşadığımız yerden bölgeden uzaklara gitmek zorunda ...
  
BELEDİYE 15 TEMMUZ İÇİN YENİ TARİH AÇIKLADI...
BELEDİYE 15 TEMMUZ İÇİN YENİ TARİH AÇIKLADI......
  
Her şey öğrenci güvenliği için
Her şey öğrenci güvenliği için...
  
KÖROĞLU OTEL SANİYELER İÇİNDE YIKILDI
KÖROĞLU OTEL SANİYELER İÇİNDE YIKILDI...
  
Millet İttifakı ‘sandık’ formülüne ısınıyor
Siyasetin gündemi yeniden yerel seçimler ve ittifak arayışlarıyla ısındı. CHP’nin önerdiği ‘sandıkt...
  
KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır: Karmaşa içinde yaşıyoruz, kısa da sürmeyecek; buna alışmamız lazım
"Türkiye toplumu kendine âşık; herkes kendini 'mükemmeliyetçilik' üzerinden kötülüyor"...
  
“Sıfır Atık Projesi” Projesi İçin Toplandılar
“Sıfır Atık Projesi” Projesi İçin Toplandılar...
  
İşverenden alacaklı olan çalışanlar DİKKAT! BU HABER SİZİN İÇİN...
İşverenden alacaklı olan çalışanlar DİKKAT! BU HABER SİZİN İÇİN......
  
İŞTE BAŞKANLIK İÇİN KONUŞULAN İSİMLER...
31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi AK Parti’de belediye başkanlığı için 9 isim ön plan...
  
CHP İLÇE BAŞKANI FINDIK İÇİN YÜRÜYECEK
CHP İLÇE BAŞKANI FINDIK İÇİN YÜRÜYECEK...
  
2018-2019 Balıkçılık Av Sezonu Başlıyor
Denizlerde av yasağının 1 Eylül'de sona erecek olması dolayısıyla gece 00.00'da "vira bismillah" di...
  
FINDIK FİYATININ YÜKSELMESİ İÇİN RÜYAYA YATTI
FINDIK FİYATININ YÜKSELMESİ İÇİN RÜYAYA YATTI...
  
MHP'den Belediye Başkanlığı Seçimleri İçin İddialı Çıkış
MHP'den Belediye Başkanlığı Seçimleri İçin İddialı Çıkış...
  
Eski bakan Müslüm Doğan HDP’den istifa etti: Parti içinde oligarşik yapı oluştu
Eski bakan Müslüm Doğan HDP’den istifa etti: Parti içinde oligarşik yapı oluştu...
  
Atilla Yeşilada'dan kriz için üç öneri!
Atilla Yeşilada'dan kriz için üç öneri!...
  
AKÇAKOCALI 601 ÇİFTİÇİNİN BORÇLARI ERTELENİYOR
17 Haziran 2018 akşamı Dolu ve Fırtınadan Dolayı Hasar Gören Akçakocalı 601 Çiftçinin Borçları Erte...