Tarık Ziya EkinciBookmark and Share

PERVİN BULDAN’IN GÖZALTINA ALINMASI BÜYÜK BİR SKANDALDIR. ŞİDDETLE KINIYORUM


14.6.2017 - Bu Yazı 1169 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 PERVİN BULDAN’IN GÖZALTINA ALINMASI BÜYÜK BİR SKANDALDIR. ŞİDDETLE KINIYORUM. MECLİS BAŞKANI’NI YÜCE MECLİSİN İTİBARINI KORUMAYA DAVET EDİYORUM.

  Sayın Pervin Buldan HDP milletvekili ve TBMM Başkanvekilidir. Dokunulmazlığı vardır. Buna rağmen gece geç saatlerde polis marifetiyle kaldığı otelden alınarak gözaltına alınmış ya da adli makamlara teslim etmek için götürülmüştür. Milletvekillerinin geçici anayasa değişikliğinden sonraki eylem ve edimleri için anayasal dokunulmazlıkları avdet etmiştir. Geçici anayasa değişikliği gerekçe gösterilerek Sayın Buldan’ın yakın zamanda yaptığı bir parti çalışmasından ötürü gözaltına alınması ya da ifadeye çağrılması bir anayasa ihlali, ağır cezalık bir suç ve büyük bir hukuksal skandaldır. Savcılar dokunulmazlığı olan bir milletvekilinin ifadesine başvurmak için müzekkere çıkaramaz, gözaltı kararı veremezler. Valiler ve emniyet müdürleri de bu anayasal gerçeği bilmek ve buna uymayan hukuk dışı talepleri reddetmek zorundadırlar. Oysa olayımızda idare, hukuk dışı bir yazılı isteğe itibar etmiş ve Sayın Buldan’ı gece geç saatlerde polis marifetiyle gözaltına aldırmış ve adliyeye götürmelerine müsamaha göstermiştir. Bu olayda yazılı emri çıkaran savcı kadar bunu yerine getiren idare amirleri de sorumludur

 Sayın Pervin Buldan’ın şahsında Meclis büyük itibar kaybetmiş, anayasal düzen yara almıştır. Sayın Buldan’a yapılan muameleyi şiddetle kınıyorum. TBMM’nin daha fazla itibar kaybına uğramaması için Meclis Başkanının parti çıkarlarını aşarak harekete geçmesini ve süratle önlem almasını talep ediyorum.

 Unutmamak gerekir ki, son zamanlarda kanunsuz tasarruflar, gözaltı kararları ve keyfi tutuklamalar artarak devam etmekte…Toplumsal huzuru bozan ve devlet nizamını altüst eden kanunsuzluk ve keyfilik giderek bir alışkanlık haline gelmektedir. Hak arama yolları kapalıdır. Bu olumsuz gidişat karşısında devleti yönetenler sessiz ve Meclis tepkisizdir. Toplum çaresizlik içindedir. Bunun önde gelen nedeni kimi yetki ve makam sahiplerinin KHK’ları amaçları dışında kullanma alışkanlığı olduğu yadsınamayacak kadar açıktır. Toplumun huzura kavuşması bireysel ve ailevi acıların son bulması için normal hukuk düzeninin avdet etmesi şart olmuştur. Bu da ancak OHAL’in kaldırılması ve KHK’larla yönetmenin son bulmasıyla mümkündür.

Ülkeyi KHK’larla yönetme kolaylığını, gittikçe yaygılaşan kanunsuzluğa, keyfiliğe ve toplumsal huzursuzluğa tercih etmek mümkün değil. Unutmamak gerekir ki, günlük çıkar hesapları uzun vadede beklenmeyen büyük kayıplara yol açar. Bu nedenle OHAL’in kaldırılmasında, başta hükümet ve AK Parti olmak üzere, toplumun tümünün sayılamayacak kadar çok yararı vardır.    

.

Facebook Yorumları

Emlak8
9.07.2020
614 dönüm toprağımı İsmail Beşikçi vakfına hibe ettim, bağış doktora bursu olarak değerlendirilecek
19.06.2020
Muhalefet partileri sadece demokrasilerde vardır
3.05.2020
VİCDAN, AHLAK VE KORKU ÜÇGENİNDE AF SİYASETİ
3.01.2020
Hasan Cemal’in demokratik blok yazısına nazire
2.12.2019
Türkiye’de Demokrasi Olur mu?
25.09.2019
Türkiye, Avrupa Konseyi üyeliğini koruyarak AİHM’e meydan okuyor
2.05.2019
1 Mayıs Emek Bayramı yurt ve dünya emekçilerine kutlu olsun
4.4.2019
Not
15.12.2018
Prof. Gürsoy'un mahkûmiyeti hukuk devletinin iflası ve keyfiliğin tescilidir
5.8.2018
DAYATMACI ERKEN SEÇİM TUZAĞINA DÜŞEN MUHALEFET KRİZ İÇİNDEDİR
26.6.2018
24 Haziran seçimlerinin tek galibi HDP’dir
18.6.2018
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE MİLLET CEPHESİNİN MUHALEFETİ
3.5.2018
Türk faşizmi sosyal demokratlar sayesinde 2. büyük zaferini kazandı
4.4.2018
Demokrasi Savaşımcısı Aydınlara Açık Mektup
23.11.2017
Hukuk ve siyaset
9.9.2017
DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE ÖNCÜLÜK SORUNU
8.8.2017
AK Parti’nin 'Yeni Türkiye’si kapitalizm öncesi devlet projesidir
22.6.2017
Anayasanın değiştirilemez maddeleri kadük oldu
14.6.2017
PERVİN BULDAN’IN GÖZALTINA ALINMASI BÜYÜK BİR SKANDALDIR. ŞİDDETLE KINIYORUM
19.5.2017
Kürt siyaseti yeniden inkâr ve kart-kurt günlerine dönmekte
8.5.2017
‘Hayır’ oylarını araçlaştırma çabası büyük yanılgıdır
21.4.2017
Halk oylaması bir demokrasi mücadelesiydi; Kürtler bu mücadeleden zaferle çıktı
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive