Tarık Ziya EkinciBookmark and Share

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE MİLLET CEPHESİNİN MUHALEFETİ


18.6.2018 - Bu Yazı 881 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Seçim kampanyası sürecinde halkın muhalefet partilerine gösterdiği ilgi, kimi Sivil Toplum örgütlerini muhalefetin mecliste çoğunluk oluşturacağı konusunda umutlandırmış olmasına karşın, Cumhurbaşkanının değişmeyeceği konusundaki toplumsal ön kabulü paylaştıkları anlaşılmakta. Parlamenter sistemin alışkanlığı ile meclis içi muhalefetin çoğunlukta olmasının siyasete yön vereceği sanılmakta ve milli cephe partilerinin seçim için oluşturdukları birlikteliğin mecliste de devam edeceğine ilişkin güvence istemektedirler. Bu bir ham hayaldir… Anılan partilerin ideolojik farklılıkları nedeniyle ittifakın devam edip etmeyeceği bir yana, asıl önemli olan yeni sistemin meclisi işlevsiz bir organ haline getirmiş olmasıdır. Yeni Sistemde devlet yönetimine ilişkin bütün yetkiler Cumhurbaşkanın tekelindedir. Başkan istediği takdirde meclise başvurmadan 4 yıl boyunca ülkeyi tek başına yönetebilir. Meclisteki kimi göstermelik yetkiler Başkan tarafından kolayca ikame edilebilmektedir.

               Bilindiği gibi TBMM’nin üç temel görevi vardır. Bunlar sırasıyla Kanun yapma, yürütmeyi denetleme ve Bütçeyi görüşüp onaylama görevleridir.

  • Kanun yapma yetkisi: Yürütmenin ihtiyaçlarını karşılamak için usulüne göre TBMM’ye gönderilen tasarıları ya da milletvekillerinin sundukları teklifleri görüşüp kanunlaştırmaktır. Önemli olan yürütmeden gelen tasarılardır. Mecliste sorun çıktığı takdirde Cumhurbaşkanı resen yayınlayacağı BAŞKANLIK KARARNAMELERİ ile sorunu aşarak ülkeyi yönetebilir. Başkanlık kararnameleri meclisin kanun yapma yetkisini etkisizleştirmiş, icabında yok mesabesine getirmiştir.
  • Denetleme Yetkisi: Yeni sistemde TBMM’nin yürütmeyi denetleme yetkisi göstermeliktir. Bakanlar hakkında gensoru verilemez, soruşturma açılamaz, görüşme istenemez. Ancak soru sorulabilir. Bunların yanıtlanması da genelde takdire tabidir. Cumhurbaşkanını denetlemek ise fiilen olanaksızdır. Hakkında soruşturma açılması 3/5, yüksek divana sevk karı ise 4/5 çoğunluk oyunu gerektirmektedir. Cumhurbaşkanı grubunun desteği olmadan mecliste böyle bir çoğunluğa ulaşmak mümkün değil. Bu gerçek karşısında TBMM’nin yürütmeyi denetleme yetkisinin olmadığını kabul etmek gerekir.
  • Bütçe yapma yetkisi:  Yürütmenin hazırladığı bütçe tasarısının görüşülerek onaylanması TBMM’ye aittir. Ancak meclisin bütçeyi reddetmesi halinde Cumhurbaşkanı bir yıl önceki bütçeyi yıllık enflasyon oranında arttırarak yürürlüğe koyabilir. Yeni düzende anayasanın Başkana tanıdığı bu yetki ile gerektiğinde meclisin bütçe yapma yetkisinin de saf dışı bırakılması mümkündür.       

Anayasa hükmü ile fiilen devre dışı bırakılan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde seçim kampanyası sürecindeki muhalefet cephesi çoğunluk sağlayabildiği ve bunu devam ettirebildiği takdirde bile bu çoğunluk yürütmeyi rahatsız edecek hiçbir faaliyette bulunamaz. Demokrasi kurtarmak ancak Cumhurbaşkanlığını kazanmak ve yeni bir anayasa yapmakla mümkündür. Bunun dışındaki girişimler ham hayaldir.‘İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar’ demişler. Bu söz doğrudur. Ama halk yığınlarını boş hayallere kaptırmadan…

Sonuç olarak bilinmesi gerekir ki, muhalefetin mecliste çoğunlukta olması ‘otoriter tek adam rejimini’ rahatsız etmez. Ya da halk deyimiyle meclis çoğunluğu yürütmeyi ‘ırgalamaz’. 17. 06. 2018         

.

Facebook Yorumları

Emlak8
9.07.2020
614 dönüm toprağımı İsmail Beşikçi vakfına hibe ettim, bağış doktora bursu olarak değerlendirilecek
19.06.2020
Muhalefet partileri sadece demokrasilerde vardır
3.05.2020
VİCDAN, AHLAK VE KORKU ÜÇGENİNDE AF SİYASETİ
3.01.2020
Hasan Cemal’in demokratik blok yazısına nazire
2.12.2019
Türkiye’de Demokrasi Olur mu?
25.09.2019
Türkiye, Avrupa Konseyi üyeliğini koruyarak AİHM’e meydan okuyor
2.05.2019
1 Mayıs Emek Bayramı yurt ve dünya emekçilerine kutlu olsun
4.4.2019
Not
15.12.2018
Prof. Gürsoy'un mahkûmiyeti hukuk devletinin iflası ve keyfiliğin tescilidir
5.8.2018
DAYATMACI ERKEN SEÇİM TUZAĞINA DÜŞEN MUHALEFET KRİZ İÇİNDEDİR
26.6.2018
24 Haziran seçimlerinin tek galibi HDP’dir
18.6.2018
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE MİLLET CEPHESİNİN MUHALEFETİ
3.5.2018
Türk faşizmi sosyal demokratlar sayesinde 2. büyük zaferini kazandı
4.4.2018
Demokrasi Savaşımcısı Aydınlara Açık Mektup
23.11.2017
Hukuk ve siyaset
9.9.2017
DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE ÖNCÜLÜK SORUNU
8.8.2017
AK Parti’nin 'Yeni Türkiye’si kapitalizm öncesi devlet projesidir
22.6.2017
Anayasanın değiştirilemez maddeleri kadük oldu
14.6.2017
PERVİN BULDAN’IN GÖZALTINA ALINMASI BÜYÜK BİR SKANDALDIR. ŞİDDETLE KINIYORUM
19.5.2017
Kürt siyaseti yeniden inkâr ve kart-kurt günlerine dönmekte
8.5.2017
‘Hayır’ oylarını araçlaştırma çabası büyük yanılgıdır
21.4.2017
Halk oylaması bir demokrasi mücadelesiydi; Kürtler bu mücadeleden zaferle çıktı
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive