Tarık Ziya EkinciBookmark and Share

Prof. Gürsoy'un mahkûmiyeti hukuk devletinin iflası ve keyfiliğin tescilidir


15.12.2018 - Bu Yazı 3162 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Prof. Dr. Gençay Gürsoy İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilimdalı Başkanlığı yapmış, bilim dünyasının saygı duyduğu değerli bir bilim adamı ve yıllarca Türk Tabipleri Birliği Başkanı sıfatıyla hekim camiasını temsil eden saygın bir yöneticidir. Türkiye’nin demokrasi ve barış içinde gelişip kalkınması idealine bağlı yurtsever bir aydındır. İnsan haklarına ve barışçı yaşam tarzına saygılı ve duyarlıdır. Meslek hayatında ve yönettiği sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarında belirleyici olan bu duyarlılık olmuştur.  Barış İçin Akademisyenler bildirisini de yurttaşlık bilinci ve sahip olduğu insani duyguların itkisiyle imzalamış olduğundan kuşku duyulamaz.

 İki bini aşkın akademisyenin (kadın-erkek) iyi niyet ve yüksek insani duygularla imzaladıkları Barış İçin Akademisyenler bildirisi 2018 yılının başlarından itibaren kovuşturma konusu yapıldı. Bugüne kadar yargılananlar, genel olarak 1 yıl 3 ay mahkûmiyetle cezalandırılmakta ve hükmün açıklanmasının ertelenmesine karar verilmektedir. 11 Aralık 2018 günü karar duruşması yapılan Prof. Gürsoy ilk defa bu genel uygulamanın dışında tutularak iddianameyi aşan, tamamen farklı ama keyfi ve öznel gerekçelerle 2 yıl 3 ay’a mahkûm edildi. Basından alıntıladığım karar şöyle özetlenmekte…

Prof. Gürsoy hakkında önceki celsede ‘terör örgütüne dolaylı destek propagandası yapmak’ suçlamasıyla esas hakkında mütalaa verilmiş olmasına rağmen mahkemenin celse arasında Gürsoy’un şahsi Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımların ve t24.com.tr isimli internet sitesinde yapmış olduğu söyleşininçıktılarının dosyaya eklediği görüldü.  Sanık ve vekillerinin söz istemleri reddedildi ve kararın açıklanmasına geçildi. 

Kararını açıklayan mahkeme,  ‘silahlı terör örgütü propagandası yapmak’ suçunun işlendiğine dair kanaat oluştuğuna hükmederek Gürsoy’a 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi. ‘Sanığın duruşmadaki olumsuz gözlemlenen tutum ve davranışları, pişmanlık duymamış olması’ gerekçeleriyle cezada indirime gidilmedi.” (11. 12. 2018 günlü BİANET)

Prof. Gürsoy hakkında verilen mahkûmiyet kararının nesnellikten uzak, hukukla bağdaşmayan, öznelliği ve keyfiliği belirgin bir karar olduğu ortadadır. Kısaca değerlendirmeye çalışacağım.

1- Yargılamaya esas olan savcılığın iddianamesinde ve esas hakkındaki mütalaasında Prof. Gürsoy da diğer imzacılar gibi ‘terör örgütüne üye olmadığı halde, terör örgütüne yarar sağlayan yazılı beyanda bulunmakla suçlamaktadır.’ Oysa mahkeme Prof. Gürsoy’u, yargılama sürecinde açıklanmayan ve sanığa ait olduğu söylenen twitler ile T24’e verdiği bir röportajı esas alarak  ‘silahlı terör örgütü propagandası yapma’ suçunu işlemiş olmakla mahkûm etmektedir.

2- Mahkeme, usul ve teamül gereği, yargılama sürecinde savcılığın bilgisi dışında mahkemeye intikal eden suçlayıcı kanıtlar hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunması ve ek bir iddianame hazırlanmasına olanak yaratması gerekirken, savunmanın erteleme talebi ve yeni delillere karşı söz isteğini reddederek takdiren kanuni alt sınırdan ayrılarak sanığın 27 ay süre ile cezalandırılmasına karar vermiştir. Mahkemenin yeni deliller için suç duyurusunda bulunma usulünü çiğneyerek, ara verme ve ek delillere karşı savunma taleplerini reddetmesi hukuksuzluğun ve tesis edilen mahkûmiyet kararının da mesnetsiz olduğunun somut kanıtlarıdır.  Eğer Türkiye’de hâlâ işlevsel bir yargı sistemi varsa, sözünü ettiğimiz kararın mutlaka ve esastan bozulması gerekir.

3- Mahkeme ayrıca “sanığın duruşmada gözlenen olumsuz tutum ve davranışları ile pişmanlık duymamış olması” gerekçeleriyle cezada indirime gidilmediğini belirtmektedir. Prof. Gürsoy’a  yapılan olumsuz davranışlarda bulunma ithamı onu tanıyan herkesi vicdanen rahatsız eden ağır bir suçlamadır.  Hukukla ve adaletle ilgisi olmayan hasmane bir duygunun dışa vurumudur. Yurtta ve dünyadaki hekim örgütleriyle, insan hakları aktivistleri ve onu tanıyan herkes Prof. Gürsoy’u her insana, her kuruma ve her topluluğa karşı son derece saygılı davranan zarafetiyle müsemma bir şahsiyet olarak tanımaktadır. Ona atfedilen olumsuzluk ithamı ancak hasmane bir önyargının ürünü olabilir.

4- Fransız yazar Sartre’ın cezalandırılmasını isteyenlere merhum Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle ‘Sartre Fransa’dır. O cezalandırılamaz” tarihi özdeyişinden esinlenerek, ben de, bilime, halk sağlığına, insan haklarına ve toplumun demokratikleşmesine yaptığı emsalsiz katkılar nedeniyle   “Prof. Dr. Gençay Gürsoy Türkiye’dir. Türkiye cezalandırılamaz!” diyorum.

5- Son yıllarda büyük ölçüde itibar kaybeden yargı sisteminde, hâlâ hukuka saygının küçük bir eseri kalmışsa, istinaf mahkemesinin Prof. Gürsoy hakkında verdiği hukuk dışı mahkûmiyet kararı mutlaka kaldırılacaktır. Aksi halde Türkiye, ulusal ve uluslararası alanlarda hukuka itibar etmeyen, keyfiliğin egemen olduğu itibarsız bir ülke konuma düşmekten kurtulamaz.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
9.07.2020
614 dönüm toprağımı İsmail Beşikçi vakfına hibe ettim, bağış doktora bursu olarak değerlendirilecek
19.06.2020
Muhalefet partileri sadece demokrasilerde vardır
3.05.2020
VİCDAN, AHLAK VE KORKU ÜÇGENİNDE AF SİYASETİ
3.01.2020
Hasan Cemal’in demokratik blok yazısına nazire
2.12.2019
Türkiye’de Demokrasi Olur mu?
25.09.2019
Türkiye, Avrupa Konseyi üyeliğini koruyarak AİHM’e meydan okuyor
2.05.2019
1 Mayıs Emek Bayramı yurt ve dünya emekçilerine kutlu olsun
4.4.2019
Not
15.12.2018
Prof. Gürsoy'un mahkûmiyeti hukuk devletinin iflası ve keyfiliğin tescilidir
5.8.2018
DAYATMACI ERKEN SEÇİM TUZAĞINA DÜŞEN MUHALEFET KRİZ İÇİNDEDİR
26.6.2018
24 Haziran seçimlerinin tek galibi HDP’dir
18.6.2018
SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ VE MİLLET CEPHESİNİN MUHALEFETİ
3.5.2018
Türk faşizmi sosyal demokratlar sayesinde 2. büyük zaferini kazandı
4.4.2018
Demokrasi Savaşımcısı Aydınlara Açık Mektup
23.11.2017
Hukuk ve siyaset
9.9.2017
DEMOKRASİ MÜCADELESİNDE ÖNCÜLÜK SORUNU
8.8.2017
AK Parti’nin 'Yeni Türkiye’si kapitalizm öncesi devlet projesidir
22.6.2017
Anayasanın değiştirilemez maddeleri kadük oldu
14.6.2017
PERVİN BULDAN’IN GÖZALTINA ALINMASI BÜYÜK BİR SKANDALDIR. ŞİDDETLE KINIYORUM
19.5.2017
Kürt siyaseti yeniden inkâr ve kart-kurt günlerine dönmekte
8.5.2017
‘Hayır’ oylarını araçlaştırma çabası büyük yanılgıdır
21.4.2017
Halk oylaması bir demokrasi mücadelesiydi; Kürtler bu mücadeleden zaferle çıktı
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive