Ümit KIVANÇ

Gazete DuvarBookmark and Share

Osman’a mektup - 'Ruhumu asla!'


28.7.2018 - Bu Yazı 746 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Seni neyle suçladıklarını bilsek, “Hayır,” diyebilirdik, “asla o suçu işlemedi.” “O gün orada değildi,” diyebilirdik. “O yazıda asla o dediğinizi kastetmedi.” “Öyle bir faaliyeti yok.” “Öyle bir amaç gütmedi.”

“İki genç balık, beraberce suda yüzüyormuş. Karşıdan gelen yaşlıca bir balığa rastlamışlar; yaşlıca balık onlara bir baş selâmı vererek şöyle demiş: ‘Günaydın çocuklar. Su nasıl?’ Genç balıklar yüzmeye devam etmiş ama bir süre sonra bir diğerine dönüp sormuş: ‘Su da neyin nesi?’…”

Bu Su. Yaşama Uğraşına Dair Bir Yol Haritası’nda David Foster Wallace anlatır, balıkların hikâyesini. Şöyle der: “Balık öyküsünün anafikri, en bariz, en belirgin ve en büyük önem arz eden gerçeklerin çoğu zaman parmak basılması ve ifade edilmesi en güç şeyler olmasıdır. Bunlar, böyle dile getirildiğinde beylik laflar sadece, ama yetişkinlerin gündelik yaşam mücadelesinde beylik laflar hayatî önem taşıyabilir. Ya da bu pırıl pırıl, güzelim sabah vaktinde ben bunu öne sürmek niyetindeyim.

Bugünün sabah vakti pek de öyle güzelim, pırıl pırıl bir zaman dilimi değildi, Osman. Son yıllarımız gibi, ötesini göremediğimiz kaderimiz gibi, ruhumuz gibi. Pırıl pırıl, güzelim ruh hallerimiz, göğsümüzde ömrü uzatan ferahlıklar, zihinlerimizde gözleri açan aydınlıklar yoktu belki daha önce de. Şu son günlerin, çaktıkça aydınlatacağına karartan şimşekleri, bitmek bilmeyen gökgürültüleri, hepimizi eritip şehrin betonlarına yapıştırmaya ahdetmişçesine üzerimize lanet gibi boşalan acımasız yağmurları gibi de değildik ama. Arkasını göremeyelim ve gösteremeyelim diye çekilmiş duvarlarda daracık yarıklar arayıp bulurduk. Işık nereden sızıp biryerleri aydınlatabiliyorsa oraları tesbit edebilirdik. Eksik gediktik, hasarlıydık, şuyduk buyduk, eyvallah; fakat bırak, uyanıp pırıl pırıl güzelim sabahla karşılaşmayı, biri çıkıp ‘pırıl pırıl güzelim sabah’ın lafını etse bile keder ve utançla başımızı öne eğmiyorduk.

Sana mektup yazmak için türlü düzenler kurdum, türlü hazırlıklar yaptım. Pırıl pırıl ya da puslu gri sabahlarda. Hiçbir girişimim başarılı olmadı. Ne anlatayım, nelerden sözedeyim, bilemedim. Cezaevine gönderilecek mektupta günün siyasî tartışmalarını sağlıklı şekilde, ayrıntısıyla özetlemek mümkün olamaz, diye düşündüm. Kurulan keyfî baskı rejiminin tasvirlerine girişemeyeceğimi varsaydım. Siyaset yolundan yürüyerek anlatacaklarım hem işe yaramaz olacaktı hem riskli – çünkü artık vaktimin ve toplayabildiğim kuvvetin büyük bölümü kendimi tutma çabasına gidiyor-; hem de sana ne yararı olacaktı ki bunların?

Seni neyle suçladıklarını bilsek, “Hayır,” diyebilirdik, “asla o suçu işlemedi.” “O gün orada değildi,” diyebilirdik. “O yazıda asla o dediğinizi kastetmedi.” “Öyle bir faaliyeti yok.” “Öyle bir amaç gütmedi.”

Hiçbirini diyemiyoruz, çünkü seni neyle suçlamaya çabaladıklarını bilmiyoruz. Gazete ve internet sitesi kılığındaki karalama timlerinde vazifeli onursuz, vicdansız, izansız, cahil, gafil yalakalar, kiralık katiller ve satılık yavşaklar bile atıp tutup sallayıp sonunda seslerini kestiler. Adaletsizlik dalında zorunlu hareketlerde birinciliği kimseye kaptırmayan, şimdi artistik hareketlerde de kafaya oynayan ülkemizde bile vaziyetin pek tuhaf. Sen ne suç işledin de, haydi biz, arkadaşların, eşin dostun, desteğin, yakınlığın ve nezaketinle hayatlarını kolaylaştırdığın, renklendirdiğin, daha bir çekilir, yaşanır kıldığın insanlar bilmiyoruz, ömründen çalanlar, hürriyetini gasp edenler, sana zulmedip bundan tatmin ve keyif devşirenler de bilmiyor, bulamıyor?

Yoksa maksat sadece bu mu? Senin -ve tabiî aynı haksızlık adaletsizlik silahına hedef yapılmaya müsait başkalarının- pırıl pırıl güzelim sabahlara uyanmasına mâni olup bundan tatmin ve keyif devşirmek mi? Muktedirliğin olmazsa olmazını, ‘zulmedebiliyorum çünkü zulmedebilirim’ hissini her sabah uyanınca tadabilmek mi? Başka, sıradan insanların pırıl pırıl güzelim sabaha uyanması ve dertlerinin çokluğuna aldırmadıkları kısacık bir an, gözlerini kısarak pırıl pırılı içeri almaları, derin soluklanıp güzelimi içlerine çekmeleri gibi mi, zulümden keyif alınan bu meşum sabah ayini de?

Biliyor musun, Osman, zulüm deyince artık anlamıyorlar; yaptığınız gaddarlık deyince ‘neydi’ diye düşünüyorlar. Balıkların hikâyesindeki suya döndü zulüm. Günah da öyle. İçinde yaşandığı için artık görülemiyor, hissedilemiyor. Günah içinde yaşadıkları söylenince baş bakıyorlar.

Zulüm deryasında yüzülen bu sırılsıklam yeni âlemde eski zalimlere de yer açtılar. Biraz daha kudret, biraz daha hükmetme kabiliyeti karşılığında. Onların günah derdi yoktu, bunlar onları örnek aldılar. Galiba zaten tek hedef tahakküm imkânından ve serbestliğinden duyulan bu büyüklük hissini edinebilmekti.

Bu hissin tek başına edinilemediğini, o ana kadarkinden de büyük ve çetrefil, yani çözümü imkânsız bir aşağılık kompleksini ve eşi benzeri bulunmaz derinlikte korkuyu beraberinde getirdiğini bilemediler. Tanıdıkları tek duygu tahakküm tutkusuydu, şimdi bununla oynuyorlar.

Bizimle de oynuyorlar. Herkesle oynayabileceklerini sanıyorlar. Oysa onlardan beteri, onlardan zalimi, onlardan gaddarı, onlardan düşüncesizi, işin kötüsü, onlardan mütehakkimi, onlardan güçlüsü var. Gücü bizimki gibi, sabır ve azminde değil, topunda tüfeğinde. “Adamımı bırak, uçağını vermem!” diyebiliyor. “Bak domatesini almam!” diye parmak sallayıp mangalda kül bırakmayanı hizmetine koşabiliyor.

Yeniden imparatorluk istenişi bu yüzden; zulüm yarışında altta kalınıyor diye. Televizyon dizisi yapıyorlar, kâfiri kılıçtan geçirip yabancı elçi tokatlıyorlar, sonra faşist demenin bile fazla ciddîye almadan ötürü işgüzarlık sayılacağı, şımarık, zengin bir emlakçı azıcık yüz verdi diye düğün bayram ediyorlar. Şimdi papaz meselesi var. Papaz olunuyor. Gerçi haberin olmuştur herhalde, ama biz artık Amerikan emperyalizmine karşı Moskof gâvurunu tutuyoruz. “Artık” demeyeyim, seni de kimseyi de yanıltmayayım, çünkü yarın öbür gün kimi tutacağımız belli değil. Zaten esas önemli olan, bizi kimse tutmasın. Tutmayın bizi! Tutmasalar, ha buradan Uygur diyarına kadar bizim olacak… da… Çin var işte orada da…

Senin pırıl pırıl güzelim sabaha kavuşmanı isteyenler, bizler, evet, belki biraz omzu düşmüşlük, biraz ruhu kararmışlıkla, ama başımız dik, göğsüne zalimliğin zehirli gazını doldurmamış, midesine gasp ganimeti hiçbir şey indirmemiş olmanın alnı açıklığıyla, senin de içinin pek ferah olduğunu hissetmenin huzuruyla, zaman zaman bu huzuru aralayıp kötü şeyler gösteren öfkeyle, onu bastırdığımızda kötülükle aramıza çektiğimiz ibret perdesine dalıp giderek, katlanmaya çabalıyoruz. Senin gibi, aramızda olmayışını her an hissettiğimiz çok dostumuz, kürsülerinden, sınıflarından koparıldıklarını, haberciliğin bedelini parmaklıklar ardına tıkılarak ödediklerini bir an bile unutamadığımız çok ahbabımız var. Hem hiçbir yere gitmeyeceğiz hem içten çürüyüp işe yaramaz hale gelmeyeceğiz.

Sükûnet ve sabrın gücü bu topraklarda pek bilinmez; onların hepimizden tırtıkladıkları, yoksul halktan esirgedikleri paralarla edindikleri hassas denetim-gözetim aygıtları bu gizil titreşimi kaydedemez. Sindiriyoruz sanırken biriktirdiklerinin farkında değiller. Kim derdi ki, Yeşilçam’ın en sefil klişelerinden biri, gün gelecek, böylesine dolu dolu, böylesine dönüştürülüp “geri kazanılmış” halde hayat bulacak: “Bedenime sahip olabilirsin ama ruhuma asla!”, bugün bu ülkede hayat buluyor, arkadaşım. Yok artık, diyeceksin, kaş kaldıracak ve bir yandan gülümseyeceksin, ama inan ki böyle. Üstelik bizzat sen bunu kanlı canlı kılanlardansın.

Bazen, bu iş nereye varabilir, diye düşünüyorum, bir aşamaya kadar gelip sonrasına geçemiyorum: Kendilerinden saymadıkları herkesi yok edip alacakları zevk ve tatmini aldılar, diyelim, sonra azar azar içlerinden birilerini yok ederek nefis körelttiler. Nereye kadar? Bir tek kişi kalıncaya kadar mı? Tek kişi böyle bir hayal kuruyor olabilir mi? ‘Nasıl olsa emrimden çıkmayacak birileri kalır’ mı diyordur? Hep şüpheyle bakacağım, bir yandan hep korkacağım ve en ufak şaibeli hareketlerinde ortadan kaldıracağım. Bak yine tek kişi kalıyor benim denklemlerimden ilerleyince, işin içinden çıkamıyorum.

Zaten çıkmasam da olur. Ne işimiz var tek kişi iktidarlarıyla? Biz çok kişi olmak isteyenleriz. Beraber karar vermek, paylaşmak isteyenler.

Bu arada, bir keşfimden sözedeyim mi: Ufak-büyük muktedir tek kişilerin ruhları aynı maddeden mâmûl. Belki herkes biliyordu, ben yeni keşfettim. Olabilir. Bazı enayiliklerim var, iyi bilirsin:) Bu tek kişiler, hükmettikleri veya en iyi ihtimalle edebilecekleri küme ne kadar ufak olursa olsun, benzer kompleksleri, benzer korkuları, benzer düşüncesizlik ve vicdansızlıkları taşıyorlar. Az yakınındakilere az daha yakınındakileri, herkesi birbirine düşman etme, kendini düşmanlarıyla tanımlama… ve her zaman her yerde her durumda her şeyin merkezi olma. Şu benmerkezcilik ne korkunç şey. Belki de memleketi mahveden bu oldu. Üstelik, kendine saray yaptıranınki göze daha bir normal gözüküyor, neyin iktidarına talip olduğu belirsiz muktedir taklitlerininkine göre. Bunu burada keseyim, ucu bucağı yok. Zira bu küçük tek adamlardan muaf mahalle bulmak çok zor.

Pırıl pırıl sabahlara dönelim. Söylemesi bile güzel. Ayşe, yakın zamandaki bir söyleşide, “en zoru sabahlar” demişti. Öyle. Her sabah kalktığımda seni ve hapisteki eşi dostu gözden geçiriyorum. Bile isteye değil. Öyle oluyor. Sabah pırıl pırılsa anca ondan sonra fark ediyorum; o zaman da kıymeti kalmıyor. Büyükşehrin azman gürültüsüyle boğuşan bir kuş kendini duyuruveriyor biryerlerden. Ötüşü gelip bir yaranın kabuğunu kaldırıyor. Toparlanabildiğimde, bunca zulmün ve hoyratlığın altında ezilmiş iç huzurumu ucundan yakalıyor, çekiştiriyorum.

Seni orada nelerden yoksun bırakırlarsa bıraksınlar, iç huzurunu yok edemeyeceklerini biliyorum. Çünkü hiçbir çıkar uğruna adaletsizlik yapmadan, iyilik bildiğin neyse onun yolunda her şeyi göze alarak yaşamanın getirdiği, alnı açıklığın, başı dikliğin huzurunu, görünce tanıyamazlar bile, nasıl öldürsünler… İçinde yüzdükleri şeyi tanıyamaz haldeler.

Çıksan da güzel birşeyler yapsak beraber; boğuşa boğuşa – ortalıkta huzur falan bırakmadan 🙂

Hasretle…

.

Facebook Yorumları

Emlak8
13.12.2019
Hitler Üzerine Notlar’ı okuyoruz / Giriş
6.12.2019
Oyun hamurunun ahlâkı
27.11.2019
Adam duayen, parti muayyen
21.11.2019
Ey Türk İslâmcısı!
18.11.2019
Zilletin dipsiz gölü
8.11.2019
Antalya Hatırası
6.11.2019
'Yeter artık!' isyanları
1.11.2019
T24 hata yapsa da egomuzu şişirsek
30.10.2019
Bağdadi operasyonu ve tuhaflıklar
22.10.2019
İD ne olacak, ne yapacak?
19.10.2019
Tek sonuç ateşkes, istikamet Moskova
18.10.2019
Severiz de kovarız da
13.10.2019
'Mevcut delil durumu' - 3
11.10.2019
'Mevcut delil durumu' - 2
10.10.2019
'Mevcut delil durumu' - 1
9.09.2019
Sınır çizmeye karşı sınırı taşıma
26.08.2019
Wexner’s Secret
26.08.2019
Kirli çamaşır defilesi
6.08.2019
Bayülgen, Altun’lar, ilgili yerdeki boncuklar
1.08.2019
Biat etmeyen ‘akademi’ midir?
28.07.2019
SETA’cılar, Davutoğlu ekolü ve ayıp şeyler
14.07.2019
S-400 bayramı kutlu olsun
7.07.2019
S-400 muamması: 'Yok artık!' ihtimali
5.07.2019
“MGK’nın sivil şekli” - Cemil Çiçek forever
5.07.2019
Kıymetlendirme destanı 4 - Ağırlık
3.07.2019
Kıymetlendirme destanı 3 - Sui generis
2.07.2019
Kıymetlendirme destanı 2 - Hicap ve töhmet
29.06.2019
Kıymetlendirme destanı 1 - Melanet
20.06.2019
Asya mı Ortadoğu mu Avrupa mı Afrika mı?
19.06.2019
Tarihî akşamın ufkunda
12.06.2019
5G: Yeni sivil mücadele alanı
11.06.2019
Sahibini çarpan fırça yaparız!
8.06.2019
Alkolik evsizin haysiyeti
5.06.2019
Yeni denklemin güzel potansiyeli
28.05.2019
Ayartma, bağlanma, kirletme
22.05.2019
Narsisistin aynalar âlemi
10.05.2019
Seçimin katli “Allah’ın lütfu” mu?
2.05.2019
“Vilayet Türkiye”
24.4.2019
Yurttaşlık bilgisiyle hazır olay analizi
22.4.2019
Seçimlerin kritik siyasî sonuçları
18.4.2019
Mücadele düşmanı: İyimserlik polisi
15.4.2019
Çoğulcu demokrasi ve derin korkular
12.4.2019
Mikro Türkiye: Rabia Naz felaketi
31.3.2019
Siyaseti bitmiş iktidar
18.3.2019
Katliam denklemleri
15.3.2019
Açmazdaki iktidar, meçhul muhalefet
12.3.2019
'Ezanı protesto' henüz icat edilmedi
4.3.2019
Mesihler cirit atıyor
26.2.2019
Biz ihtimalini seviyoruz…
17.2.2019
Bakanlık tarafından ivedilikle!
11.2.2019
Erdoğan’ın Sivas’ta anlattıkları
8.2.2019
Brezilya: Paramiliter-mafyozo kapitalizm?
1.2.2019
Kabristanda kelepçe
30.1.2019
Kendi kuyusunu kazan kitleler
28.1.2019
Anti-emperyalist Mugabe’nin milyon doları
22.1.2019
Büşra, Kübra, Merve, takın onu tekrar çabuk!
18.1.2019
Deve gibi, fil gibi bir sıkıntı
10.1.2019
Çaycıya çerçeve boyatan müze müdürü ve…
4.1.2019
Emine Hanım’ın korkunç suçu
26.12.2018
Cevap buluyor muyuz “sorular”a?
24.12.2018
Muhalefet ve çaresizlik: Böyleyken böyle
20.12.2018
Yeniden düşünsek mi bazı şeyleri?
10.12.2018
Düşünen konuşmaz, o olur
8.12.2018
Hukuk diye bir şeyi sevme mecburiyeti
4.12.2018
Ateş Altında - gazetecilik tartışmasına devam
27.11.2018
Toplumsal patoloji
24.11.2018
Yeniden ekmek gibi ihtiyaca dönüşmek…
11.11.2018
ABD seçimleri ve 'bizimkiler'
7.11.2018
Bir ismin sergüzeşti: Ceylin
3.11.2018
Kaşıkçı cinayetinde gelinen nokta
31.10.2018
Trump’ta 'bir baba bulmuş' - 2
30.10.2018
Trump’ta 'bir baba bulmuş' - 1
29.10.2018
Kaşıkçı’nın kaybedilmesi / 4: Akıllı saat?
24.10.2018
Kaşıkçı’nın kaybedilmesi / 3: Tavırlar
23.10.2018
Kaşıkçı’nın kaybedilmesi / 2: Kokular
22.10.2018
Kaşıkçı’nın kaybedilmesi 1: O gün
19.10.2018
İçeride tiranlık, dışarıda Vahşi Batı
10.10.2018
Şımarık zengin çocuğunu kızdırdılar
9.10.2018
Bildiğimiz devlet neye dönüşüyor?
8.10.2018
Aynadaki aksine bir bak, göreceksin ne geçmiş ne istikbal durur yerinde
30.9.2018
Bazı AKP’liler kavrayamamış, ya biz?
9.9.2018
Üçlü zirve: Makas açılıyor
3.9.2018
İdlib savaşı başlıyor
30.8.2018
Kabil’in soyu
26.8.2018
Yönetenlerin yasayı takmadığı yeni dönem
24.8.2018
Bayram yürüyüşü
21.8.2018
Muhalefet ve bazı sinir bozucu olgular
9.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 10
8.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 9
7.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 8
6.8.2018
Ona vuramıyor musun, vur bize!
5.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 7
4.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 6
3.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 5
2.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 4
1.8.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 3
31.7.2018
Adnan Oktar operasyonu ve sorular - 2
30.7.2018
Adnan Oktar Operasyonu ve sorular - 1
28.7.2018
Osman’a mektup - 'Ruhumu asla!'
22.7.2018
Firavunun laneti, Timur’un laneti ve öbürleri
6.7.2018
Koltuklara yerleşilirken
4.7.2018
Tarih nasıl yazılır, insan nasıl bozulur?
26.6.2018
Hayal kırıklığı, azim, haysiyet
23.6.2018
Seçim ve yeniden kuruluş
14.6.2018
'Beklenen heyecan' doğmadı, diyor Bay Selvi
9.6.2018
Ne yüzle aday oluyorsun, Selahattin?
30.5.2018
'Girişimci'
27.5.2018
Durduk yerde işgüzarlık yapanlar dışlandı
16.5.2018
Siyasî vaziyetlere bakalım…
10.5.2018
'İyi' Parti iyi mi kötü mü?
26.4.2018
Suriye artık tam anlamıyla iç mesele
20.4.2018
Muktedir dinbaz ortamları
6.4.2018
Distopya yarışında Çin önde
30.3.2018
Günümüzün Marksizmi nerede?
10.3.2018
Neden orada kalmadılar?
4.3.2018
Sıvasız evler, bayraklar
27.2.2018
Cihatçılar arası savaşta da taraf olmaya doğru
16.2.2018
Sırtlanlar hakkında temel bilgiler
11.2.2018
TSK İdlib içlerinde
31.1.2018
29-30 Ocak: Dün gece neler oldu?
30.1.2018
Hainlik
18.1.2018
Sana bakmadık, Dilek, büyük işlerle meşgûldük
15.1.2018
İdlib skandalı: Bir gece ansızın kusabiliriz
8.1.2018
Selahattin Demirtaş’ın ayrılışı
29.12.2017
Bir 'sezon finali' dökümü
20.12.2017
Ümmete muhabbet bir başka
18.12.2017
Meydandaki büyük sütun
8.12.2017
Gemi...
22.11.2017
Zarrab’ı beklerken; 3,9710
19.11.2017
Rakka’da ne oldu?
31.10.2017
'Milli irade' için salâ okunuyor
24.10.2017
Belediye başkanları ve 'Lider rejimi'
11.10.2017
Arabayı yıkatın, tozlanmış
1.10.2017
Vanderbilt tragedyası
27.9.2017
Zamk Destanı
22.8.2017
İçsavaşın şartları
14.8.2017
ABD-Kuzey Kore: Olmaz demeyelim
3.8.2017
Cumhuriyet davası: Varolmayan bir dava
1.8.2017
Turhan’ın bir lirası
28.7.2017
Cumhuriyet davasında şu ana kadar
8.7.2017
Efrin-Ankara, ABD-Rusya
30.6.2017
Sinemasız şehirler
21.6.2017
Acaba Fikri Bey’ler nasıl birileri?
15.6.2017
'Değerler'
7.6.2017
Suudîler, Katar'lar, niye böyle yapıyorsunuz?
3.6.2017
ÇıkarınYoksaSanaNe kültürü
26.5.2017
Tekme, diyorum; kargo, diyorum
12.5.2017
Turuncu saçlı biriyle resim çektireceksin, bi ferahlama gelecek bööle…
4.5.2017
Kimini zulüm uçuruyor, kimini hırs
19.4.2017
Karşı şeridi tıkamayacaksın
31.3.2017
Küçük adamlar büyük hırslar 2: 450 bin dolardan 180 derece çıkınca ne kalır?
26.3.2017
Olay Diyarbakır’da geçmektedir…
21.8.2015
Erdoğan'la aynı cephedesin, TC_Aysun
18.8.2015
Ey millet-i hakime, haberler fena
13.8.2015
Tekzip yiyen Sultan Murad medeniyeti
11.8.2015
Memnun muyuz millet?
6.8.2015
Askerin ne düşündüğünü yeniden sorarken...
4.8.2015
Öldürmek yetmiyor, cenazelere zulmedelim
2.8.2015
Onlar gülmeyecekse ne için uğraşıyoruz?
30.7.2015
Kafka, Samsa, böcek, biz
28.7.2015
Darbe ve toplumsal desteği
23.7.2015
Bataklık insanları
21.7.2015
Devletten şüphelenmeyen bizden değildir
17.7.2015
AKP ve Modern Sünniliğin temsilciliği
14.7.2015
Türk basını: Bir devlet kurumu
13.7.2015
Büyük Suriye meselesi veya Faris'in küçük öyküsü
10.7.2015
Siz de geçip bi bu taraftan bakın hele
30.6.2015
Kürtler ve TC'nin iki büyük handikapı
23.6.2015
Acı hakikatleri köşeyazarınızdan öğrenin
18.6.2015
Şeyh Said Seriyyeleri
16.6.2015
İzin verme Diyarbakır, artık vuramasınlar sana
11.6.2015
Telafi sınavı: '90'lar reloaded
10.6.2015
Karanlık günde aydınlık yüzler
9.6.2015
Savaştan buraya insanlık macerası
5.6.2015
İçim rahat, teşekkür ederim
4.6.2015
Zehirli karanlıkta temiz kalınmaz
2.6.2015
Siz gidin, biz onları oyalarız!
2.6.2015
Bir tedavi yolu bulduk, bırakmayalım
28.5.2015
"Kürtler nerede?" - "Yine cenazedeyiz."
26.5.2015
İşçiler diye birileri vardı, hatırladık mı?
22.5.2015
30'a 40'a bakmayın derim ben şahsen
20.5.2015
Saldırdıkları, çoğulcu-demokratik istikbalimiz
17.5.2015
İffetli kadına bu yapılır mı?
14.5.2015
Bir söz, bir tekme
12.5.2015
Hayır ölmedi, bünyemizde yaşıyor
7.5.2015
"Seçime giderken" araştırması - Bazı tesbitler
5.5.2015
Diyanet'ten tokat gibi cevap!
5.5.2015
Aşağılık davranış - aşağılık insan
3.5.2015
Zalimler için kaderin fotoğrafı
30.4.2015
Kıbrıs meselesi kimindir, niye muhalefetin değildir?
28.4.2015
Cumartesi gecesi ateşi
23.4.2015
Kötü haber, müesses nizam: HDP kalıcı
22.4.2015
Fair play'in Türkçesi var mıdır?
17.4.2015
Devletin belgeleri - bizim belgelerimiz
14.4.2015
Papa'ya yakışmamış, ama size yakışıyor
10.4.2015
Küstahlığı seviyoruz, pişkinliğe tapıyoruz
7.4.2015
"Güvenilir kaynak"tan Yemen tesbitleri
02.04.2015
Acep ne iştir, anlayacağız
01.04.2015
Yemenli'nin gözünde
31.03.2015
Ey yaprak, ne oluyor öyle kıpır kıpır!
26.03.2015
Kürdün katırı
24.03.2015
Yeni kamplaşma bildik eski formülle mi olacak?
21.03.2015
Ben beceriksizlik yaptım diye hakikat değişmeyecek
20.03.2015
Bir yanda aziz millet, öbür yanda BOP'lar moplar
18.03.2015
TC klasiği: İnsandan ömür çalmak
17.03.2015
Zulmün bu kadarı fazla, zulmün bu kadarına ortak olmak fazla!
14.03.2015
Ölüm de yalnızlık da durduramıyor şımarıklığı
13.03.2015
Ya o güzide kuruma şey olursa?!..
10.03.2015
Tavır "duruş" oldu, siyaset kimlik gösterme
06.03.2015
Kaba sensin, taş da sana düşsün
05.03.2015
Meclis'in de yarısı kadın olmalı
04.03.2015
Güle güle Yaşar Abi
03.03.2015
Çocuklarının geleceğinden endişe duyabilmek...
26.02.2015
Buyurun, nasıl yardımcı olabilirim..?
25.02.2015
Davutoğlu rekora koşuyor: Binbir gaf birarada
21.02.2015
Cemaat'ten özeleştiri ve yeni Kürt politikası
20.02.2015
Medeniyet olayı patladı, fena yenildiniz, hoca
17.02.2015
Kadın-erkek, din, tesettür - bazı sorular
15.02.2015
Tecavüzün cezası
14.02.2015
Özgecan'ı öldürdüler
13.02.2015
Putin mi zayıf Batı mı? - ilginç bir görüşme
12.02.2015
Kalbiniz yok, beyniniz cılk
11.02.2015
Kendini onaylama, hayat amacı olamaz ki!
09.02.2015
Akif Bey, Matmazel'e karşı
07.02.2015
Eski Mısır'da Mevlevi etkisi!
06.02.2015
Yüzleşme, affetme-affedilme ve ukde
04.02.2015
Banka meselesi de bir başka tuhaflık değil mi?
03.02.2015
Agos nedir, ne işe yarar?
29.01.2015
İktisatçılarla liberallerin Syriza telaşı
27.01.2015
Hrant'ın Arkadaşları kadar taş düşsün kafanıza
22.01.2015
Cehennem varolsun, başka şey istemiyorum
20.01.2015
19 Ocak ve 2015 - Utanç verici işler
13.01.2015
12 Ocak 2014, saat 03:30
12.01.2015
Hayat Bumedyen hakkında öğrenebildiklerim
09.01.2015
Katliamı savunmak, katliam savunmaktır
07.01.2015
Geerdink'in başına gelen, bizim içimizden dökülen
06.01.2015
Pan-İslâmcı'nın Macera Kılavuzu
31.12.2014
"İyi seneler" diyebilmek güzel olurdu
29.12.2014
Roboski neyin adı?
16.12.2014
Cemaat hakkında üç yazı
11.12.2014
Cinayeti Cemaat'e yıkma tezgâhı
06.12.2014
Osmanlıca, AKP'den çok daha önemli konu
02.12.2014
Türkiye'den Kobani'ye saldıran IŞİD'e hükümet yardım etti mi?
01.12.2014
Esnafı milis yapmaya daha önce de kalkmıştı
28.11.2014
Onları niye savunamayız?
20.11.2014
Amerika'ya damga vuran Müslümanlar meselesi
19.11.2014
Al o "keşfi", turşusunu kur
04.11.2014
Ermenek katliamının kısa hikâyesi
02.11.2014
Ürünün neyse sen de osun
01.11.2014
Sabahın ilk saatleri...
30.10.2014
İtibar mitibar problemleri
29.10.2014
Belki de sahiden kader bağları..?
28.10.2014
Ermenek kazası - Bilebildiklerimiz
27.10.2014
Kobanê'ye ilişkin yeni kirli planlar
20.10.2014
Savaş izlemek - Kaş yapayım derken göz çıkarmak
13.10.2014
Veli Paşa göreve - yüzde elli seninle!
10.10.2014
Misafirler ve delikanlılar
08.10.2014
Biden meselesi bundan ibaret işte
06.10.2014
Biden özür diledi - yani?
04.10.2014
Bêrivan ölmedi, Kobanê'de bile değildi, ama ne çare...
02.10.2014
Çözülme süreci
01.10.2014
Çözüm sürecine yasal dayanak - tam da şu anda!?
30.09.2014
Sınır kapısında ne oluyor? - Geceyarısı esrarı
29.09.2014
Şşş, baksana, bunlar sahiden gazeteci mi?
29.09.2014
Öbür büyük mesele: Türklerin geleceği
26.09.2014
Türkiye'ye "aracı" konumu mu? - Bir işaret
25.09.2014
Rehineler meselesinde yeni sorular
22.09.2014
Bir tahmin: Türkiye'ye
20.09.2014
Diren Kobanê ...kim..? seninle?
19.09.2014
Zirvenin karanlığı
17.09.2014
Koton'un özür borcu var, hem de çok
16.09.2014
Karar ver, cevap ver bu katiller Müslüman mı
13.09.2014
Kötülüğün minik masum halleri
12.09.2014
Toplantıda var, imzası yok - flaş diye buna derim
11.09.2014
Zizek de İslâm'ın gerçekliğinden bîhaber, anlaşılan
08.09.2014
Bu Kürt takıntısıyla yeriniz bellidir
05.09.2014
Sophie'nin seçimi - 2014!
04.09.2014
Sahih adın ne, Etyen?
01.09.2014
Öz'ün masal dünyasında saklı hakikat
01.09.2014
Gri Hat'ta gazetecilik
18.08.2014
Demokrasi Yılmaz Özdil'i kapsar mı?
12.08.2014
Önümüzdeki maçlara nasıl hazırlanmalı?
09.08.2014
"İslâm Devleti" için yeni evre: ABD'ye karşı
08.08.2014
Hakikat aramanın lüzumuna dair bir açıklama
07.08.2014
Af edersiniz - Etmeyiz!
05.08.2014
Cinayeti gördüysen, "cinayeti gördüm" diyeceksin
04.08.2014
Niçin Demirtaş'ı seçmeli?
30.07.2014
Başbakan Hrant Dink suikastı için
29.07.2014
"Hepsi Rumların, s.ktir olun gidin diyecekler!"
28.07.2014
Cemaat ile aynı dünyada mı yaşıyoruz?
24.07.2014
Faşizm macerasına doğru -
21.07.2014
Haaretz'de Gazzeli'nin açık mektubu
17.07.2014
"Kürtler Gezi'de vardı-yoktu" meselesi
15.07.2014
Ramazan'da Suriyeli katletmek orucu bozar mı?
13.07.2014
Ne hoş insanlarla paylaşıyoruz ortamı
11.07.2014
O ekmek bir çarpacak ki sizi!
10.07.2014
Ekmel Bey'in elinde Türksolu
07.07.2014
Erkan'a karşı Sakarya'nın kurtuluşu
03.07.2014
Evde Yoklar
30.06.2014
Cemaat dışarıdan nasıl görünüyor?
27.06.2014
Kazım için bir film...
19.06.2014
Radikal ve benim Radikal maceram
14.06.2014
IŞİD Karaman'ı ne zaman alır?
11.06.2014
Ekonominin unsurları/2 - Bireysel Girişimci
10.06.2014
Tacizciyi kollayan Diyanet güya açıklama yapmış
09.06.2014
TÜBİTAK raporu - Bir hezimet daha
08.06.2014
Sosyal medya fenomeni olarak Şırnak kazası
06.06.2014
Çocuklarmış - haydi oradan, alçaklar!
05.06.2014
Günlerden gün, gecelerden gece...
03.06.2014
Sokağa dehşet salma projesi
30.05.2014
İslâm bilirkişisinden tahakküm manifestosu
28.05.2014
Sen kimsin de Allah senin için madencileri öldürecek?
25.05.2014
Silah milah diyen, aslında ne diyor?
23.05.2014
Eskisini deprem halletti, yenisinin hakkından maden faciası gelecek
21.05.2014
Alman'ın gazetecisi bi Karagül değil
19.05.2014
Cehenneme yürüyüş
16.05.2014
Soma kazasında öğrenebildiklerimiz
15.05.2014
Madencilik diye bir şey...
11.05.2014
İslâmcının sıçrattığı, dine leke sürmez mi?
05.05.2014
Türk basını, hakikat, iktidar
03.05.2014
Kötülük de kendini böyle gösteriyor işte
27.04.2014
Türk solu ve 24 Nisan: ÖDP örneği
25.04.2014
Devletin 24 Nisan açıklaması üzerine
23.04.2014
Yılmazer'i izliyorum, gözlerim açık
22.04.2014
Korku filmi böyle korkunç değildir
18.04.2014
Bir gazeteci olarak hayatım / Marquez
16.04.2014
"Utanılacak hal"in sözlük anlamı
13.04.2014
Hepsi bizim olabilirdi,
10.04.2014
Seymour Hersh ve My Lai katliamı
04.04.2014
CHP, sen nesin?
03.04.2014
Her şey de kapkara değil
02.04.2014
İyilik kazanamadı çünkü aday değildi
22.03.2014
Şey noktasında da sıkıntı var
19.03.2014
Bizim geçmişimize bir şey olmaz, sizin geleceğinize oldu bile
27.02.2014
"Çürütecek ayrıntı", bizzat çürük
21.02.2014
Adım adım, didik didik Kabataş olayı
18.02.2014
Kabataş meselesi/3 - Serbest uçuş halleri
17.02.2014
Kabataş meselesi/2 - Sis, pus, hamaset arasından...
15.02.2014
Kabataş meselesi - Yangında ilk okunacak
09.02.2014
Karagöz'den Pinokyo'ya TV tartışmaları
02.02.2014
Sopranos'un yerlisi neden olmaz?
28.01.2014
Vatan hainleri listemin küçük macerası
26.01.2014
Galiba Haşhaşi de benim Yezid de
20.01.2014
Hrant'a gelince kavgayı keserler
09.01.2014
Kim yaptı, belliymiş işte...
30.12.2013
Derin muhafazakâr toplum mühendisliği
20.12.2013
Oğlan yakalandığı için biz de yakalanmış sayıldık…
05.05.2012
Hoşçakalın
28.04.2012
Yorulmayın Bülent Bey, yasaklayın gitsin
21.04.2012
Bir arkadaşım meseleyi şöyle anlatabiliyordu
07.04.2012
12 Eylül’ü ne yüzle yargılayacağız
31.03.2012
Avrupalılar’dan hiç farkımız yok vallahi
24.03.2012
Milleti hâkime kibri, aklı da ezip geçiyor
17.03.2012
Ben piçim de, siz nesiniz?
10.03.2012
Bizde iyimserlik de anca felaketten çıkar
25.02.2012
Valla biz demiyoruz, devlet kendi söylüyor
18.02.2012
‘Gülen hareketi’nin meşruiyet sorunu
11.02.2012
Hem Cemaat’e hem Ergenekon’a çalışıyoruz
04.02.2012
Liberalin de raconu var sanıyorduk
28.01.2012
Ankara’nın dehlizi, içine çekti sizi
21.01.2012
Riyanın Allah’ı
14.01.2012
Saraykapı’dan Uludere’ye
07.01.2012
Demirel gelsin; orijinali varken niye yani?
31.12.2011
Beddua
24.12.2011
Sarkozy de kim oluyor, biz kendimize bakalım
10.12.2011
Sabaha da bişeyciğimiz kalmaz valla
03.12.2011
Dersim örtüsünün altından neler çıkar
26.11.2011
Koz vermeyelim poz verelim
19.11.2011
Van’da felâket ötesi vaziyet
13.11.2011
Bazılarımız da deprem yardımıyla ilgilense
05.11.2011
Ah, bi anlayabilsem size de anlatırdım
29.10.2011
Cenab-ı Hak’kın olan bitene katkısı var mı
22.10.2011
Demokrasiye veda sürecinin başında
15.10.2011
Maneviyat önderleri ve Fatih’in Heron’ları
08.10.2011
Bu sefer de konumuz ‘izansızlık’ olsun
01.10.2011
Siyasî tavır olarak ‘terbiyesizlik’
24.09.2011
Cevaplar buldum sorulara
17.09.2011
Başbakan meşgûl, katilleri unutuverdi
10.09.2011
Gazete kâğıdı ve zoraki ambulans
03.09.2011
Yüceliğin direk veya insan olarak tezahürleri
27.08.2011
Muhayyeltürkî serisinden...
20.08.2011
Hazırlop özgürlüğün dayanılmaz kofluğu
13.08.2011
‘Piyasalar’ derken?
06.08.2011
Hızlandırılmış kurs istiyorum
30.07.2011
Müsamerenin yeni temsilinden önce
23.07.2011
Bu meselede aciz kaldım, susuyorum
16.07.2011
Yoksa... yoksa... her şey yalan mıydı
09.07.2011
Olmuyor Ali Bulaç, artık çok geç
02.07.2011
Alçaklık tarihinde önemli bir gün
01.07.2011
83 14’e göndermese herşey hallolacaktı
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive