Verda ÖZER

MilliyetBookmark and Share

Müttefikliğimizin önünde 3 engel var


29.11.2017 - Bu Yazı 898 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 ABD ile Türkiye ilişkilerinin nazik bir dönemden geçtiğini belirten Başbakan Yıldırım, iki ülkenin geçmişte olduğu gibi müttefik olarak devam etmesi için önünde DEAŞ’le mücadele, Gülen’in iadesi ve vize krizine bağlı davalar konusunda yaşanılan anlaşmazlıklar olduğunu söyledi...
İngiltere Başbakanı Theresa May’in daveti üzerine Londra’yı ziyaret eden Başbakan Binali Yıldırım, dönüş yolunda sorularımızı yanıtladı. Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la ve İngiliz iş dünyasının temsilcileri ile bir araya gelen Başbakan Yıldırım, batı dünyasına yönelik olumlu mesajlar verdi. Başbakan’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:  

S 400 KONUSU (IISS düşünce kuruluşunda, S 400’lerle ilgili soruya ‘Tercih değil, mecburiyet’ yanıtı): Bize gereken katkıyı, desteği sağlasalardı, gerekli işbirliğini yapsalardı biz niye gidelim başka bir şey alalım. En önce onlarla oturduk. Ben hatırlıyorum, Hollande ile Cumhurbaşkanımız kaç defa görüştü bu meseleyi. Obama ile kaç defa görüştü. Biz elimizden gelen bütün çabayı gösterdik. NATO’nun bize karşı saldırılarda ne kadar ilgisiz kaldığını hep beraber gördük. Kilis’e roketler, füzeler düşüyor, 29 vatandaşımız hayatını kaybetti. Hiç oralı oldukları yok. İki tane batarya veriyorlar, saate bakıyorlar. Sonra, vakit doldu, aletleri geri alacağız. Böyle bir şey olur mu? Tabii ki kendi savunmamızı, kendi sistemimizi kendimiz mutlaka geliştirmemiz lazım.

PENTAGON’UN AÇIKLAMASI: YPG-PYD ile ABD’nin işbirliği sürecek veya sürmeyecek meselesine gelince... Bizim muhatabımız ABD Başkanı’dır. Bizi bağlayan onun sözüdür. Kurumlar ayrı telden çalıyorsa onların sorunudur. Dolayısıyla biz bu konudaki samimi düşüncelerimizi, rahatsızlıklarımızı her fırsatta kendilerine ilettik. Bundan sonra da iletmeye devam edeceğiz. (Pentagon ve NATO’da Türkiye’yi doğrudan hedefe koyan bir düşünce var sanki.. Böyle bir durum var mı sizce?) Onların düşüncesi bizi ilgilendirmez. Biz devletlerle muhatabız. Öbür türlü, her kurum birbiriyle iş tutarsa nasıl düzen, tertip sağlanacak? Böyle bir şey olmaz. Bu, ülke yönetim ciddiyetine uyacak bir iş değil. 

ZARRAB’IN DAVASI: Şimdiye kadar hep şu söyleniyordu; Zarrab sanıktan tanığa dönüştürülecek mi diye... ABD hükümeti ile bir anlaşmaya girecek. Belli ki bu süreç öyle işliyor. Bunun izahı bu. Orada bu mevzu hiç açılmadı. 

ÜÇ ENGEL VAR: Biz de diyoruz ki; ABD ile Türkiye geçmişte olduğu gibi müttefik olarak NATO’da ve iki stratejik müttefik olarak devam edecekse bunun önünde üç engel var. Birincisi; DEAŞ’la mücadelede, terör örgütü PKK’nın aynısı olan, iç içe geçmiş bir örgütle ABD’nin çalışmaması, bunlarla bir olup DEAŞ’la mücadeleyi yapmaması. İkincisi; 15 Temmuz darbe girişiminin arkasında olduğuna Türk milletinin emin olduğu bir örgütün başının ABD’de hala çok rahat hareket etmesi. Hatta bazı ABD ve uluslararası medyaya, ABD’nin kurumlarına sirayet ederek Türkiye hakkında olumsuz algı faaliyetlerini sürdürmesi bizim kabul edeceğimiz bir şey değil. Bu konuda bir adım mutlaka atılmalıdır. Üçüncüsü; Sizin ne yapıp yapıp, Türk halkının ABD hakkındaki olumsuz algısını düzeltecek bir çıkış yapmanız lazım. Bu üç husus önemli. Şimdi buna bir şey daha ilave oldu. Karşılıklı vizelerin krize girmesi, sonra kısıtlı açılması, karşılıklı tutuklamalar var, davalar var. Bu davaların hukuki mecradan çıkarılıp başka bir siyasi sonuca dönüştürülmesine asla izin verilmemesi. Yani iki ülke ilişkileri zaten nazik bir dönemden geçiyor. Bu davalarla birlikte hukuk zeminindeki gelişmelerin ilişkilerimizin geleceğini tehdit etmemesi. Açıkça bizim söylediğimiz bu.

TERCİH DEĞİL MECBURİYET (Bize verilen cevapları ne?): Bir “PYD/YPG bir tercih değil, mecburiyet. Eskiden başlamış, şu anda da alternatifimiz yok. Bunlarla stratejik işbirliğimiz yok. Konjonktürel bir beraberlik.” Şimdi DEAŞ bitti, bunlarla ilişkiye nokta konulmalı. Bizim beklentimiz bu. İnşallah bu konuda bir gelişme olur. Son görüşmelerde böyle bir intiba oluştu. İkincisi FETÖ ile ilgili. Defalarca taleplerimiz oldu. Belgeler, bilgiler, her şeyi verdik ama henüz adım atılmış değil. Son gidişimde de bu meselenin çok önemli olduğunu, Türk toplumunun ABD yönetiminden bir hareket beklediğini, bu olmadığı zaman darbe ile ilgili kuşkuların daha da yerleşik hale geleceğini söyledim. Zannediyorum bu konuya daha titiz eğilecekler. Bu yönde bir algım oluştu. Bunu zaman gösterecek. Üçüncü mesele de zaten uzun zamandır ABD yönetiminin Türk kamuoyunun algısını düzeltmeye yönelik. İlk iki meselede adımlar atılırsa üçüncünün hallini de sağlamış olur. Tüm bunları konuşurken bu davalar meselesi işin içine girince olay biraz daha farklı bir boyuta evrilme eğilimi gösteriyor. Bunu da yakından takip ediyoruz. Bu dava, tamam hukuk meselesidir falan ama... Neticede bunun yine Türkiye, Türk siyaseti üzerinde bir algı operasyonuna, bir ekonomik sıkıştırmaya doğru yöneltildiği algısı bizde oluşmaya başladı. Daha dava görülmeden verilen beyanatlar, yayılan dedikodular, (Şu kadar bankaya bu kadar ceza gelebilir, Zarrab itirafçı oluyor, Türk hükümetini, Türkiye’yi suçlayabilir) gibi... 

YAPANA DEĞİL BİZE SORUYOR: Türkiye uluslararası hukuka uygun hareket etmiştir. Bizi bağlayan BM ambargo kararıdır. Buna aykırı da Türkiye’nin hiçbir tasarrufu olmamıştır. Dün de yok, bugün de, yarın da olmaz... Bu çok net. İkincisi; Biz ne yapmışız, petrol karşılığı ilaç ve gıda... Adam petrolünü vermiş, parasını buraya park etmiş, ihtiyaçları görülmüş.Petrol ticareti de yapılmış, altın ticareti de yapılmış. Çeşitli ülkelerle... Efendim oradan dolara çevrilmiş, İran’a efektif olarak verilmiş. Biz nereye gittiğini takip etmeye mecbur muyuz? Yapana sormuyor, bize yöneliyor. Kaldı ki, bu işi yapanlar yasaklı firmalar değil. Yaptığı zaman hiçbir yasağı yok. Bir başka konu; ABD 60 tane Boeing için İran’la oturuyor, anlaşma yapıyor. Onda ambargo mevzusu yok, yasak yok. Türkiye daha masum bir ticaret yapıyor, ambargo konusu oluyor, niye yapıyor diye soru soruluyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşin sonunda her şey ortaya çıkacak.

‘Uygulamalara bakacağız ‘

(Pentagon, YPG ile işbirliğini sürdüreceğini açıkladı. Bununla ilgili yorumunuz nedir?): Bizim muhatabımız ABD Başkanıdır. Bizi bağlayan onun sözüdür. Kurumlar ayrı telden çalıyorsa onların sorunudur. Biz bu konudaki samimi düşüncelerimizi, rahatsızlıklarımızı her fırsatta kendilerine ilettik. Bundan sonra da iletmeye devam edeceğiz. (Trump “YPG’ye daha fazla silah vermeyeceğiz” sözü) Bu meseleler Cumhurbaşkanımız ile Trump arasında konuşulmuş meselelerdir. Uygulamalara bakıp göreceğiz. (Pentagon ile Trump arasında uyum var mı?) Onların içişleri ile uğraşacak vaktimiz yok. Bizim ABD ile anlaştığımız konular var, ayrıştıklarımız var. İki ülkenin hem kendi gelecekleri, hem de Ortadoğu’nun geleceği bakımından daha fazla birlikte hareket etmesi gerekir. 

‘Almanya’nın son dönemdeki adımlarını takdir ediyorum’

ALTAY TANKI: Almanların seçim öncesi gergin tutumu yavaş yavaş daha müspet bir yöne doğru gidiyor. Biz de karşılıklı diyoruz ki, bu işin anlamı yok. Tamam seçim bitti, artık normal hayata dönelim. Yavaş yavaş müspet şeyler oluyor karşılıklı. Tankların yapımı, kullanılacak makinelerin seçimi konusunda eskisi kadar katı değiller. Tabii ki bizim alternatifimiz var. Ticaret ayrı, siyaset ayrı. Unutmayalım ki, Almanya demek, AB demek. İhracatımızın yarısından fazlasını Almanya’ya yapıyoruz. Son dönemde terör örgütüne yönelik adımlarını takdir ediyorum. Türkiye ile ilişkileri germenin Almanya açısından hiçbir mantığı olamaz.  (Almanya’da hükümet kurulamıyor) Başkanlığa geçmelerini öneririm.

‘Karamsar duruşunuz var diyorlar ama iyimserimdir’

MISIR’DAKİ CASUSLUK İDDİASI: O konunun bizimle alakası yok. Sanki Türkiye’ye karşı yapılmış gibi hava oluşturdular ama, doğru değil. Mısır kendine karşı tehlikeli gördüğü bazı kişileri, kendi vatandaşlarını tutukladı. Biliyorsunuz, Cuma günü 305 masum insan namazdayken alçakça saldırıda vefat etti. Taziyelerimizi Mısır Başbakanına gönderdik. Bir gün yas ilan ettik. Türkiye bu konudaki dayanışmasını, iyi niyetini göstermiş oldu. Mısır halkıyla problemimiz yok. Problem yönetim seviyesinde. Bu da gelir, geçer. (İyimsersiniz) Genelde karamsar bir duruşunuz var diyorlar ama, ben hep iyimserimdir. Mesleğim gereği olsa gerek... Mühendislikte problem ne kadar zor olursa olsun, mutlaka bir çözümü vardır.

‘Öldürmeyen  darbeler daha da güçlendiriyor’

FİTCH AÇIKLAMASI 
(Bankaların ceza alabileceği yönündeki Fitch raporunun sorulması üzerine): Biz bankalarımızla, reel sektörümüzle, finans piyasalarımızla bir bütünüz. Gayet tabii ki ekonomimize topyekun saldırı yapıldığında ‘ben bankaların işine karışmam’ diyecek halimiz yok. Hepsine gereken cevabı vereceğiz. Savaşlar sadece tankla tüfekle olmuyor. Artık siber savaşlar var, ekonomik savaşlar var, politik savaşlar var. Çeşitlilik arttı. Türkiye 15 yıldır içeride ve dışarıda savaşarak ayakta kalmasını bilen bir ülkedir. Ömer Muhtar’ın dediği gibi ‘Bizi öldürmeyen darbeler daha da güçlendiriyor.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
20.06.2019
Ah Mısır, vah Mısır
8.06.2019
Trump Trump olalı...
5.06.2019
BİÇARE İNGİLTERE
1.06.2019
Türkiye Avrupa’sı
29.05.2019
Avrupa depremi
27.05.2019
Avrupa Avrupa’ya karşı
22.05.2019
Facebook gidici mi?
18.05.2019
Balans ayarı
15.05.2019
Savaş kafası
8.05.2019
Tehlikeli gidişat
4.05.2019
Çin istilası!
1.05.2019
Çin geliyor!
17.4.2019
Sırada İran mı var?
13.4.2019
Aman İsrail
11.4.2019
Erdoğan Putin’le ne konuştu?
4.4.2019
İsrail’e dikkat!
28.3.2019
Küresel seçim
17.3.2019
İyi ki doğdun internet!
20.2.2019
Soçi ertesi
14.2.2019
Atatürk’ün Kızılay’ı
9.2.2019
Trump masayı dağıttı
26.1.2019
Davos’un derdi
19.1.2019
Soğuk Savaş 2 mi?
16.1.2019
ABD hâlâ müttefikimiz mi?
5.1.2019
Irak Cumhurbaşkanı, Moskova zirvesi ve Bolton
29.12.2018
Suriye’de yeni sayfa
27.12.2018
Suriye’de bundan sonrası
20.12.2018
Türk NASA’sı
16.12.2018
Brexit yalan mı oldu?
9.12.2018
ABD’ye verilen mesajlar
6.12.2018
Bu kaçıncı ABD Baharı?
3.12.2018
Ukrayna-Rusya savaşı mı?
28.11.2018
Stratejik ayar
24.11.2018
Rota ABD’ye mi?
17.11.2018
İsrail krizde
10.11.2018
Attığın oka dikkat!
3.11.2018
Merkel’in makûs talihi
31.10.2018
İstanbul zirvesi
24.10.2018
Vicdanlı mı, vicdansız mı?
20.10.2018
Mülteci krizi gerçek mi?
17.10.2018
Mülteci alarmı
13.10.2018
Cemal Kaşıkçı
10.10.2018
İsrail, yine, yeniden
6.10.2018
Sürpriz açıklama!
3.10.2018
Avrupa hesaplarına dikkat!
30.9.2018
Sırada Fırat’ın doğusu mu var?
26.9.2018
Bölge yeni gerilimlere gebe
19.9.2018
Suriye’de büyük kırılma
17.9.2018
'Seçimden sonra herkes Suriye’yi terk etsin'
15.9.2018
Esad, MİT ve İdlib
12.9.2018
Trump’ın başı belada
8.9.2018
Tahran daha başlangıç
5.9.2018
İdlib operasyonu
1.9.2018
İdlib hakkında her şey
29.8.2018
Giden Trump mı, ABD mi?
25.8.2018
Trump sayesinde
22.8.2018
Krize ne sebep oldu?
18.8.2018
Krizin perde arkası
21.7.2018
Irak Darma Duman
18.7.2018
TSK’da Devrim
14.7.2018
Gönülsüzler zirvesi
30.6.2018
Survivor kadar olamadık
27.6.2018
Yeni sistemde dış politika
20.6.2018
Dev kriz
16.6.2018
Ya mülteciler Müslüman olmasaydı?
13.6.2018
Dağılabiliriz beyler
9.6.2018
Bir çınar
6.6.2018
Kritik Menbiç anlaşması
2.6.2018
İran out!
30.5.2018
Kudüs harekâtı
23.5.2018
Kudüs’ün intikamı
22.5.2018
Erdoğan, vekil listesinde öncelikli kriterleri sıraladı: Liyakat, devam ve parti prensipleri
19.5.2018
Kirli Kudüs stratejisi
16.5.2018
Kritik Türk-İngiliz yakınlaşması
9.5.2018
Çanak çömlek patladı
5.5.2018
Büyük kapışma
2.5.2018
Kuzey Kore kafası
29.4.2018
Kore’de barış
25.4.2018
Hayvanlarımız için
21.4.2018
AB’den orta yol
18.4.2018
Mesele Esad mı?
11.4.2018
ABD Suriye’yi vurur mu?
7.4.2018
Batı’ya karşı Rusya mı?
4.4.2018
İsrail’le bıçak sırtı
31.3.2018
Yine mi soğuk savaş?
28.3.2018
Kriz büyüyor
24.3.2018
Dev kriz
21.3.2018
Afrin finali
15.3.2018
Son imparator
10.3.2018
2 kadından 1’i şiddet görüyor!
7.3.2018
İsrail’in bizle derdi ne?
4.3.2018
İsrail’den “Ermeni Soykırımı” kararı
24.2.2018
YPG’yi aşmak
21.2.2018
Ya Esad PKK ile anlaştıysa?
14.2.2018
Güvende miyiz?
10.2.2018
Milli ve yerli miyiz?
8.2.2018
Münbiç er geç sahiplerini bulur
3.2.2018
Bugünün Türkiye’si
31.1.2018
ABD ile devam mı?
27.1.2018
Bu mu müttefiklik?
20.1.2018
Trump gidiyor mu?
17.1.2018
Afrin operasyonu
13.1.2018
AB kapısı kapanıyor mu?
10.1.2018
NATO Rus füzesine karşı mı?
6.1.2018
Füzeler Rusya’dan mı Batı’dan mı?
3.1.2018
İran’da devrim mi?
29.12.2017
‘MHP ile ittifak’ değerlendirmesi: Aceleci olmamakta fayda var
28.12.2017
Neye dayanarak bunu diyorsunuz?
27.12.2017
Adım adım Kudüs politikası
20.12.2017
Yeni Suriye politikası
16.12.2017
Kudüs zirvesi kulisi
13.12.2017
Lozan değişecek mi?
10.12.2017
Kudüs
6.12.2017
Ne oluyor?
2.12.2017
Dış politikada hassas ayar
29.11.2017
Müttefikliğimizin önünde 3 engel var
25.11.2017
İşte o çözüm!
22.11.2017
Esad denklemde mi?
18.11.2017
Kirli pazarlık
15.11.2017
Mardin ruhu
11.11.2017
Katliam
8.11.2017
İstifa mı, suikast mı?
1.11.2017
İpek Yolu yeniden
28.10.2017
Yeni tehditlere dikkat!
21.10.2017
Önümüze bakmak
19.10.2017
Yeni bir Kürt politikası
13.10.2017
'Krizin sebebi büyükelçi’dir
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive