Yığılca’da Halk Tedirgin, Esnaf Perişan

3.05.2020 - Bu Yazı 8468 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Yığılca’da Halk Tedirgin, Esnaf Perişan

 Korana virüs tedbirleri kapsamında Yığılca ilçesinde 2.kez verilen 14 günlük ev izolasyonu kararına esnaf ve vatandaşlar tepki gösteriyor.

 Daha önce 14 gün boyunca işyerlerinin kapalı kaldığını, Düzce’nin sadece Yığılca ilçesinde böyle bir uygulama yapıldığını söylen vatandaşlar, amacın Yığılca’ya sahip çıkmak mı yoksa ezmek mi olduğu vurgusunu yaptılar. Sosyal medya üzerinden tepki gösteren vatandaşlar, hem siyasilere hem de bürokratlara yüklendiler.

14 günlük ev izolasyonu süresi ikinci bir karar ile toplam 28 güne çıkarılmış oldu. 14 Mayıs’ta başka bir karar alınmaz ise sona ermesi beklenen ev izolasyonu süresi Yığılca ilçesinde 28 gün olarak uygulanmış olacak.

Ayrıca Yığılca Düzce karayolu ise ikinci bir karara kadar giriş çıkışlara sınırlandırılmıştı. Sınırlandırmanın sona ermesi ile ilgili olarak henüz bir tarih verilmiş değil.

Yetkililer konu ile ilgili alınan kararların insan sağlığını etkilediğini ve salgın ile mücadele kapsamında alındığını belirtiyorlar.

Yığılca’da yaklaşık 60 vakanın bulunduğu da edinilen bilgiler arasında.

Alınan kararlar doğrultusunda bazı işyerlerinin açık olduğu gerekli denetimlerin yapılması vurgusu yapan vatandaşlar, “Pazarlar kapalı olduğu için meyve sebze fiyatları oldukça pahalı. Mecbur oralardan almak zorunda kalıyoruz. Ayrıca kasaplar ve marketler de de aynı durum söz konusu. Denetimlerin sıkılaştırılması vatandaşın menfaatine olacaktır” ifadelerine yer verdiler.

Ayrıca yapılan bazı yorumlarda şu ifadelere de yer verildi;

-Korona virüs ile mücadelede Yığılca’ya yapılan haksız yersiz ve de ayrımcı mücadeleyi şiddetle kınıyorum. Düzce ilinin sadece Yığılca ilçesinde yapılan kısıtlama ilçe halkını ve esnafını perişan etmiştir. Hiç kimsenin bu ilçeyi bu kadar küçük görmesine müsaade etmeyeceğiz. Alınan kararlar ilçenin zayıf olan ekonomisi ne de büyük hasar vermektedir. Yetkililerin bir önce konuyu yeniden gözden geçirmesini istiyoruz.

-Yığılca esnafı yine mağdur kaldı!. 2. Bir 14 gün daha katlanılamaz. Berber, elektronikçiler, telefon bayileri, lokantalar, nalburcular vs. çoğunun kredisi var. Özel bankalar sıkıntılı. Senedi çeki var bu esnaf ne yapacak. Ayrıca evde eğitim canlı ders var. Ama bunları izlemek için internet yükleyecek dükkanlar kapalı. Faturalar ödenmiyor. Sayın Valim, Kaymakamım karar alırken öğrencileri de düşünseydiniz keşke. A101, Bim, Şok, gibi marketlerde, manav ve fırınlarda bulaşmıyor da  diğer küçük esnaflarda bulaşıyor.

-Ya bu kararı alırken bu millet ne yiyecek diye hiç düşünmediniz nasıl oluyor da sadece Yığılca da 14 gün daha uzuyor Yığılca'da ki belediye başkanı ilçe başkanları neden bir şey demediler. Tuzları kuru işlerine geliyor çünkü. Marketleri manavları neden kontrol edilmiyor. Her şey ateş pahası 4 hafta oldu pazar kapalı denetlesinler boş boş oturacaklarına. Birde madem bu kararı aldınız yol içinde çaba göstereydiniz ya sesiniz çıksın.

-Bunların gücü sadece Yığılca halkına yetiyor. Düzce de hayat normal her yer açık orada virüs yok mu. Düzenin esnafı kalın geldi galiba. Birde her gün Düzce’den gelip giden memurlar var. Onlar hastalık taşımıyor mu?

-Öncelik olarak Yığılca’da yaşayan bir birey olarak alınan karara saygı duyduğumu belirtmek isterim. Fakat vatandaşlarında ihtiyaçlarıyla canı gönülden ilgilenen birileri de olsun. Market vb yerlerde her şey ateş pahası. Fırsatçılara bu konuda gereken cezai işlemler uygulansın lütfen. Sonrası zaten Yığılca halkı uysaldır. El ele hep beraber bu kötü günleri de atlatırız inşallah. Saygılar”

Kaynak: Yığılcanın SESİ


Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive