Yine sınav heyecanı, yine YGS ve LYS sınavları. 13 Mart 2016 tarihinde YGS sınavları yapılacak. Düzce ili eğitimde başarılıydı, değildi yine tartışacağız. Peki geçmişte yapılan sınavlarda başarı durumumuzu bir değerlendirelim. Tedbirlerini de ona göre alalım.

Türkiye YGS 2015 sonuçları yaklaşık bir ay önce açıklandı. Buna göre iller sıralaması ve okullar sıralamasını gösteren tablo incelendiğinde Düzce ilindeki okulların YGS puanları ile lisans ve önlisansa yerleştirilen öğrencilerin sayıları ve puanları tabloda gösterildi. Tablo incelendiğinde asıl başarı HANGİ ORTALAMAYI TUTTURDUĞUNUZ DEĞİL, “LİSANS” programlarına ne kadar öğrenci YERLEŞTİRDİĞİNİZdir. Yani bir takım, hücum sayısına göre değil, gol atıp atmadığına göre puan alır.  Sınavsız geçiş rahatlığı döneminin, artık sonlarına gelinmiştir. Bu durumun herkesçe farkına varılması ve bir an önce kendimize gelmemiz şarttır.

Hiçbir takım sahaya başarısız olmak için çıkmaz. Hiçbir öğrenci de okula, ya da sınava başarısız olmak için gitmez ve girmez. Öyle değil mi? 

Futboldaki başarı nasıl ki istek, heyecan, teknik, taktik, azim, kararlılık, kondisyona bağlı olsa da, takımdaki arkadaşlık ve yardımlaşma da başarı için çok önemlidir. Zira kanatlar arasında paslaşamayan takımlar tüm tekniğine, arzularına ve çabalarına rağmen başarısız olurlar.

Tüm takımlar sahaya 11 kişi çıkar ve aynı sürede, aynı büyüklükteki sahada mücadele ederler. Ancak az önce saydıklarımın yanı sıra iyi bir koordinasyon yok ise, o takım yine kaybeder.  İlginçtir, tüm bu saydıklarıma sahip olan, ancak yeterince antreman yapmayan takım da maçın ilerleyen zamanlarında oyundan yine düşer!

Okulların kalitesini arttıran etmenlerden birisi de, öğretmenlerin performanslarının artırılmasıdır. Öğretmenin ruh sağlığı, mesleğe adanmışlığı, bilgi ve becerisi, güdülenme düzeyi, eğitim ve öğretim faaliyetlerini doğrudan ve dolaylı bir şekilde etkiler. Bu nedenle okulda öğretmenin performansının arttırılması ve öğretmenlerden üst düzeyde verim alınması gerekir. Öğretmenlerin performans düzeyinin artırılmasında, okul yöneticisinin performans yönetimi konusundaki yeterlilik düzeyi oldukça önemlidir. Okul yöneticisinin performans yönetimi konusundaki bilgi ve becerisi, kuram-uygulama arasındaki ilişkiyi kurabilme düzeyi, okuldaki etkili performans yönetiminin gerçekleşmesini sağlayabilir.

Eğitimde başarı herkesin isteğidir. Tüm okullarda idareciler, öğretmenler ve veliler öğrencilerinin öncelikle derslerde ve sonrasında karşılaştığı YGS (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı), LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) ve KPSS (Kamu Personel Seçme Sınavı) gibi sınavlarda başarılı olmasını isterler.

Peki başarının unsurları nelerdir? İşte bu konuda Düzce’deki eğitim sistemine dair özel teşhisler yapılmalıdır. Düzce Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün liderliğinde bu okullar, ÖSYM (Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi) nin YGS 2015 listesini iyi analiz etmelidir.

Sorunun DOĞRU TEŞHİS edilmesiyle, SÜRECİN doğru yönetilmesiyle birlikte Düzce’miz, yıllardır kronik hale gelen 60’lı ve 70’li sıralardan çok daha öne çıkacak ve üniversitelerin mevcut kontenjanlarından daha çok öğrencimiz yararlanacak ve daha çok öğrencimizin üniversite eğitimi alması sağlanacaktır.  Her yıl biz 65’lerde olacağımıza, bir yıl da hiç olmazsa 40’larda olalım! Hem ilimiz moral bulsun, hem de daha çok öğrencimiz üniversitelere yerleşebilsin.

Başarı sadece istemekle,  temenni etmekle olmaz!

Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin, Lise 1 ve 2’nci sınıf derslerinin,  Anadolu Liselerinin 1. ve 2’nci sınıf dersleriyle eşitlenmesinden sonra, EK PUAN uygulaması kaldırılmıştır. Ön lisansa sınavsız geçiş uygulaması da, puana göre yapılmaktadır. Bu durumda Mesleki ve Teknik lise öğrencilerinin 2 yıllık ön lisans okullarına sınavsız gitmesi de kontenjanla ve notla kısıtlanmıştır. Kısaca, akademik başarısı olan öğrenciler akademik eğitime devam edecek, olmayanlar ise mesleğe yönelecektir. Durum böyle iken tüm okullardaki öğrencilerimiz, YGS ve LYS sınav engelini aşabilmeleri için DOĞRU CEVAPLARINI yani NETLERİNİ ÇOĞALTMALIDIRLAR. Hoşça kalın.

  • Abone ol