Önceki gün Düzce’nin Sesi gazetesinin manşetiydi…

Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanı,  AK Parti İl Başkanı, İl Genel Meclisi’nin bir arada olduğu BİRLİK DÖNEMİ haberi.  Verilen mesaj çok açık; bir şehrin merkezi ve yerel yönetim yetkilileri, Vali, Milletvekilleri, Belediye Başkanı, İl Genel Meclisi ve ilaveten Sivil Toplum Kuruluşlarının, kentin gelişmesi ve kalkınması adına proje ve yatırım üretkenliği, birlikteliğinin sağlanması neticesinde sonuç alınması, hedefe ulaşılması mümkündür. 

Bunun aksini düşünmek mümkün değil.

Düzce’nin Sesi bu durumu bir kez daha ‘hatırlatmak’ gereğini düşünmüş.

Çünkü; ne yazık ki, (bir başka yazı konusu olabilir) Düzce’de bu birlikteliğin  ‘aksadığı’ ve hatta ‘engellendiği’ olmuştur.

Gazete çok kibarca hem temenni, biraz da ‘uyarı’ nitelikli hatırlatmada bulunmuş.

Dünkü gazete manşetlerinde; Vali’nin kalıcı konutlardaki harabe binaların yeniden yurda dönüştürülmesi haberi vardı… Ki, bu yılların çözümlenemeyen, kurumlar arasında vur-kaç halini alan, hatta bir takım kişilerin ve kurumların birbirlerine ‘pas’ ettiği, hiç de çözümlemeye yanaşmadıkları bir konuydu. Elbette bu durum Vali Ali Fidan’ın başarısıdır. Bu sözden, diğer valilerin başarısız oldukları değil de, yukarıdaki birlik temennisinde bulunulan kurumların birbirlerine yaptıkları ‘oyun bozanlıktan’ söz edilebilir. 

Bu tür başarılar için birçok konu başlığına değinilebilir…

Mesela ‘turizm’ konusu ve özellikle ‘Rafting’  alanı buna bir örnektir.

Daha düne kadar, Düzce’de ne ‘Rafting’ bilinirdi, ne de raftingin yapıldığı Cumayeri Dokuzdeğirmen köyü… Bugün; rafting sezonunda alanda, parkurda yer bulmak sorun oldu.  İstanbul’dan, Ankara’dan; hatta uluslar arası alandan Cumayeri’ne ‘Rafting’ e geliniyor. Bu duruma neredeyse ‘tırnakla kazınılarak’ gelindi.

Yine dünkü başlıklardan:

Düzce belediyesi üç açılış birden gerçekleştirdi: Beton santrali, park ve hanımlar lokali.

Yatırım, üretim ve hizmet açısından,  çevre ve sosyal-sportif etkinlikler açısından bu açılışlar önemlidir. Beton santralinin önemi; belediyenin kendi üretim merkezi olmasından,  üst yapının geliştirilmesinden gelmektedir. Park ve hanımlar lokali tamamen sosyal bir ihtiyacın giderilmesidir.  Başkan Mehmet Keleş’in bu konuda verdiği açıklamalardan, 2016 yılının ‘açılışlar yılı’ olacağını biliyoruz. Kültür merkezi, terminal, lise ve Küçüksu parkları gibi birçok yatırımın açılışları 2016 yılı içinde gerçekleştirilecek.

Mesela yıllardır bitti-bitecek denilen hastanenin açılışı da yine 2016 yılı içinde yapılacak.

Ve daha bunun gibi birçok başlık sıralanabilir.

İşte tüm bu yatırımların hayata geçirilmesi, hizmete sunulması BİRLİK YÖNETİMİ ile mümkün olabilir.

Daha Vali henüz masaya bile yerleşmemişken, hizmetlerine ilişkin, siyaseten veya bir başka nedenlerle ‘tasarrufta’ bulunma niyetleri ile bu işler olmaz.

Milletvekilleri arasında (geçmişte çok yaşadık da ondan); sen-ben çekişmesi ve hatta birbirlerine hakaret-vari yaklaşımlarla bu işler olmaz.

Bir şehrin belediye başkanı ile teşkilatı arasında, il başkanları arasında, Milletvekilleri arasında ‘yetki ve popülerlik’ yaklaşımlarıyla bu işler olmaz.

Ki, bu örnekler çoğaltılabilir.

Tek çözüm elbet BİRLİK YÖNETİMİ! Biz bunu özlüyoruz.

  • Abone ol