Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Ayça ŞEN

[email protected]



Bookmark and Share

‘Bulut Atlası’


11.11.2012 - Bu Yazı 34318 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 

‘Bulut Atlası’

“Sinemalarda Bulut Atlası var, mistik mesajlar veriyor” dediler gittik.

Çok severim mistik hikâyeleri. Haa mistisize olmaktan utanırım bak.

Ne bileyim, altın gününe gitmiş gibi hissederim öyle.

Bunun etapları vardır: Karanlıktan korkmayla başlayıp ruh çağırmayla devam eden, oradan burçlara geçen ve yüksele yüksele yogaya, tai chi’ye, enerji sağaltımıreikibioenerjive en nihayet çıkıkçılara varan, zevkli bir yoldur.

Nedense heteroseksüel erkekler mistisize olmaktan hep bir çekinirler.

Fakat yine de pek çok homofobik arkadaşın ilk beş dakika direnipfallarını hepimizden daha dikkatli dinlediğine ve havaya girdiğine çok kez şahit olmuşumdur.

Bendeniz her şeyi yerli yerinde yapan, toplum normalleriyle fazla ters düşmeyen, insan gibi insanları çok severim. Ne bileyim, fal bakılan ortamlarda bir anda Gıralıça İkinci Elizabeth gibi davranmanın ne âlemi vardır. Belli ki ortam buna önem veriyor, iki üç vakit de sen görüver. Ya da burçlardan mı konuşuluyor, bir iki yükselen etkisi, Merkür Venüs retrosu öğren, morali bozuk arkadaşlarını arada bir rahatlat “Merkür geri gidiyor ondandır ama bu sene yengeçlerin senesiymiş, Satürn uzaklaşıyormuş” filan de. İncilerin mi dökülür.

Mesela moralimin bozuk olduğu bir dönem bir arkadaş tee Belçika’lardan Carlos Castaneda’nın iki CD’sini yolladı.

İsmi kulağımıza hiç de yabancı gelmez Carlos Castaneda’nın. Bir Kızılderili şaman büyücünün eğitiminde kafa yapan bitkilerle çeşitli ritüelleri yerine getiren Castaneda “kafası güzel zibidinin teki” ile “ermiş” sınırında gider durur. Kitapları 12 seridir ve ilk iki kitaptan sonra kafa yapan bitkilerle ilişkisini keser, gerçeği olduğu gibi görmenin tehlikelerle dolu yollarını bulur ve eğitimin önemli bir bölümünden sonra “görünür hâle gelen” görünmeyen korkunç yaratıklarla savaşmayı öğrenir.

Arkadaşın bana yolladığı o iki CD’de, savaşçı olmak ve vücudun enerji akışını düzenleyip auranı bişey yapmak için şaman büyücülerin içten gelerek ortaya çıkardığı yoga benzeri hareketler yer alıyor. Bu hareketlerden biri Kaplan Hareketi. Korkularının üzerine kendini koruyarak giden bu harekette korktuğun şeyin aslında senden korktuğu için seni korkuttuğu gibi bir sonuç çıkardım naçisane. Gerçi çok da önemli bir sonuç değil ama bunu ezbere “hayat gailesi, yükselme acelesi” isimli birkaç perdelik dandik oyunda unuttuğumuzdan ve unutma sebebimiz de direkt bu korkular olduğundan, arada bize hatırlatacak dinamiklere, dolayısıyla birbirimize ihtiyacımız var. İşte bu yüzdendir ki hiçbir şey tesadüfî değildir.

Carlos Castaneda’ya nereden geldik ya, haa tamam, Bulut Atlası’nda da adı geçiyordu bir yerde. Malumunuz Bulut Atlası da altını kanırtarak çizdiği mesajıyla, “Doğumdan ölümümüze kadar bizler kendimize ait değiliz. Geçmişten geleceğe birbirimize aidiz. Ölüm sadece bir kapıdır, orada seni bekleyen biri vardır.”

Zaman, mekân, boyut fark etmez; iyilik yapınca aslında bütün boyutlarda kendimize iyilik yapmış, kötülük yapınca yine her boyutta kendimize kötülük yapmış oluyoruz. Dolayısıyla hiçbir fevrilik, saygısızlık, öfke, şiddet, şüphe ve adaletsizlik yerde kalmıyor.

Hiçbirimiz tam olarak iyi ya da kötü değiliz ama hepimiz bazen tam olarak kötü ve bazen tam olarak iyiyiz.

Kendimi en dandik hissettiğim zamanlar tek davamın “olanı korumak” olduğu, fazla düşünmediğim, ezberlerinden milim kıpırdamaya korkup, “o” acıklı davanın üyesi olduğum coşkusuz ve renksiz zamanlarımdır.

Özünü öldüren egon yani şeytanın, yani korkuların seni ele geçirmiş, iktidar sahibiysen bile o iktidar artık senin esaretin hâline gelmiştir. Gücün vardır ama özgür değilsindir.

Yani böyle böyle şeyler işte.

Şimdi Žižek filme bok atmaya başlamadan gidip izleyin derim, sonra imajlar ve entel ezberlerinizle Žižek kötüledi diye asar keser, filmin ne dediğine bakmazsınız.

Bulut Atlası’nın ana teması güzel temas ediyor. Herkesin, her boyutta anlayacağı bir dille. 

Anca gidersiniz.

[email protected]

.

Facebook Yorumları

Emlak8
27.01.2013
Böyle saça böyle tarak
20.01.2013
Hayat şeydir ölüm ise öbür şey
13.01.2013
Ölümüne bir Meto’for (for Meto)
09.01.2013
Kar miskinliği
06.01.2013
Küçük Prens de yasaklansın
30.12.2012
2013 geliyor herkes sevinçten ölüyor
23.12.2012
Zekâ geliştirilebilir mi
19.12.2012
Şu şekilde...
12.12.2012
Kelebek gibi uçarım, aslan gibi uyurum
09.12.2012
Kuymak tabakası
05.12.2012
Gakkoş Usta ile vezir parmağı
02.12.2012
Kıyamette de demokrasi
28.11.2012
Dünyanın tüm tankları ve ocakbaşıları
25.11.2012
Yeşil ördek
21.11.2012
Vatikan’a gittim dönücem
14.11.2012
İnsaniyet, sevgi ve idam
11.11.2012
Geyik gibi şendik ve ceylan gibi zıpzıp
11.11.2012
Turizm yazısı gibi bişey
11.11.2012
‘Bulut Atlası’
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün Yazarları



Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive