Çiğdem TOKER

CumhuriyetBookmark and Share

Hazine kimin hazinesidir


28.9.2018 - Bu Yazı 1092 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 “Piyasada kredi şoku yaşanıyor.” Bir esnafın, bir satın alma müdürünün yahut iktisat alanında çalışan bir akademisyenin söyleyebileceği sözü, temkinli konuşmaya hep özen gösteren TÜSİAD Başkanı telaffuz ettiğinde, mesele farklı bir boyut kazanıyor.

 TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Hürriyet'te Şebnem Turhan imzalı haberde sorunlu kredilerin “temizlenmesi” gerektiğini söylüyor. “Temizlik”, tesadüfen seçilmiş sıradan bir kavram olamaz.

Ortada kaldırılması gereken bir çöpün varlığı açık. O çöp de şirketlerin kullanıp geri ödeyemediği kredi borçları. Ve fakat iyi biliyoruz ki, bir tarafı bankacılık, diğer tarafı kamu olan bir “çöp”ün kaldırılmasının bedeli, biraz yüksek olur.

SIR OLANLA OLMAYAN YAZARLAR GÜNDEM HAYAT DÜNYA EKONOMİ DİĞER

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

Tanınmış markaların ardarda ilan ettiği konkordatolar, sık sık fabrika yangını haberleri çoktan gösterdi: Özel sektörün sorunlu kredilerindeki artış kimse için sır değil. Ama Bilecik'in “temizlik” dediği formül için aynı şeyi söylemek zor. Ekonomi birimleri bir süredir bankacılık sektöründe ödenemez hale gelmiş kredilerin çözüm formülü için düşük profilli bir çalışma yürütüyor. (Eskiden yazarken ekonomi yönetimi ifadesini kullanırdık.

Şimdi Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, Strateji ve Bütçe Başkanlığı gibi kurumlar olsa da nihani kararı tek kişi verdiği için “ekonomi yönetimi” kavramı da anlamını yitirdi.) Bankaların tahsili gecikmiş alacak portföyündeki tırmanış sistemi tahrip edecek eşiğe gelmeden bir çıkış program hazırlığının zorunlu olduğu biliniyor.

 İşte bu çıkış programının, memleket tarihinin belki de en kapsamlı kredi operasyonuyla sonuçlanabileceği yönünde kaygılar mevcut. Zira böylesi bir operasyonun sonrasında sermayenin el değiştirmesi kaçınılmaz.

Ne var ki, bu programda izlenecek yol ve hangi tarihte açıklanacağı şu anda belli değil. Bunun temel nedeni de bu “kredi şoku”nun 2019 bütçe hazırlıklarıyla çakışması ve Mart 2019'da yapılacak yerel seçim takviminin daralması.

Seçim demek ne kadar tersi söylense de kamu harcamalarının artması demek. Yanısıra sermayenin el değiştirmesiyle sonuçlanacak bir kredi operasyonunun olası sonuçları şimdiden öngörmek ve kestirmek, ülkeyi yönetenler için de pek kolay değil.

KİM ÖDEYECEK

2001 krizinin temel nedenlerinden biri kamunun borcuydu. Bugünkü – adını koymaya iktidarın dilinin varmadığı- krizin temel nedeni özel sektör borçluluğu. Kamu borcunun sebebi siyasi iktidarların kamu bankalarını popülist politikalarla “çiftlik” gibi kullanmasıydı. Bugünkü özel sektörün borçluluğu ise AKP iktidarının kurduğu zeminden, açtığı kapılardan soyutlanamaz.

Hazine, yani hepimizin hazinesi, devletin garanti verdiği Kamu Özel İşbirliği projeleri nedeniyle ağır bir fatura yükü altında.

 Hal böyleyken, özel sektörün sorunlu kredilerine yönelik olası bir operasyonun faturası Hazine'ye çıkarılacaksa hepimizin işi çok zor

.

Facebook Yorumları

Emlak8
23.4.2019
‘Müessif protesto’ değil linç girişimi
3.11.2018
KÖİ projeleri için verilen garantiler için ne ödeneceği bütçede belli değil
28.9.2018
Hazine kimin hazinesidir
26.9.2018
Bıraktığımız yerden
9.9.2018
Hoşça kalın
7.9.2018
O fayansın talimatı kimden?
4.9.2018
‘Enflasyonla topyekûn mücadele’
2.9.2018
Bankalara ne oluyor?
31.8.2018
Tek hane hedefi
29.8.2018
Boykot ve adanmışlık
26.8.2018
Cevapsızlığın şiddeti
24.8.2018
CHP'li vekilden Saray'a: Kimleri korumaya alıyorsunuz?
22.8.2018
2019 bütçesinde KÖİ garantileri
15.8.2018
Müteahhit kriterleri
14.8.2018
3. Havalimanı’na nasıl gidilir
12.8.2018
Matrah artırın, yoksa…
4.8.2018
Melen Barajı 11 Ağustos’ta açılacak mı?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive