Cumayeri'ne Talih Kuşu: Türkiye’de tek olacak

11.6.2016 - Bu Yazı 3937 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Cumayeri'ne Talih Kuşu: Türkiye’de tek olacak

 Düzce’nin Cumayeri İlçesi Şehir Merkezi’nde bulunan Cumayeri Belediyesi’ne ait arazi üzerine her türlü motor sporlarının yapılacağı bir 4 bin 100 metrelik parkura dönüştürülüyor. Yaklaşık 3 aydır süren çalışmalara SüperSport Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu öncülük etti. İlk başlarda sadece motosiklet yarışları için planlanan pistte, otomobil sporları da yapılacak. Milli Motosikletçi Sofuoğlu, pistin İstanbul Park’a alternatif olacağını ve bu pistte Formula-1 şampiyonları yetiştirmek istediğini söyledi.

 SüperSport Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu, Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcıyla birlikte Düzce’nin Cumayeri İlçesi’nde yapımına devam eden motosporları pistini incelemeye geldi. Helikopterle pistin yapıldığı alana inen Sofuoğlu ve Yazıcı, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna ve Motosiklet Sporları Federasyonu Başkanı Bekir Yunus Uçar tarafından karşılandı. Sofuoğlu ve Yazıcı, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ile Cumayeri Belediye Başkanı Recep Tuna’dan pistte yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

“YENİ KENANLAR YETİŞTİRMEK İÇİN BU PİSTLERE İHTİYACIMIZ VAR”

Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Serkan Yazıcı, Türkiye’de bu tip pistlere ihtiyaç olduğunu ifade ederek “Kenan Sofuoğlu’nun girişimleriyle yerel yönetimlerin yardımıyla olan bir girişim. Kenan Sofuoğlu, sadece motosikletin değil, Türkiye’de ki motor sporlarının en büyük kahramanıdır. Bizim de kahramanımızdır. Kendisi Dünya şampiyonalarında devamlı şampiyon oluyor. Bende geçmiş dönemde Dünya şampiyonasında yarışan bir sporcu olarak görüyorum ki Kenan Sofuoğulları çıkarmak istiyorsak mutlaka böyle pistleri yapmak zorundayız. Avrupa’da bunlar kasabalarda var. Türkiye’de 3 tane pist var. Bunlardan iki tanesi istenen düzeyde değil. Biz otomobil sporları federasyonu olarak bu pisti komple destekliyoruz. En kısa zaman içerisinde hem motosiklet hemde otomobil sporcuları burada yeniden Kenan’ın eşliğinde ve bizim sporcularımız eşliğinde uluslar arası düzeyde başarı elde edecek sporcularımız yetişecek” dedi.

“AVRUPA ARENASINDA Kİ PARKURLARA ALTERNAFİ OLACAK”

Milli Motosiklet Sporcusu Kenan Sofuoğlu ise pistin bir çok piste alternatif olacağını ifade ederek “Ben yıllardır yurtdışında yarışıyorum. Türkiye’de böyle bir parkur var mı? Eve İstanbul park var ama orayı kullanmak çok kolay değil. Bizde ona alternatif bir park yapmak çok istiyorduk. Sonunca Cumayeri belediyesinin girişimleriyle buraya başladık. İlk adımları attığımızda belli eksiklikler olacaktı. Otomobil Federasyonu Başkanının benimle irtibata geçerek bizimde ihtiyacımız var demesi, özellikle drift, oto darkları yarışlarının yapılabileceği bir alana ihtiyacımız var dedi ve projede bazı değişiklikler yaptık. Bu birliktelikle beraber Türkiye’de eşi benzeri olmayan her türlü motor sporlarına hizmet edecek bir parkur yapmak istiyoruz. Adımlar atıldı. 3 aydır çalışmalar var. Yaz aylarında çalışmaları hızlandıracağız. En büyük hayalimiz ise bu yıl bitmeden hem bir otomobil yarışı hemde motosiklet yarışı yapmak. Biz elimizden geldiği kadarıyla bir yerlere kadar getireceğiz. Devletimizin de bize desteği gerekiyor. Özellikle Spor Bakanlığımızın da tesisin bitmesiyle alakalı yardımlara ihtiyacımız var. Ama öncelikle biz elimiz taşın altına koyarak bir yerlere getirip parkuru ondan sonra parkuru tamamlayıp, Avrupa arenasında yarışılabilecek bir parkur haline getirmek istiyoruz. Düzce Belediye Başkanı bize özel asfaltla alakalı söz verdi. O asfalta çok ihtiyacımız var” dedi.

“HAYALİM F1 ŞAMPİYONU YETİŞTİRMEK”

Sofuoğlu, en büyük hayalinin bir F1 şampiyonu yetiştirmek olduğunu belirterek “Böyle pistlerin asıl amacı Türkiye’de motor sporuna öğrenci yetiştirmek. Buradan çok sayıda sporcu yetiştireceğimize inanıyorum. Bir adım gerekiyordu. Bu adımı hep beraber attık. Buradaki birliktelik bize ilerde çok şeyler kazandıracak. Hayalim sporcu yetiştirmek motosiklet yarışında yetiştiriyorum. Son haftalarda Serkan Ağabeyle görüşüyorum. Otomobil sporuna da elimden geldiği kadar destek olmaya çalışacağım. Son birkaç yıldır en büyük hayalim ise Formula-1’e bir sporcu yetiştirmek. İnşallah onunla alakalı olarak otomobil sporları federasyonu ile olan ilişkilerimizin bu pist bir adım olur” şeklinde konuştu.

“ART NİYET ARANMAMALI”

Sofuoğlu son olarak özellikle Ramazan aylarında program yapan İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu’na sorduğu “Hocam 400 kms hız caiz midir?” sorusuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ise “O konuya da açıklık getirmek istiyorum. Ben kendisini akşamları izliyorum. Öyle soruları geliyor ki insanın akınla şaka anlamında sorular geliyor. Benimde aklımla öyle bir soru geldi. Orada kesinlikle bir kötü niyet aramamak lazım. Nihat hocayı bende seviyorum takip ediyorum” ifadelerini kullandı.

“BU PİST İÇİN GEREKİRSE İŞ MAKİNESİ ÜZERİNDE MESAİ YAPARIM”

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş ise pistin Düzce ve Türkiye için önemini “Gerekirse bu pistin bitmesi için iş makinesi üzerinde mesai yaparım” diyerek anlattı. Keleş, “Cumayeri’nde benimde doğduğum ilçede çok önemli bir hadiseye şahitlik ediyoruz. Ben Kenan Sofuoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Pistlerde gösterdiği başarının tesadüf olmadığını hepimize göstermiş oldu. Burada olması ve pist yapmak için mücadele ediyor olması, sporcu yetiştirmek için çabalıyor olması takdire şayan bir durum. İnanıyorum ki bu pist yapılacak ve burada bir çok uluslar arası şampiyona gerçekleşecek. İnanıyorum ki Düzce, Cumayeri nasıl raftingiyle marka olduysa motor sporlarıyla da marka olacak. Cumayeri denilince Dünya’da herkes onun ismini bilecek. Buradan büyük şampiyonlar yetişecek. İnşallah buradan Kenan Sofuoğul’ları yetişecek. Biz yerel yönetimler olarak bu işin arkasındayız. İki tane federasyon başkanı burada olduktan sonra bu işin durması mümkün değil. Onlar bizden daha iyi bu işi Spor Bakanına, Başbakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza anlatacaklardır. Benim sadece asflat yapacağımı söylüyorlar ama ne gerkiyorsa burada bu pistin yapılması için ne gerekiyorsa gerekirse burada iş makinesi üzerinde mesai yapmak pahasına, gerekse Ankara’da mesai yapmak pahasına bu işin arkasındayız. Çok önemli bir iş olacağına inanıyorum. Bütün emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Benim doğduğum ilçede böyle bir şeyin olması bizi gururlandırır” dedi. 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Karasu’ya talih kuşu kondu…
Düzce, Sakarya ve Zonguldak havzasını içine alan Batı Karadeniz bölgesi, sanayi bölgesi olma yolunda...
  
KERVANDA TALİHSİZ KAZA
Kervan Köprüsü D-100 katılım noktasında meydana gelen kazada evine akşam yemeği için et götüren elek...
  
İş kazası mı cinayet mi? talihsiz işçi yaşamını yitirdi
Edinilen bilgilere göre küçük...
  
Cumayeri'ne Talih Kuşu: Türkiye’de tek olacak
Düzce’nin Cumayeri İlçesi Şehir Merkezi’nde bulunan Cumayeri Belediyesi’ne ait arazi üzerine ...
  
Talihsiz kadının cesedi bulundu
Hendek'te geçtiğimiz Cuma günü Düzceli kocası tarafından boğularak öldürüldükten sonra Mudurnu Deres...
  
Talihli Düzce’den çıktı
Bolu Dağı’nda bulunan Highway Outlet Alışveriş Merkezi’nden alışveriş yaparak kupon alan 16 bin kişi...
  
Piyango talihlisi Silivri'de bekçilik yapıyor
Yılbaşı çekilişinden büyük ikramiye isabet eden İstanbul'daki 3 çeyrek bilet sahibinden birinin izi ...
  
...
  
...
  
...
  
Milli Piyango'nun ilk talihlisi ortaya çıktı
Milli Piyango yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye isabet eden ilk kişinin Sökeli kamyon şoförü Halit ...
  
İbrahim Kiras: Kürtlerin talihsizliği
Abdullah Öcalan 21 Mart 2013’de Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında okunan mesajında “Bugün yeni ...
  
Ertuğrul Kürkçü: Altan Tan’ın HDP'yi eleştirip Bahçeli'yi övmesi talihsiz oldu
"Öcalan'a sekretarya, müzakerelerde yer alan herkes açısından mutabakata varılmış bir konu; Arınç ke...
  
Talih Kuşu ihalesini 2.755 milyar dolarla Net Şans-Hitay kazandı
Milli Piyango İdaresi'ne ait şans oyunlarının lisansının 10 yıl süreyle özelleştirilmesine ilişkin i...
  
Nuray Mert yazdı: Bu ülkenin talihsiz birikimi
Nuray Mert: Türkiye’de siyasetin geldiği noktayı anlamak için iki otoriter siyaset çizgisinin muhase...
  
Talihsiz genç Gölyaka'da ağaç altında kaldı
28 Yaşındaki genç ormandan düşen tomruğun altında kaldı… Gölyaka’da Çobanlık yaparak geçimini sağlay...