Doğan AKIN

T24.ComBookmark and Share

Aslı Erdoğan haberleri ve T24 üzerine: Biraz da siz kafesinizi parçalayıp gerçeğinize kavuşun abiler


28.10.2019 - Bu Yazı 819 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Her kısa tatilimin geleneği, üç gün için yollarına düştüğüm Saraybosna’da da tekrar etti. Bu sefer, T24’ün odağına yerleştirildiği “Aslı Erdoğan asparagası” patladı. T24’ün de eklenmekten kendisini esirgeyemediği, “amasız mamasız hatalı olduğu” bir asparagastan söz ediyorum. Ama aynı hatayı yapan onlarca mecra arasında ilk adımda sadece T24’ün açık bir özür dilediği bir yalan rüzgârından... Ve bu duruma rağmen, bir kez daha hevesle sadece T24’ü hedefe oturtarak slogan da atan abilerimizden/ablalarımızdan söz ediyorum.

Malum, yazar Aslı Erdoğan’ın İtalya’da yayımlanan La Republica’ya verdiği söyleşi, hem bu gazetede, hem de metni Fransızca’ya çeviren Le Soir’da, yazara ait olmayan sözlerle yayımlandı. BBC’nin La Republica gazetesinin muhabiri ile konuşarak hazırladığı -ve T24’te de yayımladığımız- soruşturmada da ortaya çıktığı üzere; Aslı Erdoğan, kendisine atfen öne sürülen “okullarda bütün Türk çocuklarına Kürt düşmanlığı öğretildiği” ve “HDP dışındaki bütün milletvekillerinin terörist olduğu” gibi ifadeler kullanmamıştı.


Aslı Erdoğan'ın La Repubblica gazetesine verdiği röportaj

La Republica ve Le Soir’da Aslı Erdoğan’a ait olmayan bu sözlerle yansıtılan söyleşi, Türkiye’de de çok sayıda mecra tarafından yayımlandı. Kaynak gazeteye güvenerek bu sözleri sorgulamadan, kontrol etmeden, teyit etmeye çalışmadan yayımlayanlar arasında T24 de vardı.


Le Soir gazetesinde yer alan çeviri röportaj

Güven zaaf da yaratır, T24 de bu zaafa düştü mü, evet.

T24, Aslı Erdoğan’a ulaşıp sormadan yayın yapmakta hatalı mı, evet.

Aslı Erdoğan’ı sosyal medya, gazete sütunları ve köşeleri ve bazı ekranlarda bir linç girişimi karşısında bırakan bu yalan “haber”in yayılmasına katkı verenler arasında T24 de yer aldı mı, evet.

Amasız fakatsız, yüzde 100 hatalıyız, nokta.

Pekâlâ; niyetli-niyetsiz, kasıtlı-kasıtsız bu yalanı yazan iki kaynak gazete ile bu yalanı yayan onlarca mecra olması T24’ü “araziye uymak” gibi, “ölü numarası yapmak” gibi bir sahtekârlığa sürükledi mi; hayır!

T24, yurt dışında bulunduğunu öğrendiği Aslı Erdoğan’a ulaştı, “kendisine atfen yayımlanan sözleri söylemediği”, “Le Soir’a söyleşi bile vermediği” açıklamasını aldı. Kurumsal olarak da Aslı Erdoğan'dan özür diledi. Ve Erdoğan’ın bu yalanlamasını, “Aslı Erdoğan’dan açıklama, T24’ten düzeltme ve özür” başlığıyla manşetten yayımladı. Bu özrü ayrıca yaklaşık 1,5 milyon sosyal medya takipçisiyle paylaştı.

T24, köhnemiş gazeteciliğin ne “inkâr” yoluna saptı, ne de özrünü köşe bucak sakladı. Aslı Erdoğan’ın yalanlamasını duyuran haberinin başlığına çektiği özrü 24 saatten fazla manşetinde tuttu.
Sonuç?

Sosyal medya mesaisindeki abilerimiz/ablalarımız tarafından bu fahiş hatanın yaratıcısı, tek faili gibi hedef alındı: “O işler öyle değilmiş”, “tesadüfi bir hata gibi görünmüyormuş”, “Fransızca öğren de gel T24”müş, “defalarca özür dilemezse olmaz”mış, “ahlaksız”mış vs...

Bunları yazanlar, tepkilerine bir satır da olsa “Bu hatayı onlarca mecra yaptı, ama -gecikerek de olsa- sadece T24 Aslı Erdoğan’ı buldu, yalanlamasını duyurdu ve hemen ertesinde sadece T24 özür diledi” diye eklemedi, ekleyemedi.

Elbette Erdoğan’ın açıklamasını almak ve “özür” her şeyi çözmez, çözemez.

Bu durum; Aslı Erdoğan’a ve okurlarımıza karşı hatamızı hafifletmez. Bu bir gerçek. Ancak; bu hatayı yapan onlarca mecra içinde çaba göstererek yalanlama açıklamasını alan ve ilk gün açıkça özür dileyen (ertesi gün Independent Turkish Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek de özür diledi) tek mecranın T24 olması da bir gerçek.

T24’ün hatasını haklı olarak eleştirirken, T24’e tepki gösterirken, T24’ün bu hatadan sonraki çabasını görmezden gelirseniz, mesele sadece bu “asparagas” zinciri olmaz, siz de olursunuz. Gerçeği porsiyonlara ayırıp, -nedendir bilmiyorum- işinize gelmeyen taraflarını saklarsanız, size dair bir meseleyi de konuşmaya başlarız.

İnsan, toplum, gerçekler, velhasıl hayat bir koalisyon da sayılır. İyi-kötü bazen iç içe geçer; hayat doğrular ve yanlışları düpedüz bir çizgiyle ayrılmış iki ayrı tarafa dümdüz bir mantıkla tayin etmiyor. İnsan olmanın serüveni; doğrunun içindeki yanlışı, yanlışın içindeki doğruyu ayırt etmeye dair bir kemale ermeyi de kıymetli bir yere yazıyor.

Olaydaki hatasını kabul eden T24’ün, bin bir çile çektirilirken de -elbette gazetecilik görevinin gereği olarak- hukukunun peşinde koştuğu Aslı Erdoğan’ı hedef alan “niyet edilmiş, kasıtlı bir yanlış” yapması için nasıl bir sebebi olabilir, diye sormayanlar var...

Sosyal medya kalabalığı için mesai yapan, bazıları sosyal medyada acıklı bir kariyere de başlayan abiler ve ablalar, neden gerçekleri porsiyonlara ayırmaya tenezzül ediyorsunuz?

Sosyal medyada “hiçbir şey vermeden bir şey vermek” oyunu oynayan o kalabalıklara niye katılıyorsunuz?

Alkışı peşinde kara sevdaya düşülen o kalabalıklar, insanları/kurumları paçalarından çekerek geriye doğru eşitleme kültürünün de karanlığıdır. Neden o karanlığın sakinleri, hatta sahipleri arasına katılıyorsunuz?

Gazeteciliğin berbat mazisiyle özdeşleştirerek T24’ü de bütün o kötülüklerle “geriye doğru” eşitlediğinizde daha iyi mi hissedeceksiniz? Hep sandığınız gibi “herkes kötü, siz iyi” mi olacaksınız?

Neden, sadece kendinizle dolmuş zihninizde, sahici, saklanmamış, apaçık bir gazetecilik özrüne küçücük de olsa bir yer açamıyorsunuz?

Neden, yanlışı eleştirmenin yanına doğruluk çabasını teşvik etmeyi de, hiç olmazsa iliştiremiyorsunuz?

Neden, gazetecilik için sözüm ona doğruları temsil eden makamlardan konuşurken, karşınızda kim olursa olsun ayırt etmeden, hep çürümüş gazeteciliğin kastedilmiş hatalarıyla aziz olmaya çalışıyorsunuz?

Neden, sürekli ne olmamız gerektiğine dair buyurgan görüşler tebliğ ederken ne olduğumuzla ilgilenmemeye çalışıyorsunız?

Karşısında alıştığınız düzeni kuramadığınız T24’ün, ezberlerinize uymayan hasletleri size neden acı veriyor?

Neden, hep tepki gösterdiğiniz gazeteciliğin gerçeği çarpıtma yollarında siz de kaybolup, haklı olabilecek eleştirilerinizi sıradağlar gibi uzanan egolarınızın çöplüğüne atıyorsunuz?

Biz T24’te gazeteciliğin bütün doğrularını temsil ettiğimizi, bütün sorulara doğru yanıtlar ürettiğimizi iddia etmiyoruz. Mümkün değil, edemeyiz.

Ama hiçbir kişi, kurum, dernek, fon, şu bu’dan tek kuruş almadan, ancak imkânlarımız nispetinde gazetecilik yapmaya; finansal ve ideolojik takıntılardan bağımsız gazeteciliği kurumlaştırmaya çalışıyoruz.

T24 söz konusu olduğunda karşısında köhnemiş gazeteciliğin hastalıklarını arayanlara, o hastalıkları gördüğünü sanınca sevinçten kanatlanıp alkış peşinde uçanlara, bir “kötü” bulamayınca bir türlü “iyi” olamayanlara, mesleğimize dair sürekli ahlakçı bir dille ahlaksızlık yapanlara pabuç bırakmayız. Köhnemiş medya düzeni adeta işlerine gelen “medya elitleri”nden korkmayız.

Elbette zekânızı da, mesleğinizdeki tecrübeleri de, ama iyileştiremediğiniz için artık varlığını unuttuğunuz yaralarınızı da biliyoruz.

Biraz da siz kapasitenizi bir yumruk gibi kendi boğazınıza düğümleyen egolarınızla yüzleşseniz...

Biraz da siz kafeslerinizi parçalayıp kendi gerçeğinize kavuşsanız...

Biraz da siz, kişiliğinizin tanımak istemediğiniz yanlarına sürüklenmeye cesaret etseniz...

Bu kendinize de, mesleğimize de iyi gelecek.

Hepimize iyi gelecek.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
2.04.2020
Adalet siyasetin yalanıdır; 72 yıl önce katledilen Sabahattin Ali'den bugüne...
28.10.2019
Aslı Erdoğan haberleri ve T24 üzerine: Biraz da siz kafesinizi parçalayıp gerçeğinize kavuşun abiler
2.7.2018
Hazal Özvarış söyleşileri ve şüphenin yararı; önümüze konanın ardına bakmak...
20.6.2018
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
1.6.2018
Mavi en sevdiğimiz renkti...
5.5.2018
Kılıçdaroğlu'nun 'geniş ittifak' çağrısının hedefi Akşener, İnce'nin adaylığı İyi Parti'de beklentileri değiştirdi
24.4.2018
Dört muhalefet partisi uzlaşmaya yakın; Erdoğan'a karşı Gül'ün 'ortak adaylığı' konusunda son gelişmeler neler?
19.2.2018
Bizim 'eğer'li yalnızlığımız...
24.1.2018
Tek başına bir güçtü; gazetecilik can çekişirken Uğur Mumcu 25 yıldır yaşıyor!
29.9.2017
'Gazeteci' Alev Coşkun, 'Fethullahçı' Cumhuriyet'e karşı!
17.6.2017
CHP'ye 'sokak' ihtarları çeken iktidara bir okuma tavsiyesi: Erdoğan biyografisi
8.6.2015
25 maddede azınlık hükümeti, erken seçim, koalisyon ihtimalleri ne, Erdoğan ne yapabilir?
30.5.2015
'Kitleler güruhlaştırılıyor, toplum polisleştiriliyor, artık yarı totaliter bir rejim var!..'
13.4.2015
Bir zavallı yanaşma!..
21.03.2015
Yepyeni Türkiye: Arınç, Erdoğan'ın 'anayasa suçu' işlediği mesajını veriyor!
20.02.2015
Tacize, tecavüze, şiddete ilk taşı günahsız olan atsın!
11.02.2015
Erdoğan'a rağmen, Erdoğan'ın hoşlanmadığı, Erdoğan'ı tedirgin eden şeyler oluyor...
12.12.2014
Çekin ellerinizi gazetecilerin üzerinden!
20.11.2014
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı 'bedelli askerliği kaşımak'la suçluyor!
10.11.2014
'Ezilme Mustafa Karaalioğlu' diyesim var ama...
06.11.2014
40 soruda Balyoz davasında neler oldu, ne oluyor, ne olabilir?
30.10.2014
Zaman gazetesi, ÇYDD'nin burs verdiği 'fahişeleri' ve 'teröristleri' hatırlıyor mu?
27.10.2014
Erdoğan, neden 'Hrant Dink cinayeti paralel yapının işi' diyemez?
02.10.2014
Bir AİHM, iki Erdoğan; zorunlu din dersi, sorunlu matematik
25.09.2014
Doğan grubuna vergi cezasıyla kaç kuş vuruldu, yeni medya düzeni nasıl kuruldu?
12.09.2014
İnternette büyük gözaltı ve Erdoğan'ın Gül'e attığı çizik
19.08.2014
Gazeteler nüfuz kâğıdı olunca editoryal denetim ile sansür birbirine karışır
11.07.2014
20 soruda Tansu Çiller Türkiye'sinin karanlığında işlenen o cinayetler
05.06.2014
TÜSİAD-hükümet hattında ne oluyor, Sütaş'ta da vergi incelemesi mi var?
01.06.2014
Ne yaparsanız yapın, İstanbul artık Gezi Parkı'nın etrafındaki şehrin de adıdır!
11.05.2014
Tarihten güncelliğe bir soru: Başbakan 'edepli' davrandı mı?
02.05.2014
Grev gözcülüğünden devlet sözcülüğüne Erdoğan'ın hikâyesi
19.04.2014
Başbakanlık ve Köşk için iki anayasası olan Erdoğan ile Gül yol ayrımında
07.04.2014
25 soruda Cumhurbaşkanlığı seçimi; neden tartışmalı, nasıl yapılacak?
03.04.2014
TİB Başkanı'na bugünler için yargı dokunulmazlığı sağlandı!
30.03.2014
Halk aldanmaz, inandığı aydınlar aldanırsa aldanır!
28.03.2014
TİB, hangi yasal yetkiyle YouTube'u kapatabildi?
10.03.2014
Demirören'in sıvı hâli ve gözyaşının kirlenmesi
19.02.2014
İnternet yasası değişiyor, 'beyefendi gazeteciliği' ağır yaralı!
18.02.2014
Markar Esayan ve 'kepaze olmadan yaşlanmanın imkânsızlığı...'
05.02.2014
Mahkeme kararında TİB'in yayından çıkarmak istediği CHP önergesi yok!
04.02.2014
25 soruda mevcut internet yasası ve getirilmek istenen yeni düzen
01.02.2014
Yolsuzluk sorularını TBMM'nin sitesinden de kaldıracak mısınız
27.01.2014
Yasadışı kayıtlar Erdoğan'ın dilinde, yasal dinlemelerin yayını ise yasak!
20.01.2014
AKP'nin 'cemaat savcıları'na karşı vefasızlığına dair üç hikâye
30.12.2013
Şemdinli Savcısı'ndan İstanbul Savcısı'na bir memleket hikâyesi...
27.12.2013
Kabine revizyonu neler diyor, hangi bakan Erdoğan'a sürpriz yapabilir?
25.12.2013
Erdoğan 'yargıya hakaret' ve 'adil yargılamayı etkileme' suçu işliyor!
25.12.2013
Erdoğan, AKP Programı'nda yolsuzluk için hangi sözleri vermişti?
23.12.2013
Tutuklanan Halkbank Genel Müdürü için sürpriz tanıklar mı geliyor?
22.12.2013
Gazeteci sorgusunda çekilen tespih, rüşvet baskınında niye sorun oldu?
18.12.2013
18 maddede hükümet ne mesaj verdi, cemaate örgüt operasyonu yolda mı?
18.12.2013
Penguence konuşan medya ve operasyonda cemaatin rolü üzerine...
10.12.2013
Erdoğan'ın 'möbleli zindanı'ndan Erdoğan Türkiyesi'nin cezaevlerine
02.12.2013
Şırnak katliamı ve sonrasında Ankara'da neler oluyordu?
28.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
26.11.2013
'1982 Anayasası'nda özel hayat hükmü mükemmel, ama pratikte çiğneniyor!'
25.11.2013
'Ağzı olmayan bir çığlık' olarak Türkiye'de gazetecilik!
20.11.2013
Erdoğan-Arınç barışı, kız-erkek evlerinin denetimini rafa mı kaldırdı?
13.11.2013
Erdoğan-Arınç krizinde hangi noktadayız, istifa gündeme gelir mi?
11.11.2013
Gül: Türkiye'nin yolu bellidir, sorun çıkarsa lokomotif değiştirilir!
09.11.2013
25 maddede Arınç'ın Erdoğan'a resti ne anlama geliyor, neler olabilir?
02.10.2013
Gül'ün hatırlattığı; 2014'te başbakan seçimi de yapılacak
17.09.2013
Devlet ayağa kalk; Hrant Dink davası yeniden başlıyor!
04.09.2013
MGK'nın ‘28 Şubat tutanakları’ açıklaması neden önemli?
16.08.2013
Demirtaş: Paketin alternatifi savaş, Öcalan'a göre başka fırsat olmayabilir
12.08.2013
Uzun bir Milliyet hikâyesi: Demirören Köşk'e neden gitti?
09.08.2013
Hüseyin Çelik için bir utanç hikâyesi
05.08.2013
Ergenekon ve Amistad: Hikâye ne?
01.08.2013
35. madde değişikliği darbe girişimi ve 28 Şubat davalarını etkileyebilir mi?
25.06.2013
Erdoğan'ın bir 'marjinal' olarak portresi...
18.06.2013
Gezi Parkı eylemleri suçsa, AK Parti Programı o suçun delili sayılır!
15.06.2013
Gezi Parkı direnişi Erdoğan'ı beş noktada değiştirdi
12.06.2013
Dolmabahçe Camisi'ne asıl sığınan kim, kim hukuku ayaklar altına aldı?
03.06.2013
Neymiş; ekonomi iyiyse, habercilik kötüymüş!
02.06.2013
Bir Gezi Parkı, üç AKP!
01.06.2013
Medya da suskun, bu halkı kim kandırıyor?
31.05.2013
Gezi Parkı'ndaki ağaçlar, kendini gazeteci sanır!
27.05.2013
'Siyasi faaliyet yapanı çok şiddetle cezalandıracağım!..'
22.05.2013
Erdoğan Cumhurbaşkanlığı'na aday olduğunu dolaylı olarak duyurdu
20.05.2013
‘Hasan Cemal’ deyip iki noktayı üst üste koyunca…
10.05.2013
Fethullah Gülen 'Türkiye'de yine darbe olur mu' sorusuna ne cevap verdi?
06.05.2013
15 soruda 1 Mayıs olayları, 1 Mayıs açıklamaları, hukuk ve devlet
02.05.2013
Aktivizm değil, jurnalizm
25.04.2013
Mustafa Kemal ‘light’ bir paşa mıydı
22.04.2013
Cumhuriyet gazetesinde neler oluyor?
18.04.2013
Cemaat’in ‘özgürlük’ çıkışı ne anlama geliyor
11.04.2013
Anadil yasağı Anayasa’ya ne zaman girdi
08.04.2013
Yeni Şafak ve İlhan Cihaner'in yaptırdığı telefon dinlemeleri üzerine
28.03.2013
Her insan kendi heykelini yontar
25.03.2013
Gazeteler sizinse, gazetecilik bizimdir!
22.03.2013
15 maddede Öcalan'ın mektubu
21.03.2013
Evvel zaman içinde Milliyet
14.03.2013
Mâbeyn kâtibi
09.03.2013
Hasan Cemal sansürü Hürriyet'te de yürürlükte!
07.03.2013
Türk basın kuvvetleri işbaşında
28.02.2013
Berfo Ana ile Yaşar Büyükanıt
21.02.2013
Dikkat et, başın öne eğilmesin
19.02.2013
Devletimiz Hollanda'da lezbiyen çifti takipteyken...
14.02.2013
‘Türkiye devleti’ nasıl kuruldu
07.02.2013
Başbakan, Haberal için ne düşünüyor
31.01.2013
‘Önyargı’ örgütünün ‘yasadışı’ eylemleri
24.01.2013
Gazetecilikten ‘şovmenliğe’ Birand
17.01.2013
Dünyadan Türkiye’ye barış için dokuz madde
10.01.2013
Tansu Çiller ve Nimet Baş; tarihselliğin talihsizliği
03.01.2013
Yavaşlamazsan anlayamazsın
27.12.2012
Erdoğan gizli dinleme ve izlemeleri nasıl meşrulaştırdı
20.12.2012
Beklenmedik bir hadise
13.12.2012
Koç ve Sabancı’ya reklam tebligatı
06.12.2012
Evet Hrant, Türklük aşağılandı
29.11.2012
Kanlı liste için 18 yıl sonra gelen açıklama
22.11.2012
Darbe Komisyonu’nda Çiller hayranlığı
15.11.2012
Tansu Hanım, siz zaten bitmiştiniz
08.11.2012
Gazetecileri de konuşalım mı
01.11.2012
Darbelerin ömrü ne kadar
25.10.2012
‘Terör örgütünün önemli açıklamaları…’
18.10.2012
Ve AB raporuna medya patronları da girdi
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive