Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Efteni projesi Düzce'yi uçurur

16.11.2014 - Bu Yazı 2026 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Efteni projesi Düzce'yi uçurur

 Efteni Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde kullanılmayan eski orman işletmesi fidanlık arazisine yapılmak üzere, Türkiye'de bir benzeri olmayan Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi hazırlandı.

Düzce Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar sonucu 150 hektar alana kurulması planlanan Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi için ön hazırlıklar tamamlandı. Geçtiğimiz ay Bolu Şube Müdür iken Düzce'ye atanan Sezgin Akay, çalışma arkadaşları ile saha gezileri yaparken Efteni Gölünün kuzey kısmında kalan ve eski orman fidanlık arazi olarak bilinen yerin atıl durumda kaldığını görünce hemen çalışmalara başlandı.

Üniversiteden destek alındı

Düzce İl Müdürlüğünde yapılan planlama toplantısının ardından Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi ile temasa geçildi. İki kurum arasında yapılan görüşmeler sonucu taslak proje hazırlanması kararlaştırıldı. Kurumda görevli Çevre Mühendisleri ve Orman Mühendisleri ile Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mühendisliği ve Yaban Hayatı Ekoloji Bölümü Öğretim Üyeleri  taslak proje için birlikte çalışmaya başladılar.

Türkiye'de örneği olmayan ve bir ilk olacak proje için yurtdışındaki çeşitli uygulamalar incelendi. Efteni'deki yerin su rezervleri, meteorolojik geçmişi ve toprak analizleri incelendi. Ekiplerin çalışması sonucu Efteni Doğal Yaşam Parkı Taslak Projesi hazırlandı.

Sahada proje sunumu yapıldı

Efteni Doğal Yaşam Parkı Taslak Projesinin hazırlanmasının ardından geçtiğimiz günlerde, Düzce  Valisi Ali İhsan Su, Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Vali Yardımcısı Hasan Bağcı ve İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz’ün  katılımı ile ilk sunum toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya projeyi hazırlayan teknik ekip ile birlikte Düzce Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü personeli katıldı.

Doğal Yaşam Parkında inanılmaz özellikler var

Efteni'deki sunum toplantısında konuşan Düzce Orman ve Su İşleri İl Müdürü Sezgin Akay projenin amaç ve hedef kitlesini şu ifadelerle açıkladı; "Bu proje ile ziyaretçilere, yaban hayvanlarını ve mevcut kuş türlerini doğal yaşam ortamlarında gözlemleme ve foto safari imkanı sunulacaktır. Saha içerisinde yaklaşık 10 Km. uzunluğunda ki su kanallarında ve hemen yanındaki Melen nehrinde kano ve kayıklarla doğa turu yapılabilecek. Doğaseverlere çadırlı ve karavanlı kamp yapabileceği alanlar oluşturulacak. Doğal Yaşam Parkı içinde bisiklet ve yaya yolları oluşturarak doğal ortamlarda spor yapma imkanları sağlanacak. Sportif olta balıkçılığı için uygun mekanlar hazırlanacak.”

Doğal Yaşam Okulu kurulacak

Hazırlanan örnek projeye göre Doğal Yaşam Okulu inşa edilecek. Okulda ilk öğretimden üniversiteye kadar her düzeyde öğrenci grupları, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kişilere doğa ve hayvanlarla ilgili bilgiler verilecek. Ayrıca bölgede her hayvan türü için ayrı gözetleme kuleleri ve tüneller tasarlandı.

Dev kuş kafesi

Projeye göre bölgede yapılacak dev kuş kafesinde çeşitli  kuşlar yer alacak. Bir örneği Malezya'da olan dev kafeslerde çeşitli kuşlar özgürce hareket edebilecekler  ve ziyaretçiler bu kuşları doğal ortamında gözlemleyebilecek. Efteni Doğal Yaşam Parkına gelen ziyaretçiler için doğal ve güzel peyzajlı parkta dinlenirken tüneyen ve serbestçe uçan bir çok kuşu fotoğraflayabilecekler. Bölgede yapılacak Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen ancak doğaya salınamayacak kuş türleri ve diğer hayvanlar bu tür kafeslerde barındırılacak.

Tavşan, sincap ve karaca sahaları

Projenin en önemli alanlarından biriside Küçük Hayvan Topluluğu Sahası. Projenin hayata geçirilmesi durumunda içerisinde gözetleme kulelerinin de olacağı bu sahada tavşan ve sincap gibi hayvanlar yer alacak. Ayrıca büyük bir alana Karaca hayvanları için saha yapılacak. Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi'nde yer alan 10 km'lik su kanallarında kano ve kayıkla gezintinin yanında olta balıkçılığına uygun mekanlar tasarlandı.

Doğaya uygun yapılar yapılacak

Projede 150 hektarlık alana yapılması planlana binalar şu şekilde tanımlandı; Ziyaretçi Tanıtım Merkezi, Doğa Müzesi, Eğitim salonları, Kafeterya vb.,Rehabilitasyon merkezi ve Doğal yaşam okulu. Bu yapıların tamamı bölgedeki doğaya uygun şekilde inşa edilecek.

İlk adım atıldı

Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi sunum toplantısı sonrası ilk adımlar atıldı. Projenin yaklaşık maliyeti belirlenmesinin ardından Düzce Valiliği tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığına resmi yazı yazılarak Projenin hayata geçirilmesi  ve 2015 bütçesine ödenek konulması talep edildi.Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşülerek , projenin sunumu ve destek vermesi için resmi görüşme talep edildi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
2018 Yılı Genç Çiftçi Projesi Hibe Desteği Başlıyor
2018 Yılı Genç Çiftçi Projesi Hibe Desteği Başlıyor...
  
Sokak sağlıklaştırma projesi bu yılda sürecek
Düzce Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü Park ve Bahçeler Birimi tarafından, parklarda bozulan yeşil al...
  
Çilimli’ye Taşkın Projesi…
Devlet Su İşleri tarafından Çilimli ilçesinde bulunan Karadare ve Akdere derelerinde yapılacak olan ...
  
YUVAM İÇİN EL ELE PROJESİ BAŞLADI
Düzce Belediyesi, ASPİM, Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Düzce İl Müftülüğü iş birliği ile hazırl...
  
Efteni Otel turizme açılacak
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, belediye meclis üyeleri ile birlikte Efteni Otel ve çevresinde inc...
  
EN İYİ SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ DÜZCE’DE
Düzce Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Kusursuz Kafe”, Almanya’da düzenlenen “Avrupa Başarı Ö...
  
EFTENİ ABANT'A RAKİP OLUYOR
Gölyaka ilçesindeki Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Kuş Cenneti, ev sahipliği yaptığı...
  
İlhan Uzgel: Büyük Ortadoğu Projesi uygulamaya mı konuldu?
Eğer ABD’nin Ortadoğu’daki bazı ülkeleri bölme planı varsa, ki olabilir de, onun adı BOP değildi. Bö...
  
Efteni'ye dev yatırım geliyor...
Basın mensuplarına Düzce için güzel haberler vereceğini söyleyen Bakan Faruk Özlü, Düzce için iki m...
  
ANTİK KENT PROJESİ TAMAMLANDI
Düzce Belediyesi Avrupa Birliği (AB) ofisi tarafından yürütülen, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA...
  
Balda Efteni Marka Oldu…
Gölyaka Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Örenay, Gölyaka Kaymakamı Adem Keleş’i ziyaret etti. K...
  
ASAR İLE MELENSU PROJESİ BÜTÜNLEŞİYOR
Düzce Belediyesi, iki önemli projesi olan Asarsuyu Deresi Rehabilitasyon Projesi ile Melensu Park Pr...
  
"Arı Biziz Bal Da Bizdedir" Projesi 6 Yaşında
Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (DAGEM), altıncı yaşına basan ...
  
ASPnet projesine kabul edildiler
Çilimli Anaokulu, başarılı eğitim çalışmalarının yanı sıra bir çok projeyi hayata geçirmeye devam ed...
  
İşte Akçakoca yeni şehir meydanı projesi
24 Mayıs Çarşamba günü, eski belediye binasının yıkım çalışması ile startı verilen şehir merkezinden...
  
“7’den 70’e bilim” projesi kabul edildi
Düzce Belediyesi, Düzce Üniversitesi ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hazırlanan “7...