Efteni projesi Düzce'yi uçurur

16.11.2014 - Bu Yazı 1452 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Efteni projesi Düzce'yi uçurur

 Efteni Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde kullanılmayan eski orman işletmesi fidanlık arazisine yapılmak üzere, Türkiye'de bir benzeri olmayan Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi hazırlandı.

Düzce Orman ve Su İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmalar sonucu 150 hektar alana kurulması planlanan Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi için ön hazırlıklar tamamlandı. Geçtiğimiz ay Bolu Şube Müdür iken Düzce'ye atanan Sezgin Akay, çalışma arkadaşları ile saha gezileri yaparken Efteni Gölünün kuzey kısmında kalan ve eski orman fidanlık arazi olarak bilinen yerin atıl durumda kaldığını görünce hemen çalışmalara başlandı.

Üniversiteden destek alındı

Düzce İl Müdürlüğünde yapılan planlama toplantısının ardından Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi ile temasa geçildi. İki kurum arasında yapılan görüşmeler sonucu taslak proje hazırlanması kararlaştırıldı. Kurumda görevli Çevre Mühendisleri ve Orman Mühendisleri ile Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mühendisliği ve Yaban Hayatı Ekoloji Bölümü Öğretim Üyeleri  taslak proje için birlikte çalışmaya başladılar.

Türkiye'de örneği olmayan ve bir ilk olacak proje için yurtdışındaki çeşitli uygulamalar incelendi. Efteni'deki yerin su rezervleri, meteorolojik geçmişi ve toprak analizleri incelendi. Ekiplerin çalışması sonucu Efteni Doğal Yaşam Parkı Taslak Projesi hazırlandı.

Sahada proje sunumu yapıldı

Efteni Doğal Yaşam Parkı Taslak Projesinin hazırlanmasının ardından geçtiğimiz günlerde, Düzce  Valisi Ali İhsan Su, Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz, Vali Yardımcısı Hasan Bağcı ve İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz’ün  katılımı ile ilk sunum toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya projeyi hazırlayan teknik ekip ile birlikte Düzce Orman ve Su İşleri İl Müdürlüğü personeli katıldı.

Doğal Yaşam Parkında inanılmaz özellikler var

Efteni'deki sunum toplantısında konuşan Düzce Orman ve Su İşleri İl Müdürü Sezgin Akay projenin amaç ve hedef kitlesini şu ifadelerle açıkladı; "Bu proje ile ziyaretçilere, yaban hayvanlarını ve mevcut kuş türlerini doğal yaşam ortamlarında gözlemleme ve foto safari imkanı sunulacaktır. Saha içerisinde yaklaşık 10 Km. uzunluğunda ki su kanallarında ve hemen yanındaki Melen nehrinde kano ve kayıklarla doğa turu yapılabilecek. Doğaseverlere çadırlı ve karavanlı kamp yapabileceği alanlar oluşturulacak. Doğal Yaşam Parkı içinde bisiklet ve yaya yolları oluşturarak doğal ortamlarda spor yapma imkanları sağlanacak. Sportif olta balıkçılığı için uygun mekanlar hazırlanacak.”

Doğal Yaşam Okulu kurulacak

Hazırlanan örnek projeye göre Doğal Yaşam Okulu inşa edilecek. Okulda ilk öğretimden üniversiteye kadar her düzeyde öğrenci grupları, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kişilere doğa ve hayvanlarla ilgili bilgiler verilecek. Ayrıca bölgede her hayvan türü için ayrı gözetleme kuleleri ve tüneller tasarlandı.

Dev kuş kafesi

Projeye göre bölgede yapılacak dev kuş kafesinde çeşitli  kuşlar yer alacak. Bir örneği Malezya'da olan dev kafeslerde çeşitli kuşlar özgürce hareket edebilecekler  ve ziyaretçiler bu kuşları doğal ortamında gözlemleyebilecek. Efteni Doğal Yaşam Parkına gelen ziyaretçiler için doğal ve güzel peyzajlı parkta dinlenirken tüneyen ve serbestçe uçan bir çok kuşu fotoğraflayabilecekler. Bölgede yapılacak Rehabilitasyon Merkezinde tedavi edilen ancak doğaya salınamayacak kuş türleri ve diğer hayvanlar bu tür kafeslerde barındırılacak.

Tavşan, sincap ve karaca sahaları

Projenin en önemli alanlarından biriside Küçük Hayvan Topluluğu Sahası. Projenin hayata geçirilmesi durumunda içerisinde gözetleme kulelerinin de olacağı bu sahada tavşan ve sincap gibi hayvanlar yer alacak. Ayrıca büyük bir alana Karaca hayvanları için saha yapılacak. Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi'nde yer alan 10 km'lik su kanallarında kano ve kayıkla gezintinin yanında olta balıkçılığına uygun mekanlar tasarlandı.

Doğaya uygun yapılar yapılacak

Projede 150 hektarlık alana yapılması planlana binalar şu şekilde tanımlandı; Ziyaretçi Tanıtım Merkezi, Doğa Müzesi, Eğitim salonları, Kafeterya vb.,Rehabilitasyon merkezi ve Doğal yaşam okulu. Bu yapıların tamamı bölgedeki doğaya uygun şekilde inşa edilecek.

İlk adım atıldı

Efteni Doğal Yaşam Parkı Projesi sunum toplantısı sonrası ilk adımlar atıldı. Projenin yaklaşık maliyeti belirlenmesinin ardından Düzce Valiliği tarafından Orman ve Su İşleri Bakanlığına resmi yazı yazılarak Projenin hayata geçirilmesi  ve 2015 bütçesine ödenek konulması talep edildi.Ayrıca Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüşülerek , projenin sunumu ve destek vermesi için resmi görüşme talep edildi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kusursuz Kafe Projesi Tamamlanıyor
Düzce Belediyesi, Düzce Sosyal Etkinlikler Derneği ve Türkiye Beyazay Derneği Düzce Şubesi işbirliği...
  
Umut Projesi Engelli Gence Umut Oldu
Düzce Valiliği Bilim ve Sanat Merkezi tarafından hayata geçirilen ''Özel Yeteneklilerden Engellilere...
  
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antarktika Üssü Projesine El Koydu!
Türkiye'nin Antarktika kıtasında üs kurma projesini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla Faruk Özl...
  
Akçakoca Merkez Cami güzelleştirme projesi ilerliyor
Akçakoca Merkez Cami'nin etrafını güzelleştirme projesi kapsamında önemli bir eşik daha aşılıyor. Zi...
  
Efteni Abant’ın saltanatını yıktı
Kar yağışı sonrasında Düğün Fotoğrafçılarının uğrak noktası olan Abant’a Düzce’den rakip çıktı. Eft...
  
Efteni Gölü buz tuttu
Düzce'nin Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde olan Efteni Gölü kısmen buz tuttu....
  
Atmosfer topluluğundan örnek sosyal sorumluluk projesi
Kasım ayı başında kurulan Düzce Üniversitesi Atmosfer Topluluğu, Akçakoca Geçici Hayvan Barınağına y...
  
Fındık yetiştiriciliğinde 'budama elemanı benim' projesi
Düzce’de fındık yetiştiriciliğinde budama elemanı benim uygulamalı eğitim projesi kapsamında gerçekl...
  
Keleş Efteni Otele el attı
Efteni Otelin sosyal tesise dönüştürülmesi için fizibilite çalışmalarına başlandığı bildirildi....
  
İşte Akçakoca’dan geçecek demiryolu projesinin ayrıntıları
Adapazarı-Karasu Kocaali,-Akçakoca-Alaplı- -Ereğli-Bartın Bağlantı Demiryolu hattı olan ve Batı Kara...
  
Yat limanı ve mahmuzlar projesi ilerliyor
Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici, belediyenin ilgili birim amirleriyle birlikte Bilim, Sana...
  
Hediyem Oyuncağın Olsun projesi devam ediyor
Düzce’de hayata geçirilen proje ile minik çocuklar oyuncaklara sahip oldular....
  
Meseleye Kökten Çözüm Projesi
Düzce Belediyesi tarafından trafik sorununa kökten çözüm üretmek amacıyla, çocuklara yönelik trafik ...
  
Dört Nala Projesi Ödül Aldı
Bu yıl 5’ incisi gerçekleştirilen AK Parti Yerel Yönetimler Sempozyumu’nda belediyelerin gerçekleşti...
  
Melen Projesi’nde Hızlı Çalışma
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, İstanbul’un içme suyu ihtiyacının büyük bir kısmını karşılaması...
  
Efteni kurtarılmayı bekliyor…
Batı Karadeniz Bölgesinde önemli bir sulak alanı olan Efteni gölü 60 yılı aşkın bir süreden beri yer...