Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Çakır'ın istifası istendi

10.12.2014 - Bu Yazı 1213 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Çakır'ın istifası istendi

 Düzce Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerginlik ve kaos devam ediyor.  Geçtiğimiz Salı günü akşamı yapılan Meclis Toplantısı'nda katılan üyelerin çoğunluk oyları ile 2014 bütçesi 9. kez veto edilirken, Başkan Fahri Çakır’ın istifası istendi.

Çilimli OSB'nin mütevelli heyeti yüzünden karşı karşıya gelen TSO Başkanı Fahri Çakır ve Meclis Başkanı Ertan Taşlı arasındaki gerginlik giderek büyüyor.   TSO Meclis Başkanı Ertan Taşlı’nın yönetim katındaki makam odasında 24 saat kayıt yapan kamera bulunduğu iddiaları üzerine kavga daha da büyümüştü. Kamera vasıtasıyla Taşlı’nın makam odasındaki her faaliyetin izlendiği ve kayıt altına alındığı iddiaları üzerine Başkan vekili Mehmet Danışmaz olayın doğru olmadığını açıklamıştı.

Savcılık soruşturma yaptı

Yaşanan gelişmeler sonrası geçtiğimiz aylarda Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır'ın Danışmanı Alphan Namlı'nın yemek ve akaryakıt giderleri ile ilgili Oda tarafından resmi görevlendirme olmadığı gerekçesi ile Düzce Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet yapıldı.

Şikayette oda tarafından bir görevlendirme olmadığı halde Fahri Çakır, Mehmet Danışmaz ve Danışmanı Alphan Namlı hakkında görev kötüye kullanıp kullanmadıkları yönünde savcılık tarafından yapılan inceleme sonucunda, " Harcırah ödemeleriyle ilgili olarak Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar ve Muhasebe Yönetmeliği'nin "Harcırahlar" başlıklı 65. maddesinde öngörülen düzenlemeleri uygulamayan oda meclisi ile oda yönetim kurulunun kusurlu olduğu ancak işlemlerinde kasıt bulunmadığı, bu nedenle Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin görevleriyle ilgili işlemlerinde görevi kötüye kullanma olarak nitelendirilebilecek eylemlerinin bulunmadığı ve kasıt yokluğu nedeni ile şüpheliler hakkında ayrı ayrı kovuşturmaya yer olmadığına" karar verildi.

Çakır sorun yok demişti

Yaşanan gelişmeler sonrası geçtiğimiz Kasım ayında bir basın toplantısı düzenleyen Fahri Çakır, kamuoyuna yansıdığı gibi TSO’da sorun olmadığını düşündüğünü belirterek “Tabi mizan önemli. Her şey önemli. Bütçenin onaylanmaması, karşı duruşlar bunların gerekçeleri bellidir. Bunla alakalı biz biliyorsunuz hukuki bir yolda takip ettik. Bununla ilgili müfettiş talebimiz var. Biz bunu yine bu mecliste olan bir meseledir. Biz mizanla alakalı, oda faaliyetleri ile alakalı meclis üyesi arkadaşlarımız bu konularla alakalı karşı duruşlar hep oldu. Olması kadar doğal bir durum yok. Olacak ki buradan çıkacak sonuç buraya fayda etsin. Varsa kanun ve yönetmeliğe bunun ötesinde tahammüllere uygun olmayan biçim varsa bu düzeltilsin. Bunun düzeltilmesi yeri bu meclistir. Ben Yönetim Kurulu Başkanı olarak ve arkadaşlarımla biz iyi niyetimizi her zaman muhafaza ediyoruz. Olumlu yapıcı tarzımızı ortaya koyma çabası içindeyiz. Ben ortada bir sorun olduğunu görenlerden değilim. Burada sorun oluyor gibi görünmesi bu işlerin bitti anlamına gelmiyor. Burada sorun olması bir çok işi gayretin devam ettiğini gösteriyor” demişti.

Ortada olmayan projelere tepki

Son yapılan Düzce TSO Meclis toplantısında Meclis üyeleri, ödemeleri yapıldığı halde ortada olmayan ve içeriği bilinmeyen projelere, Çakır’ın hacca giderken odanın aracı ile havaalanına kendini bıraktırmasına, sanayicileri bir araya getirememesine tepki gösterirken, Çakır’ın Düzce’ye hiçbir şey kazandıramadığını, Düzce’nin önünü tıkayan kişilerden biri olduğunu savundular. Beyköy’deki Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren sanayiciler, Çilimli OSB, Kardüz projesi gibi konularda hiçbir varlık gösteremediğini iddia ettikleri Başkan Fahri Çakır’ı istifaya davet ettiler.

Oda aidatlarına zam teklifi kabul edilmedi

Geçtiğimiz Salı günü akşamı oldukça gergin geçen meclis toplantısında Oda Başkanı Fahri Çakır’ın harcırahı 10 TL’ye düşürülürken, oda personelinin harcırahı da 75 TL. olarak belirlendi. Düzce TSO üyelik aidatlarına % 4 ile 6 oranında zam yapılması teklifi de reddedildi.

İçişleri Bakanlığı müfettişi geldi

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’nda bütün bunlar yaşanırken, odanın faaliyet, harcama ve bütçesi ile ilgili inceleme yapmak üzere İçişleri Bakanlığı tarafından bir müfettişin Düzce’ye geldiği ve denetimlere başladığı öğrenildi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
HDP Bolu İl Binası yakılmak istendi
Salı günü açılan HDP Bolu İl ve Merkez İlçe Başkanlığının kapısı alkollü ve uyuşturucu kullandığı i...
  
Erdoğan, Gökçek dahil 10 belediye başkanının istifasını istedi
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Melih Gökçek de dahil olmak 10 şehrin belediye başkanlarının istifasını ist...
  
Empati kurulması istendi, ilginç anlar yaşandı
7-14 Ocak tarihleri arasında kutlanan Görme Engelliler haftası dolayısıyla Düzce Özel Eğitim Merkezi...
  
FETÖ’ye bağış yapanların ihbar edilmesi istendi
Düzce Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği, kendisine bağlı odalara gönderdiği genelge ile örgüte himm...
  
...
  
...
  
...
  
Meclis Başkanvekili Ayşenur Bahçekapılı'nın ÇHD'den ihracı istendi
AKP'li Ayşe Nur Bahçekapılı'nın, 23 yıldır üyesi olduğu ÇHD'den ihracı istendi...
  
Ustaoğlu’da istifasını verdi
İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı olan İsmail Ustaoğlu, AK Parti Düzce Milletvekili Ada...
  
Fadime Özkan: Hakan Fidan’ın istifası, sürecin yeni evresi
Hakan Fidan’ın MİT Müsteşarlığından 7 Şubat’ta istifa etmesi tesadüf değil elbette. ...
  
Hüseyin Yayman: Hakan Fidan’ın istifası ne anlama geliyor?
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın istifası gündeme bomba etkisi yaptı...
  
Çatısında kar olmayan evlerin ihbar edilmesi istendi
Hollanda polisi, Haarlem kentinde ilginç bir uyuşturucu operasyonuna imza attı. Çevredeki binaların ...
  
Çakır'ın istifası istendi
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerginlik ve kaos devam ediyor......
  
ÇKS başvurusu süresinin uzatılması istendi
Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, 30 Mayıs tarihinde sona erecek 2014 yılı Çiftçi Kayıt Sis...
  
Star gazetesinden nefret söylemi istifası
Star Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Doğan Ertuğrul, gazetenin nefret söylemi yayınlarından dolayı isti...
  
Görevden alınan TÜBİTAK yöneticisi: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi
Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Palaz: Böcek raporunda tahrifat yapmam istendi, tehdit edildim. Rapor...