CHP’li vekillerden Anayasa Mahkemesi eleştirisi

2.3.2016 - Bu Yazı 1379 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

CHP’li vekillerden Anayasa Mahkemesi eleştirisi

 Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyeleri Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve CHP kontenjanından RTÜK eski üyesi Ali Öztunç, CHP Düzce İl Başkanlığı’nı ziyaret ettiler. Dudu ve Öztunç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum” sözlerini eleştirerek “Bir gün o tanımadığınız Anayasa Mahkemesi’nde Yüce Divan sıfatı ile yargılanacaksınız” dediler.

 CHP Parti Meclisi Üyeleri Hayat Milletvekili Mevlüt Dudu ve Eski RTÜK üyelerinden Ali Öztunç, CHP Büyük Kurultayı sonrası il teşkilatlarını gezerek teşekkür mesajlarını iletiyorlar. Bu kapsamda Düzce’ye gelen Dudu ve Öztunç yaptıkları açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün Anayasa Mahkemesi kararı ile serbest bırakılmalarının ardından “Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorum. Kararlarına saygı duymuyorum” açıklamalarına tepki gösterdiler.

CHP Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, “Ahmet Davutoğlu Başbakancılık oynuyor. Bende kendisine diyorum ki şu oyun oynamayı bırak. Başbakan falan değilsin. Hükümetin başı da Cumhurbaşkanıymış. Zavallılık yapma, başbakan gibi gezme. Sana başbakansın diyorlar ama değilsin. Bugün medyada öyle haberler var ki, Anayasa Mahkemesi Başkanını linç etmişler. Bunu yapan yandaş medya. Ben eski RTÜK üyesiyim. Öyle bir medya yarattılar ki gazeteciliğin G’sini yapmıyorlar. Haberciliğin H’si yok. Tek bir şey var. Recep Tayyip Erdoğan. Tek dünya o onun üzerine kurulu. Hani diyoruz ya kapatılan Anayasa Mahkemesi yerine Tayyip Yasa Mahkemesi açabilirler. Radyo Televizyon üst kurulu Tayyip TV üst kurulu zaten. Bizi kurtaracak olan kendi emeğimizdir. Biz inancımızla mücadele edeceğiz. Düzce gibi yerde çok zordur. Bunu en iyi anlayacak birisi benim. Benim ilim Kahramanmaraş’tır. Kahramanmaraş’ta CHP’li olmak zordur. Düzce’de de zordur. Başımız diktir. Biz bu Cumhuriyet’i  kuran partinin siyasetçileriyiz. Bunu kurtaracak olan siyasetçileriz.  İnşallah daha güzel günler göreceğiz. Sayın Emine Erdoğan hanımefendi 90 yıllık enkazı kaldırdık diyorlar. 90 yıllık enkaz dediği Cumhuriyet’tir. Eğer cumhuriyet olmasaydı sayın Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmazdı. Recep Erdoğan diye birisi olurdu. Eğer Cumhuriyet olmasaydı bin odalı sarayda sayın Emine Erdoğan oturmazdı. Eğer Cumhuriyet olmasaydı altın kaplı tepsilerde yemek yiyemez çocuğuna şaşalı düğünler yapamazdı. Özel uçaklarla dünyayı gezemezdi. Şu anda Afrika’dalar. Cumhuriyet olmasaydı Afrika’yı hayatında göremezdi. Yatsın kalksın Cumhuriyete dua etsinler. 90 yıllık enkaz 1923’te bitti. Enkaz 1923’te kaldırıldı. Ama maalesef Türkiye’yi enkaz haline getirdiler. İnşallah bu sorunları aşacağız Hep beraber el birliği ile bu sorunları çözeceğiz” dedi.

 Milletvekili Mevlüt Dudu ise “Yandaş medya dedi arkadaşım ama o gazeteleri çok fazla kişi okumuyor. Çünkü okunacak tarafları yok. Dilim varmıyor bazı şeyleri söylemiyor. Tirajları ortada. Çok fazla okunmadıkları gerçek. Şimdi yeniden Anayasa Komisyonunu toplama çabası içindelerdi ki Afrika’ya giderken sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’yi çalkalayacak kendisi de öyle söyledi. Türkiye çalkalanacak dedi  bir açıklama yaptı. Sanki bir marifetmiş gibi övülenecek bir şeymiş gibi Anayasa  mahkemesinin Can Dündar ve Erdem Gülle ilgili vermiş olduğu karara karşı bir yorumda bulundu. Bu kararı tanımadığını saygı duymadığını ifade etti. Bir Cumhurbaşkanı’nın Anayasa mahkemesi değil herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti mahkemesinin Türk Milleti adına diye karar veren hiçbir mahkemenin kararına ben saygı durmuyorum tanımıyorum deme lüksü ve hakkı yoktur. Bunu herkes söyleyebilir ama Cumhurbaşkanı söyleyemez.  Ama söyledi ne yazı ki işte bu onların demokrasiye ve anayasal düzene bakış açıklarını ortaya koyan gerçektir. Bu zihniyette ki insanlarla hangi masaya oturacaksınız bundan sonra hangi anayasayı yapacaksınız. Böyle bir şey gerçekten mümkün değildir. Cumhurbaşkanı’ndan sonra Adalet Bakanının açıklaması gerçekten çok vahim. Yani anayasa mahkemesinin kararını yargıya müdahale olarak değerlendiren ve saygı duymadığını yine aynı şekilde ifade eden bir Adalet Bakanı var Türkiye’de. Yani o adalet bakanına Hukuk Fakültesi diplomasını nasıl verdiklerini, eğer sonradan bir takım hasara uğramadıysa beyni nasıl verdiklerini ben gerçekten merak ediyorum. Anayasa’ya dayanarak Anayasa’dan aldığı yetki ile karar veren Anayasa  mahkemesinin öyle yada böyle kara verebilir. Olumlu yada olumsuz, beğenilir yada beğenilmez ama Anayasal yetkiye dayanarak karar veren Anayasa mahkemesinin kararını yargıya müdahale olarak değerlendirmek gerçekten çok takdire şayan bir değerlendirme bir yorum diye düşünüyorum. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı kınıyorum. Şunu da unutmasınlar ki hem sayın Cumhurbaşkanı hemde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ bir gün gelecek o tanımadıkları saygı duymadıkları anayasa mahkemesinin önünde yüce divan sıfatı ile yargılanırken bu millete hesap verecekler” şeklinde konuştu. 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Abdulkadir Selvi: İki maddede pürüz var, Anayasa Mahkemesi'nden bugün seçimlerle ilgili iptal kararı çıkabilir
Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, CHP'nin Anayasa Mahkemesi'ne sandıkların taşınması ile ilgili baş...
  
Düzcelilere yobaz diyen CHP’li profesör adaylıktan çekildi
Düzce, Bolu ve Sakarya'yı bağnaz ve yobaz yöresi olarak tanımlayarak hakaret eden CHP Sakarya Mille...
  
CHP’li Muhalifler Kazan Kaldırdı…
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Akçakoca İlçe yönetimine muhalif olanlar, Otel Akçakoca’da bir araya g...
  
CHP’li il yöneticilerine “Bylock” gözaltısı
FETÖ’nün haberleşme programı bylock kullandıkları iddia edilen ve gözaltına alına...
  
KESKİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNİ ANLATTI
.....
  
Referandumda Oylanacak Anayasa Değişikliğine Dair 63 Not
.....
  
Erdoğan'dan anayasa teklifine onay: Referandum 16 Nisanda
Cumhurbaşkanı Erdoğan yasayı onayladı....
  
Başdanışmandan Anayasa Konferansı
CHP’nin gençlik örgütü Halk Lis’in organize ettiği panele konuşmacı olarak katılan CHP Genel Başkanı...
  
Anayasa değişiklik teklifinin ilk iki maddesi kabul edildi
Anayasa değişiklik teklifinin 1. maddesi 347, 2. maddesi 343 oyla kabul edildi....
  
Anayasa Değişiklik Teklifi Mesaisi Bugün Başlıyor
AK Parti ve MHP’nin üzerinde anlaştığı anayasa değişiklik teklifi Anayasa Komisyonu'nda görüşülecek...
  
Anayasa müzakereleri tamamlandı
Anayasa müzakereleri tamamlandı. AK Parti'nin metni, MHP'ye yazılı olarak iletildi....
  
AK Parti ve MHP’nin mini anayasa paketinde neler var?
AK Parti’nin MHP ile birlikte çalıştığı ‘başkanlık sistemine’ ilişkin metinde kimi düzenlemeler yap...
  
Yeni anayasa ve başkanlık çalışmaları tamam, Meclis'e geliyor
AK Parti'nin Afyonkarahisar kampı sona erdi. 2 gün süren Başkanlık sistemi ve FETÖ ile mücadele konu...
  
Bakan Özlü, “Darbe Anayasası” dedi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Son terörist ülkemizi terk etmeden, silahlar betona g...
  
CHP’li gençler Anıtkabir’e yürüdü
CHP Gençlik Kolları Genel Merkezi’nin organize ettiği ve Düzce Gençlik Kollarının içinde olduğu"Atam...
  
CHP’li vekillerden Anayasa Mahkemesi eleştirisi
Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyeleri Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu ve CHP kontenjanından R...