Efteni kurtarılmayı bekliyor…

20.3.2016 - Bu Yazı 1154 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Efteni kurtarılmayı bekliyor…

 Batı Karadeniz Bölgesinde önemli  sulak alanı olan Efteni gölü 60 yılı aşkın bir süreden beri yerleşim, tarım ve hayvancılık amaçlı kurutulması nedeniyle son yıllarda sos vermeye başladı.

 Düzce Valisi Ali Fidan, Efteni Gölü Yaban Hayatını Geliştirme ve Sulak Alanının Gölormanı Köyü mevkiinden Hacıyakup köyüne kadar olan kısmında ve seyir teraslarının olduğu iskale mevkiinde ki karayolu ve göl kenarlarına atılan çöplerin temizlenmesi için talimat vermesiyle birlikte Efteni gölü ve çevresi yeniden gündeme geldi.

Her ne kadar Düzce Valisi Ali Fidan  Efteni Gölü ve çevresindeki  çöpleri temizletme talimatı verse de, Efteni 150 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan  bir yaşam  alanı olan göl için daha radikal karar almak ve uygulamak gerekiyor.

Projede her detay düşünülmüş

2014 yılı sonlarına doğru hazırlanarak tanıtımı yapılan ve ödeneğinin hazır olduğu Efteni Doğal Yaşam Parkı Öneri Projesinde gölü mesken eden 140 kuş türünün varlığını sürdürebilmesi için bir çok ayrıntıya  yer  verilen proje vali Fidan’a da tanıtıldı. Projede, gölde kano gezilerinden dev kuş kafeslerine, doğa müzesinden eğitim alanlarına kadar birçok çalışma yapılacak.

Açık bir hayvanat bahçesi yapılabilecek

Vali Fidan'a detaylı bilgi veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Düzce Şube Müdürü Sezgin Akay,  Efteni Gölünün su sporları yapmaya konum olarak çok müsait olduğunu söyledi.  Gölde kano ve kayık gezileri yapılabileceğini ifade etti Akay, "Piknik yapıyorlar, piknikten sonra ailelerin katılabileceği atraksiyonlar lazım. Efteni konum olarak buna müsait. Çok bakir ve sahanın tamamının kullanılabilir özelliği var. İnsanlar kano ve kayıklarla saha içerisinde gezebilecekler. Hatta olta balıkçılığı da yapabilecekler. Ayrıca açık bir hayvanat bahçesi planladık. Rehabilitasyonunu yaptığımız hayvanların burada kayıkla kanoyla gezerken doğal yaşam alanında izlenebileceklerini düşünüyoruz. Çocuklar için eğitim alanları oluşturacaklarını “ belirtti.

Göl 140 kuş çeşidine ev sahipliği yapıyor

 Literatürde 70, müdürlüğün belirlemelerine göre 140 kuş çeşidi bulunduğunu söyleyen Akay, proje kapsamında bu kuşlardan bir kısmının dev kafeslerde sergileneceğini söyledi. Efteni Doğal Yaşam Parkı Öneri Projesinin Projelendirme bedeli ödeneğinin hazır olduğunu söyleyen Akay, projedeki detayların tamamlanmasının ardından kesinlik kazanacağını bildirdi. Ziyaretçi tanıtım merkezi, Doğa Müzesi, Eğitim salonları, kafeterya ve Doğal yaşam okulu gibi üniteleri içeren projenin ne zaman hayata geçirileceği merak konusu.

Elimizde Efteni Gölü gibi bir değer  olduğunu söyleyen vatandaşlar,  eğer gölün bugüne kadar bakımını yapıp eğerini bilseydik. Eteni’nin Manyas Kuş Cenneti'nden farkı olmayacağını ileri sürdüler.  Efteni’nin önemli bir turizm cenneti potansiyeli taşıdığını söyleyen vatandaşlar projenin bir an önce hayata geçirilmesini istediler.

Efteni Gölü Kuş Cenneti…

Türkiye’nin önemli kuş cennetleri arasında yer alan Efteni gölünde 140 çeşit kuş türü yaşamaktadır ve bu kuş türlerinin sadece 35’i kalıcıdır. Tepeli beyaz balıkçıllar, Yaban ördekleri, leylek, angıt ve kuğu gibi sulak alanları oldukça seven kuş türleri, burada en çok bulunan kuşlar arasında yer almaktadır. Bu göl aynı zamanda su kuşları üretme ve koruma alanında tescillenmiştir.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Efteni Otel turizme açılacak
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, belediye meclis üyeleri ile birlikte Efteni Otel ve çevresinde inc...
  
Emekli iki zam bekliyor…
2018’de emeklileri iki zam bekliyor. Memur emeklileri Ocak’ta yüzde 4, Temmuz’da yüzde 3.5 zam ve o...
  
EFTENİ ABANT'A RAKİP OLUYOR
Gölyaka ilçesindeki Efteni Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ve Kuş Cenneti, ev sahipliği yaptığı...
  
Efteni'ye dev yatırım geliyor...
Basın mensuplarına Düzce için güzel haberler vereceğini söyleyen Bakan Faruk Özlü, Düzce için iki m...
  
Balda Efteni Marka Oldu…
Gölyaka Bal Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Örenay, Gölyaka Kaymakamı Adem Keleş’i ziyaret etti. K...
  
Tarihi okul ilgi bekliyor…
Akçakoca’nın en eski okulu olarak bilinen ve kent müzesi, yüksek öğrenim kurumu olarak değerlendiril...
  
Efteni Abant’ın saltanatını yıktı
Kar yağışı sonrasında Düğün Fotoğrafçılarının uğrak noktası olan Abant’a Düzce’den rakip çıktı. Eft...
  
Efteni Gölü buz tuttu
Düzce'nin Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde olan Efteni Gölü kısmen buz tuttu....
  
Keleş Efteni Otele el attı
Efteni Otelin sosyal tesise dönüştürülmesi için fizibilite çalışmalarına başlandığı bildirildi....
  
Efteni kurtarılmayı bekliyor…
Batı Karadeniz Bölgesinde önemli bir sulak alanı olan Efteni gölü 60 yılı aşkın bir süreden beri yer...
  
...
  
...
  
...
  
Efteni Otel’e için yeni umut
Vali Ali Fidan, Gölyaka’da bulunan ve yıllardır kullanılmadığı için metruk hale gelen Efteni Otel’i ...
  
Bisiklet ile Efteni
Genç Memur-Sen Düzce Şubesi tarafından bisiklet turu etkinliği düzenlenecek......
  
Efteni’de fotoğraf çektirme yoğunluğu
Düzce’de evlenecek çiftlerin stüdyo yerine Efteni Gölünde düğün fotoğrafı çektirmeyi tercih etmesi d...