Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Özcan: Başkanlık sistemi Türkiye’yi diktaya götürür

6.11.2016 - Bu Yazı 809 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Özcan: Başkanlık sistemi Türkiye’yi diktaya götürür

 CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, bugün FETÖ üyesi olarak ortaya çıkan bir çok kişinin 15 temmuz sonrası demokrasi nöbetlerinde meydanlarda yer aldığını söyledi, Başkanlık sistemini eleştiren Özcan, bu sistemin Türkiye’ye diktatörlüğü getireceğini ifade ederken, Cumhurbaşkanı’nın neden Başkanlık sistemini istediğine dair çarpıcı iddialarda bulundu.

 CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan hafta sonu  partisinin Düzce Teşkilatı ile bir araya geldi. Gündemle ilgili istişare toplantısına CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Merkez İlçe Başkanı Alaaddin Duran, kadın ve gençlik kolları ile partililer katıldı.

CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan toplantının açılış konuşmasında Türkiye’de son günlerde yaşanan siyasi değişime dikkat çekerken, Başkanlık sistemi ile Türkiye’nin başka bir mecraya çekilmeye çalışıldığını,siyasetin adım adım gerginliğe gittiğini belirtti.

 BU KADAR İLERİ GİDECEKLERİNİ TAHMİN ETMİYORDUK

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan da siyasette gündemin çok çabuk değiştiğini söylerken, 15 Temmuz fırsat bilinip ilan edilen OHAL sayesinde reisin yasama faaliyetinde bulunma yetkisini OHAL düzenlemesiyle  birlikte yürütmeye verildiğini söylerken, meclisin bypass edildiğini ve hiçbir icraat yapılmadığını belirtti.

Özcan, “ Mecliste çiftçinin sorunlarını konuşuyoruz, kimse duymuyor. Bilirkişi kanununun üzerinde çalışıyoruz.Türkiye’nin asıl meselelerine giremiyoruz, girmemize izin verilmiyor. OHAL ile birlikte toplum sindirildi. Başından beri kaygımız şuydu. AKP’nin beslemesi FETÖ denen yapının ipi Amerika’nın elinde. Hain bir darbe girişiminde bulundu. Sayın Cumhurbaşkanı o gece İstanbul’da havaalanında bir şey söyledi.Bu darbe girişimi Allah’ın bir lütfudur dedi.Biz  neler oluyor kaygılandık, bunu fırsat bilip acaba başka şeyler mi yapacaklar dedik. Daha çok demokrasiyi egemen kılacağız, daha yaşanabilir bir Türkiye inşa edeceğiz dediler. Biz bunların samimi olmadığını biliyorduk. Bu kadar ileri gideceklerini de tahmin etmiyordum.” Dedi.

İktidarın Türkiye’yi öyle bir hale getirdiğini, artık bir günde 8 şehit verildi haberinin sadece okunup geçildiğini vurgulayan Özcan, ülkeyi yönetenlerin ise, Türkiye her geçen gün ileriye gidiyor” söylemlerinde bulunduğunu ifade etti.

 İSTEYİP DE NEYİ YAPAMIYOR?

Türk tipi Başkanlık sistemi getirileceğini ancak bunun diktatörlüğe gideceğini söyleyen Özcan, 15 Temmuz sonrası demokrasi nöbetlerinde bir çok insanın FETÖ  kimliğini saklamak amacıyla meydanlara çıktığını iddia ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başkanlık sistemini kendi ikbali için istediğini söyledi.

Özcan, “ Türkiye’de ilk kez biri çıkıyor, halka verilmiş olan yetkileri yeniden kendisinde toplamaya çalışıyor. Osmanlının son dönemdeki padişahlarının Recep Tayyip Erdoğan kadar yetkisi yoktu. Ama hiç demokrasiyi ağızlarından düşürmüyorlar. Darbe girişimi oldu demokrasi nöbetleri yapıldı. O nöbetler demokrasi nöbeti değildi. O nöbetlere gidenlerin bir kısmı Recep Tayyip Erdoğan’a sahip çıkmak için meydanlardaydı, bir kısmı da FETÖ kimliğini gizlemek için o meydanlardaydı.Baktığınızda o meydanlara giden insanlardan çıktı FETÖ üyeleri. Şimdi sanki bunların sebebi onlar değil de biz bunu düzeltiriz diyorlar. Başkanlık sistemi gelince Türkiye’de ne değişecek. Cumhurbaşkanı Türkiye’de isteyip de neyi yapamıyor.Başbakan, Bakanlar kurulu elinde, Genel Kurmay Başkanı yaveri.Türkiye’de her şeyin kararını o veriyor. Başkan olunca bugün yapamadığı hangi şeyi yapacak. Başkanlık sistemi gelince PKK bitecek mi, IŞİD eylemlerine son mu verecek.Yanı başındaki FETÖcüleri derdest edebilecek mi. Başkanlık sistemini kendi ikbali için istiyor. İleride yargılanmamak için istiyor, bugün yaptıklarından sorumlu tutulmamak için. Geçmişini Türk Milletine aklatmak için istiyor. Kendinden başkasını da düşünmüyor.Milletin yoksulluğu, insanların ölmesi hiç umurunda değil.” Şeklinde konuştu.

Özcan’ın eleştirilerinden MHP Lideri Devlet Bahçeli de nasibini aldı. Özcan Bahçeli’nin “ iktidarın yedek lastiği gibi” davrandığını iddia etti.

 NİSAN AYINDA REJİM DEĞİŞEBİLİR

Özcan Başkanlık sisteminin mecliste kabul edilebileceğini, Türkiye’nin bunca sorunu varken önümüzdeki Nisan ayında rejim değişikliğine gidilebileceğini vurguladı. “Başkanlık sistemi bu ülkeye diktatörlükten başka hiçbir şey getirmez” dedi.

Özcan, “ Ülkenin bölünmesiyle de sonuçlanabilir.Siyasal partilerin hiçbir anlam ve önemi kalmaz.parlamento sadece onay merci oluyor.” Diyerek Başkanlık sisteminin getireceği olumsuzluklardan söz etti.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Teog Yerine Ne Geldi? Mahalli Yerleştirme Sistemi Nasıl Olacak?
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, AA Editör Masası'nda liselere geçişteki yeni sistemi açıklıyor.TEOG yeri...
  
Seçim sistemi değişiyor
eni sistemle ilk kez 2019’da seçime gidilecek. Uyum yasaları adı altında çok sayıda kanunda değişikl...
  
AK Parti'de 3 şartlı başkanlık
AK Parti’de görevi bırakması istenen il başkanlarının sayısı 30’a çıkarken yerlerine geleceklere de ...
  
İşte çocuklarımızın beklediği üniversiteye giriş sistemi
İşte çocuklarımızın beklediği üniversiteye giriş sistemi...
  
Üniversiteden Randevu Sistemine Yeni Bir Seçenek
Uygulamaya koyduğu yeni randevu sistemiyle tüm hastaların hızlı ve kolay bir şekilde randevu almalar...
  
Zeyid Aslan Cumhurbaşkanlığı sistemini anlattı
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Tokat Milletvekili Zeyid Aslan, Düzce’de Cumhurbaşkanlığı hüküm...
  
Keşir, Konuralp’te Sistemi Anlattı
AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, Referandum çalışmaları kapsamında Konuralp’te birçok mahalle...
  
Keskin, Sistemi Herkese Anlatıyor
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini köylerde anlatmaya başla...
  
Keskin, Sistemi Herkese Anlatıyor
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini köylerde anlatmaya başl...
  
Keskin ve Keleş Basın Mensuplarına Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini Anlattı
AK Parti Düzce İl Başkanlığı tarafından basın kuruluşlarına verilen kahvaltılı toplantıda İl Başkan...
  
Son Başkanlık anketinde çarpıcı sonuç! İşte 'EVET' ve 'HAYIR' oranları
Referandum anketinde ara açılıyor, sonucu muhalefet belirleyecek...
  
Başkanlık sistemi için son kararı millet verecek! İşte referandum rehberi
Meclis süreci tamamlandı, Türkiye’de yeni dönemin kapısını aralayacak başkanlık teklifinde referandu...
  
Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak…
AK Partili Burhan Kuzu: Seçim sistemi değişecek, baraj kalkacak ya da yüzde 1 veya 2'ye düşecek...
  
Başkanlık rejim değişikliğidir
CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Düzce’nin hava kirliği konusunda yasa taslağı hazırladıklarını söyled...
  
Özcan: Başkanlık sistemi Türkiye’yi diktaya götürür
CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, bugün FETÖ üyesi olarak ortaya çıkan bir çok kişinin 15 temmuz so...
  
Yeni anayasa ve başkanlık çalışmaları tamam, Meclis'e geliyor
AK Parti'nin Afyonkarahisar kampı sona erdi. 2 gün süren Başkanlık sistemi ve FETÖ ile mücadele konu...