Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Özel İdare tecrübesi Düzce’de çok işe yarayacak

2.1.2017 - Bu Yazı 1073 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Özel İdare tecrübesi Düzce’de çok işe yarayacak

 2006 yılında Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak görev yapan Vali Zülkif Dağlı’nın bu tecrübesi Düzce’de çok işe yarayacak gibi. İl Genel Meclisi toplantısına katılan Vali Dağlı, özellikle köy yolları konusunda zayıf kalan özel idarenin daha seri çalışması gerektiğini söyledi.

Vali Zülkif Dağlı yeni yılın ilk mesai gününde il genel meclisinin ilk birleşimine katıldı. Toplantıda yaptığı konuşmada 2006 yılında Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak görev yaptığını ve bu toplantı ile o yılları hatırladığını söyleyen Vali Dağlı, öncelikle yılbaşı gecesi İstanbul’da yaşanan saldırı ile ilgili konuştu, “ Biz hiçbir zaman bu oyuna gelmeyeceğiz” dedi.

BİZİ VURMAK İSTEDİKLERİ YER BİRLİK BERABERLİĞİMİZ

Vali Dağlı, “ Bugün sizinle olan birlikteliğim beni tam 10 yıl öncesine  götürdü. 2006 yılında Antalya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevine başlamıştım. İl Genel meclisinin tüm oturumlarına katılmaya gayret etmiştim. Burada da zaman zaman birlikte olacağız. Başkanımız ve üyelerimiz zaman zaman ziyarete geliyorlar ancak bu şekilde iadeyi ziyareti gerçekleştirememiştim. Yeni yıl da ülkemiz, İslam alemi ve tüm dünya için hayırlı uğurlu olsun. Zor bir süreçten geçtiğimizi dün sabah hep birlikte gördük. Ülkemizi zor günlerin beklediğini hep birlikte müşahade ettik. Sıkıntılar mutlaka olacak bunlara hep birlikte göğüs gereceğiz. Bizi en fazla vurmak isteyecekleri yer birlik ve beraberliğimiz. Biz birlik beraberliğimizi devam ettirdikçe hiç kimse bir şey yapamayacaktır. Biz hiçbir zaman bu oyuna gelmedik gelmeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Yatırımlar Düzce’den Takip Edilmeli!

İl Özel İdaresinin meclis üyeleri ve personeli ile işleri daha hızlı yürütmek amacıyla diğer kurumlarda atıl olan teknik personel ataması yapıldığını söyleyen Vali Dağlı, artık yatırımların Ankara’dan değil Düzce’den takip edilmesi gerektiğinin altını çizdi, “ bu şekilde işleri toparlamamız mümkün değil” dedi.

Güçlerimizi birleştirmeliyiz!

Vali Dağlı, “İl Özel İdaresi çok önemli. Her ne kadar kırsal kesime hizmet götüren bir yapı olarak görülse de aslında ilin tamamını kapsayan görevleri olan bir birim. İl merkezi ve ilçe merkezlerinde sadece görevi olmayan alanlar, yol, içme suyu ve imar işidir. Diğer tüm hizmetler özel idaresinin işidir. Okul yapımları, kamu yatırımlarının takibi başta olmak üzere buna benzer yatırımların tamamıdır. İl Genel meclisimizin 21 üyesi , 300’ün üzerindeki özel idare personelimizle biraz daha hızlı, dinamik ve organize bir şekilde işleri nasıl götürürüz. Ben de 3 ay oldu göreve başlayalı. Ben de kendi kafamda nasıl daha iyi olabilir şeklinde mütala yapıyorum. Nasıl güçlerimizi birleştiririz. Mili Eğitim Müdürlüğümüzde, çevre müdürlüğümüzde teknik personel var. Kim ne yaptığını açıkçası pek bilmiyor veya atıl olduğunu düşündüğümüz personel açıkçası. Bu personellerimizin bir bölümünü özel idaremizde görevlendirdik. 3 Milli Eğitim, 4 Çevre Müdürlüğümüzden il özel idarede görevlendirme yaptık. Çevre müdürlüğümüzün inşaat takibi olarak yaptığı bir tane kredi yurtlar kurumuna ait bir yurt var. Onun haricinde inşaat yok.

Güçlerimizi birleştirerek özel idare bünyesinde yapacağız. Gençlik Spor Müdürlüğüne de ait olabilir yatırım, Artık Ankara’dan takip edilsin istemiyoruz.Bunlar takip edildiği zaman inşaatların kalitesinin ne aşamada olduğunu hep birlikte görüyoruz. Ankara’dan kontrololler, mühendisler gidip gelmekle işlerin tam da çözülmediğini hep birlikte görüyoruz. Bu ilçelerin kapalı spor salonlarında da olabilir. Artık teknik personelimizi toplayarak özel idare bünyesinde buradan yapacağız. İkinci aşama, ihale aşaması sürecini kısaltmak amacıyla, işlerimizi burada topladıktan sonra köylere hizmet götürme birliğine aktarmak suretiyle kaynak ve ödeneklerimizi ihalelerimizi oradan yapacağız.Bu şekilde hızlı bir çalışma sergilememiz gerekiyor. Bu şekilde işleri hızlandırmamız, yoluna koymamız mümkün değil.” Şeklinde konuştu.

BUNUN MANASI YOL YOK DEMEK

Düzce’de köy yollarının durumu ile ilgili de konuşan Vali Dağlı,  il özel idaresine yollarla ilgili yapılan eleştirilerin doğruluğunu tespit etmiş olacak ki asfaltlama ile ilgili bir eleştiride bulundu, 1400 kilometrelik yol ağının hala stabilize olduğunu söyleyerek yeni kaynak oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Vali Dağlı, “İlimizde bildiğiniz gibi 2700 kilometre yol ağımız var. Bunun 1400 kilometresi şu an hala stabilize. Yani bunun manası yol yok demek. Yani kışın buralara ulaşamadığımız görülüyor.Buralar sıcak asfalt olmalı. Sıcak asfalt olmazsa biz 2, 3 yıl da bir yapılan asfaltı tamir edeceğiz. Kalan stabilizeyi asfalt yapacağız. Yani 1400 kilometreyi kaç yılda yapacağız. Kısa zamanda bunları yapmamız mümkün görünmüyor.Onun için yeni kaynak oluşturmak durumdayız. Ankara’dan Bakanımızın vasıtasıyla kaynak talebinde bulunacağız, yeni projeler üreteceğiz. Örneğin, biz özel idare kaynakları ile turizm yolu değil, Turizm Bakanlığından aldığımız kaynaklarla il özel idaresine ait olan hem köy yolunu hem o turistik tesise giren köy yolunu yapacağız. Yani kendi kaynağımızı o turizm yolu için harcamamalıyız. Zaten bunlara yetişmemiz mümkün değil.” Dedi.

KİME NE FAYDASI VAR?

Geçtiğimiz hafta Başbakanın talimatı ile 81 İl Özel idaresine 3’er milyon lira kaynak aktarıldığını söyleyen Vali Dağlı, il özel idarenin elindeki gayrimenkullerin kar getirecek şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Vali Dağlı, “Bu da bizim elimizi biraz rahatlatacak. Bundan da ötesi, özellikle biz özel idaresi olarak elimizdeki gayrimenkulleri nasıl değerlendiririz. Bir köyde 50 dönümlük bir arazi var, tapuda özel idareye ait, özel idarenin mal varlığı ama hangi vatandaşımıza faydası var dediğimiz zaman hiç kimseye bir faydası yok. Onun için özellikle gayrimenkullerimizin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Uzmanlarla görüşerek en yüksek kar merci nasıl olacaksa öyle değerlendireceğiz.” Dedi.

BAŞKANIMIZIN DÜZELTECEĞİNE İNANIYORUM

2016’nın son ayına damga vuran AVM arkasındaki araziye de değinen Vali Dağlı, bu sorunu Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in çözeceğine inandığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi bir arsa konumuz vardı. Sayın belediye başkanımızın da bu konuyu ben düzelteceğine yürekten inanıyorum. Burada da bunu açıkça söylüyorum. Bu gayrimenkulümüzün il özel idaremize tekrar kazandırılması suretiyle  özellikle köy yatırımlarında ileride değerlendirmek suretiyle kararlı olacağımızı düşünüyorum.”

DAHA DİNAMİK VE SERİ OLMALIYIZ

Vali Dağlı, “Kurumumuzun huzuru da çok önemli. Ekiplerimiz gayet güzel çalışıyorlar. Kar yağdığında yollarımız hemen açılıyor. Kar yağdığında ziyaret ettik, bitmeden mesainizi bırakmayın dedik ama bu talimatı vermesek de o arkadaşlar burası bitmeden bırakmayız şeklinde düşünüyorlardı ben bunu hissettim açıkçası. Herkes özverili bir şekilde çalışmaya devam ediyor.Daha dinamik daha seri olmak zorundayız. Elimizdeki imkanları daha iyi değerlendirmek zorundayız.” Diyerek konuşmasını tamamladı.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Osman Can: AK Parti, katı merkeziyetçi idarenin fırsatlarını kullanmayı seçti; devlet aklı yok edildi
Anayasa Mahkemesi raportörlüğü yaptığı dönemde AKP’yi kapatma davası başta olmak üzere birçok tarih...
  
Ramazan Ayına Özel Sağlıklı Beslenme Önerileri
Hayatımızın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayı boyunca oruç tutacak kişilerin de yeterli ve denge...
  
BAŞKAN AY ÖZEL ÖĞRENCİLERLE BİR ARAYA GELDİ
Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce'de Engelliler Haftası dolayısıyla düzenlenen Özel Eğitim Şen...
  
Dünya Parkinson Gününe Özel Etkinlik Düzenledi
Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı, Parkinson hastalığına karşı farkındalık olu...
  
Özel Halk Otobüsü Motor Kısmından Yandı
Düzce Belediyesi Denetimli Özel Halk otobüsü motor kısmından yandı....
  
Beşiktaş, özel konuğu Düzceli Uzun’u ağırladı
Beşiktaş, Düzceli özel öğrenci Mehmet Ali Uzun'u tesislerde ağırladı....
  
Özel öğrencilere özel oyun
Şıralık Mahallesinde, özel eğitim okullarında eğitim alan öğrencilere kukla tiyatro gösterisi düzenl...
  
Düzce Ağız ve Diş Sağlığı merkezi özel hastane gibi çalışıyorlar
Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi özel hastane gibi çalışıyor. Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde göre...
  
Özel Harekatçı dualarla toprağa verildi…
Cumartesi gecesi kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Beyköylü özel harekatçı polis memuru Birol Y...
  
ÖZEL İDARE ÇALIŞANLARINA EĞİTİM
6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu kapsamında, İl Özel İdare personeline Meclis Toplantı...
  
Akçakoca Belediyesi, İl Özel İdaresi ve Kara Yollarını açıklama yapmaya davet ediyoruz...
Düzce, Akçakoca, Alaplı, Ereğli ve Zonguldak bölgesini birbirine bağlayan D – 655 Karayolunun Akç...
  
Recep Özel: Seçimin iptale gitmesi mümkün değil, rüyalarında görürler!
Mühürsüz oy için YSK'ya başvuran ve bir dönem AK Parti Düzce koordinatör milletvekilliği yapan Recep...
  
Özel yapım silah ele geçirildi
Düzce D-100 karayolu Çilimli ilçesi kavşağında polis ve jandarma uygulama noktasında durdurulan bir...
  
AVM'ler emekli özel harekâtçılara emanet!
Emekli Özel Harekât polislerinden kurulacak timler, AVM'lerde görev yapacak. Tim olası saldırılarda ...
  
İl Özel İdaresi, Harita Üzerinden Yol Çalışması Yapıyor
Düzce’de kapanan köy yollarını açma çalışması sürerken, ekiplerin yolları açma çalışması bilgisayar...
  
Özel idare araç parkını genişletti
Vali Zülkif Dağlı İl Özel İdare bünyesine yeni kazandırılan yeni araçların tanıtım toplantısına katı...