Öztürk Fındıkcı Hüsrana Uğrayacak Gibi

16.2.2018 - Bu Yazı 375 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Öztürk Fındıkcı Hüsrana Uğrayacak Gibi

 Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle fındığın karanfil verdiğini, bu durumun rekoltenin düşmesine neden olacağını belirterek, Karanfiller çok erken açtı.

Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle fındığın karanfil verdiğini, bu durumun rekoltenin düşmesine neden olacağını belirterek, Karanfiller çok erken açtı. En ufak bir soğuk yada ayaz olduğu zaman tamamen yanacak. Rekolteyi çok düşük bekliyoruz. Fındıkta bu yıl çiftçimiz hüsrana uğrayacak gibi duruyor dedi. Düzce'de havaların mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyle nisan ayının ortalarında karanfil vermesi gereken fındığın karanfil vermesine, hem de barajlardaki su seviyesinin düşmesine neden oldu.

Fındık rekoltesinin düşük olacağını söyleyen Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk, Karanfiller çok erken açtı. Bundan sonra büyük tehlike bekliyor. Önümüzde en ufak bir soğuk yada ayaz olduğu zaman tamamen yanacak ve iddia edildiği gibi rekolte yüksek olmayacak. Çok fazla düşecek. Rekolteyi çok düşük bekliyoruz. Bu mevsimde bu normal değil. 2018 yılı çok sıcak geçti. Şu anda geçen yıllara bakıldığında 1 metre kar olması gerekirken henüz hiç kar yağmadı. Buda çiftçileri olumsuz yönde etkiliyor. Bütün ürünlerde olduğu gibi fındıkta da bu yıl çiftçimiz hüsrana uğrayacak gibi duruyor dedi.

Çiftçilere sigorta yaptırmaları konusunda tavsiyede bulunan Öztürk, Bunun da önlemini çiftçilere hatırlatmak istiyoruz. Ürünlerinin sigortalatılması Tarsim sigortasına başvuru yapmalarını istiyoruz. Çiftçiler bu sigorta primlerinin yüksek olmasından şikayetçiler. Ancak her şeye rağmen hava şartları bize don sigortası yaptırmamızı söylüyor. Bu yıl fındığın durumu daha da kötü. Geçen yıllarda biraz daha kar yağıyordu. Durum normalleşiyordu. Ama bu sene karanfiller şimdiden açmış. Çiftçilerimiz çok endişeli ama bunun da çözümü sigorta yaptırmakta diye konuştu.

Ramazan Öztürk, Hasanlar köyünde bulunan Hasanlar Barajı'nda su seviyesinin düştüğünü belirterek, şöyle konuştu

Hasanlar Barajı'nda su seviyesi şu anda yüzde 25'ler civarında. Bunun nedenlerinden bir tanesi hava şartlarından kaynaklanıyor. İkincisi ise HES projesinden dolayı barajdaki suyun boşaltılmasından kaynaklanıyor, elektrik üretiliyor. Barajda su seviyesi çok fazla düştü. 2018 yılının yaz ayında çiftçilerimizi oldukça büyük tehlike bekliyor. 5-6 metre belki de daha fazla tepelerden su seviyesi aşağı düşmüş. Baraj 1960'lı yıllarda yapılmış. Dibi tamamen dolmuş durumda. Bu sebeple barajda görünenden daha az su var. Su bu yaz çiftçiye yetmeyecek. Yetkililere seslenmek istiyorum. HES projelerine giden suların kesilmesi ve barajın dolmasını sağlamalılar

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Kaymakam Öztürk din görevlileri ile buluştu!
Kaymakam Öztürk din görevlileri ile buluştu!...
  
Kaymakam Öztürk Balık Sezonunu Açtı…
Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, av yasağının kalkmasıyla birlikte “ Vira Bismillah” diyerek sezonu...
  
...
  
Ahmet Öztürk...Bartın-Amasra halkının yanındayız
Ahmet Öztürk...Bartın-Amasra halkının yanındayız...
  
Öztürk Fındıkcı Hüsrana Uğrayacak Gibi
Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk havaların mevsim normallerinin üzerinde gitmesi nedeniyle...
  
Öztürkler'de kaza, 1 yaralı...
Öztürkler kavşağında önce bir beton mikserinin lastiğine çarpan otomobil savrularak refüje çıktı, ka...
  
Kaymakam Öztürk köy gezilerini sürdürüyor
Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk, köyleri gezerek sorunları yerinde görerek inceliyor....
  
Öztürkler'de zincirleme kaza
Kaza D-100 karayolu Öztürkler ışıklara 100 metre kala meydana geldi. Yağışlı havanın etkisi ile kayg...
  
Akçakoca Kaymakamı Öztürk, ilk açılışını yaptı
Akçakoca’nın marka değerini yükseltecek işletmelere bir yenisi daha eklendi....
  
Ramazan Öztürk: Düzce eşsiz topraklara sahip
Çiftçiler Günü kutlandı...
  
...
  
...
  
...
  
Kemal Öztürk: Matematik formülleriyle yapılacak bir erken seçim, AK Parti'yi daha feci sonuçlarla yüzleştirebilir
Erken seçim matematiği...
  
Öztürkler'de kaza: 1 yaralı
Öztürkler kavşağında meydana gelen trafik kazasında 1 kişi yaralandı......
  
Öztürkler Kavşağında kaza 7 yaralı
Bugün akşam saatlerinde D-100 Karayolu Öztürkler Kavşağında iki aracın çarpışmaso sonucu meydana gel...