Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Tarımda Ocak Ayı Dolu Dolu Geçti

21.2.2018 - Bu Yazı 207 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Tarımda Ocak Ayı Dolu Dolu Geçti

 Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, 2018 yılı Ocak ayı içerisinde yapılan faaliyetleri açıkladı. Müdürlüğüne bağlı birimlerde yapılan bitkisel, hayvancılık, su ürünleri, fıda ve yem kontrol başlıklarında toplayan Kabaoğlu, Ocak ayının dolu dolu geçtiğini söyledi.

 Ocak ayı içinde bölgemizde 494 büyükbaş hayvana kulak küpesi takıldığını söyleyen Kabaoğlu, Oocak ayı içinde 2 bin 80 ton iç fındık ihracatının yapıldığını söyledi.

BİTKİSEL FAALİYETLER

Gübre Takip Sistemi (GTS ) tanıtıldı. İlimizde bulunan, gübre dağıtıcı bayilerine Gübre Takip Sistemi hakkında bilgi vermek üzere toplantı düzenlendi. Yem bitkileri desteklemeleri icmalleri Bakanlığa gönderildi. 2017 yılına ait yem bitkileri destekleme icmalleri ödeme yapılmak üzere Bakanlığa gönderildi. İlimizde 600 çiftçimize 1 milyon 453 bin 827 TL ödeme yapılacaktır.

Çiftçi eğitim toplantıları başladı.

Fındık külleme hastalığı, Amerikan beyaz kelebeği zararlısı, kenevir bitkisi yetiştiriciliği, Bitkisel üretim desteklemeleri konularında Gümüşova İlçesi Pazarcık ve Dededüzü Köylerinde 35 çiftçiye bilgi verildi.

Bitki Sağlık Sertifikaları düzenlendi.     

İlimizden yurt dışına ihraç edilen üç farklı ürün için 182 adet Bitki Sağlık Sertifikası düzenlendi.

HAYVANCILIK FAALİYETLERİ 

Hayvan hastalıkları ile mücadele; 2018 yılı Ocak ayı çalışmalarda 47 köyde 105 büyükbaş hayvana şap aşısı, 45 köyde 114 büyükbaş hayvana çiçek aşısı, 1 köyde 88 adet küçükbaş hayvana çiçek aşısı yapılmıştır. Ayrıca koruyucu olarak 60 köy 2 mahallede 156 buzağıya brusella 5 köy ve 10 mahallede 15 köpeğe kuduz aşısı uygulanmıştır.

Hayvan Pazarında aralıksız denetim

Hayvan pazarının açık olduğu Perşembe günlerinde hayvan pazarı içerisinde rutin denetimler yapılmış olup herhangi bir bulaşıcı hastalığa rastlanmamış ayrıca hayvan pazarındaki İl dışı hayvan nakil işlemleri de yapılmıştır.

494 adet büyükbaş hayvana kulak küpesi takıldı

İlimizde meydana gelen ve sağlık kuruluşlarına intikal eden 26adet ısırık vakası için köpek ve kediler 10 gün müşahede altına alınmış ve müşahede sonucunda kuduz hastalığı yönünden olumsuz bir durum gözlenmemiştir. Hayvanların tanımlanması çalışmaları; İlimizdeki 494 adet büyükbaş hayvana kulak küpesi takılmıştır.

Hayvan ve hayvansal ürün işlemleri;

İlimizden diğer illere Veteriner Sağlık Raporu 208 büyükbaş, 31 küçükbaş,  3.668.240 adet kanatlı hayvan sevki yapılmıştır. Ocak ayı içinde yurt dışına 924 ton Tavukayağı ihracatı yapılmıştır. İlimizden diğer illere 1.856.754 adet yumurta, 39.482 kg karkas et, 7.605 kg sakatat sevki yapılmıştır.              

İlimizde mevcut 3 kesimhanede kesimi gerçekleştirilen 390 adet büyükbaş hayvanın kesim öncesi ve kesim sonrası muayeneleri yapılarak 110 ton sağlıklı etin tüketime sunulması sağlanmıştır.

Hayvancılık Süt Desteklemeleri kapsamında 10.795 TL ödendi2017 yılı 3. dönem süt desteklemesi başvuruları kapsamında 11 yetiştiriciye 366 ton süt için 10.795 TL destekleme ödenmiştir.

SU ÜRÜNLERİ FAALİYETLERİ

İlimiz genelinde ocak ayı içinde; 3 adet su ürünü yetiştiricilik işletmesi, 75 adet su ürünleri perakende satış yeri denetlenmiştir.  Çift kabuklu yumuşakçalarda üretim alanlarının sınıflandırılması Çift kabuklu yumuşakça izleme programı kapsamında kum midyesi numunesi alındı. 1380 sayılı su ürünleri kanunu kapsamında kaçak avcılık yapan 5 kişiye idari para cezası kesilmiştir.

GIDA VE YEM KONTROL FAALİYETLERİ

433 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir. Ocak ayı içerisinde il genelinde faaliyet gösteren; gıda üretim, satış ve toplu tüketim işyerlerinde 421, yem satışı yapan işyerlerinde 12 olmak üzere toplam 433 adet denetim yapılmıştır.  Ocak ayı içerisinde 2 işletmeye mevzuata aykırılıktan 17.892 TL idari para cezası uygulanmıştır. Alo Gıda 174 hattına gelen 13 şikâyet incelenmiş olup, şikâyetlerin 12’si olumlu sonuçlanmıştır. 

122 adet gıda ve yem numunesi alınmıştır

Gıda İhracatı için 99, gıda izleme vb. programlar için 21, yem izleme vb. programlar için ise 2 adet numune alınmıştır. Alınan ihracat numunelerinin analiz sonuçları ile izleme vb. nedenlerle alınan numunelerinin 12 tanesinin sonuçları uygun çıkmıştır.

2.080 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirilmiştir.

İlimizdeki ihracatçı firmaların başvurusu üzerine; Ocak ayı içerisinde Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ihraç edilen 2.080 ton iç fındık için 99; ihraç edilen 418 ton diğer gıda maddeleri için 22 olmak üzere toplam 121 adet sertifika düzenlenmiştir.  Gıda işletmelerine 74 adet kayıt belgesi verilmiştir. Gıda İşyerlerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik gereği başvuran gıda iş yerlerinden 74 'üne işletme kayıt belgesi verilmiştir.

KIRSAL KALKINMA VE TARIMSAL ALTYAPI FAALİYETLERİ

Ekonomik Yatırım Projeleri;

KKYDP 11. Etap kapsamında Besi Ahırı Projesi uygulayan yatırımcıya ait işletmenin makine ekipmanlarının montaj işlemleri tamamlanmıştır. Aynı etap kapsamında, Teknoloji Yenileme ve Kapasite Artırımı Projesi uygulayan 1 yatırımcı projesini tamamlamış ve ödeme belgeleri Bakanlığa gönderilmiştir.

Ayrıca, Kırsal Turizm Yatırımları projesi uygulayan 2 işletme ile Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi kapsamında proje uygulayan 2 işletmenin devam eden inşaat ve çevre düzenleme çalışmaları devam etmektedir.

KKYDP 12. Etap kapsamında başvuru yapan 13 yatırımcının bilgi ve belgeleri İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından incelemesi sonuçlandırılarak, Bakanlığa gönderilmiştir.

Genç Çiftçiler Hibe Desteği;       

2017 Yılında Genç Çiftçi Projesi kapsamında; 2 çiftçiye 74 adet koyun dağıtımı gerçekleştirildi.

Arazi satışları ile ilgili işlemler gerçekleştirilmiştir

2018 yılı Ocak ayında gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında 48 adet parselin satışı, 1 adet ifraz, 2 adet vasıf değişikliği ve2 adet tarımsal amaçlı yapı izinlendirme işlemi sonuçlandırılmıştır.

Tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğin önlenmesi projesi kapsamında yeraltı ve yerüstü su kaynaklarında belirlenen istasyonlardan 14 adet numune alınmıştır.

Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri İle İlgili İşler

Müdürlüğümüzce 2017 yılı ikinci altı aylık döneminde (Temmuz-Aralık) tarım danışmanı/yayımcısı sertifikasına sahip kişilere yönelik olarak 2 eğitim düzenlenmiştir.

Tübitak Proje Başvurusu Yapıldı

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı Proje Çağrısı kapsamında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde yürütülecek olan 400746 Proje ID’si ile “Yetenekli Çocuk Tarım Kampı” adlı proje hazırlanarak TÜBİTAK’a başvurusu yapılmıştır.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
3 GÜNDÜR KAYIP!
3 GÜNDÜR KAYIP!...
  
Sayıları 80 bin azaldı..!
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, bakkalların sa...
  
Düzce Bu Olayı Konuşuyor... Dersimiz dolandırıcılık
İddiaya göre, bir akademisyen 40 meslektaşını akrabasıyla birlikte oyuna getirdi. Şahıslar, yaklaşık...
  
Seçimlere 11 gün kaldı; işte yayınlanan 23 anketin sonuçları...
Erken seçim açıklamasının ardından neler yaşandı, süreç anketlere nasıl yansıdı?...
  
Bakan Özlü: "Türkiye'nin Sanayi Devrimi Dahil Çok Sayıda Program Hazırladık"
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Türkiye’nin kalkınması, gelişmesi, teknoloji ve sanay...
  
17 yıllık kadavrayı toprağa verdiler...
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yıllarca anatomi derslerinde kullanılan bir...
  
ARAÇ ÇARPAN YAVRU AYI TELEF OLDU
Bolu’nun Yeniçağa- Mengen Karayolu Yumrutaş köyü mevkiinde yol kenarında bir aracın çarpması sonucu ...
  
FARELER YAKAYI ELE VERDİ
Düzce’nin yanı sıra birçok ilde , hırsızlık yapan cezaevi firarisi 2 kişi Kırşehir’de polis ekipler...
  
AKÇAKOCA’DA MAVİ BAYRAKLI PLAJ SAYISI ÜÇE ÇIKARILDI
Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı ( TÜRÇEV ) tarafından Akevler plajına verilen Mavi Bayrak verildi. ...
  
50 bin memur alınacak... Başvurmak için zaman az, fırsatı kaçırmayın
Kamuya; 25 bin 635’i personel, 16 bini polis ve 7 bini mahalle bekçisi olmak üzere yaklaşık 50 bin k...
  
Osman Can: AK Parti, katı merkeziyetçi idarenin fırsatlarını kullanmayı seçti; devlet aklı yok edildi
Anayasa Mahkemesi raportörlüğü yaptığı dönemde AKP’yi kapatma davası başta olmak üzere birçok tarih...
  
19 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Düzce'de de coşkuyla kutlandı...
  
Fener alayı coşkusu
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri dolayısıyla fener alayı düzenlendi....
  
Biri bulundu diğeri hala kayıp!
Hendek ilçesinde Mudurnu Çayı’na düşen Emrullah Şimşek'in cansız bedeni bulundu. Selami Torunoğlu iç...
  
Ramazan Ayına Özel Sağlıklı Beslenme Önerileri
Hayatımızın her döneminde olduğu gibi Ramazan ayı boyunca oruç tutacak kişilerin de yeterli ve denge...
  
Kavgayı ayırmaya çalışan imam öldürüldü
Gümüşova İlçesine bağlı köyde cenaze evine giden imam, çıkan kavgada vurularak hayatını kaybetti....