FINDIKÇI İHRACATÇIYA YEM EDİLİYOR

24.2.2018 - Bu Yazı 772 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

FINDIKÇI İHRACATÇIYA YEM EDİLİYOR

 Akçakoca Ziraat Odası Başkanı ve Ulusal Fındık Konseyi üyesi Levent Başaran, TMO’nun elinde bulundurduğu mahsulü satışa çıkarmasına tepki gösterdi. Başaran, Fındık üreticisinin çaresizliğe itileceğini belirterek acilen satıştan vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.

 Toprak Mahsulleri Ofisinin Fındık satış kararına sert tepki gösterdi. Alınan kararla kurumun zarara uğratılacağını söyleyen Başaran, TMO’nun elindeki fındığı zamanından önce sattığı taktirde gereğini yapacaklarını söylenenler nerededir “ diye sordu.

Akçakoca Ziraat Odası Başkanı Levent Başaran yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“ TMO Çiftçinin elinden değerinin altında aldığı fındığı 2018 yılı rekoltesi belli olmadan satışa çıkartıyor.  Amacı çiftçiyi ve ürününü korumak olan TMO daha alım fiyatlarını açıklarken maksadını göstermişti Alım fiyatlarının 12 TL’nin altında olmaması gerektiğini bu fiyatın kabul edilebilir olduğunu ve ihracatçıların da bu fiyatta razı olabileceklerini defalarca dile getirdik ve başta TMO olmak üzere tüm ilgililere ilettik.

‘SATTIRMAYIZ’ DİYENLER NEREDE?

Bu gün geldiğimiz noktada 2018 yılı ürünü belli olmadan fındık satılacağı açıklandı şayet bizlerin itirazlarına rağmen geçen yılki üretim açıklandığı gibi ise bugün niçin ihracatçı TMO piyasaya fındık satıyor. Fındık piyasada 12 tl değer buluyorsa niçin TMO tüm uyarılarımıza rağmen 10 tl gibi bir fiyattan alım yapmıştır. TMO’nun elindeki fındığı zamanından önce sattığı taktirde gereğini yapacaklarını söylenenler nerededir.

FINDIKÇI İHRACATÇIYA YEM EDİLİYOR

Ülkemizin tarımsal ihracatı içerisinde birinci sırada olan fındık üreticisi mağdur edilerek TMO eliyle ihracatçılara ve alıcılara yem edilmektedir. Ziraat Odaları 12 TL’nin  altında  fındık alımı yapmayın uyarısını dikkate almayanlar bu gün değerinin altında aldıkları üreticinin  alın terini geleceğini satışa çıkarmıştır. TMO yeni sezonda ne kadar fındık olacağını görmeden fındık satmamalı acilen satış kararından geri dönmelidir. Aksı halde önümüzdeki sezonda fındıkta problem bitmeyecek zarar eden yine üretici olacaktır “ dedi.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive