Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Fındık Üreticileri Bahçeye Dönüyor Ama…

8.4.2018 - Bu Yazı 519 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Fındık Üreticileri Bahçeye  Dönüyor Ama…

 Dallar yeşillenmeye başlayınca Fındık Üreticileri bahçelere dönmeye başladı. Cuma gününden itibaren başlayan Fındıkta Alan Bazlı Destek ödemelerini de alan üreticiler fındık bahçelerine döndü. Fakat geçen yılda istenilen fındık fiyatları oluşmadığı için destek fiyatları çiftçilerin kişisel borçlarına da kullanılıyor.

Geçen seneki ürünün fiyatının çiftçinin beklediği seviyelerde olmamasının çiftçiyi bir miktar ürününe küstürdüğünü vurgulayan Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası Temsilcisi Abdullah Kalafat, “İnsanlarda ürüne bakmama gibi ya da eskisi gibi özenmeme gibi bir durum oluştu. Ancak dallar yeşermeye başladıkça insanlar bahçesiyle ilgilenmek durumunda kalıyor. Peki üretici bunu önceki yılların zevki ile mi yapıyor, hayır yapmıyor. Biraz bir küskünlük var. Ancak yine de bahçesine sahip çıkması gerektiğini biliyor. Çünkü bu arazinin bir şekilde bakılması gerekiyor. Bana bir önceki seneye göre gübre atımı bugünlerde hemen aynı seviyelere geliyor. Biraz düşüklük var. Ancak bunu ben üreticinin cebinde para olmamasına bağlıyorum.” dedi.

ÜRETİCİNİN CEBİNDE PARA YOK

Asıl sıkıntının çiftçinin cebinde para olmaması olduğunu dile getiren Kalafat, “Fındık üreticisinde bir önceki sene ihtiyaçlarını karşılayıp fındığına yapacağı masrafın parası cebinde kalmadı. Biraz dönüm parası ödemelerini bekliyor diye düşünüyorum. Cebine para girdiğinde fındık için yapması gereken masrafı yapacağını sanıyorum. En azından yapması gerekiyor. Bunu biliyorum. Ancak kuşak değiştikçe bu konuda daha fazla sıkıntı çıkacak diye bir ön görüde bulunmak istiyorum. Çünkü yeni kuşağın fındıktan para kazanamadığı için fındık bahçesinde çok fazla gönlü yok.” diye konuştu.

GENÇLER FINDIKTAN SOĞUYOR!

Göç olgusuna dikkat çeken Kalafat, “Önce köylerden şehirlere sonra şehirlerden metropollere olan göç genç nüfusu burada tutmuyor. İnsanlar bir hayat kurarlar ama köye bağımlı bir hayatın kendini geçindiremeyeceğini düşünüyor. Çünkü anne-babasının fındıktan para kazanamadığını görüyor. Emeğinin karşılığını istediklerine oranda alamadıklarını görüyor. Bu durum karşısında ister istemez tarımdan soğuma oluyor. O zaman memleketinden daha fazla göç ediyor. Benim neslim yada benden önceki nesil için var olan bahçeye bakmamak ardır, utanılacak bir şeydir. Hiç gelir alınmasa bile o bahçeye bakılması gerekir. Yeni gençlikte o mantık yok. Sonuçta para kazanmıyorsam ben niye bahçeye bakayım diyor. Kaldı ki çoktandır da para kazanamıyor. O anlamda fındıktan bir soğuma var.” şeklinde konuştu.

BAKMAMAKLA MALİYET DÜŞMÜYOR

“Bir şekilde insanlara para kazandırmanın yolunu bulmamızı gerekir.” diyen Kalafat, “ Bu sosyal devlet mantığı ile insanlara para dağıtarak da olmaz. Bir şekilde üreten toplum olmalıyız. Üretin toplum her zaman daha iyi sonuçlar elde eder. Bizim üretmemiz gerekiyor. Üreten bir ülke olmamız gerekiyor, şehir olarak üretmemiz gerekiyor.  Şu anda üretebileceğimiz en iyi ürün fındık. Fındığı üretip çiftçinin para kazanması gerekiyor. Bizim de devlet olarak buna uygun politikalar oluşturmamız gerekiyor. Fındık üreticisinin de elinden geldiği kadar maliyeti düşürmesi gerekiyor. Bunun için de ürününe iyi bakarak verimi artırması gerekiyor. Bakmamakla fındığın maliyeti düşmüyor. Üretimi artırmakla maliyet düşüyor. Bunun hesabının iyi yapılması gerekiyor.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Avrupa'ya iki ayda bin 775 ton fındık ihraç edildi
Avrupa'ya iki ayda bin 775 ton fındık ihraç edildi...
  
FINDIK İHRACAT RAKAMI
FINDIK İHRACAT RAKAMI...
  
FINDIK ÜRETİCİSİNE BÜYÜK DARBE
FINDIK ÜRETİCİSİNE BÜYÜK DARBE...
  
Fındıklıkta çalışırken kalp krizi geçirdi, hayatını kaybetti
Fındıklıkta çalışırken kalp krizi geçirdi, hayatını kaybetti...
  
Fındık Püskülü Yüzleri Güldürüyor...
Fındık Püskülü Yüzleri Güldürüyor......
  
Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği
Fındıkta Kahverengi Kokarca Paniği...
  
Bahçeler için fındık fidanı yetiştirilecek..
Özellikle birinci ana üretim bölgesi olarak adlandırılan Ordu’nun Ünye ilçesinin doğusunda kalan ya...
  
3 ayda 90 bin ton fındık ihraç edildi...
3 ayda 90 bin ton fındık ihraç edildi......
  
FINDIK ÜRETİCİSİNİN KAYIP YILI 2018...
Son yıllarda yüz güldürmeyen fındık fiyatında Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım yapmaya başlamasıy...
  
TMO FINDIK ALIMINI DONDURDU
TMO FINDIK ALIMINI DONDURDU...
  
Ekim ayında bin 516 ton iç fındık ihraç edildi
Ekim ayında bin 516 ton iç fındık ihraç edildi...
  
SATILAN FINDIK GEÇEN YILIN ANCAK ÜÇTE BİRİ
SATILAN FINDIK GEÇEN YILIN ANCAK ÜÇTE BİRİ...
  
Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!
Fındık üreticisinden TMO’ya randıman tepkisi!...
  
TMO, Akçakoca'da fındık alımına başladı
TMO, Akçakoca'da fındık alımına başladı...
  
Serbest piyasada fındık yükselişe geçti
Serbest piyasada fındık yükselişe geçti...
  
TMO NASIL FINDIK ALACAK? İŞTE DETAYLAR...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TMO’nun Levant kalite fındığı 14 liradan, Giresun kalite fınd...Emlak8.Net