Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz

Ezan okunduğu sürede Adnan Menderes hatırlanacak

17.9.2018 - Bu Yazı 364 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Ezan okunduğu sürede Adnan Menderes hatırlanacak

 AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin “Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır” dedi.

AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin 27 Mayıs 1960 Darbesi’nin, ileriye dönük toplumsal, siyasal, hukuksal, kültürel ve ekonomik anlamda tamir edilmez tahribatlara yol açtığını söyledi.

Yasalara aykırı biçimde Anayasa, ihtilal figüranlarına bağımlı hale getirilerek zincirleme anti demokratik müdahalelerin önünün açıldığını söyleyen Keskin “Devam eden zaman zarfında Türk siyasi tarihinde kapanmayan yaraların açılmasına neden olan; darbeler, e muhtıralar, askeri kalkışmalar ve müdahaleler demokrasiyi defalarca kesintiye uğratmıştır” dedi.

Keskin’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“Millet egemenliğinin ilk kez cunta egemenliği altına alınmaya çalışılmasının yanı sıra 27 Mayıs Darbesi’ni diğer darbelerden ayıran en acı olay ise Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş Baş Vekili Adnan Menderes’in idam edilmesidir.

27 Mayıs 1960 Darbesi’nin izdüşümleri incelendiğinde 15 Temmuz alçak FETÖ Darbe Girişimi’nin aynı kalemden çıktığı anlaşılmaktadır.

Merhum Menderes, fabrikalar, yollar, barajlar, köprüler ve daha pek çok teknik ve mimari projeyle dönemin Türkiye’sine çağ atlatmıştır. Dini yasaklamaların ve zulümlerin telafisine girişerek ilk önce Türkçe okunan ezanı aslına döndürmüştür. Hem düşünce hem de ibadet özgürlüğünün önünü açan; insan odaklı hamleleriyle milletin takdirini kazanan merhum Adnan Menderes ve çalışma arkadaşlarının çığır açan bu icraatları bazı çevreleri rahatsız etmeye başlamıştır. Asılsız iddialarla itham edilen seçilmiş hükümete yönelik başlatılan algı operasyonuyla darbeye ortam hazırlanmıştır.

Seçilmiş hükümetin silah zoruyla görevden alınmasıyla; Başbakan, kabine üyeleri, milletvekilleri keyfi dayanaklarla tutuklanarak yasadışı karar merciinde vesayetçi vicdanın insafına bırakılmıştır. Milletten ve adaletten uzak şekilde kurulan mahkemede 11 ay süren duruşmalar boyunca cesur ve vakur duruşundan taviz vermeyen Adnan Menderes ve yol arkadaşları, savunma yapmalarına dahi izin verilmeyen yargısız infazla hukuk dışı muameleye maruz kalmıştır. Mahkeme heyetinin kayda geçen “Sizi buraya tıkayan kuvvet böyle istiyor” gerekçesiyle haklarında verilen hükmü bile öğrenemeyen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ile Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu darağacına çıkartılmıştır.

17 Eylül 1961 günü Türk milletinin iradesini küçümseyen vesayetçi zihniyeti tarih silip süpürmüştür. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde aziz milletimiz, 15 Temmuz gecesi darbe zihniyetini bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaldırarak tarihin seyrini değiştirmiştir.

Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası yaşayamaya devam edecek olan Adnan Menderes ve arkadaşları, milletimizin gönlünde sonsuza dek şerefli bir davanın şehitleri olarak tarihe geçmişlerdir. Bu vesileyle demokrasi şehitlerimiz merhum Adnan Menderes ve yol arkadaşlarını rahmet ve minnetle yad ediyoruz”

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Ezan okunduğu sürede Adnan Menderes hatırlanacak
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin “Anadolu topraklarında ezan okunduğu sürece aziz hatırası y...
  
...
  
İlk ezanı okuyan Hz. Bilal-i Habeşi’nin hayatı
Türkiye’de yayınlandığı günden bugüne kadar yoğun ilgi gösterilen “Özgürlüğün Sesi Bilal” filmi Akça...
  
Düzce Teknopark inşaatı rekor sürede bitirilecek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kurban Bayramı’nın 3. Gününde mesaisini ilçe ve belde...
  
Sabah Ezanı İki Kez Okundu!
Bu yıl ilk kez saatler ileri alınmadı. Ancak yaz saati uygulamasının azizliğine uğrayan...
  
Şehitlerin evi en kısa sürede bitirilecek
2 ayda 2 şehit haberi ile sarsılan Yığılca’ya siyasilerin verdiği söz yerine getiriliyor. 2 şehit ai...
  
...
  
...
  
...
  
Kısa sürede söndürüldü
Sabah saatlerinde Eski Sanayi Sitesinde park halinde bir aracın motor kısmı yangın çıktı......
  
Bu cezanın bizce hiçbir anlamı yok
Memur-Sen Düzce İl Temsilciliği, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbe...
  
Mehmet Barlas: En yeni olanlar da kısa sürede eskiyor
Bazılarımız "Eskisinden ne farkı var ki" diye hafife alsalar da "Yeni Türkiye" olgusu tüm çarpıcı ö...
  
İsrail'de 'gürültü kirliliği' gerekçesiyle ezan yasağı tasarısı
İsrail'de aşırı sağcı Evimiz İsrail Partisi milletvekili Robert Ilatov, ezanın gürültü kirliliği yap...
  
Caferi Camii'ne ikinci saldırı: Burada yüksek sesle ezan okutmayacağız
İstanbul Esenyurt'ta Caferi vatandaşların gittiği Muhammediye Camii'ne ikinci kez saldırı yapıldı...
  
Düzce’de okunan ezanı dünya duyacak
Ramazan ayı boyunca Cedidiye Meydanı’ndan Kanal A Televizyonu aracılığıyla yapılacak canlı yayınlar ...
  
Güzel ezan okuma kursu sona erdi
Düzce İl Müftülüğüne bağlı din görevlilerine yönelik düzenlenen 2014 yılı......Emlak8.Net