SGK'dan Önemli Açıklama

29.1.2019 - Bu Yazı 382 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

SGK'dan Önemli Açıklama

  Düzce Sosyal Güvenlik il Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada 7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması kanunun taksit ödeme sürelerinin uzatılması hakkında kamuoyuna bilgi verildi.

7143 sayıı vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması konusunda Düzce Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından yazılı basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"11/5/2018 tarihli ve 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanuna, 28/12/2018 tarih ve 30639 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan geçici madde-2 eklenmiştir. Bu itibarla;

7143 kanuna istinaden, yapılandırılan Sosyal Güvenlik Alacaklarının, ilk 2 taksitini (2018/Ağustos ve Ekim) ve Aralık ayı taksitini ödeyemeyenler, bu taksitlerini 2019 yılı Şubat ayı sonuna kadar, geç ödeme zammı ile birlikte, ödedikleri taktirde yapılandırmaları devam edecektir.

7143 sayılı Kanun kapsamına giren borçları için PEŞİN ödeme talebinde bulunan, Ancak; ödeme yapılamaması veya eksik ödeme yapılması nedeniyle yapılandırılması bozulan borçluların, borçlarını bu kez % 90 indirim olmaksızın borç asıllarına Yİ-ÜFE oranları esas alınarak hesaplanacak tutarı Geç ödeme zammı ile birlikte, 28.02.2019 tarihine kadar peşin ödemeleri halinde 7143 sayılı yapılandırmaları devam edecektir.

Cari ay prim borçlarına ilişkin kontroller yönüyle, 2018/Temmuz, Ağustos, Eylül Ekim ve Kasım ayı prim borçlarından ödenemeyen ve Yapılandırma açısından ihlale neden olanların, 28/02/2019 tarihine kadar gecikme zammı ile birlikte tam olarak ödenmesi ve 6183 sayılı Kanunun 48. Maddesine göre çok zor durumda olduklarının tespit edilmesi halinde bu borçlar, yapılandırma yapan borçlular açısından, 2018 yılı için cari dönem ihlali olarak değerlendirilmeyecek ve yapılandırmaları devam edecektir.

7143 sayılı yapılandırma bozulduktan sonra, bahse konu borçlar için ödeme yapılmışsa veya 6183 sayılı Kanunun 48 veya 48/A maddesi kapsamında taksitlendirilmiş olup, borçlunun bu borcu için Yapılandırma istinaden ödeme talebinde bulunmuşsa, 6183 Tecil ve taksitlendirme işlemleri iptal edilerek, ödenen taksitler ve tutarlar, yapılandırma taksitlerine mahsup edilecek ve yapılandırma devam edecektir.

Ayrıca; 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ait GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçlarını yine 28/02/2019 tarihine kadar ödeyenlerin bu aylara ait borçların gecikme zammı ve gecikme cezasından vazgeçilecektir.

Ancak; 7143 sayılı Kanuna göre 1, veya 2. Taksitin 28.02.2019 tarihine kadar ödenmemesi halinde yapılandırma bozulacaktır.

7143 sayılı Kanuna göre 2018/Aralık taksitinin, 28.02.2019 tarihine kadar ödenmesi halinde yapılandırma açısından ihlal olarak kabul edilmeyecek, ödenmemesi halinde ise 2019 yılının taksit ihlali olarak kabul edilecektir.

28/12/2018 ile 28/02/2019 (bu tarih dahil) tarihleri arasında yapılacak tahsilatlar ve öncelikli olarak 1.2.3.ve 4. taksitlere mahsup edilecek, artan tutar olması halinde ise işverenin cari ay prim borcuna mahsup edilecektir. 1. ve 2. Taksit ödenmeden diğer taksitlerin tahsilatı yapılamayacaktır.

 İlk iki taksitten sonra ödenmesi gereken yapılandırma taksitlerinin, bir takvim yılında ikiden fazla süresi içerisinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde yapılandırma hakkı kaybedilecektir”, yapılandırma taksitlerinin ödenmesine ilişkin detaylı bilgiler SGK tarafından gönderilen ödeme planlarının arka sayfasında da mevcut olup, SGK internet sitesinden veya Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerinden bilgi alınabilecektir, İşverenlerimize ve Sigortalılarımıza saygıyla duyurulur."

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Denizin rengi değişti BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI...
Denizin rengi değişti BELEDİYE AÇIKLAMA YAPTI......
  
ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN ÖNEMLİ BİLİM ESERLERİ
ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNDEN ÖNEMLİ BİLİM ESERLERİ...
  
Düzce Valisi Zülkif Dağlı yaklaşan Ramazan ayı öncesi önemli mesajlar verdi
11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı öncesi Düzce Valisi Zülkif Dağlı önemli açıklamalarda bulundu. Vali Dağl...
  
Abdullah Gül: Çok önemli problemler bizi bekliyor
Abdullah Gül: Çok önemli problemler bizi bekliyor...
  
SİMÜLASYON ARACIYLA ÖNEMLİ EĞİTİM
SİMÜLASYON ARACIYLA ÖNEMLİ EĞİTİM...
  
EĞİTİM MODÜLÜNDE ÖNEMLİ BİLGİLER
EĞİTİM MODÜLÜNDE ÖNEMLİ BİLGİLER...
  
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÖNEMLİ EĞİTİM
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÖNEMLİ EĞİTİM...
  
ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR
ÖNEMLİ OLAN HİZMETTİR...
  
AYDIN'DAN DÜZCE'YLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
DSİ Düzce’ye yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kull...
  
TSO İLE KOSGEB ARASINDA ÖNEMLİ PROTOKOL
TSO İLE KOSGEB ARASINDA ÖNEMLİ PROTOKOL...
  
ÜNİVERSİTE GEZGİN TOPLULUĞU'NDAN ÖNEMLİ ETKİNLİK
Düzce Üniversitesi Gezgin Topluluğu, yardımlaşma etkinliği kapsamında, Yığılca ilçesinde yer ala...
  
KARTALLARDAN 3 GÜNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR
KARTALLARDAN 3 GÜNDE ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR...
  
Düzceli Okullardan Önemli Başarı
Düzceli Okullardan Önemli Başarı...
  
81 İl Valiliği'ne Önemli Yazı
81 İl Valiliği'ne Önemli Yazı...
  
Genel Merkezden Önemli Ziyaret
Genel Merkezden Önemli Ziyaret...
  
OSB'leri de İlgilendiren Açıklama
OSB'leri de İlgilendiren Açıklama...EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive