Oyuncak OSB Protokolü İmzalandı!

29.12.2016 - Bu Yazı 622 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Oyuncak OSB Protokolü İmzalandı!

 Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Üniversitemiz, Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV)ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odasıarasında “Düzce İlinde Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi Kurulması İçin İşbirliği Protokolü” imzalandı.

Rektörlük Çalıştay Salonu’nda gerçekleşen imza törenine, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır,Gümüşova Belediye Başkanı Ahmet Azap, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Daire Başkanı Fuat Şimşek, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. İlhan Genç, PAGEV Yönetim Kurulu Üyeleri, il ve ilçe protokolü, oyuncak firmalarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

İmza töreni protokol konuşmalarıyla başladı. Programın açılışında Teknoloji Fakültemiz Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, Üniversitemizin Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili yapacağı çalışmaların yer aldığı bir sunum gerçekleştirdi.

İşbirliği protokolünün sonrasında tüm paydaşların katılacağı çalıştay, tasarım yarışması ve prototiplansmanının gerçekleştirileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Uğur Hasırcı, katılımcılara teşekkür ederek sözlerini sonlandırdı.

PAGEV’in plastik sanayisine ve ülke ekonomisine yaptığı katkıların anlatıldığı video gösterimiyle devam eden programda konuşan Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır, Oyuncak OSB ile kültürün, maddi ve manevi değerlerin hamur edildiği bir sanayinin oluşacağını söyledi. İşbirliği protokolü ile Gümüşova’da Oyuncak OSB kurulması arefesinde olduklarını belirten Çakır, yeni nesil teknolojiyi kullanarak, insan sağlığını ve çevreyi koruyarak milli ve yerli oyuncağı üretmenin önemi üzerinde durdu. Düzce TSO olarak bu teşebbüsün arkasında olduklarını ifade eden Fahri Çakır, 2023 hedeflerine ulaşmak için ileri teknoloji üretmemiz gerektiğini vurgulayarak protokolün hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Düzce’nin il olmasının 17. yılını kutlayarak sözlerine başlayan PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, oyuncağın dünyada 208 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu söyledi. Türkiye’nin ihracatının dünya ticaretinde yüzde 0,1 oranında olduğuna dikkat çeken Eroğlu, pastadan en büyük payı yüzde 41 ile Çin’in aldığını sözlerine ekledi. Çin’in düşük fiyat politikası ve kümelenme modeliyle başarıyı yakaladığının altını çizen Yavuz Eroğlu,  Ülkemizin de bu alanda ciddi yatırımlar yapması gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin0-14 yaş grubu 20 milyon çocuğa sahip olduğunu dile getiren PAGEV Başkanı, bu popülasyonun sağlıklı, güvenli ve milli oyuncağı satın alacak potansiyel müşteri grubunu oluşturduğunu belirtti.  Almanya’nın Nürnberg şehrinin oyuncak üretiminde dünyada söz sahibi olduğunu söyleyen Eroğlu, Düzce’nin Nürnberg olabileceğini vurguladı. Oyuncak OSB ile Düzce’ye ilk olarak 1 milyar dolar yatırım ve 2.000 kişilik istihdam sağlanacağınıifade eden Yavuz Eroğlu, bu girişimin bölgeye büyük prestij getireceğini söyledi.

İmza töreninde konuşmasını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, oyuncak sanayisinin temsilcilerini Üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başladı. Oyuncak OSB için Üniversitemizin farklı, inovatif ve girişimci özellikleri olduğunu ifade eden Rektörümüz, milli manevi değerleri, vatan ve millet sevgisini çocuklarımıza en iyi şekilde oyuncak yoluyla aktarabileceğimizi söyledi.

Milli, yerli ve evrensel özelliklere sahip oyuncak üretiminin, bu işbirliğinin en büyük kazancı olacağını ifade eden RektörümüzÜniversitemizin; Düzce Teknoparkı, Merkez Laboratuvarı, Tasarım Prototipleme ve Test Merkeziyle Oyuncak OSB’ye tasarımdan malzeme seçimine, prototipten üretime kadar her aşamada destek olmanın taahhüdünü verdiklerini sözlerine ekledi. Milli ve yerli oyuncak markasının bu topraklardan çıkacağını söyleyen Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, en büyük partnerlerinin sanayiciler olduğunu belirterek bu girişimde büyük emekleri olan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Dr. Faruk Özlü’ye teşekkür etti.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Ülkemiz ithalatının yüzde 73’ünün sanayi ürünlerinden oluştuğunu ifade ederek orta gelir tuzağına dikkat çekti. Bu tehdide karşı Bakanlık olarak teknolojik yoğunluk ile ürün gamındaki katma değeri artırma çalışmaları olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Düzce Oyuncak OSB ile 700 milyon dolarlık ithalatın yarısının üretilebileceğini dile getirdi. Bu yatırımın Düzce’nin ekonomisine yüzde 15’lik katkı sağlayacağını belirten Kılıçaslan,bu girişimin üniversite-sanayi işbirliğine güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

Protokol konuşmalarının ardından imza törenine geçildi. Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları için ilk somut adımın atıldığı işbirliği protokolünü Bilim Sanayi ve Teknoloji BakanlığıSanayi Genel Müdürü Prof. Dr. İbrahim Kılıçaslan, Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ve Düzce TSO Başkanı Fahri Çakır imzaladı.

İşbirliği protokolü; Ülkemizde istihdam ve katma değer yaratacak, milli duygulara dokunacak karakter, model, prototip ve ürün üretecek bir Oyuncak Organize Sanayi Bölgesinin, kurulum ve operasyon süreçlerini tanımlamayı ve tarafların işbirliği ile bu süreçlere hukuki dayanak sağlamasını amaçlıyor.

İmzalanan protokolle;milli oyuncağın tasarım, prototipleme, üretim ve pazarlama süreçlerine yönelik çalışmalara öncelik verilecek. Bu kapsamda ürün geliştirme, Ar-Ge ve inovatif çalışmalara da Üniversitemiz tarafından akademik ve teknik destek sağlanacak. Yine protokol çerçevesinde milli oyuncağın fikirsel altyapısınıgüçlendirici, tasarım, üretim vepazarlama süreçlerini destekleyici seminerler, konferanslar ve bilimsel toplantılar düzenlenecek.

Düzce’de kurulacak Oyuncak OSB ile kültürel değerlerimizi de yansıtacak yerli ve milli oyuncak üretilmesi hedeflenirken, üretim için birçok firmanın yatırım yapması; bu yatırımların,doğrudan ve dolaylı olmak üzere İlimize önemli oranda istihdam sağlaması bekleniyor.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
Oyuncak Sergisi Büyük İlgi Gördü
Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen “Değerlerimiz Kültürümüz ...
  
Milli Oyuncak Çalıştayı Başladı
Düzce Üniversitesinde düzenlenen “Değerlerimiz Kültürümüz ve Çocuklarımız Çalıştayında...
  
Oyuncak OSB Protokolü İmzalandı!
Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi için, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlı...
  
Oyuncak OSB için işbirliği protokolü gerçekleşecek
Düzce’de kurulması planlanan Oyuncak Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları için ilk somut adımların at...
  
Düzce 1. OSB yönetimi kasasında dövizi TL’ye çevirdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "dövizleri bozdurun" çağrısına uyan Düzce 1. OSB yönetimi kasa...
  
Oyuncak OSB beklemede
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Düzce’ye yapılması planlanan oyuncak OSB ile ilgili...
  
Özlü, OSB başkanlarıyla buluştu
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, OSBDER yönetim kurulu ile TOPUK yaylası tesislerinde bi...
  
Oyuncaklar Urfa’ya Ulaştı
Düzce Gençlik Merkezinin “Hediyem Oyuncağın Olsun” projesi kapsamında Düzceli Gençler Urfa’da ki kar...
  
Düzce Protokolü Üniversitenin İftarında
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce Üniversitesi tarafından düzenlenen iftar programına katıl...
  
Malkoç Düzce Protokolü ile kahvaltıda bir araya geldi
Malkoç Düzce Protokolü ile kahvaltıda bir araya geldi...
  
OSB için umutlar yeniden yeşerdi!
Düzce Milletvekili Dr. Faruk Özlü’nün 65. Hükümette Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olması, mahkem...
  
Tozan'dan Oyuncak OSB Açıklaması
CHP İl Başkanı Zekeriya Tozan, Başbakanın Düzce’ye kuracağını söylediği Oyuncak OSB ile ilgili olar...
  
Gümüşova’da OSB tamam
Gümüşova Organize Sanayi Bölgesi için geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıların ardından OSB çalışma...
  
Gebzede OSB gezisi
Düzce Ekonomi Zirvesi Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde (GOSB) buluştu....
  
Denetimli serbestlik protokolü imzalandı
2006 tarihinden bu yana Düzce’de uygulanan Denetimli Serbestlik için Düzce Belediyesi ile Cumhuriye...
  
...EN ÇOK OKUNANLAR