GÜRCÜ HALK DANSLARI GÖSTERİSİ YAPILDI

12.5.2018 - Bu Yazı 1895 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

GÜRCÜ HALK DANSLARI GÖSTERİSİ YAPILDI

 Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından düzenlenen “Gürcü Kaligrafisi” etkinliği, Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi İstiklal Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

 Programa; Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Miktat Çelebioğlu, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş, Ankara Gürcistan Büyükelçisi Eşi İrine Giviasvili, Düzce Gürcü Kültür Derneği Başkanı Aydın Kubilay, davetli konuklar ve öğrenciler katıldı.

  Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Metin Akkuş; gerek şehrin desteği, gerekse Düzce Üniversitesi’nde bu görevi üstlenmiş olan öğretim elemanları ve Yönetimin gayretleriyle oluşturulmuş Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nün Düzce’de kurulmuş olmasının önemine vurgu yaptı. Genç bir bölüm olmasına rağmen yapmış oldukları etkinliklerin göz doldurmaya başladığını belirten Akkuş, Gürcü Kaligrafisi etkinliğinin devam ettirilmesi durumunda programın bir geleneğe dönüşebileceğini ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

  Açılışta konuşan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, kendisi için anlamlı bir gün olduğunu söyleyerek 6 yıl önce, Çerkez ve Gürcü Derneklerinin arzularıyla Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nün açılması için çalışmalara başladıklarını ve bunu neticelendirdiklerini sözlerine ekledi.  Dillerin ve kültürlerin siyasi bir malzeme olarak kullanılmasını kabul etmediğini dile getiren Genç, dilin ifade edilen fikir ve hayalleri kültüre dönüştürdüğüne dikkat çekerek Gürcü Dili ve Edebiyatı’nda yüksek lisans öğrencisi almaya başladıklarını ve bu işin akademik anlamda ikinci basamağını gerçekleştirdiklerini belirtti.

  Ankara Gürcistan Büyükelçisi’nin Eşi İrine Giviasvili, Büyükelçi adına selamlarını ileterek etkinliği gerçekleştiren öğretim elemanlarını ve öğrencileri kutladı. Gürcistan’ın bağımsızlığını 1918 yılında kazandığını ve cumhuriyetlerinin 100. yılını kutladıklarını söyleyen İrine Giviasvili, Gürcistan’ı ilk tanıyan ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığının altını çizdi. Düzce Üniversitesi’nde bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Giviasvili, iki ülke adına verimli bir etkinlik olması temennisiyle konuşmasını noktaladı.

  Açılış konuşmalarının ardından programın panel bölümüne geçildi. Panelde; Doç. Dr. Ali Ertuğrul, Doç. Dr. Makia Salia, Dr. Öğr. Üyesi Mariam Sulkhanisvili, Uzm. Öğrt. Fevzi Çelebi,  yüksek lisans öğrencileri Mesut Koçak ve Enes Yılmaz hazırladıkları sunumları katılımcılarla paylaştılar.

  Program, Düzce Üniversitesi Gürcü Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirilen Gürcüce-Türkçe şiir ve şarkı dinletisi ile devam etti.  Şiir dinletisinin sonrasında Düzce Gürcü Kültür Derneği tarafından hazırlanan Gürcü Halk Dansları Gösterisi izleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

  Düzenlenen etkinliklerin ardından yaptıkları sunumlardan dolayı panelistlere teşekkür belgesi, Gürcü Kaligrafisi Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ise Düzce Üniversitesi ve Elçilik tarafından belge ve hediyeleri takdim edildi.

  “Gürcü Kaligrafisi” etkinliği, günün anısına kesilen pasta ile sona erdi.

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
ÖZLÜ DÜZCELİ GÜRCÜLERLE BULUŞTU...
Özlü “Düzce bizim evimiz”...
  
AKÇAKOCA YOLUNDA HALK OTOBÜSÜ İLE OTOMOBİL ÇARPIŞTI, 2 YARALI
Düzce Akçakoca yolunda belediye otobüsü ile otomobilin çarpışması sonucu 2 kişi yaralandı. Kaza an...
  
Erdoğan tepki göstermişti; FOX TV ve Halk TV'ye ceza yağdı
Erdoğan tepki göstermişti; FOX TV ve Halk TV'ye ceza yağdı...
  
Ekonomideki derin bunalımın faturasını halk ödeyecek...
Ekonomideki derin bunalımın faturasını halk ödeyecek......
  
Halk Başkan Yemenici'yi bağrına bastı
Halk Başkan Yemenici'yi bağrına bastı...
  
HALKA 4,5 YILIN HESABINI VERDİ
HALKA 4,5 YILIN HESABINI VERDİ...
  
HALKIN GÜNLÜNE DOKUNANLA YOLA DEVAM EDİLECEK...
HALKIN GÜNLÜNE DOKUNANLA YOLA DEVAM EDİLECEK......
  
Mahalle Halkı Yangına Uyandı
Camikebir Mahallesi’nde geçe geç saatlerinde kullanılmayan bir iş yerinde kalan şahsın ısınmak için ...
  
Kızılay’ı halk ile birleştireceğiz
Kızılay’ı halk ile birleştireceğiz...
  
BİZ HALKIMIZA ONLARDA BİZE GÜVENİYOR
Basın mensupları ile bir araya gelen il başkanı Hikmet Keskin...
  
Fatura halka kesildi...
Döviz kurlarındaki artışın faturası ay sonunu kıt kanat getiren halka kesildi…...
  
Halkıyla birlikte dolu dolu bir bayram geçirdi…
AK Parti Düzce İl Başkanı Hikmet Keskin, her bayramda olduğu gibi bu Kurban Bayramında da Düzce’de ç...
  
Yaşam Vali Dağlı, Halk Gününde vatandaşları dinleyecek
Düzce Valisi Dr. Zülkif Dağlı, 3 Temmuz Salı Günü Halk Toplantısı yaparak vatandaşları dinleyecek. ...
  
...
  
Başkan Yiğit’ten Yığılca halkına müjde
Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ilçede devam doğalgaz çalışmaları yakinen takip ediyor. Yiği...
  
AK Parti...Tüm söylemler ve alınan kararlar, telefon anketiyle halka sorulacak
24 Haziran'da yapılacak baskın seçim için tüm partiler gibi AKP de çalışmalarını sürdürüyor. Partin...