Yaşanan Son Gelişmeleri Anlattı

26.12.2019 - Bu Yazı 1606 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

Yaşanan Son Gelişmeleri Anlattı

 Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar, Düzce TV’de yayınlanan Gündem programının konuğu oldu. Programda birçok konuya değinen Çakar, eski hastane binasında yapılan yeniliklerle ilgili de bilgiler verdi.

 Düzce TV’de yayınlanan Gündem Programının konuğu Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar oldu. Rektör Çakar, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Çakar; programda, İl dışından gelen hasta sayısından, yeni anjiyo cihazına, hastanede görev yapmaya başlayan doktorlardan eski hastanenin bakım onarımına kadar birçok konuya değindi. Rektör, gelişmelerle birlikte, yeniden yapılanma yolunda önemli mesafeler aldıklarını belirtti.

“Hastanemize çevre illerden talep oldukça fazla”

İlde yaşanan nüfus oranının artış göstermesinin hastaneye de yansıdığını belirten Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar sözlerine şu şekilde devam etti:

“İlin nüfus artışı tabii ki bizim hastanemize de yansıyor. Bizim geçen yıl bin 700 hastamız varsa şu anda 2 bin 200 hastamız var. Kasım ayında üniversite hastanemize başvuran hastaların yüzde 30’u Zonguldak’tan, yüzde 20’si İstanbul’dan geliyor. Ayrıca diğer illere göre dağılım da şu şekilde Sakarya yüzde 10, Bolu yüzde 7, Kocaeli yüzde 6, Ankara yüzde 5. Bu hareket sağlık hizmetlerindeki cihaz donanımına, hekim branşına göre belirleniyor. Sonuçta bir sağlık sistemi içerisinde Bolu’da olmayan bizde vardır bizde olmayan Bolu’da vardır. Sakarya’da olan bizde yoktur, bizde olan Sakarya’da yoktur. Bizden Zonguldak’a giden hasta da olabilir bize de Zonguldak’tan yüzde 30 hasta geliyor. Yani bu sebepler sağlık sektörü içerisinde herkesin kendini rahat ve mutlu hissettiği yeri tercih etmesi esastır. Biz işte şöyle adımlar atacağız da hastamız artık oraya buraya gitmeyecek diyemeyiz. Biz o adımları atacağız ama hastamız yine kendisini rahat ve mutlu hissettiği yere gidecek.”

“Doktorlarımızın ve hastanemizin böyle anılması beni üzüyor”

Geçtiğimiz aylarda anjiyo cihazı eksikliği sebebiyle hastaların hayatını kaybetmesi ve bu ölümlerin Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi nedeniyle kaynaklandığı iddiaları üzerine ilk defa açıklama yapan Rektör Çakar, şunları söyledi:

“2. anjiyo cihazımızı aldık. Aslında bizim Kardiyoloji Ana Bilim Dalımızda hiçbir sorun yaşamadık ama bu sorun niye geldi… Bizim acilimizde bir sorunumuz vardı onu açık yüreklilikle kabul ediyorum. Ama Kardiyoloji Anabilim Dalımızda öyle bir cihazımız da var. Anjiyo da yapılıyor. Daha 2. anjiyo cihazımız yokken sadece kasım ayında yapılan anjiyo sayısı 385. 20 iş günü olduğunu düşünün. Günlük en az 10 tane anjiyo yapmışız her gün ortalama. Anjiyo yapılamayan bir hastane değiliz biz. Bölgenin anjiyo yapılan bir hastanesiyiz. Suçlandığımız alanda bize hiçbir başvuru yok. Hasta sevki konusunda bize hiçbir başvuru olmayan bir durumda biz suçlu olarak lanse edildik. Hatta Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanımızın dahi bize getirebilirsiniz hastaları acille ilgili olanları diye bir talebi var. Ama ben şunu söylemek istiyorum, ben bilmediğim alanlarda ahkam kesmek istemiyorum ama hiçbir hekim bir hastanın kötü sonuçlanması ya da başına olumsuz bir şey gelmesi için uğraştığını ben asla düşünmüyorum. Ama biliyorum ki bize sevk edilmesine dair herhangi bir girişim ve başvuru yok. Tabii ki,  Düzce’de olan her şey bizi ilgilendirir. Sağlık sistemi içerisinde bir rolümüz varsa ve çözülmesi gerekiyorsa orada da sorumluluk üstlenerek üzerimize düşeni yapmamız gerekir. Ama bu rutin olan bir cihaz değil. Bizim cihazımız 8 yıllık olduğu için 3 yıldan bu yana Sağlık Bakanlığı’nın tıbbi cihaz kurulunda 2. anjiyo cihazını alabilmek için onay peşindeyiz. Şimdi 3,5 milyonluk bir cihazdan bahsediyoruz. Her ne kadar kendi kendinizi yöneten bir hastane olsak da 200 Bin lira üzerinde ki her türlü cihaz alımını Sağlık Bakanlığı tıbbi cihaz kurulundan onay almak suretiyle almamız gerekiyor. 11 Aralık’ta ihale sonuçlandı şu anda 2. anjiyo cihazımızı da üniversitemize kazandırdık. İnşallah bu birkaç hafta içerisinde gelip kurulacak.”

“Samimiyetle kabul ediyorum acilimizde sıkıntı vardı”

Acil Servisimizde büyük bir sıkıntı vardı. Bunu daha önceden öngörmeliydim diyerek öz eleştiride bulunan Rektör Çakar, “Ben samimiyetle kabul ediyorum acilimizde büyük bir sıkıntı vardı. Belki benimde önceden görmemi gerektiren bir sorundu. Belki benimde yönetici olarak hatam oldu yani daha erkenden öngörüp de daha önceden önlemler almış olmam gereken zamanlar olabilir. Orada bir yönetici değişikliği yaptık. Ben acilde yaşadığımız sorunda şimdiye kadar hiç hekim olmak gibi bir şeyim olmadı ama ben acilde yaşadığımız sorunda keşke hekim olsaydım gidip o nöbeti kendim tutsaydım diye hayıflandım, çok içerledim. Onun için de hemen hızla hareket ettik. 7 tane yeni hoca kazandırdık üniversitemize. Hepsi göreve başladılar. 2 tanesi geliyor, yani atama aşamasında göreve başlayacaklar. Şu an da acilimizde hekimler nöbet tutuyor. Asistan arkadaşlarımızda var. Şu anda çocuk acile de bir hekim arkadaşımızı görevlendirdik. Yani böylece düzen yerine oturduktan sonra çok iyi bir yeniden yapılanmayı başardık. Birkaç ay içerisinde herkes yerine alışınca çok daha iyi olacağını düşünüyorum,” dedi.

“Eski hastane binası güçlendiriliyor”

Düzce Üniversitesi Hastanesi’ne kazandırılan doktorlar ve yapılan yeni çalışmalara konuşmasında yer veren Çakar, “Onkolojimiz bölgedeki tek onkoloji. Şu anda çocuk alanında çok önemli güzel atılımlarımız var. Mesela çocuk nefrolojisi, çocuk romatoloğu, çocuk nöroloğu ve çocuk kardiyoloğu geliyor. Beyin cerrahisine yeni hocalarımızı kazandırdık. Geçtiğimiz günlerde dahiliyenin farklı alanlarına yeni hocalarımızı kazandırdık.

Şu anda bütün otopark alanını yeniden düzenliyoruz. Yeni hastane binamızı hizmete açtık. Otoparkta ciddi sıkıntımız vardı. Şimdi adım adım hastanenin içerisinde servisleri yeniliyoruz şu an. 3 kişilik odalarımız iki kişiliğe dönüşecek. Tüm odalarımıza banyo tuvalet gelecek. Özellikle hasta karşılama alanlarımızla vs. tüm servis binamız tamamen şu anda kat kat yenileyeceğiz. Deprem güçlendirmesi de yapacağız zeminden itibaren eski binada,” dedi.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive