Ergun BABAHAN

Artı GerçekBookmark and Share

Taştekin: Putin'e göre Kürtleri Şam’la anlaşmaya mecbur etmek için Türkiye tehdidi hala kullanışlı


25.12.2018 - Bu Yazı 917 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Gazeteci Fehim Taştekin, Kürt hareketinin Suriye’de tüm elmalarını Amerikan sepetine koymasının hata olduğu görüşünde.

“Benim kanaatim Kürtlerin aradığı kazanımları geleceğe taşımak açısından ABD’nin garanti sunamayacağı yönündeydi. Şam üzerinde etkili olan asıl güç Rusya. Kürtlerin aktörlere eşit mesafede olmayı ve savaşı evden uzak tutmayı telkin eden ‘üçüncü yol’ stratejisinden sapmamaları gerektiğini söyledim” diyen bölge uzmanı gazeteci bunu yazdığı için de Rus tezlerini savunmakla suçlandığını belirtiyor ve ekliyor:

“Fakat şunun da farkındayız: Şam’ın eli güçlü iken Kürtleri IŞİD’e karşı savaşan vatan evladı olarak selamladılar, ordu topraklar üzerinde hâkimiyetini yeniden tesis ederken güvensizliği neden olan tehditkâr dile geri dönüldü. Bu ciddi bir açmazdır. Kürtlerin kendi pozisyonlarını Şam’ı etkileyecek noktalarda durarak güçlendirmeleri gerekiyordu. Amerikan ortaklığı, Kürtlerin çok da kaçacak yerlerinin olmadığı bir odada oynamayı tercih ettikleri bir kumardı.”

Taştekin, Trump’ın hızla çekilme kararının Ankara için de sıkıntı olduğu görüşünde aynı zamanda: “ABD’nin Kürtleri tuttuğu koşullarda Suriye’nin kuzeyine girmek ile her türlü sürprize açık koşullarda girmek arasında büyük fark var. Bunun için Suriye’den, İran’dan ve Rusya’dan emin olmaları gerekir. Aslında Trump, Erdoğan’ı çok çetrefilli bir pozisyona sokmuş oldu.”

Taştekin ile bu hafta bölgedeki muhtemel gelişmeleri, Rusya’nın planlarını ve Erdoğan’ın olası hamlelerini konuştuk.


Trump’ın Suriye’den çekilme kararı Türkiye için zafer, Kürtler için hezimet mi?

Dinamik ve akışkan bir süreçteyiz, bu kadar kesin sonuçlara ulaşacak noktada olduğumuzdan emin değilim. Evet, Amerika ile ortaklığa binaen oluşan beklentilerin suya düşmüş olması nedeniyle Kürtler yarı yolda bırakılmış oldu. Kürtler Menbic’ten sonra Amerikan güçleri ile birlikte Rakka ve Deyr el Zor’a giderken Şam ve müttefiklerinin ‘düşman’ kategorisine girme ve Suriye topraklarında yasadışı yabancı bir güce yer açma suçlamasını göze alarak bu adımı attılar. Amerikan desteği, üç kantonlu Rojava özerkliğinin Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’nuna dönüştürülmesi konusunda da yerel aktörlere cesaret verdi. Arap aşiretleri bu projeye katıldılar vs.

Bu modelin siyasi çözüm sürecinde bir veri olması konusunda beklenti çıtası yükseldi. Amerikan askeri ortaklığının siyasal tanımayı da beraberinde getireceği umuldu. En önemli beklenti Amerika gerek Suriye ordusu gerek Türkiye’nin müdahalelerine karşı Kürtlere koruma sunacaktı. Bunlar olmadı. Bu bakımdan sonuç hezimettir ama ne bir taraf için sondur ne de diğer taraf için zaferdir.

Elbette Amerikan yönetiminin de kendi hesapları vardı. Trump’ın “Çekiliyoruz” tweetine kadar yönetimin tüm birimleri, daha birkaç yıl daha Suriye’de kalınmasını gerektiren bir stratejiyi hararetle savunuyordu. Trump sadece Kürtleri yüzüstü bırakmadı Suriye’deki operasyonlarının 2019 bütçesini çıkarmış olan Pentagon ve Dışişleri Bakanlığı’nı da ters köşeye yatırmış oldu.

Asıl hezimet Amerikan politikasında. Trump, Suriye’de istediği sonuçları alamadığı halde top çeviren Amerikan kurulu düzeninde kısa devre yaptırdı. Evet, Trump kendi seçim vaadi olan çekilme planına geri döndü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın baskıları da ona bu fırsatı verdi, kendisi açısından bir çelişki yok ama Amerikan dış politikaları açısından bu bir yenilginin teslimidir.

Afganistan’da da aynısı oluyor. Paralel bir kararla Trump Afganistan’daki 15 bin askerin yarısını acilen çıkarma talimatı verdi. Kalanını da çekmek için Körfez’deki ortakları aracılığıyla Taliban’la bir önce anlaşmak için uğraşıyorlar.

Trump’ın kararı Türkiye’yi de aslında hazırlıksız bir seçenekle karşı karşıya bıraktı. Erdoğan YPG’ye desteğin kesilmesi için Amerikan güçlerinin yanında Türk ordusu ve Özgür Suriye Ordusu’nun IŞİD’le mücadele edebileceğini söylüyordu. Alternatifi buydu, Türk ordusunun tek başına Rakka ve Deyr el Zor’a inmesi değil. Trump, öyle bir rest çekti ki IŞİD’le mücadele misyonu Erdoğan’ın önünde kaldı. Erdoğan’ın istediği bu değil ki! Şimdi kara kara düşünüyor olmalılar, Deyr el Zor’a nasıl inilir diye. ABD’nin Kürtleri tuttuğu koşullarda Suriye’nin kuzeyine girmek ile her türlü sürprize açık koşullarda girmek arasında büyük fark var. Bunun için Suriye’den, İran’dan ve Rusya’dan emin olmaları gerekir. Aslında Trump, Erdoğan’ı çok çetrefilli bir pozisyona sokmuş oldu.

Kürtler bugüne kadar Esad ile anlaşmayarak hata mı yaptı?

Bu soruya sahadaki aktörlerin Kürtlerle ilgili nerede ne zaman pozisyonlarının değiştiğini anlatarak yanıt vereyim. Şam’da üst düzey askeri ve sivil yetkililerle Kürtlerin fiili özerkliğini farklı dönemlerde tartışma fırsatım oldu. Bunlar arasında iki tümgeneral, bir istihbarat generali ve bir Baas yetkilisi de var. Temmuz 2012’de ordu Suriye’nin ana arterlerini korumak için merkeze çekilirken bölgeyi yakından tanıdığı ve yarın müzakere edebileceği PYD çizgisindeki Kürtlere bıraktı. Bölgeyi ödünç verdi. Yine de yer yer iki taraf arasında gerilimler ve çatışmalar oldu.

Suriye yönetimine göre IŞİD ile savaş başladığında YPG’ye silah da verildi. Afrin’de az da olsa Rus desteği vardı. Kanton sistemi de ‘yerel yönetimler yasasını geliştirerek içselleştirilebilir’ diye bir esnek bakış açısı vardı. Elbette Baasçı yapıya karşı keskin bir güvensizlik de var. Yarın ne olacağının garantisi yok. Orası ayrı.

ABD’nin bölgeye girmesine paralel olarak bu bakış açısı değişti. Kürtler düşmanı eve alan güç olarak resmedilmeye başlandı. Rusya ve İran da bu noktadan sonra Kürtlerle ilgili rezerv koymaya başladı. Asıl kırılma Rakka ve Deyr el Zor operasyonu ile başladı. Kürtlere “Rakka’ya ABD ile birlikte gitmeyin” denildi. Kürtler kritik bir tercihte bulunarak Suriye ordusu ve müttefikleri değil ABD ile gitti. Bu Kürtlerin Şam’daki yerini değiştirdi.

Kürtlere karşı Türkiye tehdidi bu noktadan sonra Şam ve ortakları açısından ‘elverişli’ hale geldi. Ben bu süreçte bu meseleyi YPG ve PYD’li yetkililerle de çok konuştum. Benim kanaatim, Kürtlerin aradığı kazanımları geleceğe taşımak açısından ABD’nin garanti sunamayacağı yönündeydi. Şam üzerinde etkili olan asıl güç Rusya. Kürtlerin aktörlere eşit mesafede olmayı ve savaşı evden uzak tutmayı telkin eden ‘üçüncü yol’ stratejisinden sapmamaları gerektiğini söyledim. Bunu yazdığım için de Rus tezlerini savunmakla suçlandım.

Fakat şunun da farkındayız: Şam’ın eli güçlü iken Kürtleri IŞİD’e karşı savaşan vatan evladı olarak selamladılar, ordu topraklar üzerinde hâkimiyetini yeniden tesis ederken güvensizliği neden olan tehditkâr dile geri dönüldü. Bu ciddi bir açmazdır. Kürtlerih kendi pozisyonlarını Şam’ı etkileyecek noktalarda durarak güçlendirmeleri gerekiyordu. Amerikan ortaklığı, Kürtlerin çok da kaçacak yerlerinin olmadığı bir odada oynamayı tercih ettikleri bir kumardı.

Kürtlerin şu an oyun planı açısından ne gibi imkânları var?

Elbette Kürtlerin seçenekleri daraldı. IŞİD’e karşı koalisyonun diğer ortaklarının desteği de kesilirse tamamen Ekim 2014 öncesi koşullara dönmüş olacaklar. Yani kendi imkân ve potansiyelleriyle mücadele ettikleri döneme. Suriye yönetimiyle pazarlık kapısı açık. Ama ellerindeki kartlar azaldı ya da etkisini yitirdi. Şam bölgenin koşulsuz teslim edilmesi için Türkiye baskısını kendi avantajına çevirebilir. Kürtler de kendi direnme potansiyellerini göstererek Şam’a ödemek zorunda oldukları bedeli hatırlatacaktır. Doğrusu iki taraf için de savaş yıkıcı olur.

Şimdi Şam’da şöyle bir değerlendirme söz konusu: Evet Kürtler ABD ile ortak olarak hata yaptılar ama Kürtleri ezerek Türkiye’yi de memnun etmek ister miyiz? En azından burada Rusya’nın Astana ve Soçi’de masaya koyduğu ‘kültürel özerklik’  gibi belli hakların tanınması bile Ankara’nın sinirlerini zıplatıyor.

Şam, Suriye’de olup bitenlerden sorumlu tuttuğu Türkiye’ye bu hamleyi yaparak ders verebilir. Bu yöndeki tartışmalara şahit oldum. Savaşı dışlayan bir akılla ademi merkeziyetçi bir model üzerinden barışın tesisi onların da tercihi olabilir. Rusya da bu konuda cesaretlendirici rol oynayabilir. Türkiye ise tam çökertmeden yana. Yani Kürtlerin seçenekleriyle ilgili marjları belirleyen sadece kendi direnme kapasiteleri değil Rusya ile Türkiye, Rusya ile Suriye, Rusya ile ABD arasındaki pazarlıklara bağlı.

Rusya, bu şartlarda Türkiye’nin Suriye’de yeni bölgeler işgaline nasıl bakar?

Türkiye’nin geliştirdiği iki askeri harekât Rusya’nın yeşil ışığı sayesinde oldu. Rusya geçit vermeseydi Türkiye, Suriye’ye giremezdi. Bu konuda ABD’nin çok etkisi olduğu söylenemez. Rusya bunu neden yaptı? Birincisi bu yeşil ışığın koşulu Halep gibi yerlerdeki ‘kurtarılmış bölgelerin’ tekrar rejime teslim edilmesinde Türkiye’nin yüksek katkılarını esirgememesiydi.

İdlib cihatçı rezerv alanı Türkiye’nin işbirliği sayesinde oldu. Yanı sorunu bir bölgeye küremiş oldular. Cihatçıları geldikleri kapıya doğru süpürmüş oldular. Bu Şam’daki cari siyasal akıl kıvrımlarına ışık tutan bir gelişme. Rusya’nın bir diğer hesabı Türkiye’yi bölgedeki oyunda ABD’nin çizgisinden koparmak ve mümkün olduğunda NATO’da çatlak yaratmaktı.

Fırat’ın doğusuna yönelik bir operasyona da ABD’yi bölgeden çıkmaya mecbur etmek ve Kürtleri Şam’a itmek için yeşil ışık yakabilirlerdi. Şimdi ABD gidiyor olduğuna göre Türkiye’ye daha fazla alan açmak isterler mi? Mantıken hayır. Ama Kürtleri Şam’la anlaşmaya mecbur etmek için de Türkiye tehdidi hala kullanışlı bir tehdit. Fakat unutmamak lazım Suriye açısından Türkiye’nin askeri varlığı da istenmeyen bir durum. Rusya’nın tercihi Türkiye tehdidini kullanarak Kürtleri Şam’la uzlaştırmak ve bölgenin tekrar Suriye ordusunun kontrolüne geçmesini sağlamak. Şam, Trump’ın çekilme sinyalini çok daha önceden aldı ve bölgede oluşacak yeni durumu avantajı çevirmek için askeri hazırlıklarını yapıyordu.

ABD’nin çekilmesinin ardından Moskova, Türkiye’den de benzer bir talepte bulunur mu? İdlib’de ne olur?

Bugün olmasa bile yarın Rusya Türkiye’ye “Sıra sende” diyecektir. Astana sürecinin bütün bağlamları Suriye’nin egemenliğinin tesis üzerine kurulu. Elbette Türkiye askeri varlığını, siyasi süreçte istediklerini almak için bir kart olarak kullanacaktır. Bu, bundan sonraki süreçlerde Türkiye’nin pazarlık gücüdür. Bir al-ver süreci başlayabilir. Burada elin yükseldiği yer, kuşkusuz fiili özerkliğin statü aradığı kuzey olacaktır.

İdlib konusunda da Türkiye’den beklenen kontrolü altındaki grupları barışçıl sürece zorlaması ve silahlı direnişin bir seçenek olmaktan çıkarmasıdır. İdlib barut fıçısı olarak duruyor. Rusya’nın öngördüğü ‘çözülme’ olmazsa, Türkiye’nin üzerindeki baskı artacak. ‘Gerilimi düşürme’ bölgesi kurma planlarıyla buradaki statüko ilelebet korunamaz. Rusya, ABD’nin Suriye’den elini eteğini tamamen çektiğinden emin olduktan sonra İdlib’i farklı bir tonda masaya koyacaktır.

Türkiye’nin işbirliğini ne yönde sürdüreceğine bağlı olarak sahadaki durum değişecektir. Türk askeri varlığıyla ilgili dillendirilmeyen ya da adı konulmamış ‘korunaklı konuşlanmanın’ belli koşulları vardır. Bu tür mayınlı sahalar gözetmeyi ve gözetilmeyi gerektirir. Yani bu bir dehşet dengesidir. Denge bozulduğunda ne İdlib ne Afrin’de sular şimdi aktığı gibi akmayabilir. Burası Ortadoğu.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
28.07.2019
IŞİD’in çocukları
26.06.2019
Erdoğan’ın Kürt planı: Irak’ta Kandil’i imha, Suriye’de Öcalan üzerinden YPG’yi ikna
25.06.2019
İhtiyatlı iyimserlik zamanı
20.06.2019
Başkan Baba’nızın sonbaharı
3.06.2019
Çadır devleti veya Serkan Gölge nasıl serbest kaldı?
31.05.2019
Bağımsız olmayan bir yargıyı reform paketi kurtaramaz
24.05.2019
İttihatçı zihniyet NATO duvarına çarptı, sonuç iflas ve yıkım olacak
14.05.2019
Anti AKP-MHP cephesinde gedik açmamak gerek: Görev CHP’nin
10.05.2019
Gül'ün çıkışı değerli, konuşan herkese moral ve cesaret vermek lazım!
23.4.2019
Ortak zeminde birleşilmezse, Kılıçdaroğlu’na saldıranlar kazanır
18.4.2019
Bu tablo Türk’ü, Kürt’ü, Laz’ı ile halkın zaferidir: Yeter söz milletin demiştir İstanbul
15.4.2019
Diktatörlüklerin sonu Sudan, Venezuela gibidir
12.4.2019
Bacık: Ali Babacan parti kursa, ölüsü yüzde 3 oy alır
4.4.2019
Devlet ile Erdoğan arasında kavga mı var!
28.3.2019
Türkiye belediye başkanlarını seçmeyecek, geleceğine karar verecek
15.3.2019
Gökhan Bacık: AKP artık bir parti değil, cemaattir
6.3.2019
Gezi Davası ve Cemaat
25.2.2019
Erdoğan, keşke kenevir yerine şaraba baksa!
18.2.2019
Kürt meselesinin çözümsüzlüğü demokrasiyi zehirliyor
5.2.2019
Erdoğan’ın hesaplamadığı güç: Amerikan kamuoyu ve medyası
3.2.2019
Asil üzüm çeşitleri ve Eski ve Yeni Dünya şarapları
27.1.2019
Leyla Güven’in başardığı, CHP’nin denemediği: Direniş
13.1.2019
Futbolcu tabiriyle söylersek, 'Bu CHP’den cacık olmaz…'
25.12.2018
Taştekin: Putin'e göre Kürtleri Şam’la anlaşmaya mecbur etmek için Türkiye tehdidi hala kullanışlı
21.12.2018
Kürt halkına statü yine reddedilmiş görünüyor!
14.12.2018
Erdoğan, Suriye’de Amerika’nın liderlik gücünü sınıyor!
4.12.2018
Trump’ın yaşadığı kriz ve Türkiye’ye dersler!
2.12.2018
Trump’ın yaşadığı kriz ve Türkiye’ye dersler!
13.11.2018
Kadri Gürsel yanılıyor, anaakım medya askeri vesayetin ve yalanın sözcüsüydü
9.11.2018
Salih Müslim: Rusya, Suriye rejimini kollamaktan vazgeçmelidir
31.10.2018
Hrant Dink ve Cemal Kaşıkçı
25.10.2018
Kürtler, Erdoğan’ın 'Andımız Tiyatrosu’ndan etkilenir mi?
22.10.2018
Kahvehane, cafe ve millet kıraathanesi
20.10.2018
Bir hukuk ayıbı: Osman Kavala tam 365 gündür iddianamesiz tutuklu
17.10.2018
1915 yalanına inanıp desteklemenin bedeli AKP
12.10.2018
Cemaat, Erdoğan’ın en kullanışlı aracı oldu
1.10.2018
Tarihin öğrettiği ders: İnsanlar faşizmden demokrasiye ve Batı’ya kaçar hep
13.9.2018
Damat Ferit’ten Damat Berat’a Türkiye
11.9.2018
Erdoğan, Putin’i Amerika’ya şikayet etti
10.9.2018
Kuran ile Nutuk arasına sıkışmak
26.8.2018
Leros ve Kos’un güzel insanları
23.8.2018
Hasta olan Türkiye değil, Erdoğan’ın ideolojisi
16.8.2018
Brunson krizi de Erdoğan’a yaradı
11.8.2018
Tek adam rejimi toplumları ağır bedel öder, Türkiye de ödeyecek
6.8.2018
İktidarı ve muhalefetiyle ülke zıvanadan çıktı, felaket kapıda
18.7.2018
Rum Tohumu ve Nazar Büyüm’e saygı
11.7.2018
Devlete de, partilere de Ergenekon hakim
7.7.2018
Örgütlenmemiş umut hüsrandır
28.6.2018
Karamsar değil ama gerçekçi olmak zamanı
24.6.2018
Türkiye’de rejim faşizmdir: Faşizm sandıkta yenilir mi!
17.6.2018
Erdoğan’ın HDP ve Demirtaş paniği gösteriyor ki, yolcudur Abbas!
3.6.2018
Ali Koç, çünkü Türkiye ve Fenerbahçe için değişim zamanı
1.6.2018
Diktatörler seçimle gider mi!
5.5.2018
Türk medyası: İçinde olduğu halin hem mağduru hem de sorumlusu
24.4.2018
Şartlar 'Abdullah Gül aday olmalı' diyor
7.4.2018
‘Hulusi Akar’ı eleştirme’ talimatının anlamı
23.3.2018
'Yeni devlet'in gazetesi olarak Hürriyet
14.1.2018
Alpay ve Altan kararının özeti: Devletin iki kanadı çarpışıyor
25.12.2017
‘Çocuklar ölmesin’ demenin, barış istemenin suç olduğu ülke
5.12.2017
Kediler ve insanlar
20.10.2017
Osman Kavala ve Türkiye’nin hiç çıkaramadığı deli gömleği
16.10.2017
Erdoğan Türkiye’nin eksenini kırdı!
5.9.2017
Barış masasından suikast planlarına
23.8.2017
Yaz yazıları: Sakız kadını, Türk kadını, Kürt kadını
14.7.2017
Bir dostun ölüm haberini sürgünde almak…
8.7.2017
Türkiye, yoluna Libya gibi devam edemez, parçalanır
3.7.2017
Erdoğan’ı demokrasi için birleşik cephe korkutuyor
1.7.2017
Bir sürgünün izlenimleri
23.6.2017
Erdoğan, Aydın Doğan’a talimat verdi mi! Veya kimin midesi geniş!
8.6.2017
AKP’nin Cahil Cesareti her yerde duvara tosladı
5.6.2017
CHP değişmeden, Türkiye değişemez
31.5.2017
Darbesi, hukuku, demokrasisi çakma; gaddarlığı gerçek!
28.5.2017
Türkler, ‘Tek devlet’ için Demokrasiden vaz geçti
25.5.2017
Murat’ın babası Veli’nin anası
21.5.2017
Tahir Elçi Parkı ve Demirtaş’ın mesajı
18.5.2017
Bütün bu zahmet, bir fotoğraf karesi içindi
14.5.2017
Ağır baskıcı ahlaksızlık döneminde gazetecilik!
10.5.2017
Rakka’dan önce sonra PKK!
7.5.2017
Türkiye’nin kaderini Kürtlerle ilişki biçimi belirleyecek
3.5.2017
Tabka’dan sonra Suriye!
30.4.2017
AKP-CHP-MHP falan hikaye! Bu ülkenin tek partisi var: Devlet
26.4.2017
Bu bombalar Rıza Sarraf için mi atılıyor acaba!
24.4.2017
Hayır ama bitti!
19.4.2017
CHP, Kürdün Hayır’ından değil, Evet’inden korkuyor
17.4.2017
Oldu-bitti yapılırsa meşruiyeti olmaz!
16.4.2017
Dini, ahlakı yalan bir ülkede yaşamaya devam mı?
13.4.2017
Ne olacak bu Türkiye’nin hali
9.4.2017
Sen ha! İnsanlık dersi ha!
5.4.2017
Hukuk devleti sizlere ömür! Evet’e ve felakete hazırlanın
2.4.2017
Murat Aksoy ve arkadaşlarına yapılan inanılmaz hukuksuzluk
29.3.2017
Lime lime dökülen bir devlet: Evet çıkarsa daha kötü olacak
27.3.2017
Amerikan Tipi Başkanlık ve diktatörlük!
22.3.2017
Diyarbakır’dan yükselen barış çığlığını duyun!
21.3.2017
Güya Rakka’ya gidecekti ama El-Bab’ta bile kalamayacak
15.3.2017
Güreş yapar gibi dış politika yapmak!
23.8.2015
Bu savaşın sorumlusu HDP değil Saray'dır
21.8.2015
Türkiye tarihinin en ağır krizini yaşıyor
20.8.2015
Yoksa Obama’dan mı nefret edelim abiler!
19.8.2015
Egeliler, öz yönetim asıl size gerekli!
18.8.2015
Direnen halk kazanır
15.8.2015
Orhan ve Emrah’ın infazı Türkiye’nin duyarsızlığı
14.8.2015
Anketler de söylüyor: Seni başkan yaptırmayacağız!
13.8.2015
Amerika Kürtleri satıyor mu!
12.8.2015
Hırsızları salıp savcıları yakalayan hukuk sistemi
11.8.2015
Bu politika Türkiye’yi ikiye değil, üçe böler!
7.8.2015
Barış için bir kez daha HDP derim
6.8.2015
AKP ve Erdoğan çizgisi demokrasiyi çürütüyor!
4.8.2015
Yalıda viskisini içen şerefsizler!
2.8.2015
Farklı mezhebe karşı uyanık olma çağrısı!
31.7.2015
Sultanlık hayalinin engeli Demirtaş
30.7.2015
Kin ve kan siyaseti!
29.7.2015
Selahattin Demirtaş'ı şeytanlaştırma çabası
28.7.2015
Davutoğlu ne içiyorsa biz de ondan alalım
25.7.2015
'Savaş ve Barış' ve de kanlı seçim
24.7.2015
AKP Türkiye'yi IŞİD tarlası yapmış
23.7.2015
Cansız 32 genç beden ve yüzde 2 oy hesabı
22.7.2015
İşiniz gücünüz yalan, size niye inanalım ki?
18.7.2015
Eline bağlama yerine ayakkabı kutusu verin
17.7.2015
Erdoğan’ın saygı talebi
17.7.2015
Dershaneler, Cemaat ve intikam hukuku!
15.7.2015
Geçmiş unutulacak: Derhal unut millet!
14.7.2015
Yunan adalarının temel farkı kültürü
12.7.2015
CHP, bu AKP ile koalisyona girmeli mi
10.7.2015
Cici Demokrat da fikir yok, küfür var
8.7.2015
Cici bir demokratın kıvrak U dönüşü
7.7.2015
İstanbul'u sizin erdemliler tarumar etti, Davutoğlu!
5.7.2015
Cumhuriyet’in ve provokasyonların tarihi
3.7.2015
Sonunda Türkiye'yi Türkçüler bölecek
30.6.2015
IŞİD tehdidi masalına çocuklar bile inanmaz
25.6.2015
Erdoğan geldiğinde oturanlar koalisyonu
24.6.2015
Kurtulmuş, kimden neden utanıyor ki…
23.6.2015
Bu yüzyıl Kürtler’in yüzyılı olacak gibi
21.6.2015
Yandaşlar '4 bakanı verelim' bitsin diyor!
21.6.2015
AKP, İttihat ve Terakki yolunda mı
19.6.2015
Hepimiz demokrattık Demirel mi faşoydu!
18.6.2015
AKP-MHP çizgisi Türkiye’yi böler!
17.6.2015
Erdoğan ile Doğan’ın Abdullah Gül ittifakı
16.6.2015
Kürtlerle birlikte yaşam için son dönemeç mi?
13.6.2015
AKP’nin demokratik dönüşümü tek çare…
12.6.2015
Yolu yok, o saray bo-şa-la-cak
11.6.2015
AKP’yi Erdoğan’dan kurtarmak mümkün mü?
10.6.2015
Yüzde 13 ve taleplerini yok sayamazsınız
9.6.2015
Erdoğan’ın yolu: Ya AKP’li iktidar ya kaos
8.6.2015
İşte yeni Türkiye Saray’da tek başına
6.6.2015
Son umut bomba mı!
5.6.2015
Medyaya sansür ve ceza suçluların çözümüdür
4.6.2015
Bölgede yüzde 70 alıp barajı aşamazsa
3.6.2015
Bu deliliği yapmazlar diye umut ediyorum!
2.6.2015
AKP ile tek tipçilik HDP ile çoğulculuk
31.5.2015
Babacan'ın hukuk aşkı ve Bank Asya
30.5.2015
TIR'lar dolusu yalana hayır...
29.5.2015
Partili Cumhurbaşkanı ve açık rejim krizi
28.5.2015
Bu koşullarda Erdoğan Saray'a hapsolmaz
27.5.2015
Amerika'nın gönlündeki AKP-CHP koalisyonu
26.5.2015
AKP cenahında alarm zilleri
24.5.2015
Bindik bir Mercedes’e gidiyoruz Cennet’e!
23.5.2015
Cumhuriyet'in HDP manşeti
22.5.2015
Bu medyaya bile katlanamıyorlar!
20.5.2015
Hürriyet ile Akşam'ın arasında sıkışıp kalmak
19.5.2015
Kürtleri şiddete çekme çabaları
15.5.2015
Türkiye karanlık bir döneme giriyor
14.5.2015
Savcılara tutuklama kararı Havuz'dan
13.5.2015
Erdoğan'ın sinirini Demirtaş bozuyor!
12.5.2015
Yüzleşememe, darbe ve Evren
10.5.2015
New York’un kötü yanı Türkiye’ye dönüşü
9.5.2015
Türkiye'yi din savaşına sokmak
9.5.2015
Ya sev ya terk et dönemi
7.5.2015
Koltuk uğruna barışı boğmak
6.5.2015
Ayakkabı kutusundan Yeni Türkiye çıkmaz!
5.5.2015
Selahattin'i yedirmeyiz!
2.5.2015
Torbayla yasa talimatla tutuklama
1.5.2015
Taksim babanızın malı değil mi!..
30.4.2015
Gazetecilerin mesleğe ihaneti yeni değil…
29.4.2015
Cici demokratların adalet anlayışı...
28.4.2015
Yürütme’nin Yargısı
27.4.2015
Türkiye'nin değerli değil ama ''ayıp''lı yalnızlığı
25.4.2015
Yeni bir yaşamın doğum sancıları
24.4.2015
AKP'nin HDP sancısı
22.4.2015
HDP zihinlerdeki barajı çoktan aşmış
21.4.2015
Anormallikler içinde normalleşme
20.4.2015
AKP'nin tek rakibi HDP
17.4.2015
Gül’ün çıkışı neden önemli
16.4.2015
AKP ülkeyi devraldığı yere getirdi
15.4.2015
Velev ki, HDP baraj altında kaldı
14.4.2015
Kan üstünden siyaset
12.4.2015
Kürt'ün katırı
10.4.2015
AKP-CHP koalisyonu yeni sosyal mukavele
10.4.2015
‘İnönü katil, 17 Aralık darbe’ gazeteciliği
8.4.2015
Hamdi Topçu’ya bir teşekkür ve bir sitem
7.4.2015
Doğan’a saldırının nedeni Tolga Tanış
06.04.2015
Sizler ne zaman bu kadar gaddar oldunuz!
04.04.2015
Gülmeyi unutan ülke!
03.04.2015
AKP’nin yaptıkları yapacaklarının garantisi
02.04.2015
Çağlayan eylemi kime yarar!
31.03.2015
Yasa ve yasakla olsa Mübarek kalırdı…
29.03.2015
Dante’nin Cehennemi ve Etyen Mahçupyan
28.03.2015
Memleketten uzakta huzur-keyif bulmak
27.03.2015
Abdülhamid’den Erdoğan’a baskı
27.03.2015
AKP’nin okumuş çocukları rahatsız
25.03.2015
AKP Amerika’dan nasıl görünüyor!
24.03.2015
Suç Müslümanlarda mı yoksa Erdoğan’da mı!
22.03.2015
Öcalan çözümün yol haritasını çizdi
21.03.2015
CHP’nin seçkinleri ve demokrasisi!
21.03.2015
Kanlı mı gidecekler, kansız mı!
19.03.2015
Avrupa’daki Kürtler umutlu ve kuşkulu
18.03.2015
Sürgündeki Kürtler Affligem-Belçika
17.03.2015
TC Anonim Şirketi
15.03.2015
Her şeyi komploya bağlamanın rahatlığı
14.03.2015
Tebrikler Hasan Abi…
13.03.2015
Bu kadar yalana Kürtler ne diyor
12.03.2015
Yalan, kuyruklu yalan ve SABAH
11.03.2015
Hakan Fidan olayı ve AKP’de kaos
10.03.2015
Abdullah Gül değil Demirtaş belirler!
09.03.2015
Hak eden kazandı, yarış alevlendi
08.03.2015
'Ana Tanrıça’dan tek erkek tanrıya
07.03.2015
Başkan Obama’dan HDP’ye seçim dersi
06.03.2015
Artık bu ülkeye parayı sadece Reza getirir!
05.03.2015
Olmayan belgeyi yok etme suçu!
04.03.2015
Ergenekon savcılığından gazetecinin savcılığına
03.03.2015
Merkez’e tanımadığı özerkliği Kürt’e tanır mı?
01.03.2015
Mısır’dan Libya’ya Stratejik derinlik!
28.02.2015
Babacan’ın hatası kabinede kalmaktı
27.02.2015
Çocuklarım için oyum HDP’ye!
26.02.2015
Gezici’ye baskın ve seçimde hile
25.02.2015
IŞİD’den beter PYD’li teröristlerin yardımları!
24.02.2015
‘‘Benim kız da kötü yola düştü ama…’’
22.02.2015
Siyasi İslam ve demokrasi
21.02.2015
Çin işi, Japon işi bunu yapan bir kişi
20.02.2015
Kürt Sorununu yalan ve şiddet çözemez!
19.02.2015
Ya senin inancından feministlere ne!
18.02.2015
Mini etekli ve Kürtler suçlu, AKP masum!..
17.02.2015
AK terör!
15.02.2015
Öcalan ve PKK’ya özgürlük hamlesi
14.02.2015
Erdoğan’ın Obama’ya itiraf gibi eleştirisi
13.02.2015
Siyasetten spora her alanda ortak araç: TOKAT
12.02.2015
Davutoğlu başkanlık sistemine inanmıyor
10.02.2015
Hatt-ı müdafa yoktur sath-ı müdafa vardır
08.02.2015
Türkiye’de devlet ve hukuk tükendi!
07.02.2015
Erdoğan nefreti gözleri karartmasın
06.02.2015
Bank Asya üzerinden Zaman’a yüreyecekler
05.02.2015
Bank Asya kararı ve zulüm düzeni!
04.02.2015
İzmir’de atanmış seçilmiş kavgası!
03.02.2015
Turkcell, Digitürk TMSF ve AKP
02.02.2015
Türkiye’nin kaderi Kürtler’in elinde!
31.01.2015
Yeni Soğuk Savaş’ta Türkiye’nin yeri!
30.01.2015
Erdoğan’a Sultan yetkisi
29.01.2015
Kimin okullarını kime devrediyorsun
28.01.2015
Erdoğan farkında değil kuzey Suriye kuruldu
27.01.2015
Önderi olan parti Syriza olur mu!
25.01.2015
Roboski’den İsmail’e; önce öldür sonra suçla
24.01.2015
Yurt dışı okullarla uğraşmak çirkin
23.01.2015
Bravo Haluk Dinçer’e ‘‘Kral çıplak’’ dedi
22.01.2015
Abdullah Gül ile bir anı...
21.01.2015
ABD Elçisi de paralel miydi!
20.01.2015
Öcalan iyi, çevresi ve Kandil kötü!..
18.01.2015
AKP’de bu lale tutkusu oldukça şeffaflık olmaz
17.01.2015
Hrant Dink’e yapılanları Cumhuriyet’e yapıyorlar
16.01.2015
Cizre’nin çocukları
15.01.2015
Yalanları yasakla örtmeye çalışmak
14.01.2015
Laf olsun, Torba dolsun!
13.01.2015
Mübarek faşistler!
11.01.2015
Batı için ılımlı İslam modelinin sonu mu!
10.01.2015
Etyen Mahçupyan nerede yanılıyor?
09.01.2015
Gerçek islam ve ifade özgürlüğü
08.01.2015
Paris katliamı demokrasi ve insanlığa saldırıdır!
07.01.2015
Kobane düştü düşüyor ama Kürtler’in eline!
06.01.2015
Gulfstream, Patek Phillippe ve darbe!
03.01.2015
Güvenlik Paketi, barış görüşmesinin iflasıdır
02.01.2015
Issızlığın ortasında Türkiye üzerine notlar
01.01.2015
2015 demokrasi ve hukuk getirsin
31.12.2014
Buzlar ülkesinin mucizesi: Helsinki
30.12.2014
Bir utanç yılı
28.12.2014
Ekrem Dumanlı'yı tutuklatmak
27.12.2014
Bakan çocukları halkın çocukları
26.12.2014
Öcalan'ın taslağı İzmir için de önemli
24.12.2014
Gülen terörist, IŞİD destekçileri demokrat
23.12.2014
Uyarı açık: Erdoğan uçurumun kenarında
21.12.2014
Çare,demokrasi,hukuk ve empatide arkadaşlar!
20.12.2014
Çağlayan'da neşe ve hüzün bir arada
19.12.2014
Futbol topundan darbe çıkaran hukuk sistemi
18.12.2014
Öcalan'ın barış taslağı ne oldu?
17.12.2014
Hep beraber haykıralım: Hırsızdan hesap sorulacak
16.12.2014
Yolsuzluğu yazarsan makul şüphelisin!
13.12.2014
Yalanlanamayan bir intikam operasyonu
12.12.2014
Müzakerede üçüncü göz bu nedenle şart!
11.12.2014
Mahçupyan'a üst akıl ayarı!
10.12.2014
Hürriyet’in göremediği AKP’nin torpil listeleri
09.12.2014
Seve seve (!) öğreneceksiniz
07.12.2014
HDP'nin seçim kararı MİT'in bir tezgahı mı?
06.12.2014
Zorunlu dindarlık bedelli laiklik!
05.12.2014
Baraj değil, barış sorunu bu sersem!
04.12.2014
Her derde deva formül: Darbe
03.12.2014
Direnen ve ağlayan medya patronları
02.12.2014
Kürtlerle dans!
30.11.2014
Kürt meselesi barışa değil, gerilime gidiyor
29.11.2014
Hayrettin Bey, AKP ahlak sınavından çaktı
27.11.2014
Yolsuzluk serbest haberi ise yasaklı
26.11.2014
Sayın Öcalan'ı zor durumda bırakmak
25.11.2014
Vicdan-cüzdan ve yargı öyle mi Sayın Erdoğan!
23.11.2014
Arınç ile Güllüce aynı partiden mi?
22.11.2014
Önce Erdoğan’ın tokadını sorsana
21.11.2014
Hukuk devleti diyorsan önce hırsızları yargıla!
20.11.2014
Yalanlar üzerine barış kurulamaz
19.11.2014
Hangi yolsuzluklardan rahatsız muhafazakarlar?
18.11.2014
Türkiye'nin gerçek aynası futbol!
15.11.2014
Bir şey zorunluysa sıkıntılıdır arkadaş!
14.11.2014
Barış süreci aynen sürdürülebilir mi?
12.11.2014
AKP, Alevilere Alevilik öğretiyor!
08.11.2014
Erdoğan bu ayetleri bilmiyor mu acaba!
07.11.2014
Batı'nın bölgedeki yeni müttefiki!
06.11.2014
Ayakkabı kutusundan vatan yaratanlar!
04.11.2014
AKP'lilerin hatırına ölen madenciler!
02.11.2014
Ekmek parası için ölenler ve Ak Saray
01.11.2014
Kırmızı kitap ayıbı!
31.10.2014
Peşmerge’ye sevgi gösterisi ve Türkiye
11.10.2014
Türkiye’de ciddi bir iç savaş riski var!
02.10.2014
Askeri vesayetten Erdoğan vesayetine
01.10.2014
AKP ispatladı: Para insanı dinden, imandan çıkarır!
30.09.2014
AKP, Kürtlerle alay ediyor!
27.09.2014
Bu toplum dikiş tutmaz
25.09.2014
Stratejik kıvırmanın acı sonu!
24.09.2014
Erdoğan dağıldı, onunla birlikte Türkiye dağıldı
20.09.2014
Medyaya dayılanıp yabancı liderlere susan bir Erdoğan!
18.09.2014
Mağdur ve kahraman Kürtler mağrur ve corrupt Türkler!
17.09.2014
Kahrolsun yalancı ABD medyası, yaşasın doğrucu havuz medyası
09.09.2014
Amerika, bu Erdoğan’la artık rahat rahat çalışır
08.09.2014
Ölümlerle tükenen Türkiye
06.09.2014
Rakı masası
04.09.2014
Cici demokratlar! Polis cinayeti demokrasinin fıtratında mı var?
01.09.2014
İki Türkiye’nin Hikayesi
22.08.2014
Paralel’e küfredenler Merkel’e niye suskun!
20.08.2014
Yeni bir tek parti dönemi
18.08.2014
Gezi’den Ferguson’a demokrasi farkı!
14.08.2014
AKP’ye tek alternatif Kürtler ve Öcalan
12.08.2014
İktidar, Süleyman’a evladını boğdurttu!
07.08.2014
Erdoğan’dan uzak olmanın inanılmaz mutluluğu!
24.07.2014
Cemaat’e cadı avı!
23.07.2014
Soma ve Sünniler’in yok olan empati kabiliyeti!
21.07.2014
Dış politikadaki yanlışların bedelini Anadolu ödüyor!
16.07.2014
Lockheed’den Zarrap’a yolsuzluk örtme sanatı!
12.07.2014
Kapitalizm, demokrasi ve AKP
11.07.2014
Öcalan’a özgürlüğü konuşma zamanı geldi ve geçiyor bile
09.07.2014
Taraflı cumhurbaşkanı olarak Tayyip Erdoğan!
26.06.2014
CHP’nin HDP ile sınavı!
20.06.2014
Balyoz kararının anlamı: Kürtler hariç, genel af!
12.06.2014
Böyle bir kalekolu ancak işgal kuvvetleri yapar!
04.06.2014
Kürtlere nefret dili, Çatı adayı ve son seçimler!
02.06.2014
Rojava’da bebekleri öldürmek
23.05.2014
Demokrasiyi sandıktan ibaret gören Cici Demokratlar!
16.05.2014
Başkan babamızın sonbaharı!
12.05.2014
Berkin’i her meydanda bir daha öldürmek!
11.05.2014
Bir Başbakan, Barolar Birliği Başkanı'na edepsiz diyemez!
04.05.2014
Arsız ve hırsız dindarlar
30.04.2014
Rahiplerin öldürüldüğü bir ülkenin başbakanı!
25.04.2014
Bay Erdoğan’ın taziyesi önemli ama anlamlı mı?
23.04.2014
Erdoğan, 'Cumhurbaşkanı da yolsuzluk yaptı' mı diyor!
18.04.2014
Aziz Yıldırım ve adalet ve de büyük bir isyan!
17.04.2014
Erdoğan’ın tetikçileri ve Gül
13.04.2014
15 Nisan Soykırım sancısı!
11.04.2014
Abdülhamid’den Erdoğan’a İslam toplumunun tepkisi!
08.04.2014
Sana düşman, bana düşman bağımsız kurula da düşman
02.04.2014
Hala evindeki paraları sıfırlayan siyasetçisin!
22.03.2014
Bir Twitter demokratı olarak Abdullah Gül veya Başbakanının Cumhurbaşkanı
11.03.2014
Erdoğan adaleti de sıfırladı, hedef tek Özkök’ün dillendirdiği genel af
03.03.2014
‘İyi ki bu hükümetle savaşa girmemişiz’ diyor musunuz Sayın Bülent Arınç!
24.02.2014
Ukrayna’yı doğru okuyun Sayın Erdoğan!
20.02.2014
Aydın Doğan’a ablukanın nedeni Hürriyet’te de Alo Fatih istenmesi
18.02.2014
HSYK değişikliği yetmez rüşveti de suç olmaktan çıkarmanız gerekiyor!
15.02.2014
İslam’da yalan söylemek caiz mi Sayın Erdoğan!
11.02.2014
Gazete de demokrasi gibi bir araç belli ki bunlara!
07.02.2014
Hukuka inanmıyorsunuz tamam günaha da mı inanmıyorsunuz Sayın Recep Tayyip Erdoğan!
04.02.2014
Fenerbahçe anti-AKP ise Nihat Özdemir neyin nesi?
01.02.2014
Yuh artık!
31.01.2014
Benim hırsızım iyidir!
29.01.2014
Hasan abi, konforun yerinde yazıyorsun!
26.01.2014
Vatan, ayakkabı kutuları içindeki dolarlar, sit alanındaki villar mı!
23.01.2014
Erdoğan için demokrasi treninden inme zamanı!
19.01.2014
Uzman çavuştan itfaiye müdürüne değişmeyen: Ayrıcalıklıların adaleti!
17.01.2014
Erdoğan’ın iddialarına New York’tan tekzip!
16.01.2014
Kılıçdaroğlu sivil güçlere sitem etti
14.01.2014
İşkenceci Avcı’dan demokrasi ve hukuk kahramanı yaratmak
11.01.2014
Cumhurbaşkanı’na acil liderlik çağrısı!
09.01.2014
Bacanağın firar etmesi manidar!
08.01.2014
Fethullah Gülen’in mektubunun Türkçe meali
07.01.2014
Genç subaylar rahatsız mı!
06.01.2014
Ergenekon’un savcısı ile avukatının ittifakı!
03.01.2014
Kutularla talan hep aynı yalan
02.01.2014
AKP’nin Susurluk’u: Hatay’da durdurulan TIR
31.12.2013
Başbakan’ın meydanda dedikodu yapmadığı bir 2014 yaşamak dileğiyle
29.12.2013
Tabelalardan T.C'yi, yerine A.Ş koymak için kaldırmışlar
27.12.2013
Menderes gibi gelip Çiller gibi gitmek!
27.12.2013
Haklılar, bu küresel bir operasyon!
24.12.2013
Bunlar Cennetlik ise ben Cehenneme talibim
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive