Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Furkan AKBAL

[email protected]Bookmark and Share

Yabancı sınırlaması kalkmalı mı?


14.11.2013 - Bu Yazı 32895 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Yıllardır tartışılan bir mesele olan 'yabancı sınırlaması kalkmalı mı' sorusu bu senede futbol gündemini yoğun şekilde meşgul etti.. Klüplerin farklı açıklamalarda bulunması bu tartışmaları dahada alevlendirdi.  Bu seneye kadar benimde desteklediğim ''yabancı sınırlaması kalkmamalı'' sözünün artık günümüz futbolunda bizim futbolumuza bir fayda sağlamayacağı fikrine kapıldım. En azından Türkiye'de uygulanan şuanki sistemin. Peki bu düşüncenin sebepleri neler diye sorunca birkaç maddede sıralamak istedim

1) Türk Futbolcularının Gelişmesi ve Rekabeti Arttırma

Çoğu Türk insanının ''yabancı sınırlaması Türk oyuncularını kötü etkiler'' yorumu aslında içi boş  bir önyargıdır. Neden mi ?  Çünkü yabancı oyuncular ülkemize geldikçe Türk futbolcularının nesli tükenmeyecek, bu oyuncular gelemeye devam edecek fakat bu sefer bakacak "Türkiye'de alternatifim yok diye eskisi gibi rahatlayamam , yatarsam yurt dışından gelecek oyuncular var". diyecek.  Bu şekilde kendilerini bitmek bilmeyen bir yarış içinde bulacak. Daha dişli bir rekabet ortamı oluşmuş olcak. Eskiden yerine gelebilecek 1-2 mevkidaşı varken bu sefer birçok olacak.   Kendilerini daha da geliştirmeye çalışacaklar. Çalışacaklar ki yer bulabilsinler. İşleyen demir ışıldar misali işlerlerse ışıldayabilecekler, işlemessede pas tutup otomatikman sistemin dışında kalacaklar. 

2) Oyuncu  "İhraç Edeceğiz"

Yabancı sınırının kalkması ile artan yabancı sayısı daha fazla Türk futbolcusunu yurt dışına gitmeye itecek. Çünkü yabancı sınırının kalkmasıyla futbolcu havuzu genişleyecek. Havuzun genişlemesiyle şişik futbolcu maaşları normal seviyelere inecek , her Türk futbolcusu eskisi kadar kolay şekilde , günlük patlamalarla büyük takımlara gidemeyecek , süper lig'de kolayca yer bulamayacak. Bu nedenle yeni arayışlara girecekler. Bu yeni arayışların başında da farklı ligler var. Eskisinden daha fazla yurt dışına açılmak isteyebilecekler. Yurt dışından gelen teklifleri maaşım az diye, rahatım bozulmasın diye, Türkiye'de biraz yeteneğim var , zaten bir takımda oynarım diye reddemeyecekler. Şuan soruyor olabilirsiniz peki yurt dışına gidilmesinin ne faydası olacak diye. İlk olarak Tugay'ın Emre'nin Nihat'ın maçlarını hatırlayın. Nasıl bir heyecanla takip ederdik. Onlar oynadıkça onların başarılarıyla nasıl gururlanırdık. Bu duyguları tekrar kazandıracak yurt dışına gidişler.  İkinci olarak yukarda değindimiz futbolcu gelişimine katkı sağlayacak. Oyuncular farklı futbol kültür ve ekollerinin içine girecekler. Yeni sistemler görecekler. Aynı fabrikanın ürünü oyuncularla değil farklı farklı oyuncularla karşılaşacaklar. Kendilerini farklı antreman programlarının içide bulacaklar. Farklı eğitim şekilleri görecekler. Sonuçta dünyadaki en iyi futbolcu eğitimi veren ülke yada futbol disiplinine sahip olan ülke Türkiye değil. Bu nedenle yurt dışı oyuncuların kendılerını geliştirebilmesi için iyi bir adım olacak. Yetenek adına birşey geliştiremeyen dahi oynadıkça gördükçe  bile kafa ve mentalite açısından gelişebilecek. Aynı sistem içinde yoğrulmaktan kurtulup en azından yeni sistemler içinde bulunacak. Üçüncü olarakta bu oyuncu gelişimleri aynı doğrultu da Milli takımımızı da etkileyecek. Milli Takım hocasının elinde hemen hemen benzer özellikte , aynı kafa yapısında ve stilde olan oyuncular değil farklı kafa yapısında , daha disiplinle oynayan farklı oyuncular olacak.

3) Ligimizin kalitesi ve marka değeri artacak.

 Ligimiz eskisine nazaran daha fazla yıldız yabancı oyuncu barındırıyor. Takımlarımız eskisi gibi yabancı transferi konusunda paralarını çar çur etmiyor. İyi ve kaliteli ayakları kazandırıyor. Son yıllara bakarsak Kasımpaşa'nın getirdiği Babel , Isaksson Rizespor'un genç yetenği Ali Adnan , Bursasporlu Civelli , Taiwo akla ilk gelen isimler. Her biri ligimize renk kattı bu aşikar. Artık daha bilinçliyken neden daha fazla arttırmayalım kalitemizi ? Futbol büyük ve iyi oyuncularla oynandıkça güzel. Neden daha fazla iyi oyuncuyu kendi ligimizde canlı izleyecekken televizyondan takip etmek zorunda kalalım ? Biz transfer edelim yabancı ülkeler bizi takip etsin. Belki bir Premier Lig'i seviyesine ulaşamayız ama başka liglerin kalitesini yakalayabiliriz. Bakın dünyaca ünlü ESPN kanalı bazı maçlarımızı yayınlamaya başladı. Neden Drogba , Sneijder , Meireles , Bruno Alves , Maluda , Bosingwa , Fernandes gibi oyuncular sayesinde. Daha fazla imkan verelim ki hem biz izleyelim hem yurt dışına verelim maçlarımızı. Marka değerimiz arttıralım. 

4) Mevki kısırlığı 

Yabancı sınırının kalkmasıyla olumlu şekilde etkilenecek başka bir sorun ise mevki kısırlığı. Hemen hemen her ülke belli dönemlerde bazı mevkilerde kısırlık yaşıyor. Türkiye'de bu ülkelerden biri hatta başını çeken ülkeside diyebiliriz. Her 2 senede , bir veya iki mevkimiz tıkanıyor , oyuncu gelmiyor. İçinde olduğumuz bu yılda da bu kısırlık sol bekti daha önceki yıllardada forvetti , stoperdi. Mesela şuan Galatasaray yada Trabzonspor sol bek transfer etmek istese kimi alabilirler ? Bu soruyu sorduğumuzda hemen cevap verebiliyormuyuz? Hayır. Akla ya Hasan Ali ya sakatlıklarla boğuşan İsmail yada devşirme solbek Caner geliyor. Onlarda zaten şuan diğer büyük takımların kadrosunda. Ne yapacak peki bu takımlar. Neden bu takımları seviyelerinden daha düşük oyuncular almaya zorluyoruz yada neden yurt dışından kolayca alabılecekleri yabancı oyuncular varken Trabzonspor'un Aykut'u Galatasaray'ın Dany'i oynatması çaresizliği içinde bırakıyoruz.. Neden kolaylaştırmak varken zorlaştırıyoruz?  Sınırı kaldırıp yada makul sınırlamalar koyup  havuzu genişletmiyoruz ? Takımlarımzın bir çıta daha atlamasını saglamak yerine  bu tür kurallar ile yerlerinde saydırıyor hatta gerilemelerine sebep oluyoruz.

5) Alınıp Çekirdek Çitlemek Zorunda Kalan Oyuncular

Son olarak da takımların 6+0+4 kuralı nedeniyle takımların kadrosuna katıp oynatamadığı oyuncular var . Klüplerine milyonlarca € para vererek oyuncuyu kadronuza katıyorsunuz , bir o kadar milyon € da oyuncuya garanti ücret veriyorsunuz bırakın direk oynatmayı yedeğe dahi alamıyorsunuz. Tribüne yollamak zorunda kalıyorsunuz. Sizce bu takımlarımızın lehine mi ? O kadar verilen paraya yazık oluyor . Parayı da geçelim o oyuncuya da yazık . Sonuçta oda garanti parasını alsada oynamak kendini göstermek ister, daha iyi takımlara sıçramak ister. Oyuncunun yeri tribün değil yeşil sahadır. 

Toparlayacak olursak şuan ki sistemimiz kanımca bizim için halk tabiriyle "destek değil köstektir". Herkesin  farklı fikri olabilir, benden farklı şekilde düşünüyor olabilir saygı duyarım tabi ki ama sizde bu saydığım maddeleri  bir düşünün. Sizinde aklınıza yatabilir.  Yıllarca sınırlama ile gittik peki ne elde ettik ? Oyuncu açısından iki elin parmağını geçmeyen Avrupa seviyesinde oyuncu yetiştirdik. Takımlar bazında Allah'tan bir altın nesil geldi milenyumda UEFA , Süper Kupa ve Dünya 3. lüğü elde ettik. Onun dışında ise bir Avrupa (kimine göre 3. kimine göre 4. Olduk) derecesi elde ettik sonra yine çakıldık. Geçen sene tekrar bir ışık parladı, biraz kıpırdanmaya başladık Fenerbahçe ve Galatasaray ile . Hazır tekrar fırsatı yakalamışken hazır tekrar kıpıdanmya başlamışken kaçırmayalım. Bıraklım sınırlamaları açalım önlerini. Yükselmeye başlayan çıtamız yere çakılmasın tekrar . Sunabildiğimiz kadar imkan sunalım. Yasağı tamamen kaldıramıyorsak dahi makul sınırlmalar getirelim.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
3.7.2015
El Dorado Ayağımıza Geldi, Kaçırmayalım
5.6.2015
Şampiyonluk İstiyorsan Önce Heybene Bak
6.5.2015
Bencil Büyükler
15.03.2015
Yabancı Transferi Başakşehir'den Sorulur
1.02.2015
Trabzonspor'un Gizli Başarısı
24.12.2014
Sevinmek İçin Sevmeyen Taraftar
29.11.2014
Sanki 4 Büyükler Kupası
28.10.2014
Ya düzelt ya terk et
26.09.2014
Doğru karar
27.08.2014
Bırakında Biraz Maç İzleyelim
12.06.2014
Arrivederci Signore
06.06.2014
Bu sefer şaşırttın Federasyon
26.05.2014
Kaybedeni Olmayan Final
09.05.2014
Şanslı kupa beyi
05.05.2014
Teşekkürler Arda Turan
06.04.2014
Barcelona'nın Dünya Futboluna İhaneti
19.03.2014
Yakışmadı bu veda
12.03.2014
Güneşli Günlere Ulaşalım
03.03.2014
Rize’deki puan kaybının sorumlusu kim?
26.02.2014
Türkiye'nin Euro 2016 Rakipleri‏
10.02.2014
Şeytan Ayrıntıda Gizlidir
03.02.2014
Şike süreci bize ne verdi ?
24.01.2014
Transfer Döneminde Porto Olacaksın
01.01.2014
Güzel Oyun Futbol
02.12.2013
Derbi Gibi Derbi
14.11.2013
Yabancı sınırlaması kalkmalı mı?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive