Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Hasan TURGUTBookmark and Share

DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ


25.02.2011 - Bu Yazı 27062 Kez Okundu.
Yorum : 1 - Onay Bekleyenler : 0

Doğrusu hemen her şeye karışıldığı bu dönemde özgürlük kavramını başlığa dâhil etmekle ciddi bir tereddüt yaşadım. Çünkü özgürlük kavramı günümüzde kavram olmanın ötesine geçememektedir. Milliyetçisinden sosyalistine, Müslümandan ateistinde, liberalinden demokratına hemen her kesimde özgürlüğü ağzına sakız yapmakta ve farklı anlamlar yüklemektedirler. Bir ülkede özgürlüklere bu kadar farklı bakılıyorsa o ülkede gerek kişisel gerekse toplumsal özgürlüklerin kısıtlanması veya baskı altına alınması kaçınılmazdır. Tıpkı Kürt sorunu, demokrasi gibi inanç özgürlüğü de aynı baskıya maruz kalmaktadır.


Düşünün ki ülkemizde kılık kıyafetin nasıl olması ile ilgili iki siyasi aktör var; bunlardan biri başörtüsü takmanın modern hayata zıt olduğunu ve bunun gericilik anlamına geldiğini söylüyor, diğeri de dokuz senedir ‘’başörtüsü sorunu ciddi bir sorundur’’ söylemesine rağmen hala kayda değer bir adım atamamıştır. Bu iki siyasi aktör birbirini kemiredursun sorunun asıl mağdurları olan bu sorun neticesinde okullarından olan zaman zaman toplumsal baskıya maruz kalan kadınlar nedense söz hakkına sahip olamamışlardır.


Anayasamızda şapka takmayı zorunlu kılan şapka kanunu olmasına rağmen kimseye zorla şapka taktırılmamakla birlikte şapka takanların bile kimi zaman dışlandığı durumlar oluyor. Dolayısıyla bu durumda anayasaya aykırılık vardır. İnanç özgürlüğünü ve başörtüsünü yasaklayan hiçbir anayasa maddesi olmamasına rağmen, bunlar yasaklanmakta, baskı görmekte hatta hor görülmektedir…


Düzce üniversitesi öğrencisi olarak üniversitede ilk iki hafta içinde dikkatimi çeken birkaç örnekten bahsetmek istiyorum. İkinci yarıyılın başlaması ile beraber kampüse giren tüm arabalarda güvenlikçilerin elinde tutanak ve başörtülü bayanların yanına gelerek ‘’ ya çıkar ya tutanak tutacağım’’ demesi ve ardından tutanağı imzalattırması… Derslerde kimi hocaların karışmaması kimi hocaların çıkar demesi, başörtülü bayanların derse ‘’ya hoca bir şey derse’’ veya ‘’ya notlarımı olumsuz etkilerse’’ kaygısını yaşaması ve bir yandan da başörtüsünü takmak istemesi… Tüm bunlar birinci hafta olurken ikinci haftada tutanakların sona erdirilmesi son derece bizleri şaşırttı. Başörtülü bayanlar tam bir travma yaşayarak ’’iki arada bir derede kalma’’ psikolojisini ne yazık ki atlatamamaktadırlar.


Başörtüsü sorunun yanında ibadet yerlerinin(mescit) durumu içler acısıdır. Orman fakültesinde çatı katında olması(son derece bakımsız bir yer),teknik eğitim fakültesinde bodrum katında olması ve küçücük odanın haremlik selamlık olarak ayrılması, merkezi dersliklerde yine en alt katta küçücük bir bölüm ayrılması, tıp fakültesinde üç kişinin bile sığamayacağı bir yer olması son derece üzücüdür. Bütün dinlerin, ideolojilerin ve inançların temelinde inanca saygı sloganı olmasına karşın ne yazık ki bunu pratik hayatta göremiyoruz.


Son olarak ‘’inanca saygı düşünceye özgürlük’’ sloganın çatısı altında herkesin buluşması ve yapılan bu hatalardan kısa zamanda dönülmesi ümidiyle…

[email protected]

Düzce Üniversitesi / Öğrenci

.

Facebook Yorumları

Emlak8
19.10.2011
ÇUKURCA SALDIRISINDA FACEBOOK NOTLARI
03.10.2011
Geçmişten Günümüze Başörtü Sorunu
19.09.2011
Fetullah Gülen Hareketinde Kadrolaşma ve Kul Hakkı
13.07.2011
ÖNCE BULUNDUĞUN YER
05.06.2011
EY İNSANLIK!
13.04.2011
GÜNÜN AYET(LER)İ
04.04.2011
PUTPEREST MÜSLÜMANLAR
28.03.2011
KAVRAMLAR ÜZERİNE
22.03.2011
YENİ ANAYASA PLATFORMU
17.03.2011
ÇAĞIN EBUZERİ OLMAK
13.03.2011
KESİN İNANÇLILAR
08.03.2011
KADIN VE NAMUS
04.03.2011
Üniversite ve Kişisel Gelişim
25.02.2011
DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ
1 0
VEYSELSAKA 26.02.2011 - 10:58:35
Düşünceye özgürlük inanca saygı herkesin kendini özgürce ifade etmesibu anlayışın ortaya koyulması önemli bir anlayıştır genclik halkımız bu konuda dayanışma cok önemli anadılde eğitim öğretim hakkı alevilerin zorunlu din dersi hakkı baş örtüsü düşünçeye özgürlük kendini ifade etme noktasında bir araya gelip demokratik hakkı kullanmak için artık bir platformda bir arayagelerek bu hakları alıncaya kadarmüçadeleyedevam
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%46,49
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive