Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


M.Latif YILDIZ

[email protected]Bookmark and Share

AKP’yi neden anlamıyoruz?


16.11.2012 - Bu Yazı 33459 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 AKP sevenler kulübü, ya da yandaş medyanın sağ, hatta hızlı bazı solcu kalemlerin bizleri sorguladıkları tek şey “Erdoğan” ve “AKP’yi” niye anlamadığımızdır.

Onlara göre: “Devleti değiştirirken devletle kavga edilmez; tabanı, dinci, milliyetçi  ve muhafazakar oyları ürkütmeden yol alıyorlar, hoş görün” diyorlar.

Tabii ki körü körüne AKP’yi anlamama gibi katı bir tutumumuz yok. Mesela Kürdleri Beyaz Toroslar ile avlayarak enselerinden faili meçhul cinayet işleyen katiller artık yok. Yok ama sesini çıkaran 10 bin siyasi Kürdü içeri tıkan ve de “hak” için başlattığı açlık grevini görmemezlikten öte ölümle alay eden ceberut bir yönetim var.

İcraatlarıyla olduğu kadar söylemleriyle de ayrıştıran, duvarları ören Başbakan ve AKP’yi anlamamızın neresine “idam”; açlık grevleri için “blöf, şantaj şov”; milletvekilleri açlık grevine “çok yemişler diyet yapıyorlar” sözlerini koyacaksınız? “Tek Adamlık” için gözü bir şey görmeyen liderlerine ses çıkarmayan AKP’nin yöneticilerine ne diyeceksiniz?

Demir Oral köşesinde yazmıştı: “ 8 yaşındaki kız çocuğu TV haberlerinde izlediği ‘açlık grevleri’ için babasına sorduğu soruya tatmin edici cevap almayınca sessizce Google giriyor. Biraz sonra yine babasının karşısına dikilen kız çocuğu “’baba ama onlar insanmış! Neden hiç ‘insan’ demiyorlar” diye tekrar aynı soruyu yeniliyor.

Baba küçük kıza ne dedi bilmiyorum amma ben olsaydım afallardım. 8 yaşındaki kıza “bu salonda insan yok” u mu anlatırdım. Ölümlerine ramak kalan (dilerim bu yazı çıktığında bir kayıp olmadan mesele çözülür. )açlık grevine gidenler için Başbakan’ın “blöf, şantaj, şov” unu mu izah ederdim. Yoksa küçük kızın o yaşta algılamada zorlanacağı 200 yıldır Kürd denilen bir halka yapılan mezalimi mi; ya da 21. yüzyılda ana dilde sorgulama ve eğitime konan yasağı mı anlatırdım bilemiyorum.

Sekiz yaşındaki kızın sorusu anlayacağınız yönetenlerin şizofreni halimi anlatıyor.

8 yaşındaki çocuğun bile “baba bunlar insan” dediği Kürdleri başta Devlet, uzantıları CHP, MHP; iktidar olan Erdoğan ve AKP’nin tutumuna nasıl bir anlayışla bakabiliriz? Kürdlerin onlar gibi insan oldukları anlamadıkça, bizlerin AKP’yi anlamamızı beklemeyin.

Başbakan’ın tavrını ve söylemlerini seçim öncesi kamuoyu yoklaması, tabana yönelik mesaj olarak sunanlar doğru söylemiyor, doğru yazmıyorlar. Erdoğan’ın ağzından çıkanlar beyninden, yüreğinden gelenlerdir. Başbakan’ın kişisel tercihidir, 8 yıl takkiye yapmıştır.

Nitekim bunu gören ve açığa çıkaran Ahmet Altan gibi yazarlara gözdağı vermek için Şemdin Sakık’kı piyasaya kim sürebilir? Kimse bunu karmaşık bir süre olarak yansıtmasın.

Yandaş medyanın söylemleri kocaman bir yalan, kocaman bir aldatmaca. Zira 2011 yılına kadar Erdoğan’ın kalfalık ve çıraklıkta yaptıkları ve bir çoğumuzun takdirini topladığı icraatlarına ses çıkarmayan; kuzu kuzu sindiren TSK, Devlet ve taban neden “ustalık” ve “yüzde 50” oy gücüne erişen Erdoğan ve hükümete zorluk çıkarsın ki?

Böyle bir Başbakan ve hükümet neden demokratikleşme ve meseleleri çözmekten uzaklaşsın? Neden “çok iyi şeyler olacak” öngörüsünden yıkıcı, itici, bölücü, kavgacı, savaşı, ölümleri kutsayan AKP karşımıza çıkınca eleştirip “anlamıyoruz” deyince anlaşılmıyoruz?

Açlık grevine gidenlere 66. günde diyet yapıyor diyenleri nasıl anlayabiliriz ki? Geleceğimiz için zifiri bir karanlık hazırlayan ve onları destekleyen kalemşorları anlamamız mı lazım? “Bahtsız Bedevi ile Kutup Ayısı” polemiğine girişenler siyası sorun u nasıl çözer?

AB sürecinde bazı ilerlemeler; askeri vesayette gelinen nokta; Ergenekon davası; küçücük adımlar; duble yollar ve ekonomideki performans için yiğidi öldür hakkını ver dedik mi? Dedik.

Peki ya iç siyaset? Ya demokrasi? Ya Kürd meselesi.

Son iki yıldır reform yerine “tek” kişinin bireysel ikbali için ülke kardeş kanının en kanlı dönemecine giriyorsa; 2 günde 64 genç ölüyorsa; bütün komşular ile sıfır sorun kanlı bıçaklı hal alıyorsa AKP’yi anlamamızı nasıl bekleyebilirsiniz?

AKP, ilke ve ülke çıkarı yerine “tek adam” siyaseti için politik yol alıyorsa gerçek yüzünü göstermiştir. Demek her şey köprüden geçene kadarmış! Demirel’in partisi, Ecevit’in partisi, Özal’ın partisi gibi Erdoğan’ın “şef”liği ile AKP Erdoğan’ın partisi oldu.

Başbakan Erdoğan 2 yıldır yumuşak üslup yerine toplumu geren ve kutuplaştıran bir söylem ve tavır sergiliyor. Her konuşmasında; her söyleminde muhalefet ve medya için çok ağır sözler sarf ediyor. Örneğin “idam” için Çin ve Rusya’yı örnek göstererek kime mesaj veriyor? Yüzümüzü nereye çevirmek istiyor? MHP oyların göz kırpmak; siyaset ve koltuk için söylemlerinin yarattığı kırılma, Kürdleri tasfiye ederek ülkeye hakim olabilir mi?

"Tek” adamlığını tescil ettirmek; gönlünden geçen “başkanlık” için her şeyi göze alan; o olmazsa “yarı” o da olmazsa “partili cumhurbaşkanlığı” için kudretli formül peşinde koşan Başbakan, ülkenin yönetimi, gençlerin ölümü, Kürd meselesi, ölüm oruçlarının dayandığı boyutun “tek” adamlık hırsına kurban ettiği için Erdoğan’ı nasıl anlamamızı beklersiniz?

Saltanatı kaldıran Jakoben Cumhuriyetin 90 yıllık militarist saltanatına Erdoğan son vererek “demokrasiye” yol açacağını umarken; “tek adam” olmak “başkanlık” adı altında yeni bir sivil monarşi sistemini istediği için Erdoğan’ı bir zamanlar anlayan, şimdi anlayamıyor.

Birilerinin dediği gibi Erdoğan “ Dindar Atatürkçülük” peşinde mi? Zira siyasi partiler kanunu, seçim kanunu, 12 Eylül Anayasası ile hiçbir meselesi olmayan Sayın Erdoğan’ın tek derdi “dindar tek adam” olmak mı? Çıraklık ve kalfalıkta kendisine göre tasfiye ettiklerinin yerine “ustalıkta” siyasi güç tekeli kendisine geçmişken 2023 yılına kadar “Dindar Atatürk” olmak için bütün yolları mubah gören Erdoğan ve AKP’yi anlamamızı nasıl isteyebilirsiniz?

Kendisi için 2023, partisi için 2071’i öngören bir Başbakan; 12 Eylül darbecisi Kenan Evren’i mahkeme huzuruna çıkarıyor; ama aynı Evren’in “asmayalım da besleyelim mi?” darbe rejiminin söylemine “idama” sarılarak geri dönüş yapan Başbakanı nasıl anlayabiliriz.

Erdoğan 2005 yılında Diyarbakır meydanında dediklerini unuttu mu; hani “ memleket isterim yaşamak/ sevmek gibi gönülden olsun/ Olursa bir şikayet ölümden olsun” Cahit Sıtkı Tarancı’nın bu şiirini okuduktan sonra “ Kürd sorunu bu milletin bir parçası değil, hepsinin sorunu, benimde sorunumdur” demedi mi?

Aslında geldiğimiz noktada Başbakan anaların feryadına kulak vermiyor. İki ana, iki ayrı dilde, beklenmedik bir anda gelen evlat kaybını “Türkçe” ve “Kürdçe” ağıtlar ile ikiye bölünmüş farklı dildeki  aynı çığlığın hiç bitmeyen yasa dönüşen evlatların kaybını ve de o annelerin seslerindeki acıyı anlayabilselerdi ne başı öne eğer, ne “idam” ne de ” şov, blöf, şantaj” sözcüklerini ağzına alırdı. Bu topraklarda evlat acısı yaşayan analarının dilinden en çok ülkeyi yönetenler anlamalıydı. Yazık ki bu yüzden AKP ve Erdoğan’ı anlamıyoruz.

Karşılıklı acılı yeni analar oluşturmak için yeni ölümlerden medet uman bir iktidar, bir hükümet, bir Başbakan düşünülebilir mi? Asla düşünülmez, ama Başbakan o cepheye doğru yol alıyor. Bütün kibriyle Kürdleri kışkırtan, meydan okuyan bir tavrı var. Kürd halkıyla uzlaşılacağına milliyetçi oylar için urgan atıp “idam” sehpaları kuruluyor. Çözüm siyaseti yerine “şantaj”, “sıkıştırma” ve “çatışma” siyaseti çare olmadığı için AKP’yi anlamıyoruz.

Referandumu yüzde 58 ile almış, askeri vesayeti bitirmiş, AB’ye aday ülke olmuş, AB kriterleri için söz verip kısmen adım atmış. Kemalist baskıyı kırmış, ticari açığı azaltmış, ihracatı arttırmış, enflasyonu belli seviyelere çekmiş, kredi notumuzu yükselterek 90 yıllık ilk ve tek lider olarak adını altın harfler tarihe yazdırmasını beklediğimiz Sayın Erdoğan ve AKP iktidarı bizleri sükutu hayale uğrattığı için anlayamıyoruz.

Kürd sorununu çözmek, demokrasi ve eşitlik alanında adımlar atmalarını beklerken yakaladığı fırsatı “tek adam” ,“dindar Atatürk” hevesiyle tekmeleyerek devirmeleri; yaptıkları bütün olumlu gelişmeleri silip süpürmeleri; hayalini kurduğumuz yeni ülke için olumlu bütün umutlarımızı yerle bir etmeleri yüzünden Sayın Erdoğan ve AKP’yi anlayamıyoruz.

EYLEME ÇAĞRI: BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın 17 Kasım Cumartesi - Pazar ülkenin her karış toprağında neredeyseniz herkesi açlık grevine gidenlere destek için binlerce mahalle, sokak, evlerinizin damlarında, avlularınızda milyonları bulan rakamla sağlığı ve yaşı uygun olan herkes egemenlerin ceberut inadını dünya tarihinde bir ilke imza atarak yasal, demokratik tepkisel toplu eylemle yeni bir ses veren kitle yaşatabilirsiniz.

Güvenlik birimlerinin hakaretlerine, gazına, copuna, tazyikli suyuna maruz kalmadan ama hayatı durdurarak herkes yaşadığı yerde bu eyleme 48 saat destek vererek sesinizi dünyaya duyurabilirsiniz. Hayırlı Cuma gününde çağrıma insanım, vicdanım var diyen her inançtan bütün insanlığı bu eyleme yasal çerçevede, kırmadan, dökmeden davet ediyorum.

.

Facebook Yorumları

Emlak8
8.09.2020
ERBİL TUŞALP VE KÜRD GERÇEĞİ
11.04.2020
BABAMI VE DOSTUMU ANARKEN
14.07.2019
BARIŞIN ADAMI DENGİR MİR MEHMET FIRAT’I UĞURLARKEN
9.4.2019
BABALAR ve OĞULLAR
26.11.2018
ÖĞRETMEN VE TOPLUM
10.4.2018
SEVDİKLERİN ACISI UNUTULMAZ
10.4.2017
BABAM…
16.8.2015
KÜRDE NE YAPILMADI Kİ LAN!!
28.7.2015
İKTİDAR ve OY İÇİN SAVAŞ
23.7.2015
Selam "Suruç Vahşetinin Neyini Yazacağım"
22.6.2015
PYD, YPG TERÖRİST MİŞ!!!
19.6.2015
TÜRKİYE’NİN SURİYE KÜRD YALANI
16.6.2015
Meşruiyet ve Koalisyon
9.6.2015
HDP NİÇİN KAZANDI?
6.6.2015
OYLAR NİÇİN HDP'YE?
4.6.2015
SEÇİM, HDP, İSTANBUL ve OY
30.5.2015
Bölünmemek için oylar HDP'ye
27.5.2015
HDP’YE BORÇ OY
26.5.2015
HDP- AKP Azınlığı ve Diyanet
24.5.2015
Oyumu ağaca vereceğim
21.5.2015
DUVAR YIKILIRKEN ÇIRPINMAK
17.5.2015
AMED ve SEÇİM
11.5.2015
Amed Kitap Fuarında Diriliş (Vejin)
4.5.2015
Ermeni gerçeği ve bilim adamları
26.4.2015
AKP'nin Planını HDP bozdu
19.4.2015
AĞRI, ANKARA TUZAĞI ve OY
10.4.2015
Seçim, aday ve inanç kümesi
06.04.2015
Katırlar ve hayvanseverler
26.03.2015
Hasankeyf ve Ilısu için son çağrı
23.03.2015
NEWROZ, ÖCALAN ve HÜKÜMET
15.03.2015
IŞİD’E KARŞI KÜRDLER ve KÜRESEL MÜCADELE
09.03.2015
ŞAH MAT MI RİCAT MI?
02.03.2015
SİLAHLARA VEDA, GÜVEN VE PAKET
23.02.2015
MÜZAKERE, SİLAH ve PAKET
17.02.2015
Selam '15 Şubat'
09.02.2015
HAŞHAŞİLER, IŞİD ve KÜRDLER
02.02.2015
KOBANE DİRİLİŞİNİN ZAFERİ
26.01.2015
KRAL İÇİN YAS TUTMAYIZ
20.01.2015
Kürd çocuklar katlediliyor
15.01.2015
HDP, İTTİFAK ve BARAJ
12.01.2015
KÜRDÜ KÜRDE KIRDITMA
05.01.2015
Kutuplaşma, tuzak ve ittifak
28.12.2014
Nihai Çözüm Muamması?!!!
22.12.2014
HANGİ ÖZGÜR BASIN?
15.12.2014
Kürdleri de paralel yaptılar
08.12.2014
Şuradan Kürdlere masal çıktı
02.12.2014
Kobane Düşsün Hayali Kuranlara
24.11.2014
Süreç için taraflar ne diyor?
17.11.2014
Kürdlerin yükselen itibarı
10.11.2014
Çözüm, pazarlık ve parti kapatmak
03.11.2014
Çünkü Kobane vatandır
27.10.2014
PYD'ye tasfiye tuzağı mı?
20.10.2014
Kobane destanı ve barış konferansı
13.10.2014
BUNUN ADI KÜRD DÜŞMANLIĞI
09.10.2014
Kürdistan, kadın, katliam ve tuzak
02.10.2014
Süreci Kobanê'de Boğmak
29.09.2014
IŞİD'i seyreden asker
22.09.2014
IŞİD, Rehine ve Kürdler
17.09.2014
Kürdçe eğitim ve açılım
08.09.2014
Fermana Êzidiya
01.09.2014
İlginç günler ve HDP
18.08.2014
BEŞİRİ EZİDİLERİ ve ŞENGAL SOYKIRIMI
11.08.2014
IŞİD Vahşeti, Batı ve Kürd Birliği
21.07.2014
NEDEN DEMİRTAŞ?
14.07.2014
ROJAVA, HAWAR ve IŞİD
07.07.2014
KARDEŞ ACISI
01.07.2014
Tutsak Kürdler ve Tasarı
29.06.2014
Tutsak Kürdler ve tasarı
15.06.2014
IŞİD Niçin başardı? Kürdler ne yapmalı?
08.06.2014
Çözüm için AKP'ye açık mektup
04.06.2014
KALEKOL, ROJAVA ve AĞRI SEÇİMİ
31.05.2014
ANNELER DAĞ VE ÇOCUK ASKER
26.05.2014
ÖLÜMÜ HAKLI GÖRMEK
18.05.2014
KATLİAM GİBİ CİNAYET ve “FITRAT”
11.05.2014
KALKINMA VE ÖZGÜRLÜK
04.05.2014
Demokratik Özerklik projesi
28.04.2014
GEÇMİŞE YOLCULUK (2) ve HASANKEYF
21.04.2014
PETROL, BARAJ ve PAY ALMAK
14.04.2014
GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE DERSLER (1)
11.04.2014
ÇÖZÜME OY VERDİLER
30.03.2014
SIRA GECESİ, YEREL SEÇİM ve BDP
24.03.2014
NEWROZ, MESAJ ve KÜRDLER
17.03.2014
ZEHİRLENMİŞ TOPLUM, HDP ve “BARIŞ”
09.03.2014
SAİD-İ KÜRD-İ ve FETHULLAH GÜLEN
03.03.2014
Çağdaş’ın 31. yılı ve Vali İmga
24.02.2014
ŞEHİTLER ŞEHRİ SİLVAN
17.02.2014
ÖCALAN’IN KASETLERİ
10.02.2014
GÜLEN CEMAATİ VE KÜRDLER
03.02.2014
Kürd'ün Kürd'e kumpası
27.01.2014
CENEVRE 2 LOZAN 2 Mİ OLACAK?
23.01.2014
BABAMIN SANDIĞI
20.01.2014
ATEŞE BENZİN TAŞIMAMAK
13.01.2014
ROBOSKİ VE PARİS
06.01.2014
KÜRDLERİN AHI
23.12.2013
Türk yargısı ve Kürd siyaseti
16.12.2013
MECLİS, KÜRDİSTAN ve ADALET
09.12.2013
BOMBA, KURŞUN, KAN, ÖLÜM ve OY
02.12.2013
CEMAAT, ERDOĞAN ve BARZANİ
25.11.2013
HASTALIK VE DOSTLUK
18.11.2013
BARZANİ, AMED VE ŞİWAN
11.11.2013
Tetikçiler ve Kürdler
04.11.2013
BARZANİ VE ROJAVA
28.10.2013
UTANÇ DUVARI
07.10.2013
Paket ve Kürdler
25.09.2013
TÖRE VAHŞETİ
23.09.2013
Öcalan ve yeni format
16.09.2013
TALEBİ İMTİYAZ ve TEHDİT GÖRMEK
09.09.2013
KÜRDLERE BÜYÜK OYUN
02.09.2013
Suriye ve küresel diktatörler
30.08.2013
“DİNDAR KÜRDLER” MAKALEM ÜZERİNE
26.08.2013
Dindar Kürdler'e çağrı
19.08.2013
200 YILLIK ZULÜM VE ADALET
12.08.2013
Kürelerin Suriye sınavı
05.08.2013
O BAYRAK ve ROJAVA
29.07.2013
Kürtlerin tarihi birliği
22.07.2013
SURİYE, KÜRDLER ve TAHAMMÜL
15.07.2013
HASAN CEMAL’IN DERDİ NEYDİ?
09.07.2013
HAYAL PAKET, KÜRDLER ve “HAM HAYAL”
30.06.2013
KÜRD SORUNUNDA NE OLUYOR?
24.06.2013
Kürtçe atölyesi
17.06.2013
Gezicilerin gücü ve Hasankeyf
11.06.2013
Gençler, gezi ve Erdoğan
03.06.2013
Gezi Parkı Direnişi ve Toplum
27.05.2013
Demokrasi ve barış konferansı
20.05.2013
REYHANLI, SURİYE, AKP ve OBAMA
13.05.2013
Kürd Varlığı ve Çekilme
06.05.2013
Çözüm STK ve halk
29.04.2013
Sıra hükümette
22.04.2013
TC üzerine
15.04.2013
KÜRDLER, DİN ve FİTNE
09.04.2013
BABA, EVLAT ve NASİHAT
08.04.2013
AKİL İNSANLAR VE BDP
01.04.2013
BARIŞIN DİLİ ve ÜSLUP
25.03.2013
NEWROZ, BAŞBAKAN’A DÜŞEN ve BAYRAK
18.03.2013
ÇÖZÜME DESTEK VE ANALİZ
11.03.2013
ASİMİLASYONUN FAŞİST YÜZÜ
04.03.2013
SÜREÇ, ÇÖZÜM ve ENDİŞE
27.02.2013
Kürdün deniz görmüşü
26.02.2013
Zafer, Barış ve Medya
18.02.2013
ÖLÜM, ZEHİR, BARIŞ VE İNANIR
11.02.2013
ÇÖZÜM, SÜREÇ, KORKU ve TUZAK!
04.02.2013
TÜRK – KÜRD PARADİGMASI
28.01.2013
KATİL (LER) KİM?
20.01.2013
Birand ve 3 barış güvercini
14.01.2013
NOBEL KİMİN HAKKI?
07.01.2013
İmralı,hükümet ve medya
31.12.2012
KÜRD İSYANLARI
28.12.2012
ROBOSKİ KATLİAMI
24.12.2012
Ankara’da siyaset
17.12.2012
MEDYA VE AYDINLARA ÇAĞRI
10.12.2012
Dokunmak,AKP ve Kürdler
03.12.2012
KÜRDLER VE SİYASET
26.11.2012
Geciktikçe büyüyor
19.11.2012
Sivil isyan ama nasıl?
16.11.2012
AKP’yi neden anlamıyoruz?
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive