Murat Sevinç

www.gazeteduvar.com.trBookmark and Share

O esnada cezaevindeler…


15.07.2019 - Bu Yazı 662 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Pencereden bakıyorsunuz. Karşı binanın ışıkları yanıyor. Bir de hoş koku var, biber patlıcan kızartması sanki. Mis gibi. Bu mevsimin en güzelleri. Siz hangi yağı kullanıyorsunuz? Komşunun markasını deneyeceksiniz bir dahaki sefere. Komşu biraz nemrut ama iyi insan sayılır aslında ve kızartmayı güzel yapıyor Allah için.

Cezaevindeler.

Fotoğraflar: Sosyal Medya (Güray Öz, Emre İper, Hakan Kara)

Bu yaz sivrisinekler bir acayip hakikaten. Dış güçler mi, Soros mu, marjinaller mi, kim yetiştirip saldıysa bunları memleketin üzerine, fena ısırıyorlar insanı. Şu tabletlerden mi kullansanız. Ya da hani sinekler üzerine yapışınca cızırtı çıkaran, pavyon ışıklı aletlerden. Onların ışığı da pek alem. Salatayı hazırlarken düşünün bunu.

Cezaevindeler.

Sabah kahveyle gazete keyfi de kalmadı artık. Hepsi birbirine benziyor. Yine de bir iki alıyorsunuz, yaz aylarında fotoğraflar şenlikli oluyor. Bir de şehir eklerini seviyorsunuz. Kahvenizi içerken. Balkonda mı? Kışlık balkonu halı ve leğen koymak için pimapen yaptınız, tadı kalmadı. Sigara da içemiyorsunuz artık. Çocuk sigaraya mı başladı? Hay Allah. Neyse, haftaya yanınıza gelecek nasıl olsa. Sigara böreği yapıp içmemeye ikna eder hatta bunun şakasını da yaparsınız kerataya.

Cezaevindeler.

Fotoğraf: Sosyal medya (Önder Çelik, Mustafa Kemal Güngör, Musa Kart)

Bir yandan da yaz sonunu düşünüyorsunuz. Zamlanmış gaz. Zamlanmamış da, fiyat ayarlaması yapmışlar, öyle diyorlar. Döviz de artar mı ki? İçiniz dışınız döviz oldu, siz de haklısınız. Yaz gibisi yok. Oh püfür püfür. Hatta belki bu yıl yazlıktan biraz sağa sola da kaçarsınız. Pansiyon pahalı tabii ama eş dost ne güne duruyor. Ekim gibi dönmek gerek. Kasım da olabilir. Aslında bir soba kurup yılbaşını şurada geçirseniz. Arkadaşlarınızı da çağırıp şöminede sucuk yaparsınız. Geçen yıl evdeydi. O da güzeldi ama. Aman canım, zaten önemli olan hep birlikte olmak değil mi? Ne şarkılar söylemiştiniz birlikte. Eyyyy özgürlüüük, karlı kayııın ormanındaaaa… İki kadehten sonra, odam kireç tutmuyor mu, yoksa Müzeyyen mi? Eh, söyletir tabii. Bana bak, acaba yazlığa bir ara verip Erçetin konserine mi gitseniz? Güzel sesi var kadının Allah için.

Cezaevindeler.

Önümüzdeki yıl şu verandayı yaptırsanız. Fakat yurt dışı tatiline gideceksiniz ocakta. İkisi aynı anda olur mu ki? Zor. En iyisi yurt dışına gitmek. Paraları nasıl da değerlendi şu dış güçlerin. Dert bitmiyor ki. Vize sorunu desen ayrı bela. Topraklarını yiyeceksiniz sanki burnu büyüklerin. Şeytan diyor ‘gitme’ ama değişiklik oluyor işte. Irkçılık var tabii oralarda. Metroda nasıl küçümseyerek baktı o kibirli herif geçen sene. Sanki Suriyeliyiz! Rahatsızlık görmemiş bunlar. Fakat var bir ırkçı tarafları hakikaten. Yine de gidiyor işte insan. Ocak ayı biraz daha tuzlu tabii, eh herkesin çocuğu tatile giriyor.

Cezaevindeler.

Aslında kayağa da gidebilirsiniz. Daha ucuz. Yok hayır İsviçre değil, Palandöken filan. Kars da güzelmiş. Gerçi Kars’taki pist biraz kısa galiba. Gidenler söyledi. Fakat otel konforluymuş, gidilir kalınır dediler. Memleket gibisi var mı? Dört mevsim. Kayak yap, dalış yap, yüz, yürü… Nerede var böyle bir çeşitlilik ama kıymet bilen yok işte. Mahvettiler doğayı. Kuzenlerle birlikte gidersiniz belki bu kez. Ya da onlarla bir sonbahar tatili de olur. Yıllar kaçmıyor ya. Bu yıl olmadı, bir sonraki yıl.

Cezaevindeler.

Fotoğraf: HDP (Arşiv)

Komşunuzun köpeği yine mi saksılara dadandı. O kadar uğraş didin, it gelsin çiğnesin. Başınıza ağrılar giriyor. Dün hava iyice boğucuydu haklısınız. Son üç asrın en sıcak yazı diyorlar. Neyse ki evde klima var. Aslında her odaya koysanız olurmuş, fakat bu kez de hasta eder insanı. Haklısınız, şu havada klimasız nasıl nefes alır insan. Geline söylediniz ama hiç aldırmadı değil mi? Sağlıksız buluyormuş, bak sen. Ukala fakat yeni nesil hep böyle. Belki önümüzdeki yaz onların evine de bir klima hediye edersiniz, mecbur kalırlar.

Cezaevindeler.

Var mı çocuk, torun gibisi. Allah ayırmasın. Sizde iki kız torun mu var? Bir de yetişkin erkek, öyle mi. Fakat kız çocuğu gibisi yok hakikaten. Oğlanlar gibi değil, onların her çağı güzel ve sevimli oluyor. Hele sabahın köründe odanıza gelip boynunuza sarılmaları yok mu, dünyaya değer.

Cezaevindeler.

Erkek torun üniversite sınavına mı girdi bu yıl, hadi hayırlı olsun. İnşallah tıp olur. Beyaz önlük içinde. Lise mezuniyeti hediyesini aldınız mı? Bir şey beğenmiyor, evet, ama olsun yine de bir şey almak gerekir. Alın, bayramda verirsiniz. Yok hayır, Kurban Bayramı’nda canım. Ramazan geçeli çok oldu. Ne çabuk geçiyor zaman hakikaten. Daha ne olduğunu anlamadan, bir bakmışsınız bayram gelmiş. Yılbaşı kovalıyor. Süsleri sökmeden bahar. Ardından yaz. Otuzundan sonra hızlandı. Ellisini geçince tutabilene aşk olsun. Nasıl geçiyor zaman. Nasıl geçiyor. Hiç anlamıyorsunuz. Zaman.

Cezaevindeler.

Demişlerdi ama zamanında. Belli bir yaştan sonra tutamıyorsun günleri, diye. İnsan gençken pek anlamıyor bu uyarıları, bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor. Bak şimdi, evin önündeki arabanın üzerine kuş pislemiş. Kahretsin. Güneşe koysanız kavruluyor. Ağaç altına çekince kuşların marifeti. En iyisi sonraki yaz bir branda çekin üzerine. Dört demir kaynatsanız, üzerine yeşil renkli çadır kumaşı. Neden bugüne dek düşünmediyseniz sanki böyle basit bir çözümü. Koşuşturmadan hep, vakit mi kalıyor!

Cezaevindeler. 

Allah bilir siz onu yapınca belediyeden zabıta damlar. Kaçak inşaat var diye. Geçen yıl komşunun başına geldi ya. Adamcağız ardiye kapısı yaptı diye az kalsın hapse girecekti. Böyledir bizim memleketin işi. Bir çivi çak, başında biterler. Kanun var nizam var.

Cezaevindeler.

Bu yıl bamya harika hakikaten. Sırf bamya için yaşanır memlekette, diyorsunuz. Haklısınız. Fasulye, bamya, patlıcan, kabak… Yan yana dizip sergiliyorlar pazarda, tablo gibi. Pazar gezmek nasıl zevkli bir şey. Balkona yerleştirdiğiniz saksılardaki sardunyanın tohumunu da mı pazarda bulmuştunuz? Yok hayır, Eminönü’ydü galiba. Kurukahveci’ye gitmeden hemen solda. Arada bir gidip yürüyorsunuz hâlâ o güzel sokaklarda. Ara sokaklarda yürüyüp baharat koklamak ne güzel. O anlarda hiç ölmek istemiyor değil mi insan, siz de haklısınız!

Cezaevindeler.

Siz çocuğunuzun mezuniyetine mi gittiniz? Nasıl gurur verici bir andır kim bilir. Fotoğraf çektirseydiniz bolca. Üç beş yıl sonra tarihini hatırlamazsınız. İnsan hatırlayamıyor bazen, ne zamandı, kaç yıl geçti. Kaç yıl geçti. Kaç ay. Kaç gün. Yüzlerce mi? Günlerin hayhuyu içinde unutuyorsunuz. Ne zamandı? 2016 mı? Yok hayır 2015’ti sanırım. Arada bir yıl var ama. Neyse, ne fark eder, tatili konuşalım şimdi. Mezuniyet sonrası nereye gideceksiniz? Daha planlamadınız mı? Neyse, zaman var neyse ki. Zaman var. Bugün olmazsa yarın yaparsınız.

Cezaevindeler.

Pencereden bahçeye bakıyorsunuz… 

Biri elinden tutmuş çocuğunun. Biri sivri biber almış, canı menemen çekti belki de. Biri üç yıldır aynı pantolonu giyiyor. Cenazesi var galiba komşunun. Neyse ki güzel zaman geçirdi annesiyle. Çok ilgilendi. İlgilenebildi. Üst kattaki şarkı söylüyor mutfakta. Yandakinin bebeği ağlıyor. Kavun kokusu geldi bir yerden. İyisi mi gidip alın hemen, dikkat edin kelek olmasın. Soğutup ailece yersiniz. Yaz bitmeden daha çok alınır. Neyse ki her yaz yetişiyor şu kavunla karpuz. Yaşayıp gidiyorsunuz. Buna da şükür… 

Cezaevindeler.

Yalnızca muhalif oldukları için, cezaevindeler. Herkesin bildiği, bilenlerin büyük çoğunluğunun bilmiyormuş gibi yaptığı gerekçelerle. Dört duvar arasında. Yıllardır. Kaç mevsim. Kaç yağmur ve kaç gün doğumu. Kaç gece ve gündüz. Kaç akşamüstü. Pencereden avluya bakıyorlar. 

Önümüz sonbahar. Pardösü mevsimi…

.

Facebook Yorumları

Emlak8
27.05.2020
Oysa tek günahı sevdiği türküyü mırıldanmasıydı…
18.05.2020
Bağrına taş basmak ve Kürt siyasal hareketine yönelik dil
12.05.2020
Kökten değişimi savunurken, ahmaklık ithamlarını duymazdan gelmek gerekiyor
6.05.2020
Komşuluk ve selamsız komşular üzerine…
3.05.2020
Ayakkabı bağcığı kadar değerimizin olmadığını bilerek, hissederek yaşamak…
28.04.2020
Çocuklu karantina ve ev kadınlığı kurumu üzerine…
21.04.2020
Evde ve tek başına yaşamaya dair…
19.04.2020
Belki de dünyayı ‘tembellik’ kurtaracak!
12.04.2020
Bir karar verilse artık, ağaç mı kemirelim, geberelim mi?
9.04.2020
Komplo teorileri, ahmaklık ve düşünceden nefret…
2.04.2020
Demek ki güçlü yerel yönetim ‘herkese’ çok gerekliymiş!
31.03.2020
Nefes borumuzdaki yumru, şirretlik…
29.03.2020
Dışarı ‘çıkmak’ insan canını tehlikeye atıyorsa, evde ‘kalmak’ anayasal haktır!
27.03.2020
Anadolu irfanı, Anadolu’nun tam olarak neresinde?
24.03.2020
Ben, çalışmak zorunda olan ve sömürülen insanlarla ‘aynı’ gemideyim…
21.03.2020
Muhtelif sinir krizlerinin eşiğindeki toplum…
19.03.2020
Yüce ‘birey’e bir iki küçük hatırlatma…
16.03.2020
Virüs, sınıf ve sınırlar…
11.03.2020
‘Partili cumhurbaşkanı’ anayasal bir kurum mu?
6.03.2020
‘Siyaset’ten umudun kesilmemesi için her kesimden yurttaş çaba harcamalı
3.03.2020
Muhafazakâr semt ahalisinin bekçi sorunu var mıdır?
1.03.2020
Almanya’da hep ırkçılık, yabancı düşmanlığı filan var diyorlar…
27.02.2020
Lümpenliğin bulaşıcı niteliği…
19.02.2020
‘Gezi Parkı’ dünyanın, memleketin geleceği ve ‘Gelme’ demekle olmayacak işte!
14.02.2020
Bir şey bilmek zorunda hissetmeden her şeyi yorumlayabilen, pervasız yurttaş!
10.02.2020
Bir insan nasıl ölürse ikna olurlar?
9.02.2020
Herhangi bir uzvu kıpırdadığında heyecan yaratabilen muhalefet!
5.02.2020
Ateşe benzin taşıyan, insan yakan dede...
4.02.2020
Devlet ile muhabbetimiz ‘duygular’ düzeyinde değil, vergi-bütçe ilişkisi! (2)
1.02.2020
Sürekli anayasa konuşulmasının nedenleri, çaresizlik ve riyakârlıktır… (1)
28.01.2020
Siyaset tanımına dair bir ‘talimatname’ ihtiyacı!
22.01.2020
Bu sistemin sürme ihtimali yok!
14.01.2020
Nefret saçanların derdi, endişesi nedir?
10.01.2020
Başkanlık, 12 Eylülcülerin uygun bulmadığı bir sistemdi! (2)
8.01.2020
İşte o kadınlar yontacak, o erkekleri...
7.01.2020
Devletin, biber gazı sıkmak haricinde işlevleri de var aslında!
5.01.2020
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, sahipsizdir! (1)
31.12.2019
Gerçi canımız çıkıyor ama olsun, kaportası kıyak!
29.12.2019
Vatan size minnettar
27.12.2019
‘Huzursuz’ AKP’lilere nasıl moral verebiliriz?!
25.12.2019
Cümlemizin ‘tutukluluğu’ devam ediyor!
20.12.2019
Sayın muhalefet, hiç olmazsa ‘laiklik uf oluyor’ diyebilseniz!
18.12.2019
AKP o hale geldi ki yanına kimi koysan demokrat görünüyor
13.12.2019
İngiltere, Fransa, Almanya ve Şahsı üzerine...
8.12.2019
‘İsraf’ edilen, bizim yurttaşlığımızdır!
4.12.2019
İktidar ve çevresinin ‘hukuk’ ile karşılaşma anları...
1.12.2019
Alevi’nin kapısına atılan çarpı, yurttaşlık ve faşistlik üzerine…
28.11.2019
Erkeğin mazereti, kadının canı...
27.11.2019
Geçmiş yıllarda Mülkiye’ye yapılanlar ve TA isimli gazeteci!
18.11.2019
Yeni liderleri ne yapacaksınız, siz varsınız ya!
16.11.2019
Mümtaz Soysal, Mümtaz Bey, Mümtaz Abi, Mümtaz, Mümtaz Hoca…
12.11.2019
Mümtaz Hoca...
9.11.2019
Medeniyet kaybı yolunda, son sürat…
5.11.2019
Duymak istediğini dinleyen kalabalık...
29.10.2019
Peki neye layık olduğunuzu düşünüyorsunuz?
28.10.2019
KHK’lının şehit düşmesi ve utanmazlık üzerine…
23.10.2019
Kürt’ün ‘annesine’ mi, ‘diline’ mi karşısınız? (3)
17.10.2019
Ermeni dölüyüm, Yahudi tohumuyum, Kürt çocuğuyum, etek giyiyorum…
10.10.2019
İçiniz yanmıyor, hiçbirinizin…
3.10.2019
Göğsüme oturan koca bir öküz...
28.09.2019
Kanser mi olmalı, depremde mi ölmeli, cezaevine mi girmeli?
27.09.2019
Kürt sorununu tartışmak, konuşmak gerekli midir? (1)
9.09.2019
Yeni rejimin omurgalı bir kadınla imtihanı…
6.09.2019
İngiltere’de parlamento, milletvekili ve yurttaş var!
20.08.2019
Ya sahip çıkarsın demokrasiye, ya da çıkmazsın!
6.08.2019
Ve bin küsur akademisyen akınlarda çocuklar gibi şendi...
30.07.2019
Çarpık olan parlamenter sistem değil, demokrasi anlayışınız!
24.07.2019
İhtiyacımız yeni anayasa değil, anayasasını sahiplenen bir toplum!
15.07.2019
O esnada cezaevindeler…
10.07.2019
Canavar değil yurttaş, maganda değil suçlu, hatalı değil arsız!
2.07.2019
Onun adı edepsizlik değil, yurttaşlık!
29.06.2019
Canan Kaftancıoğlu ‘kesinlikle’ yalnız değildir!
24.06.2019
Adalet yürüyüşüne katılan ve destek olanlar haklıydı, kazanıyorlar
15.06.2019
‘Gereksiz taramalardan’ kaçınmak, daha iyi olmaz mı?
10.06.2019
‘Gereksiz taramalardan’ kaçınmak, daha iyi olmaz mı?
9.06.2019
Yeni rejimin bir ‘normal insan’ ile imtihanı!
23.4.2019
Kendisini istikşafi müzakere ile hatırlamak isterdik!
19.3.2019
Üzülemeyen, hiçbir acının yasını tutamayan ülke…
1.3.2019
Ermeni yurttaşların yerinde olsam, mutluluk duyardım!
18.2.2019
Muhalefete bir soru: HDP’li vekillere ne yapıldığında rahatsız olacaksınız?
14.2.2019
Kuyruktakiler
4.2.2019
HDP yasadışıysa kapatılsın, değilse boş konuşulmasın!
13.1.2019
Anayasa’nın ‘yok sayılmasını’ görmezden gelsek ne olur? Elinizin körü olur!
10.1.2019
Yeni Türkiye’nin kaymağı ve Çukurambar!
4.1.2019
Seçime ilişkin ‘üç’ anayasa tartışması
16.12.2018
Kemal Gözler sordu: Anayasa hukuku nereye gidiyor? Bir yanıt çabası… (1)
6.12.2018
Narsisist siyasetçiler neden bu kadar cazip?
2.12.2018
Kavala ve Demirtaş’ı hiç sevmem, ama!
22.11.2018
Hukuk filan, bizlik işler değil bunlar; sıkıntı yok!
11.11.2018
Farkında mısınız, seçmeniniz sandığa gitmeyebilir!
6.11.2018
Cihangir İslam’ın söz özgürlüğü...
1.11.2018
Cumhuriyet’in kimsesizleri...
31.10.2018
‘İlk 500 tutkusu’ (2): Ticari, sağa çek!
25.10.2018
‘İlk 500 tutkusu’ (1): Karl Marx’ı Türkiye’de doçent yapmazlardı
23.10.2018
Bindiği trenden inemeyen yolcunun hikâyesi...
21.10.2018
Biz kimiz ve temel bir ilkemiz var mı?
18.10.2018
Hınç toplumunda, yurttaş kalabilme marifeti
12.10.2018
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin dayanılmaz hafifliği…
11.10.2018
10 Ekim 2015’te, Ankara Garı’nda…
9.10.2018
Umuda ve kafa karşılıklarına olan ihtiyacımız...
5.10.2018
Konvoylardaki ‘önemli’ insanların yaşamımızdaki yeri nedir?
2.10.2018
İğneyle kazılan kuyunun dibindeki, umut...
1.10.2018
Affetmemek…
26.9.2018
Toplum değil, kalabalık; Akdenizlilik değil, itlik…
25.9.2018
Mehmet için yapısal reformlar, yok hükmündeydi...
20.9.2018
Dayak yememek için, Nazi’lere katılıyorlardı...
16.9.2018
Müteahhitle aynı gemideki işçiler ve zavallı muhalefet!
13.9.2018
Kitlelerin ruhu ile çocuk ruhu birbirine benzerdir...
10.9.2018
Bir Cumhuriyet okurundan…
4.9.2018
Hiç olmazsa hafta sonları tek ayak üzerinde durmasaydı...
30.8.2018
Bir kısım ‘laik’ yurttaşın, laikliğe olan acil ihtiyacı…
28.8.2018
Her gün 16.20’de, tek ayak üzerinde duracaktı...
27.8.2018
An…
23.8.2018
Savunma saldırıyor...
20.8.2018
#çoktanunuttuk…
18.8.2018
İdeolojileri bir yana bırakalım! Neden, biz ‘masa’ mıyız?
15.8.2018
Bedelli askerliğe dair, bazı notlar...
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8
GÜNÜN YAZARLARI
Günün YazarlarıEmlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive