Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Tülay ÇELİKER

[email protected]Bookmark and Share

Şekilden Çıkamayan Eğitim Sistemimiz


07.02.2013 - Bu Yazı 34044 Kez Okundu.
Yorum : 8 - Onay Bekleyenler : 0

              Birey öncelikle ailede sonrasında ise okulda, sosyalleşme sürecine girerek toplumdaki yerini alır. Toplum okuldur. Okul ise bazen, eğitim sistemi… Ya! Eğitim sistemi... Çocukların kendileri olmalarını, kendileri gibi davranmanı mümkün oldukça erteleyen bir sistem... Ne yediğinden ne giydiğine nasıl konuştuğuna kadar karar vermen toplumun bir ürünü... Tabi içerik tam takır. Yaşayan bilir. Siz bilirsiniz! Aileye bağımlı, kararsız, idealizmden uzak neslin ön hazırlığını da sağlamada üstüne yoktur. Birde bitmek bilmeyen forma tantanası vardır. Pantolon-etek, gömlek, süveter, arma… Kıyafetle adam eder insanı! Kalıplar giydirir. Hepsini aynı yapmaya çalışır, adına da disiplin, otorite der. Saygınlıkla kazandırabileceği otorite elbette ağır gelir eğitimciye. Katı kurallar ve cezalar her zaman için idealdir. Nasılsa okul süreci geçicidir. Gözlerini kapatır ve henüz açmamıştır. Formayla bütün çocuklar aynı ve düzenlidir.

           Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik ona seçim yapma hakkı tanımanızdır. Okulda ortamına da çocuk belli ölçüler dahilinde istediği gibi gitmelidir. Ona bu hakkı tanımazsanız devletin verdiği karar verme yaşını sancılı atlatmanız kaçınılmazdır. Üniversiteler… Hep konuşuruz demi yargılarız çoğu kez üstelik vaktiyle üniversiteli olduğumuzu unutup. Sonra kıyafetler beğenilmez. Gitti ve değişti denir sadece. Evet değişmesi de gerekir. Bireyin değişmesi ve gelişmesi gerekir. Bu hakkı vaktiyle tanımazsan bireye üniversite çağlarında ya da liseden sonra ki dönemde kimlik arayışı ya da bocalayışı olması beklendiktir. Ve bazen her şey istemediğiniz gibi olabilir. Olması gerekenden daha sancılı geçebilir.

            Çocukların giyinmeyle ilgili herhangi bir problemi şahsi takıntılarınızdan ötesi değil. ’’Olan var olmayan var!  Çocuk sahip olmadıklarına üzülür, almak ister.’’ Hadi canım! Olanla olmayan sadece ilköğretim okullarında ve liselerde mi var? Komşunuz da olup da sizde olmayan hiç mi bir şey yok. Ya da başbakanda olup da sizde olmayan… Olacak olan tek bir şey var. Çocuk hayatı ve zorluklarını öğrenir. Hayatla yüzleşir.

           Nasıl giyinmesi gerektiğine aile, nerde giyinmesi gerektiğine eğitimciler karar verdiği sürece, kendi kararlarını kendisi verme yaşının 18 olması, ‘’7 yaş çok geç’’ iken idamdır.

          Bir davar varmış, daha da yokmuş. Çünkü hepsi aynıymış. Çobanlarsa çokmuş lakin ortalıkta yokmuş. Ak koyun kara koyuna üstünlük sağlamasın bahanesiyle koyunların hepsine çuval giydirilmiş. Çuvalın üstüne eğitim şartmış. Hangi alanda otlanacaklarına, çoban ne yana sürerse gidecekleri konusunda kaliteli bir eğitim alıp koyunlukta yarışmışlar. Hepsi aynı renkte, aynı tip de çuval içinde, üstelik koyun olmalarına rağmen eşit olmamışlar. Koyunun öteki şişman beriki zayıfmış. Birinin kulağı büyük diğerinin gözü körmüş. Daha da öteki kısırken bir diğerinin ikiz yavruları olmuş. Boşa gitmiş eşitlik çabaları. Zaten önemli de değilmiş. Eşitlik işin esprisiymiş. Çobanlar çobanlıklarını hissetmek ve görüntüde otorite sağlamak istedikleri için koyunlaşma çabaları amacına uygun olmuş. Koyunlar hallerinden memnun yaşayıp gitmişler.

           Sistem önce kıyafet sonra eğitim dedi. Dedi demesine de kıyafeti halledip eğitim aşamasına bir türlü geçemedi, ya da biz geçemedik…

.

Facebook Yorumları

Emlak8
14.03.2013
TEŞEKKÜRLER SUAT ABİ
07.02.2013
Şekilden Çıkamayan Eğitim Sistemimiz
8 0
galip kabaklarlı 09.02.2013 - 20:41:50
,,yine bilinçli olarak küçük harfle yazıyorum,bilgisayarımdaki kayıt doğrudan geçer,,sayın yazarı yüreklendirmek ve kendisini geliştirebilmesine katkı verebilmek için yazılmıştı,,Kabakçı olmayan biri diye yazan özel kişiyi kınıyorum,,adınızı yazınız,,muhatabım olabilmeniz için biraz saygıyı ve etik değerleri ögrenip geliniz,,dilediğiniz platformda seçtiğiniz konuda bilgi ve birikiminize güveniyorsanız olmasını umduğum düşünce birikiminizle karşılaşmaya hazırım,,Halep ordaysa arşın burda..
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%53,06
Galip Kabaklarlı 09.02.2013 - 20:32:07
Benim adımın küçük harfle başlaması yazının içeriğindede imla hatalarını hafifletmez,,kaldıki benim geçmişimi tanımadan kaç yazımın yayınlandığı gibi sorulara gülüp geçerim Düzce basınında henüz yazım çıkmadı,budurumdada zor görünüyor,şunu belirteyim 1974 yılından buyana ulusal ve yerel birçok derği ve gazetelerde yüzlerce makalem ve yazılarım Konya basınında flash dergisinin sekiz yıl yazıişleri sorumluluğunu,Yeni Konya,Konya Postası,Merhaba gazetelerinde yazarlığım ve kendi derğimde vardı...
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%67,75
Ad Soyad Giriniz... 09.02.2013 - 11:01:57
kımse kımsenın yazısını" ya bu ılk yazısı hadı gel olumlu elestırelım" demek gıbı bır zorunluluk ıcıde degıldır.. cokta guzel bır konuya degısmısken bırden bıre "ıcımdekı sıyası görüşü de belırtıyım aman ha " ıc gudusu konuyu gercek manasından alıp ısı sıyası cerceveye cekmıs. yazar (!!!) övülmek kadar elestırılmenınde agırlıgını kaldırabılmelı.. ha sormussunuz ya hangı yazınız yayınladı elestırıyosunuz dıye.. yandaş olmayınca yazılarız yada fıkırlerınızde yayınlanmıyor hıc merak etmeyın...
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,69
Kabakçı olmayan biri 08.02.2013 - 19:00:24
Sayın Galip Kabaklı,isimini ve soy ismini yazarken imla hatası yapmışsın.Bir de kalkmış yazarı eleştiriyorsun.İsimler ve soy isimler büyük harfle başlar....
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%40,31
Ali Uzun 08.02.2013 - 18:57:17
Daha ilk yazısında değerli arkadaşımızı ukalaca eleştirmeye kalkanlar.En son hangi gazetede içerisinde imla ve yazılım hatası olamayan bir yazınız yayınlandı.El-insaf...
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%45,54
galip kabaklarlı 08.02.2013 - 18:12:42
,,deneme yazısı,,toplum ayrı okul ayrıdır,kurgu ve sistem hatası,çocuğa verilmesi gereken tercih hakkından önce sorgulmayı ögretmektir,giyim serbestliği öncelik değil kurallara uymayı gurup içinde eşitlik duygusu ve kültürünün gelişmesinin vazgeçilmezidir.Varsıllıkla yokulluğun dengelenmesidir.Demokrasi kültürünün esası kurallarda geçer.İmla ve dizin hatalarıya dolu bir yazı, yazarın koyun hikayesyle bağlantısını kurmakta zorlandım.Daha duyarlı olarak yaklaşılması dileklerimle,,,
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%57,46
Ad Soyad Giriniz... 08.02.2013 - 11:52:16
olan var olmayan var olayına yaklasımınız hıc ama hıc hos bulmadım.. bır cocugun evınde olan yada olmayan bır seyle okulda dıger ınsanlar arasında olmayanla aynı kefeye koymanız bu yazınızı ne kadar kulaktan dolma ve cevre baskısı yada yenı adıyla mahalle baskısıyla yazdıgınızın acık bır ıspatıdır.. evet yasayan bılır yoklugu varlıgı. yasamayanda sadece kagıt karalar.!!!benım vatandasım 750 tl maasla gecınır. basbakan ıste bılmem kac bın lırayla. ezber ve kulaktan dolma bır yazı olmus..
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%51,99
Ali Uzun 07.02.2013 - 21:38:13
Tebrik ederim .Entellektüel çabanın başarılı olacağını ilk yazında göstermiş oldun.Geleceğin Hilal Kaplan'ları yetişiyor diyebilirim.
Aynı Görüşte misiniz?
Katılıyorum   Katılmıyorum
%48,55
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive