İstanbul Üniversitesi: Silivri depremi Marmara fayından farklı; bir uyarıcı ve bilimsel fırsat

28.09.2019 - Bu Yazı 486 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

İstanbul Üniversitesi: Silivri depremi Marmara fayından farklı; bir uyarıcı ve bilimsel fırsat

 5.8 için “sürpriz deprem” diyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Jeofizik Bölümü’nden “Deprem karakterinin Marmara fayına göre farklı” olduğu açıklaması geldi.

 5.8’lik İstanbul depreminin ardından yaptığı ön değerlendirme sonuçlarını açıkladı. Üniversite’nin aktardıkları Silivri depremindeki “fay hareketleri” beklenen büyük depreminin gerçekleştireceği tahmin edilen faydan “farklı” yapıda.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Jeofizik Mühendisliği Bölümü 5.8’lik İstanbul depremini, daha önce tamamladığı projeler üzerinden değerlendirdi.

SÜRPRİZ DEPREM

Yapılan açıklamada  “Sürpriz Deprem” olarak tanımandı.

“26 Eylül 2019 Silivri depremi odak mekanizması çözümleri itibarıyla sürpriz bir deprem- dir. Çözümler yaklaşık doğrultusu KD-GB olan hakim ters faylanmaya işaret etmekte- dir. Bu çözüm asıl karakteri doğrultu atım olan ’na göre farklılık arz eder. Doğrultu atım fay sistemleri kendi içinde ana faya eşlenik ters faylanma mekanizmaları geliştirebilir. Genelde bu ikincil sistemler daha küçük magnitüdlü depremler üretir. Silivri depreminin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8 değerine ulaşmış olması  üzerinde rastlanır bir durum değildir. “

Silivri depreminin farklı karakterde olduğunu saptayan açıklama sonuçlarının “bilimsel açıdan bir fırsat; fakat ürettiği sonuçlar açısından çok önemli bir uyarıcı” olduğu söylendi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

26Eylül 2019 tarihinde Türkiye saati ile 13:59:24’de Silivri açıklarında moment büyüklüğü (Mw) 5.8 olan orta şiddette bir deprem meydana gelmiştir. Dep- rem merkez üssünün Silivri’nin merkezine olan uzaklığı 22 km’dir (Şekil 1).

Depremin odak derinliği 12 km olarak ölçülmüş olup sığ odaklı bir depremdir. Deprem hem büyüklüğü nedeniyle, hem de kırılması beklenen Marmara Fayı üzerinde yer alma- sı sebebiyle “acaba büyük deprem mi geliyor” yönünde toplumda büyük bir endişeye neden olmuştur. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Jeofizik Mühendisliği Bölümü Sismo- loji Anabilim Dalı daha önce tamamladığı Marsite projesi ve halen devam eden Ganos Fayı araştırmasına dayanarak, deprem sonrası bir ön değerlendirme çalışması yapmış ve aşağıda belirtilen hususları kamuoyunun dikkatine sunmayı görev bilmiştir.

Öncellikle her zaman söylendiği gibi; günümüz bilgi ve teknolojisi altında bir depremin öncü olup olmadığı veya daha büyük bir depremi tetikleyip tetiklemeyeceği bilinen bir durum değildir. Bu nedenle toplumumuzun sosyal medyada veya farklı ortamlarda yayı- lan bu tür söylentilere kesinlikle itibar edilmemesi gerektiği bir kez daha önemle duyurulur. Bunun yanında, sismolojik olarak her deprem yeni bir veri demektir ve bu karmaşık mekanizmayı çözebilmek için yeni bir adım demektir.

26 Eylül 2019 Silivri depremi odak mekanizması çözümleri itibarıyla sürpriz bir deprem- dir. Çözümler yaklaşık doğrultusu KD-GB olan hakim ters faylanmaya işaret etmekte- dir. Bu çözüm asıl karakteri doğrultu atım olan Marmara Fayı’na göre farklılık arz eder. Doğrultu atım fay sistemleri kendi içinde ana faya eşlenik ters faylanma mekanizmaları geliştirebilir. Genelde bu ikincil sistemler daha küçük magnitüdlü depremler üretir. Silivri depreminin ana fayla farklı mekanizmaya sahip ve büyüklük olarak 5.8 değerine ulaşmış olması Marmara Fayı üzerinde rastlanır bir durum değildir. Depremin oluş zamanından 27 Eylül 2019 sabahına kadar geçen süre içinde, büyüklükleri 1.0 ile 4.1 arasında deği- şen 150 adet artçı deprem gözlemlenmiştir. Artçı şokların episantr dağılımları hemen ana fayın kuzeyine düşmekte ve kabaca KB-GD yönelimli bir kırığa işaret etmektedir. Ana şok mekanizmasında ortaya çıkan doğrultu ile artçı şokların ortaya koyduğu kırık yönelimi arasındaki fark dikkat çekicidir. Sismolojik olarak detaylı bir araştırma konusu oluşturması nedeniyle zaman ihtiyacı vardır.

Silivri depremini özellikle İstanbul’un batı kesimi, Avcılar’dan Marmara Ereğlisi’ne kadar olan bölge en kuvvetli hisseden kesimdir. Başta Avcılar olmak üzere İstanbul’un farklı semtlerinde ufak çaplı yapısal hasarlar tespit edilmiştir. Büyükçekmece, Silivri ve Mar- mara Ereğlisi’nde kaydedilen en büyük ivme değerleri sırasıyla 85gal, 82gal ve 73gal’dir. Beşiktaş’ta bu değer 22gal’e, Kartal’da ise 15gal’e düşmektedir (Şekil 2). Kaynak uzak- lığına ve zemin özelliklerine bağlı olarak değişen ivme değerleri Beşiktaş’ta ölçülen de- ğerin Büyükçekmece’dekine göre dörtte biri seviyesinde olduğunu göstermektedir. Ge- nelde 100gal ivme değeri hasar başlangıcı olarak kabul edilirse, beklenilen durum, bu depremde önemli bir hasarın ortaya çıkmamasıdır.

Sismolojik açıdan çok önemli araştırma alanlarına işaret eden bu deprem bilimsel açıdan bir fırsattır. Fakat ürettiği sonuçlar açısından bir şehrin, özellikle büyük bir deprem riski taşıyan bölgenin deprem hazırlıkları konusunda çok önemli bir uyarıcıdır.

Emlak8

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.EN ÇOK OKUNANLAR

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive