YIĞILCA’NIN KADERENİ DEĞİŞTİRDİ

6.7.2018 - Bu Yazı 3300 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

YIĞILCA’NIN KADERENİ DEĞİŞTİRDİ

 Düzce’nin en uzak ilçelerinden biri olan ve son dönemine kadar üvey evlat muamelesi gören Yığılca’nın kaderi, Belediye Başkanı olarak Muzaffer Yiğit’i seçtiği gün değişti. Yiğit Yığılcalıların yıllardır göremediği tüm hizmeti ayaklarına kadar getirerek, ilçenin kaderini değiştirdi.

 Uzun yıllar beklediği hizmeti alamayan Yığılca, Düzce’nin en uzak İlçesi olması dolayısıyla hep üvey evlat muamelesi gördü.  Yıllardır bu durumu dile getiren Yığılcalıların bu kaderi Belediye Başkanı olarak Muzaffer Yiğit’i seçtikleri gün değişti. Başkan Yiğit, “Yığılca’ya hizmet için bu göreve talip oldum” dedi ve 4 yıldır Yığılcalıların bugüne kadar alamadığı tüm hizmetleri ilçe halkına kazandırdı.

YIĞILCA YOLUNDA ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yıllardır kanayan yara olan Düzce-Yığılca yolunun yapımı, mevcut projede yapılan revizyon nedeniyle biraz aksasa da, çalışmalar sürüyor.  Projede yapılan değişiklik, yeniden projelendirme, kamulaştırmada yaşanan mahkeme süreçleri derken yıllardır yapılması beklenilen Yığılca yolu için çalışmalar hızlandırıldı. Başkan Yiğit Yığılca yolu için defalarda Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, Ulaştırma Bakanlığına giderek, hem konunun takipçisi olurken, bir yandan da süreci hızlandırmak için ikili ilişkilerini kullandı. Başkan Yiğit, “ 1900’lü yıllarda kuruluş bir ilçe. O günden bu güne yol sorunu hiç bitmemiş. Yol hızlı bir şekilde projelendirildi.  Ancak o onarım projesiydi. O projeyi iptal ettirdik. Yol, yeni projenin yapımı için 2 sene durdu. 2 yıllık kayıp oldu. Proje yeniden tasarlandı, 3 tane viyadük, bir tane tünel eklendi projeye. Ölüm virajı olarak adlandırdığımız virajda yeniden yapılacak. Zaman kaybımız oldu ama uzun vadede Yığılca’nın kazancı oldu. Yol, 14 Milyon TL ile ihaleye çıktı, bugün yolun şu anki ihale bedeli 100 Milyon’un üzerinde” dedi.

YOLUN BİTMESİ 3 YILI BULACAK

Yeni hazırlanan projeye göre yol çalışmasında bir gecikme yaşanmadığını belirten Yiğit, yolun tamamlanmasının yaklaşık 3 yılı bulacağını belirterek, “Kamulaştırma dönemine girildi, vatandaş aldığı parayı az görüyor, mahkemeye gidiyor, bu süreçte sürenin uzamasına neden oluyor. Şu anda gelinen süreçte hiçbir gecikme söz konusu değil, ödenek problemi yok. Çalışmalar devam ediyor. Yolun tamamen bitmesi 3 yılı bulur” dedi.

3 KATLI KOMPLEKS BİR YAPI OLACAK

İçinde düğün salonundan tutun da spor ve müzik odalarının olduğu kompleks kültür merkezi için çalışmalara başlayan Başkan Yiğit, yaklaşık maliyeti 5 milyon lira olan yapı için kardeş belediye oldukları Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne yaptıracak. Yiğit, “Düğün salonumuz temeli atılacak. 5 Milyon’a mal oluyor. Bin kişilik düğün salonu ve konferans salonu. Üstüne gençlik merkezi, bayanların spor yapabileceği alan, müzik odaları, kurs odaları, onun da üzerine misafirhane yapılacak. 3 katlı bir bina olacak. Bunu da hiç para vermeden yapıyoruz. Kasamızdan hiç para çıkmayacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi ile kardeş belediye olduk, onlar yapacak. Projesi bitti, ihale aşamasında” dedi.

SU PROBLEMİNİ ÇÖZDÜ

Doğalgazdan altyapı çalışmasına, sosyal belediyecilikten, su sorununa kadar Yığılca’nın tüm sorunlarını tek tek çözmek için bir çalışma planı yapan ve bu plan çerçevesinde projelerini tek tek hayata geçiren  Başkan Yiğit, ilçenin su  problemini uzun vadede çözdü. Yiğit, İlçenin suları kanserojen borulardan akıyordu. 35 km’lik iç hattımızın suyunu taşıyan boruların içi mantara dönüşmüştü. O boruları hala saklıyorum, onları sergileyeceğim. Bütün sermayemizi ortaya koyarak kanalizasyon ve su borusu sistemini yeniden yaptık. Yığılca’nın artık alt yapı sorunu çok büyük oranda sona erdi. Vatandaşımızın çeşmesinden su şu anda şakır şakır akıyor. Su 18 km uzaklıktan geliyor. Yığılca’nın yüksek kesimlerine Yığılca kurulduğundan beri su çıkmamış. Taşıma su ile idare etmişler, kendi imkânları ile su çekmişler. Ancak şu anda Yığılca’nın en yüksek kesimlerine dahi su veriyoruz.Modern bir arıtma tesisimizde var. Vatandaş suyu çeşmeden içiyor” dedi.

 

Facebook Yorumları

0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
  
YIĞILCA’NIN KADERENİ DEĞİŞTİRDİ
Düzce’nin en uzak ilçelerinden biri olan ve son dönemine kadar üvey evlat muamelesi gören Yığılca’nı...
  
...
  
Yığılca’nın Çehresi Değişiyor
Yığılca’nın kaderini ve çehresini değiştiren Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, yaptığı çalışmaları AK...
  
SPOR HAYATLARINI DEĞİŞTİRDİ
Düzce’de bulunan bir spor salonunda muaytahi dersleri alan ve daha önce uyuşturucu bağımlısı olan 2 ...
  
Fetullah ismini Yavuz Selim olarak değiştirdi
Düzce’de terör örgütü lideri Fetullah Gülen ile aynı ismi taşıyan 22 yaşındaki genç, 15 Temmuz darb...
  
Görevden alındı, karar değiştirdi
MHP’de işler iyice şirazesinden çıktı. Koca koca makamlarda oturan siyaset adamlarımız ‘karakolda do...
  
Bir mektup hayatlarını değiştirdi
Hamidiye Mahallesinde biri bedensel engelli 3 oğluyla birlikte yaşam mücadelesi veren Hanife Duman, ...
  
Ağaoğlu Yığılca’nın kaderini değiştirecek!
Elle tutulur hiçbir yatırımın bulunmadığı ve Düzce’nin ekonomik ve sosyal yönden en zayıf ilçesi Yığ...
  
Yığılca’nın su şebekesi yenileniyor
Yığılca Belediyesi çalışma sezonunu erken başlattı. İlk etapta İlçenin kanayan yarası olan sık sık s...
  
...
  
...
  
...
  
Yığılca’nın hastane sorunu bitiyor
Yığılca’da yapımı tamamlanan entegre hastanenin açılışı bugün yapılıyor....
  
Gökhan Bacık: Seçime doğru partilerin söylemleri: Soyut el değiştirdi
MÜSİAD, muhalefetin yüksek asgari ücret teklifini “ekonomide gerçekçi yaklaşımlar lazım” ifadesi il...
  
Ömer Şahin: Hoca ‘Saray listesi’ni değiştirdi mi?
Liste tartışması bitecek gibi değil. Her parti için farklı özellikler aranıyor listelerde....
  
Fuat Keyman: HDP oyunu değiştirdi, peki AK Parti ne düşünüyor?
HDP'nin, seçimlere parti olarak girme kararının, başarılı ve etkili bir siyasi manevra olduğu kesin...