Saniye İçinde Yönlendiriliceksiniz


Zeliha AKPINAR

[email protected]Bookmark and Share

CHP kongresinin ardından


07.09.2014 - Bu Yazı 31367 Kez Okundu.
Yorum : 0 - Onay Bekleyenler : 0

 Fikret Başkaya'nın, resmi ideolojinin iflasına giriş alt başlığı ile yazdığı Paradigmanın İflası kitabını okuduğumda 90'lı yıllardı ve o arada kitabın yasaklandığı haberleri yayılmıştı. Yasaklı kitaplar döneminden gelen biri  olarak o an sevindiğim şey, kitabı okuma fırsatı bulmuş olmamdı. CHP kongresini izlerken ve değerlendirmeleri dinlerken, bir kez daha aklıma geldi Başkaya'nın bu kitabı. Bir paradigma -resmi ideoloji- iflas etmiş, elde patlamadan sessizce derdest edilen bir bomba haline getirilmişken, hala bu bombadan medet uman bir kongreydi izlediğim. Kongrenin iki tarafının  -iki adayın-da muradı, patlatılan bombayı, yeniden halkların, ötekilerin başına bela etmek.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından bir kaç satırbaşı:

"Allah, insanın yarattığı en değerli varlıktır. Başımızın üstünde yeri var." ( İnsan, Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır demek istedi ama diyemedi.)

"Üreten Türkiye diyorsak, sanayicinin önündeki her engeli kaldıracağız. 12 yıldır işsizlik bitirilemedi. İşsizlik sorununu çözeceğiz."

"Hayatın her alanıyla ilgili çözümlerimiz var ama bunları iyi anlatamıyoruz."

"Üreten Türkiye olacağız. Yeni Türkiye'de, katma değer vergisi yüksek üretim yapmalıyız. Katma değer vergisi yüksek üretimin yolu EĞİTİMdir."

"60 yıldır gelişmekte olan ülkeyiz, CHP iktidar olsaydı gelişmiş ülke denecekti."

"Sokaktaki vatandaşın umurunda değil güncel politika, borç batağında yüzüyor. Desteği ver, borç batağından seni kurtaracağım."

"Diyorlar ki, CHP geçmişiyle yüzleşemez.Niye, biz özgüveni olan bir partiyiz, elbette ki yüzleşiriz ama, biz geçmişimizle onur duyuyoruz."

Bu sözlere, temenni şeklinde eklenecekler de var elbette. Bu kadarcık cümleden dahi "şimdiye dek neden başarısız olduklarını kendilerinden başka herkesin anladığının farkında olmadığının" adıdır bu sözler. Çok zor bir sınavı kazanıp 'hesap uzmanlığı' yaptığını belirten Kılıçdaroğlu'nun, KDV'si Yüksek Üretimi nasıl bir şey diye araştırayım dedim, arama motorlarından da konuya ilşkin bir somut veri toplayamadım. Kılıçdaroğlu kitabını yazar biz de öğreniriz artık bu üretimi. Zira, 1800'lerde üretilen çamaşır makinasını ürettiğimizle övünen tek ülke olduğumuzu belirterek küçümseyen  Kılıçdaroğlu, belli ki KDV'si yüksek üretimle uzay mekiği falan üretecek veya iphoneları haftada bir değiştirecek sistemler için EĞİTİM yoluyla insan yetiştirecek.(!)

Elitleri sevdiğini ama elitizmi sevmediğini ve reddettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, Dersimli devrimci olduğunu da ilan ettikten sonra, 3 fidanın mezarlarına karanfil de bırakınca akan sular durur. Ardından da "M.Kemal Atatürk, 77 milyonun yüreğini hoplatan bir liderdir" deyip, Ben yüreğimde Mustafa Kemal'e yer açan biriyim, Kenan Evren Atatürkçüsü değilim" diye de eklendiğinde gelsin KDV li üretim, aç çocuk uyumasın memlekette artık, işsizlik zaten çözülecek.Benmerkezci anlayışı terkedip halkmerkezci anlayışa da geçtiler mi tamamdır.

Bu kongre, iki seçim yenilgisi yaşayan CHP'de iç huzursulukların artması üzerinden olağanüstü toplandı. En büyük sıkıntı da cumhurbaşkanlığı seçimleri için bulunan çatı adayın, parti organlarıyla istişareler üzerinden değil tepeden belirlenmesi üzerinden ve parti kimliğinden uzak, kimsenin tanımadığı muhafazakar bir kişiyi aday göstermeleri ile gelişti. Esasen bu kongre, "hem yerel seçimlerde neden  geçmişte bir MHP adayının belirlendiği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neden bir muhafazakar aday berlirlendiğinin açıklanması ve tartışmaları üzerinden gelişseydi CHP deki kırılmanın programatik mi, pragmatik mi olduğu netleşebilirdi. Kongre bu olanağı sunmadı. Partideki krizlere değinmeyen Kılıçdaroğlu, kendisine yöneltilen eleştirilere cevap vermekle harcadı zamanını.

Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. CHP, dünya ve ülkedeki değişen dinamiğin farkında bile değil. CHP, 6 oka sımsıkı sarılmış, o ilkelerden tavize de yanaşmayan, ulusalcılıktan vazgeçmeye de gönlü elvermeyenlerin partisi. Bu yüzden partide farklı ses veya iki farklı taraf falan yok. Tek fark, sıkı ulusalcılar ile kötü bir taklitçinin pratiğidir. Kemal Kılıçdaroğlu, "Yeni Türkiye" derken ya duyaduya alıştığından kullanıyor bu sözcüğü ya da onun yeniden anladığı AKP'nin başarısını yanlış okumalarının sonucu kötü taklitçiliğidir.

CHP'li kimi çevreler, kongreyi değişim ve demokrasi adına bir başarı olarak yorumlarlarken, aynı kongreyi izleyen ben, ne değişim ne demokrasi görmediğimi, hatta Kılıçdaroğlu konuşurken oldukça diktatörce cümleler sarfettiğini gördüm. Daha kongre öncesinden başlamıştı zaten  gözdağı vermeye. Kongre konuşmasında da "Kimse bana demokrasi dersi vermesin, ağaları partiden temizleyeceğim." "Rakı sofralarında ülke kurtaranlara izin vermeyeceğim" derken sesi de tarzı da sert ve "ben" dili hakimdi.

CHP'nin arayışlarının değişim olmadığını, basiretsiz siyasetçi tavrının pragmatizmi olarak okumak daha doğru görünüyor bana. Yenileşme ve demokrasi kavramları, 6 oktan, Atatürkçülükten ve ulusalcılıktan beslenen CHP nin üzerinde iğreti bir elbise gibi sırıtacaktır. Bu durum ise, seçimlerde sürekli hezimete uğraması ve giderek tarih sahnesinden silinmesi  anlamı taşır.

Kongrenin "iki tarafın enerjisinin bileşimini" sunduğundan  medet ummak ise, değişen Dünya ve değişen Türkiye gerçeğini görme basiretinden mahrum CHP kitlesi dışında kimsenin umurunda değildir. Kongrenin iki tarafı da ESKİdir. Değişimden "sağ"ın sol" a, "sol"un "sağ" a uygun adım yürümesi ve "birleşe birleşe çoğalmak" ise bunun da sakıncası yok, aynılar aynı yerde olmalı elbette. Zira eski ve yeni, sağ ve sol nasıl değişime uğradı ise aynılar ve farklılar da değişime uğradı. Bu yüzden eski terminoloji üzerinden FARK olan yeni durumda FARKSIZ olabiliyor. 

.

Facebook Yorumları

Emlak8
6.6.2015
BİZ SEÇİM KONUŞMUYORUZ FARKINDA MISINIZ?
5.6.2015
“KULLANIŞLI APTALLIK
26.5.2015
BUNLARI DA GÖRDÜK
4.5.2015
5’i Bir Yerde, Ama Hiçbir Yerde
30.4.2015
BORALTAN KÖPRÜSÜ HİKAYESİ VE DEĞİŞMEYEN CHP
23.4.2015
MÜLTECİ KATLİAMI ÜZERİNE
18.03.2015
HDP KENDİNİ HARCIYOR
03.03.2015
HDP BARAJI ASLA AŞAMAZ
29.01.2015
SYRIZA SOL ve TÜRKİYE
13.01.2015
Dünya elinizdeki oyuncak hamuru değil
14.12.2014
Kürtlerin beyazı da Demirtaş
30.11.2014
Papa ziyareti barış ve kardeşliğe mi hizmet eder
22.11.2014
YANKE COME HOME
01.11.2014
CHOMSKY, ESQUIVEL VE KOBANE
13.09.2014
Kazalar cinayet olmasın
07.09.2014
CHP kongresinin ardından
0 0
ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan DÜZCE YEREL HABER GAZETESİ veya duzceyerelhaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Emlak8Emlak8

Aradığın Evi Bul. Emlak8.Net

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive