Kimi konularda zar zor da olsa yol alıyoruz denebilir mi?

Görüntü bu yönde…

Nitekim Türk yargısı JİTEM’in varlığını ancak bundan 5 yıl önce, cinayetlerden çok sonra teyit edebilmişti.

“Sanıkların suç tarihinde JİTEM görevlisi olduklarının anlaşıldığı, JİTEM’in jandarma istihbaratına bağlı olarak faaliyette bulunduğu, askerî şahıslar oldukları, asker şahısların işlemiş oldukları suçlardan dolayı askerî mahkemede yargılanmasının gerektiği kanaatine varılmakta, dosyanın görevsizlik kararı verilerek Diyarbakır 7. Kolordu Askerî Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur.”

Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi; Diyarbakır, Mardin ve Batman’da öldürme, kundaklama, bombalama eylemlerini gerçekleştirdikleri belirtilen 11 sanıklı davada savcının bu görüşüne katıldı, görevsizlik kararı verdi ve dosyayı askerî mahkemeye yolladı…

Sonrası geldi malum.

Ergenekon süreciyle birlikte Diyarbakır’da JİTEM’i merkez alan beş ayrı dava açıldı ve bunlar hâlâ sürüyor.

Atılan bu adımlar son derece önemli olmakla birlikte henüz başlangıç adımlarıdır…

Kaldı ki bu ve benzer konularda mahkemelere yansıyan dosyalar da “dev bir buzdağının sadece görünen kısmı”nı oluşturdular…

Demek istediğimizi anlatmak için Türkiye’nin gündemine bir kez daha düşen Yeşil’den yola çıkalım…

Dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş’ın hazırladığı Susurluk Raporu’nun bir bölümünde şunlar yazar:

“Sn. Başbakan’a hiçbir açıklama yapmadan, MİT’in Yeşil hakkındaki tespitlerini, olduğu gibi takdim etmekte fayda görülmüştür.

(…) Şahıs, Tunceli J. Blg. Komutanlığı’nın emirleriyle ve anılan komutanlık adına, Nazimiye ve Ovacık bölgelerinde istihbari bilgiler toplayarak, güvenlik kuvvetleriyle birlikte uygulamalara katılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda bölgedeki vatandaşlar nezdinde deşifre olması nedeniyle, Jandarma Asayiş Komutanı tarafından Diyarbakır’a çekilmiştir (…)

(…) 27.05.1992 tarihinde Muş ilinde güvenlik kuvvetlerince yakalanan 5 PKK mensubu, sorgu amacıyla Özel Harekât Şb. Md.’ne götürülmeleri sırasında adı geçen tarafından öldürülmüşlerdir. Bingöl birimimizde görevli 2 personelin de adının geçtiği olayla ilgili olarak, 28.05.1995 tarihli Ahmet Yeşil adı, imzası ve ‘Asayiş Kolordu Komutanlığı Görevlisi’ ibareli bir yazı bulunmaktadır (…)

Olay sonrası şahısla ilgili olarak intikal eden bilgilere göre, adı geçen Bingöl birimimiz tarafından, Asayiş Kolordu K. Yrdc’nın da bulunduğu bir ortamda, Bingöl İl Jandarma Komutanı’nın makam odasında tanınmış ve anılanın (M. Yıldırım) para talebi üzerine Asayiş Kolordu K. Yrdc. tarafından para verilmesinin emredildiği hususu müşahade edilmiştir (…)

Adı geçen, 05.05.1992 tarihinde Muş Valisi, Emn.Md., İl Jan. K. ve Bingöl Blg. Md.’nün hazır bulunduğu İl Emniyet komisyonu toplantısına katılmıştır. Toplantıda Bingöl birimimizden yardım görmediğini ifade etmiştir. (…)

16.02.1993 tarihinde Diyarbakır JİTEM Grup Komutanı Vekili, ilgili birimimizle yaptığı görüşmede; adıgeçenin teşkilatımızla ilişki kurmak istediğini, yanında Muş Alan Sorumlusu bulunduğunu, Şemdin Sakık’ı öldürmeyi planladığını ve eylemden sonra İsviçre’ye gitme garantisi istediğini belirtmiştir. Alınan teklif kabul edilmemiştir.

1994 yılı itibariyle Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan Muhsin Gül (Kod adı: Kekeç-Pepe-Metin), 22.07.1994 - 16. 08.1994 tarihleri arasında Diyarbakır Cinayet Büro Amirliği’nde verdiği ifadelerde Ahmet Demir ile ilgili olarak; Ankara Elmadağ İlçesi yakınlarında öldürülen Emekli Binbaşı Ahmet Cem Ersever’i (Yeşil kod) Ahmet Demir (Yeşil), itirafçı (General Zinnar kod) Alaattin Kanat, (Mete kod) İbrahim Babat ile Hoca kod (ismi bilinmeyen) Antep şivesi ile konuşan gözlüklü 35 yaşlarında, kısa boylu şahısların öldürdüğünü, daha sonra A. C. Ersever’in arkadaşı Mustafa Deniz ve sevgilisi Neval Boz’un da aynı şekilde öldürülmelerini müteakip, adı geçenlerin silahlarını Ankara Aydınlıkevler semtindeki jandarma istihbaratına bıraktıklarını ve otobüsle gidecekleri yerlere gönderildiklerini…’ beyan etmiştir…”

Buzdağının altını ve oradaki kütleleri hissediyor musunuz?

Kaynak:Aksiyon Dergisi

  • Abone ol